Zagadki historyczne Kalisza ...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 paź 2011, o 21:26

BICI pisze:fotka znaleziona w necie przedstawia powyższy temat

http://mw2.google.com/mw-panoramio/phot ... 637168.jpg
Gumiś jakby zasugerował tą ul.Łódzką, a ja jej przy wylocie TB nie znam. Twierdzisz, że to jest dom,który stoi plecami do przedszkola Słoneczko (d.willa Gaedego) ? Może wiesz,kto był/jest jego właścicielem? Obfotografowałem kiedyś prawie wszystkie domy przy Garncarskiej, ale tego nie mam, bo szedłem z góry i jeżdziłem na śliwkach-lubkach i się wnerwiłem:), a i dom musiał być mało ciekawy i napewno ćle oświetlony, a ja nie lubię ,,głębokiego cienia''. Wybiorę się tam ponownie, bo muszę sfotografowac domy Jenszów.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 paź 2011, o 22:48

BICI pisze: to budynek przy ... ul.Garncarskiej 5 :) budynku mniejszego z prawej już nie ma... została tylko mała ścianka-murek z łącznika obu domków...
Dzięki za wyjaśnienie :wink: fotka jest żle podpisana,zadałem pytanie odnośnie tej fotki bo ten spadek ulicy nie dawał Mi spokoju.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 paź 2011, o 23:12

Tu mam kolejną zagadkę, ale z innej ulicy na G :) . Co miasto zamierza zrobić z dawnym Hotelem ,,INTERNATIONAL''

Obrazek

Budynek był w zarządzie MZBM. Nie mogą znależć spadkobierców Hopf'ów? Sytuacja podobna do obiektu pp.Buczyńskich (MOK) , domu z Handlowej/Łącznej oraz domu z Częstochowskiej 3. Czy nasze prawo jest tak ,,kulawe''? Czy urzędnicy tak mało operatywni?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 paź 2011, o 23:17

A tego ,,karzełka'' znacie :) ?

Obrazek
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 paź 2011, o 10:57

lolka pisze:A czy trafił ktoś może w necie na fotę sprzed I wojny budynku na Rynku od strony dzisiejszej DESY JAD?. Są tylko ogólne ujęcia, pewnie słabo szukam. :oops:
Lolka, Pani dobrze szukała. Nie tylko Pani masz takie problemy. Kol.Maciej B. miał podobne , kiedy chciał zilustrować znajdujący się na pierzei zw.Czynklówką przed WWI - dom Nieszkowskich. A to w związku z Chopinrem.Podobnie było z domem , gdzie mieszkał mec.Wende. Utrudnienie sprawiają chyba rosnące drzewa. Ponadto Ratusz fotografowany jest zwykle od strony wejścia głównego. Dysponuję tylko takimi , jak poniżej :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

One niewiele różnią się od siebie - najwyżej czytelnością szczegółów, choć mają b.niską rozdzielczość. I jeszcze dom Nieszkowskich :


Obrazek

Pozdrawiam
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 23 paź 2011, o 15:32

lolka pisze:A czy trafił ktoś może w necie na fotę sprzed I wojny budynku na Rynku od strony dzisiejszej DESY JAD?. Są tylko ogólne ujęcia, pewnie słabo szukam. :oops:
Proszę o uściślenie pytania, bo Gumiś podał 50% odpowiedzi na pytanie - jeszcze "od strony" DESY są widoki na drugą pierzeję. O co dokładnie chodzi, o widok budynku w miejscu dzisiejszej DESY? Ten mam w wersji po bombardowaniu.

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: lolka » 23 paź 2011, o 18:47

Chodzi mi właśnie o miejsce dzisiejszej DESY. Może być i po bombardowaniu, trudno. Chyba tam na rogu była pensja dla dziewcząt. Dziekuję bardzo wszystkim i pozdrawiam, Sobieray :)

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 23 paź 2011, o 19:10

lolka pisze:Chodzi mi właśnie o miejsce dzisiejszej DESY. Może być i po bombardowaniu, trudno.
Szukaj tutaj od tej strony w przód viewtopic.php?t=8&postdays=0&postorder=asc&start=0 :lol: 8)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: lolka » 23 paź 2011, o 19:46

