Remont/ renowacja - Parafia Prawosławna przy ul.Niecałej i Cmentarz Prawosławny przy Rogatce

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Remont cerkwi

Nieprzeczytany post autor: TomS » 6 kwie 2006, o 19:09

Nie wiem czy to pasuje do tego działu, ale co tam :)

Cerkiew remontowana
06-04 18:17 Kalisz | Życie społeczne


Kaliska cerkiew prawosławna pod wezwaniem sw. Ap. Piotra i Pawła przechodzi kolejny etap rekonstrukcji.

Tym razem prace dotyczą drewnianej konstrukcji wewnątrz świątyni.

Remont cerkwi rozpoczął się siedem lat temu. Wówczas naprawiono dach, wykonano nową elewację zabezpieczono okna kratami. Teraz przyszedł czas na remonty wewnątrz.

W ubiegłym roku do rekonstrukcji przekazano zabytkowe ikony z ikonostasu. Do cerkwi powrócą w tym roku, w połowie czerwca.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 13 kwie 2007, o 22:50

Zabytek, tylko na zewnątrz
13-04 14:23 Kalisz | Życie społeczne



Wnętrze kaliskiej prawosławnej Cerkwi wymaga gruntownego remontu. Niestety na razie uniemożliwia to fakt, że to co się w świątyni znajduje nie jest wpisane do rejestru zabytków.

Niektórym może się to wydać dziwne. Budynek Cerkwi jest w rejestrze, natomiast to co w środku już nie. To uniemożliwia pozyskiwanie jakichkolwiek środków na rekonstrukcje polichromii w świątyni. Żeby móc się o te pieniądze starać każdy ruchomy zabytek musi mieć swoją kartę ewidencyjną. "Odpowiednie kroki już podjęliśmy" - mówi ks. Mirosław Antosiuk, proboszcz parafii.

"Zwróciliśmy się do konserwatora zabytków. Obecnie toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie. Prace nad wykonaniem dokumentacji zostaną wykonane jeszcze w tym roku. To pozwoli ubiegać się o pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego i z Ministerstwa Kultury."

Takie karty ewidencyjne każdego zabytku wewnątrz świątyni będą wykonywać historycy sztuki. "Dokumentacja będzie sfinansowana ze środków wojewody"- wyjaśnia Beata Matusiak, dyrektor kaliskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków.

"Taki wpis kosztuje około 4 tysięcy złotych. My nie wiemy na razie ile tych kart będzie trzeba zrobić. To się okaże podczas rozpoznania zabytków. Często wydaje się, że mamy do udokumentowania jeden obraz, a po rozpoznaniu okazuje się na odwrocie jest też coś co wymaga ewidencji. Ewidencja polega na sfotografowaniu i na szczegółowym opisaniu obiektu."

Prawosławna Cerkiew na rekonstrukcję polichromii i wnętrza potrzebuje około 300 tysięcy złotych. Prace zaczną się najprawdopodobniej w przyszłym roku.
Andrzej

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 kwie 2007, o 02:50

Ja już tyle gorzkich słów powiedziałem o konserwatorze zabytków, że tym razem po prostu się przymknę.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Remont/ renowacja - Parafia Prawosławna przy ul.Niecałej i Cmentarz Prawosławny przy Rogatce

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 16 wrz 2009, o 13:03

Przechodząc ul.Łazienną zauważyłem jakieś prace rozbiórkowe murku przy bramie budynku Parafii Prawosławnej pw. świętych Piotra i Pawła. Czyżby ks.Proboszcz Antosiuk dostał jakąś dotację na remont ,,wysłużonego'' obiektu? Oby tak się stało, bo elewacja juz dawno domaga się przynajmniej nowego tynku, a pewnie i wnętrze wymaga solidnego remontu?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 30 lis 2009, o 15:14

Sobieray coś słychać w tym temacie czy można przenosić do innego działu ??
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 lis 2009, o 17:01

Obecnie poruszam się pd Rogatki - os.Asnyka do Podmiejskiej i w tamte rejony nie zaglądam. Może przy okazji ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Radnej Małeckiej schody do ...

