Kalisz poprzez wieki

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 sie 2011, o 11:04

Dawno nie zgladałem na wikipedie, mam na myśli Kalisz. Widzę, że nastąpiły zmiany, nie ma już informacji :( o tym, że Kalisz to historyczna stolica Wielkopolski Wschodniej.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 29 sie 2011, o 17:10

K-man pisze:Dawno nie zgladałem na wikipedie, mam na myśli Kalisz. Widzę, że nastąpiły zmiany, nie ma już informacji :( o tym, że Kalisz to historyczna stolica Wielkopolski Wschodniej.
Hasło "Kalisz" na wiki jest napisane na żenującym poziomie - merytorycznym i stylistycznym

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 sie 2011, o 18:22

Zgadza się. Problem w tym, ze dla wielu osób to pierwsze, a często ostatnie żródło wiedzy o Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Maciek62800
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 28 maja 2011, o 13:07
Lokalizacja: Zagorzynek

Nieprzeczytany post autor: Maciek62800 » 29 sie 2011, o 19:10

Bez przesady. Wystarczy zobaczyć jak artykuł o Kaliszu wyglądał np. 5 lat temu:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... id=4312329
Polak sam zeżre, a drugiemu nie da. Tak było, jest i będzie.
Marian Janusz Paździoch

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 29 sie 2011, o 22:32

Ale ze zdjęciem ul. Górnośląskiej na samym dole to przesadzili w tym artykule
Obrazek
:lol:
g13k

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 30 sie 2011, o 07:50

Maciek62800 pisze:Bez przesady. Wystarczy zobaczyć jak artykuł o Kaliszu wyglądał np. 5 lat temu:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... id=4312329
Czy ja przesadzam...

"Jest najdawniej wzmiankowanym grodem na ziemiach polskich." - bzdura
"To oraz podobieństwo średniowiecznej nazwy Kalisza do antycznej Kalisii, wzmiankowanej w II wieku n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, jest powodem ich utożsamiania przez niektórych historyków przez co Kalisz byłby najstarszą polską miejscowością pod względem wzmiankowania w żródłach pisanych." - bełkot

A to dopiero początek.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 sie 2011, o 09:10

Rozumiem, że Ty Mirza nie utożsamiasz Kalisza z Kalisią.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 sie 2011, o 09:44

Zresztą podobna ,,różnica '' zdaje się występoować pomiędzy prof.,prof. Z.Kurntowsko i Koćka-Krenz z jednej strony i prof.Andrzejem Buko, w kwestiach dotyczących ,,piastowości'' i naszych ziem oraz kierunków napływu chrystianizacji na nasze tereny,
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 30 sie 2011, o 10:09

K-man pisze:Rozumiem, że Ty Mirza nie utożsamiasz Kalisza z Kalisią.
A gdzie tak napisałem? :shock:
Przy okazji. Podczas sesji naukowej dotyczącej historii Kalisza zapytałem szacownych profesorów, czy znają wyniki ustaleń naukowców z Uniwersytetu technicznego w Berlinie, bo z tego co słyszałem, to oni są pewni, że Kalisia to Kalisz . Nie znali. Poza prof. Samsonowiczem, który stwierdził, że o Kaliszu i Kalisii nic tam nie ma. Może ktoś, kto zna niemiecki, pokusi się o przetłumaczenie tego fragmentu Wiki. Pewnie nie tylko ja będę wdzięczny :)

"Interpretation durch Dieter Lelgemann und andere.

Wissenschaftlern der TU Berlin gelang es nun, mit Hilfe einiger Referenzpunkte (CCAA, Weichselmündung, Bonn) die Karte auf ein modernes Koordinatensystem zu übertragen.

In der Geographike sind erstmals viele Orte so mit Koordinaten versehen, dass sich daraus Karten bzw. ein Atlas zeichnen ließe, wenn die Angaben nicht mit einer Vielzahl von Fehlern behaftet wären. Soweit die Orte in Ptolemäus' Werk dem historischen Römerreich zurechnen, lassen sich die Ortsbezeichnungen teilweise lokal zuordnen (so ist etwa Argentoratum der Ort, der sich an der Stelle der heutigen Stadt Straßburg befand). Außerhalb des antiken Römerreichs liegende Orte lassen sich dagegen nur ausnahmsweise örtlich zuordnen.

Ein Fortschritt bei der Bestimmung solcher Ortslagen wurde 2010 durch die Ergebnisse eines Projekts des Instituts für Geodäsie und Geoinformationstechnik der Technischen Universität Berlin unter Leitung von Dieter Lelgemann erzielt, das sich mit den Koordinaten-Angaben des Ptolemäus zur Magna Germania, Gallia Belgica, Raetia, Noricum und zur Insel Thule befasste.

Den Projektergebnissen zufolge können die von Ptolemäus für diesen Teil der Welt benannten Orte in vier Gruppen zusammengefasst werden. Die ersten drei Gruppen betreffen dabei Orte, deren Koordinaten gemeinsame geodätische Mess- oder Verzerrungsfehler zugrunde liegen, die sich herausrechnen lassen. Bei der vierten Gruppe liegen nicht systematisierbare Fehler vor, sie blieben deshalb unberücksichtigt.