Już mam fotę. Merci beaucoup :D

Awatar użytkownika
FERRER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 sty 2007, o 10:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: FERRER » 25 paź 2011, o 08:56

Odnośnie innych widoków rynku
Ciekawe czy stara pompa stoi dokładnie w tym samym miejscu :)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 25 paź 2011, o 09:04

Podobno tak;)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 paź 2011, o 10:28

Też tak sądzę. Zauważcie , że ona jest podwójna! Ja je - bo druga stała na pl.św.Józefa przy Pałacu Weissów- nazywam ,,doppel-pumpe'' :). Śmiem przypuszczać, że pochodziły one z okresu ok. 1600 roku i dawały Kaliszanom słynną z opisów ,,wyśmienitą'' wodę doprowadzaną z Krępicy dębowymi rurami. Za doproweadzenie tego wodociągu do Kolegium Jezuickiego prymas Karnkowski ulżył Miastu, zdejmując w 1601 roku dziesięciny z wsi miejskich : Dobrca, Woli Miejskiej (Wolicy), Salina (Szałego), Saczyna, Takomyśli i Ostrowa . Dodam jeszcze, że był to drugi - położony wyżej wodociąg , niezależny od poprzedniego ,,żydowskiego'' ujęcia z 1543 r .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lis 2011, o 19:59

Zagadka: gdzie w Kaliszu znajduje się poniższy budynek:

Obrazek

Początkowo stawiałem na budynek dawnego laboratorium przy Granicznej 1. Ale to nie to. Z tego co wiem, fotka zrobiona gdzieś przy Wojska Polskiego...pytanie gdzie.

Zbiory własne.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lis 2011, o 22:21

Masz rację, że to nie fabryka fortepianów Bettinga przy Granicznej 1, A czy po drugiej stronie AWP,to nie są przypadkiem zabudowania Runoteksu? MzDK , czyli Niędzyzaładowy DK potem. Tam, gdzie chodziło się ,,na gitarę'' do p.Kazia Zegarka .Snooker! Dom ten , to pewnie nieistniejący ,,familok'' Gaede'go przy ul.Litewskiej , postawionym tuż za istniejącym do dziś obiekcie czerwonocegkanym d. ewangelickiego domu starców.
To są tylko moje przypuszczenia, bo kamienicy nie pamiętam. Jednak tam stoją jeszcze dwa inne, mniejsze familoki , przed nową halą sportową.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 17 lis 2011, o 23:30

Zacharski pisze:Zagadka: gdzie w Kaliszu znajduje się poniższy budynek:

Obrazek
Róg Handlowej i Rzemieślniczej ? Wydaje mi się, że w tle widać fragment budynku ZSP nr 2 ("metalówka")

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 17 lis 2011, o 23:58

jp pisze:Róg Handlowej i Rzemieślniczej ? Wydaje mi się, że w tle widać fragment budynku ZSP nr 2 ("metalówka")
... i bardzo dobrze Ci się wydaje -
Obrazek

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 18 lis 2011, o 08:33

Nie wiem Mariusz czy masz rację.....Budynek z Twojej foty różni się wieloma szczegółami, choć bardzo podobny. Sobieray-3, moja mama mówiła mi, że to raczej dawna ulica Litewska, okolice domu starców ( a to jej foto), tylko mnie to nie pasowało....Ale skoro 2 osoby tak obstawiają, to może ja się mylę.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 lis 2011, o 10:25

Skłonny jestem przyznać rację jp i Mariuszowi, bo ilość traktów w tej dawnej Fabryce Haftów i Koronek Klockowych B-ci Nagórskicj i póżniej SPnr 6 zgadza ni się. Nie pasują mi obiekty w tle - u Mariusza widzę Bursę przy Przemysłowej raczej, Warto to porównać także z obiektem nadpalonym po Runotexie w AWP.nan nadzieję, że pogoda weekend pozwoli to sprawdzić.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 18 lis 2011, o 13:34

nie ma nad czym myśleć, to właśnie ten obiekt
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

PanamaCity
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 16 paź 2009, o 15:13
Lokalizacja: SHEPEER

Nieprzeczytany post autor: PanamaCity » 18 lis 2011, o 13:44

Moim skromnym zdaniem jp ma racje,pozdrawiam
Kto nie dba o swoją historie to nie ....

ODPOWIEDZ