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 11 lis 2010, o 12:49

Radna Małecka, za posrednictwem Zycia Kalisza nr 44 przedstawiła swoj przedwyborczy ,,pomysł'' na ... schody do nekropolii prawosławnej przy kaliskiej Rogatce

Obrazek

O schodach tych dyskutowaliśmy niejednokrotnie. Chluby i dobrej cenzurki Miastu nie wystawiają, zwłaszcza, że prowadzą do wpisanej do RZ nekropolii, ktora była cudowną! B y ł a . Nie wiem czy pani Małecka odwiedzała ostatnio ten cmentarz, bo chyba nie zdaje sobie sprawy dokąd takie nowe, eleganckie schody miały by prowadzić? Czy tylko do bramy objętej już Rejestrem, czy do ... Sodomy i Gomory panującej za bramą uczynionej w ub roku przez kwiat wandalizmu kaliskiego. Uważam także, że pani Malecka niesłusznie ,,wiesza psy'' na p.Konserwator, wszak wszyscy dookola , łącznie z panem Prezydentem Pęcherzem i panią Ścisłą na dodatek twierdzą jednym chórem zgodnym, że to sprawa li tylko wylącznie Parafii Prawosławnej w Kaliszu. Za moment te nieszczęsne schody mało uczęszczane przykryje biały, śnieżny puch i marny będzie efekt przedwyborczych starań pani Małeckiej, pana Sztandery i nawet calego SK. Szkoda kasy miejskiej i podatnikow , przynajmniej w tym momencie! Pani Małeckiej i pozostałym czlonkom RM mogę postawic taki zarzut, że przespali PAŃSTWO wlaściwy moment. Moment zaraz po wyjazdowej sesji Rady, kiedy to zechcieliście Państwo idąc za głosem p.Macieja B., studentow ODK i dzialaczy kola TOnZ wizytować min. i tą nekropolię, kiedy jeszcze nie było zniszczeń. Przypomnę tylko, że wg mojej oceny zniszczono wtedy ( chyba VIII'09 ) ca 60 grobów łącznie z ich epitafiami, krzyżami itd.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek

Podobnie zwracaliśmy uwagę na zagrożenie dla krajobrazu kulturowego tego miejsca zanim zaczęto budować ten szkaradny pawilon.
Obecnie , niech schody buduje sobie oddział BOŚ skoro mu tak się spieszy, bo schody faktycznie psują wizerunek tak zacnego Banku. Miastu akurat teraz nie powinno się spieszyć, bo i tak po nowiutkich schodach i tak przewodnicy miejscy nie zaprowadzą tam ani jednego turysty. Jwżąeli mogę doradzić, to narazie powinno Miasto wykorzystac częśc tych wygospodarowanych środkow na obniżenie skarpy przycmentarnej w okolicy ul.Lipowej ( w reionie kaplicy mauretańskiej), by uniemożliwić dalsze przenikanie wandali z tego i tylko tego miejsca. To na początek. Podobnie trzeba zrobić obniżenie skarpy cm.ewangelickiego od strony ul.Gornośląskiej przy zbiegu z cm.katolickim.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 15 lis 2010, o 16:07

Dawno nie odwiedzałem tego cmentarza i nie sądziłem, że zniszczenia są tak ogromne. Wstyd i hańba :(

Ray
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 9 lis 2010, o 12:17
Lokalizacja: Asnyka/Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: Ray » 15 lis 2010, o 18:16

Pamiętam jak jeszcze chodziłem do podstawówki to się opiekowaliśmy tym cmentarzem jako uczniowie czy takie tradycje już nie są stosowane ??

Ray
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 9 lis 2010, o 12:17
Lokalizacja: Asnyka/Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: Ray » 15 lis 2010, o 18:18

Strasznie wygląda ten cmentarz teraz szkoda tak stara nekropolia i tak zapomniana i zdewastowana aż się serce kroi.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 lis 2010, o 19:34

Tu juz nie trzeba lac ,,krokodylich łez'', bo to juz nic nie da . Warto zmontowac kolejna ekipe 8 - 12 osób i porozmawiac najpierw z księdzem proboszczem z Niecalej i nastepnie z panią Konserwator i systematycznie działac. Mogę wybrac się z delegacją na te spotkania, ale wcześniej trzeba odwiedzić cm.prawoslawny i ustalić wstępny zakres i kolejność działań. To kto dolącza ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