29 Pułk Strzelców Kaniowskich

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 3 wrz 2011, o 12:23

A tak wygląda odnowiony mundur naszego żołnierza, który wzbogacił zbiory muzeum na cytadeli:

Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 wrz 2011, o 14:49

Poznań czyni cuda :)! A tak długo ,,wykopaliskowi'' w mundurowych szczątkach szukali guzika z orłem w koronie? Może się nie znam, ale wydawało mi się, że we Wrześniu chowali naszych chłopaków w mundurach polowych. Ten mi na ,,wyjściówkę'' wyglada. A co z tym nieśmiertelnikiem? Składa się taka ,,blacha'' z dwóch identycznych połówek (jakby lustrzane odbicie) ,którą w razie śmierci wojaka łamie sie na pół, pozostawiając jedną połówkę na szyi poległego. Druga pewnie,, szła'' z raportem? Czyżby granat strzelca rozerwał i nie było co zbierać? Czy poprostu ekshumacja była pośpiesznie ( tzn. niechlujnie) wykonywana?
Jednak to wszystko wydaje się być nie ważne. Nie moge się pogodzić z myślą, że chłopak nie spoczął w kaliskiej ziemi!

Re: nieśmiertelnik wrześniowy
Znak tożsamości wz.31. Awers i rewers (www.niesmiertelnik.pl)


Zgodnie z przepisami opracowanymi w 1931 roku, przy grzebaniu zwłok, sanitariusz powinien przełamać tarczkę znaku po linii jego podłużnych otworów i zabrać połówkę dolną (z jednym otworem), nawlec ją na sznurek lub drut i oddać oddziałowemu kapelanowi. Drugą połówkę, nie zdejmując ją ze sznurka, miał włożyć do ust zabitego. Ewidencję zgonów i okoliczności dokonywał kapelan
Więcej ... czytaj pod linkiem :
http://www.weu1918-1939.pl/piechota/nie ... ki_31.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 3 wrz 2011, o 16:11

[quote="sobieray-3"]A tak długo ,,wykopaliskowi'' w mundurowych szczątkach szukali guzika z orłem w koronie? Może się nie znam, ale wydawało mi się, że we Wrześniu chowali naszych chłopaków w mundurach polowych. Ten mi na ,,wyjściówkę'' wyglada. A co z tym nieśmiertelnikiem? Składa się taka ,,blacha'' z dwóch identycznych połówek (jakby lustrzane odbicie) ,którą w razie śmierci wojaka łamie sie na pół, pozostawiając jedną połówkę na szyi poległego. Druga pewnie,, szła'' z raportem? Czyżby granat strzelca rozerwał i nie było co zbierać? Czy poprostu ekshumacja była pośpiesznie ( tzn. niechlujnie) wykonywana?
Jednak to wszystko wydaje się być nie ważne. Nie moge się pogodzić z myślą, że chłopak nie spoczął w kaliskiej ziemi!
[quote]

Szukali wykrywaczem metali.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 wrz 2011, o 18:07

Tak mało domyślny, to ja nie jestem :wink:. Pomagam zliczyc bohaterów Września , fotografowałem na łódzkiej Mani każdą wojskową mogiłę i nic z tego. Pomostowy ,,dywersant'' z Gostynia wyciął mi numer :(. Muszę zajrzeć do Głosu Gostynia.

To szczyt osiągnięć kaliskiego dziennikarstwa. red. M.K. ,,walnął'' newsa z historii z listopada ub roku! Nawet gostyński ,,Pomost'' się wypiął :

http://www.gostyn.pomost.net.pl/poszuki ... owies.html

A najlepiej o całej ekspedycji wyrażaja się ,,Odkrywcy"" :


http://img.odkrywca.pl/mogila-polskiego ... 85100.html

Tylko Poznań ,,spija'' śmietankę z czego się da :)!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 wrz 2011, o 18:48

Spija śmietanke, bo Kalisz na to pozwala. Czego zupełnie nie mogę pojąć.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 wrz 2011, o 18:56

K-man, ale nie ma 100 % pewności, że ziemniaki przypadkiem nie pochowali sobie ,,ziomala'' :)? Profesjonalizm pomostowych kopaczy , wykazany na forum ,,Odkrywcy'' pokazuje, że mógł to być nawet wojskowy z delty rzeki Mekong :)!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 wrz 2011, o 18:59