Gruppe 1: Orte mit entzerrbaren Koordinaten, deren Lage sicher ist, - Beispiele für diese historischen Orte und die zugeordneten heutigen Orte: Calisia bei Kalisz, Celamantia bei Komárno, Asciburgium bei Moers

Gruppe 2: Orte mit entzerrbaren Koordinaten, deren Lage wahrscheinlich ist, - Beispiele für diese historischen Orte und die zugeordneten heutigen Orte: Amisia bei Fritzlar (Ortsteil Geismar), Luppia bei Bernburg, Eburodunum bei Brünn

Gruppe 3: Orte mit entzerrbaren Koordinaten, deren Lage unsicher ist, - Beispiele für diese historischen Orte und die zugeordneten heutigen Orte: Phabiranum bei Bremerhaven (Heidenschanze bei Sievern), Leuphana bei Hitzacker, Treva bei Bad Oldesloe, Marionis bei Schönberg (Mecklenburg), Marionis altera bei Güstrow (Ortsteil Lalendorf), Coenoenum bei Waren

Dabei kann wegen der Völkerwanderung der jeweils angegebene heutige Ort nicht einfach als die siedlungsgeschichtliche Fortsetzung des zugeordneten historischen Orts angesehen werden.

Vergleichbare Entzerrungsversuche zu Orten außerhalb der Magna Germania und der Insel Thule (bei Trondheim in Norwegen gelegen), etwa zur Lage von Teleda (vermutlich Telawi) oder zu Hypodromus Aethiopiae sind bisher nicht bekanntgeworden.

Das zeitgenössische wissenschaftliche Anliegen des Ptolemäus besteht darin, Orte in der Germania magna, die nach seiner Erkenntnis eine gleiche Entfernung zwischen Pol und Äquator teilen, zu „Klimaten“ zusammenzufassen. Der Begriff „klima" wird also nicht zur Beschreibung von Klimazonen im modernen Sinne verwendet, sondern es handelt sich dabei um „einen Landstrich, dessen Teile den gleichen Neigungswinkel der einfallenden Sonnenstrahlen gegen den Horizont aufwiesen und somit alle unter der gleichen ,Breite' lagen" [1]. Diese Einteilung der germanischen Orte in „klimata" könnte auf Vermessungen der römischen Armee zurückzuführen sein, die für die Feldzüge in Germanien zwischen 14 v.Chr. und 16 n.Chr. erstellt wurden und von den römischen Garnisonen am Rhein ausgingen. Anscheinend hatte Ptolemaios Zugriff darauf.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 sie 2011, o 10:56

No doskonale pamiętam twoje pytanie. Bo byłem twoją wiadomością pozytywnie zaskoczony :) Wątpe, aby ktos to przetłumaczył. Raz wrzuciłem tez ciekawe info po niemiecku, a dotyczące stacjonujących jednostek niemieckich w Kaliszu w czasie II w.sw. I nic :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 30 sie 2011, o 11:30

mirza pisze: Może ktoś, kto zna niemiecki, pokusi się o przetłumaczenie tego fragmentu Wiki. Pewnie nie tylko ja będę wdzięczny :)
Nie znam niemieckiego :D ale znalazłem najwierniejsze tłumaczenie tego tekstu......

Naukowcy z TU Berlin, teraz udało się z pomocą kilku punktów odniesienia ( CCAA , ujście Wisły, Bonn ), mapy na nowoczesnym układzie współrzędnych transferu.

W pierwszym Geographike wiele miejsc, które są przewidziane ze współrzędnymi, że może zwrócić mapy lub atlasu, jeśli informacje nie mogą być naruszone przez wiele błędów. Jeśli chodzi o miejsca, przypisywaną pracy Ptolemeusza starożytnego imperium rzymskiego, nazw miejsc, można częściowo przypisać lokalnie (tak jak Argentoratum miejsce, które jest w miejscu dzisiejszego miasta Strasbourg było). Poza starożytnego Imperium Rzymskiego miejsca leżącego może być przypisany tylko w wyjątkowych przypadkach, jednak lokalnie.

Krok naprzód w świadczeniu takich lokalnych rekordów było w 2010 roku wyniki projektu Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Technicznego w Berlinie pod kierunkiem Dieter Lelgemann osiągnąć, że z koordynować danych Ptolemeusza do Magna Germania , Belgica Gallia, Raetia, Noricum i wyspy Thule zająć.

Zgodnie z wynikami projektu można podsumować przez Ptolemeusza w tej części świata miejscach wyznaczonych w czterech grupach. Pierwsze trzy grupy w tym zakresie dotyczą miejsc, które koordynuje wspólne błąd pomiaru geodezyjnego lub stronniczości opiera, niech się opłacać. W czwartej grupie nie są systematisierbare błąd, nie zostały uwzględnione.