A w takim razie w porządku :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 wrz 2011, o 19:19

Znalazłem jeszcze informację tej treści :
Szanowni Państwo!
Kilka miesięcy temu został odnaleziony i ekshumowany (pogrzeb prawdopodobnie 1 września w Poznaniu) NN żołnierz. Znaleziony został w oznaczonej krzyżem mogile na skraju lasu 2 km na płd-wsch. od miejscowości Wielowieś gm. Sieroszewice (linia Ołobok-Wielowieś-Grabów).
Znaleziono kurtkę mundurową wz. 1919, spodnie, owijacze, guziki wz. 1922 orz buty wz. 1939(!). Nie było nieśmiertelnika, nakrycia głowy, pasa. Mogiła nosiła ślady eksploracji sprzed (maks. kilka lat wstecz) - może wtedy te przedmioty zostały skradzione. Wg relacji mieszkańców wsi - żołnierz miał zostać znaleziony na łące i przeniesiony oraz pogrzebany (jeszcze w czasie wojny) w miejscu, skąd go ekshumowano. Odnalezione umundurowanie jest w tej chwili wystawione w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli w Poznaniu.
W publikacji UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA ZIEMI KALISKIEJ W WOJNIE OBRONNEJ 1939 ROKU (B.Polak) znajduje się informacja, że zgodnie z rozkazem z nocy 31VIII / 1IX na linię Ołobok-Wielowieś-Grabów skierowano kompanię zwiadowczą 29 p.strz.kaniowskich. Jest też wzmianka o starciu ze zmotoryzowanym oddziałem niemieckim pod Wielowsią i zepchnięciu na zachód w stronę wsi Masanów. Nie ma nic o stratach.
Może ktoś mógłby podzielić się większą wiedzą na temat wydarzeń w tym rejonie?
Wydaje się prawdopodobne, że NN żołnierz był z 29 p.strz. kaniowskich.
Ale równie dobrze z Obrony Narodowej.


Pozdrawiam!
Adam Kaczmarek
http://www.odkrywca.pl/nn-zolnierz-wiel ... tml#691310

I jeszcze jedna kwestia :
RE: Mogiła Polskiego żołnierza acer (9137 / 170) 2011-08-08 13:03:42
Owszem reguluje prawo.

Według kodeksu karnego:

Art. 262.
§ 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do ;at 8.

http://img.odkrywca.pl/mogila-polskiego ... 85100.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 3 wrz 2011, o 20:22

sobieray-3 pisze: To szczyt osiągnięć kaliskiego dziennikarstwa. red. M.K. ,,walnął'' newsa z historii z listopada ub roku! Nawet gostyński ,,Pomost'' się wypiął :
Czyli red. MK nie powinien o tym napisać, bo wtedy nie byłoby sprawy? Czy też powinien na bieżąco śledzić stronę gostyńskiego Pomostu, bo może akurat kopią w Wielowsi? A może masz mu za złe, że nie machał łopatą w lesie, żeby nie zabrali nam żołnierza 29 pSK? Wytłumacz mi.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 wrz 2011, o 23:16

mirza pisze:
sobieray-3 pisze: To szczyt osiągnięć kaliskiego dziennikarstwa. red. M.K. ,,walnął'' newsa z historii z listopada ub roku! Nawet gostyński ,,Pomost'' się wypiął :
Czyli red. MK nie powinien o tym napisać, bo wtedy nie byłoby sprawy? Czy też powinien na bieżąco śledzić stronę gostyńskiego Pomostu, bo może akurat kopią w Wielowsi? A może masz mu za złe, że nie machał łopatą w lesie, żeby nie zabrali nam żołnierza 29 pSK? Wytłumacz mi.
O nie, nie ! - sprawa jest i to dosyć poważna !!! Paragrafy podałem wyżej. Dla mnie to sprawa honorowa wielce -. Odrzeć zwłoki polskiego bohatera - żołnierza Września'39 z munduru, z wojskowej godności, to hańba ! To czyn najniższych lotów, godny najwyższej pogardy! Jednak redaktor o tym wcale nie wspomniał :( , tylko w ,,czołobiciu'' wzniósł się na wyżyny swojej profesji jak przysłowiowa gołębica z czeskiego serialu. Smutne , ale orawdziwe. Odpowiedz sobie zatem Mirzo, czy powinien był napisać, czy nie . A to czy Poznań dobrze zrobił , czy nie zabierając szczątki z Ziemi Kaliskiej niech osądzi historia, wszak nie do końca wiadomo, czy był to żołnierz 29 pSK , czy innej formacji . Jeśli chodzi o godność pochówku , ja ofiar nie różnicuję, bo z domu wyniosłem szacunek dla zmarłych, bo mam bolesny przykład w rodzinie. Nie wstydzę się tego. Pradziad mój jako ,,ruskij sołdat'' zmarł w CK - niewoli w 1916 riku. Jego grób odnalazłem jakieś 3 lata temu dzięki internetowi. Mogę tylko przypuszczeć, że ,,padł'' od polskiej kuli walcząc gdzieś w Galicji. Oni strzelali do siebie będąc twarzą w twarz, jednak do nieba szli ramię w ramię. Składali przysięge i wykonywali rozkaz. I to mi wystarczy.
Czy wieków potrzeba by powrócił z niebytu etos kaliskiej tradycji legionowej, etos kaliskiego Garnizonu? To z tego powodu domagamy się, by każdy żołierz 29pSK poległy na Ziemi Kaliskiej spoczywał na poświęconej ziemi cmentarza, cmentarza – mauzoleum na Majkowie kaliskim u boku majora Stefana Waltera. Smutnym jest jednak fakt, że władze Kalisza tak małoczynią, by to mauzoleum podnieść do rangi MAUZOLEUM.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 4 wrz 2011, o 08:02

Niestety, nie odpowiedziałeś na moje pytanie i dodałeś kolejny epitet "czołobicie". Przed kim niby te pokłony? Ech, widzę, że szkoda czasu na dyskusję z tobą.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 wrz 2011, o 11:45

Na które pytanie? Postawiłeś ich trzy.Dziennikarzowi pisać zawsze wolno, bo to jego profesja, ale to co pisze i jak napisze poddawane jest ocenie przez czytelnika. Skoro dziennikarz pisze o ,,Pomoscie'', to ocena strony tego Stowarzyszenia jest niezbędna. A kopać dziennikarz nie powinien, bo to za duży wysiłek i można nabawić się ,,bąbelków'' na dłoniach. Kopanie takich dołów nie jest łatwe, a tu jeszcze dodatkowo trzeba głową pracować .
A co do muzealnej fotki - zdejmij ja proszę, bo nie wiem czy życzyłbyś sobie być n a g o pochowany.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 4 wrz 2011, o 14:11

Niestety, nadal nie wyjaśniłeś, co w tekście w ZK było nieprofesjonalne.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 wrz 2011, o 16:08