Grupa 1: Miejsca z entzerrbaren współrzędnych, pozycja jest pewne - przykłady tych historycznych miejsc i przypisanego miejsca dzisiaj: Calisia w Kaliszu , Celamantia w Komarno , Asciburgium w Moers

Grupa 2: Miejsca z entzerrbaren współrzędnych, pozycja może - przykłady tych historycznych miejscach i przypisanego miejsca dzisiaj: Amisia w Fritzlar (powiat Geismar ) Luppia w Bernburg , Eburodunum w Brnie

Grupa 3: Miejsca z entzerrbaren współrzędne, których pozycja jest niepewna - przykłady tych historycznych miejsc i związanych z nimi miejsc prąd Phabiranum w Bremerhaven ( Heidenschanze w Sievern ), Leuphana w Hitzacker , Treva w Bad Oldesloe , Marioni w Schönberg (Meklemburgia) , Marioni altera w Güstrow (powiat Lalendorf ) Coenoenum w towary

Tutaj, ze względu na migrację po prostu nie jest kontynuacją historii rozliczenia mapowanego obszaru są uważane za historyczne określonych bieżącej lokalizacji.

Porównywalne próby wyrównania do miejsc poza Magna Germania i wyspy Thule (w Trondheim, znajduje się w Norwegii), o sytuacji Teleda (prawdopodobnie Telawi ) lub Hypodromus Etiopii, nie są jeszcze znane.

Współczesnej nauki dotyczy Ptolemeusza jest zebranie w miejscach Germania Magna, dzieląc się swoją wiedzą o równą odległość pomiędzy biegunem a równikiem, "klimatów". Termin "klimat" nie jest zatem używane do opisania stref klimatycznych we współczesnym sensie, ale są to "dzielnica, którego części mają ten sam kąt nachylenia incydent promieniowania słonecznego w stronę horyzontu było, a więc pod taką samą szerokość" leży " [1] . To miejsca w klasyfikacji germańskich "klimatów" mogą być spowodowane pomiarów rzymskiej armii, najwyrażniej dla kampanii w Germanii między 14 pne. A 16 AD. Stworzony i wybiegł z rzymskich garnizonów na Renie. Ptolemeusz miał dostępu do niego [2] .
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 30 sie 2011, o 11:35

W ubr. tłumacząc ten tekst sposobem Gumisia doszedłem wniosku, że utożsamianie Kalisza z Kalisią to pewnik. Chyba się nie mylę. Publikację niemiecką w oryginale miał czytać (przeglądać) jedynie Samsonowicz i on zdecydowanie miał odmienne zdanie na ten temat.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 lut 2012, o 19:17

A ja to życzę kaliskim archeologom żeby znaleźli coś podobnego do tego znaleziska znajdującego się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie :

http://www.ma.krakow.pl/wystawy/wozy_z_bronocic

No ale trzeba szukać). Do tego nie potrzeba mikroskopu niezbędnego przy poszukiwaniu monetek celtyckich.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 23 lut 2012, o 19:29

A ja proponuję oczyścić dno Prosny w mieście bo:
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226, ... rzel_.html
Głośno o tym było w necie w zeszłym roku.
Obrazek
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 mar 2012, o 19:30

Słyszałem w radiu, że kosciół Garnizownowy w Kaliszu ma być już całkiem cywilny. Podobno także mają się starać o kase na remont fasady. To byłoby cos pieknego.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 8 mar 2012, o 22:44

K-man pisze:Słyszałem w radiu, że kosciół Garnizownowy w Kaliszu ma być już całkiem cywilny. Podobno także mają się starać o kase na remont fasady. To byłoby cos pieknego.
No nareszcie. Jest kościól garnizonowy, a garnizon najbliższy 100-150 km dalej. Dobrze by było gdyby po osuszeniu murów fasady ( miasto w tym roku daje kasę ) pomalować ją na jakiś przyjemny kolor tak, aby nie straszyła. Kiedys w polanicy byłem na koncercie dwóch artystów. Coś wspaniałego. Chętnie usłyszałbym ich w Kaliszu. Mam ich personalia, a namiar można uzyskać w UM Polanica Zdr. .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 16 mar 2012, o 21:26

Obrazek

Postój dorożek na rogatce, lata mi nie znane.

Z książki: "Kalisz z oddali" Tadeusz Pniewskiego.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 mar 2012, o 12:30

Przecież ,,toto'' na dorożkę nie wygląda :)! Nie ma na niej/nim b u d y .To jakaś bryczka najzwyklejsza, pewnie ,,lewego taksówkarza'' z Koscielnej Wsi ? A postój i owszem był przy Rogatce, ale do wybuchu II WŚw. Koń ,,odwrotnie'' postawiony ? Hmmm, musiał długo na kurs czekać???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 mar 2012, o 15:50

Może dorożka z budą składaną była :) Przecież widać, że nie wóz drabiniasty... :wink: Jak to koń odwrotnie?
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 17 mar 2012, o 16:30

Taka dorożka cabrio :-)

ODPOWIEDZ