Rozbrajasz mnie , nie widzisz tej ,,wazeliny'' ? Jakim prawem Poznń przywłaszczył sobie naszego bohatera wrześniowego? By dodać sobie splendoru przed wyborami??? Nie można tak ,,handryczyć'' szczątkami ludzkimi!
Jeżeli to Ty spłodziłeś ten artykuł, a mam takie podejrzenie chocby po przejrzeniu Forum Strzelców Kaniowskich, to mam własnie do autora żal, że nie broni spraw kaliskich, a ,,wazelinuje''.
Ja już kilka lat temu stwierdziłem, że dla Poznania Wielkopolska zaczyna się na N od Konina, a stwierdziłem to po przeczytaniu strony marszałkowskiej, w zakładce ,,Turystyka'' tak było! I to mnie spieniło. Jak nie jestem alergikiem, tak dostaje wysypki kiedy zaobserwuję jak Poznań odcina Kaiisz i Kaliskie od korzeni. Jeszcze w l.70/80-tych wywieziono prawie wszystkie chałupy i zabudowania gospodarskie Kaliskiego do MPP i na Lednicę, etnograficzny region kaliski został praWie że unicestwiony, a Piskory niszczeją. O Olędrach kaliskich nikt nie wspomina. Podobnie Kaliskie nie istnieje u genealogów zarówno wielkopolskich(poznańskich) jak i łodzkich, bo oni nie wiedzą gdzie mają przylepić Zaprośnie.Nie mamy ani dróg kołowych, ani żelaznych - komunikacja znbiorowa jest rozwalona, podobnie jak inne dziedziny. Dlaczego nikt nie walczy o przekształcenie PCh Krajobrazu w Parki Krajobrazowe? Kiedy u nas cos takiego utworzono??/
Zastanawiam się cały czas, do jakiego okropieństwa doprowadziło komunistyczne ,,pranie mózgów''. Oni odarli nas wszystkich prawie z człowieczeństwa - od przedszkolaka po studenta. Jak mozna żonglować ludzkimi zwłokami, pozbawiać martwego żołnierza munduru, którego honoru bronił? Takie zachowania obce były Indiano, amerykański, nawet Papuasom! Przypomnij sobie jak przebierano generałów z Katynia, gen,Sikorskiego, a teraz szerogowca. Pan Florek, ani jego rzecznik nawet się nie zająknęli, bo ważniejszy był splendor. Tej ,,hipnozie'' uległ nawet Bolek Rosiński (,,Bolas'' - strzelec kaniowski). Jego nie podejrzewałem. To po jakie licho organizuje się uroczystości dot. wojny bolszewickiej, po co gloryfikuje się Pogonowskiego czy Waltera, że już nie wspomnę o Pierwszym Marszałku??? Nie widzicie czym to grozi? A potem chcecie wzbudzać w najmłodszych pokoleniach poczucie patriotyzmu czy inne wartości wyższego rzędu? No chyba, że to jest niepotrzebne, bo trzeba być ,,europejczykiem'', a nie Polakiem . Czego nie udało się komunie, uda się UE ???
Quo vadis Poloniae???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 4 wrz 2011, o 20:04

Mirza, myślę szczerze, że na dyskusje z S-3 nigdy nie szkoda czasu.
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 5 wrz 2011, o 07:01

Ja myślę, że ty sobieray czytałeś inny tekst, bo widzisz między wierszami to co nie jest napisane i jednocześnie nie dostrzegasz tego co zostało napisane.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 wrz 2011, o 10:28

Być może jestem krótkowidzem. Jednak każda pliszkan własny ogon chwali. Od dłuższego czasu obserwuję ten ,,trynd''.
Podobna sprawa jest z konserwacją zabytkowych cmentarzy ewangelickich. Ot chociażby ostatnio w Krotoszynie :

http://rc.fm/polityczne/odbudowa-cmentarza.html

Zauwaz i tutaj ten ,,trynd'' do tworzenia - wbrew regułom wszystkich religii świata - ,,modnych l a p i d a r ó w .Najpierw przyzwolenie społeczne do niszczenia nekropolii, potem tłumaczenie sie nrakiem środków i finał jak powyżej. A każdy nagrobek przypisany jest konkretnej DUSZY, pod nim pochowanej. Lapidaria , to wymysł marksistów, ateistów czy agnostyków nawet. Czy ma to spotkać także kaliskie nekropolie przy Rogatce? A może budować na nich parki> Jak ten łódzki przy Pięknej, który znałem jako piękny , drugi co do wieku cmentarz E-A w moim mieście. Czy tworzyć na nich place zabaw dla przerdszkolaków, jak ostatnio wymyśliła sobie RadaOsiedla Rogatrka na kaliskiej chilerynce??? Sorry za ten offtop, ale sprawy te są delikatne i wymagaja specjalnego traktowania. Bo to jest tak, jak ratowanie języka polskiego na Litwie.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 8 wrz 2011, o 11:11

Na Allegro pojawiło sie zdjęcie: GENERAŁ FR.ALTER D-CA 25 DYWIZJI PIECHOTY KALISZ. Nie wiem, jak 25-ta Dywizja ma się do 29PSK, proszę o wybaczenie ignorancji...

http://allegro.pl/general-fr-alter-d-ca ... 03551.html

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 wrz 2011, o 14:54

29pSk wchodził w skład 25DP. No chyba, że coś mi sie popieprzyło.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 8 wrz 2011, o 22:25

K-man pisze:29pSk wchodził w skład 25DP. No chyba, że coś mi sie popieprzyło.
Tak, 29pSK, wraz z 56pp, 60pp i 25pal wchodziły w skład 25DP.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

ODPOWIEDZ