BUDŻET MIASTA

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
ochotnik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2004
Rejestracja: 5 sie 2009, o 17:08
GG: 9270210
Lokalizacja: Śródmieście I

Nieprzeczytany post autor: ochotnik » 22 lip 2011, o 12:52

Jakoś nie mam nic do nich, że kupują nowe auto, bo ten Opel to już stary i prezydent wyglądał śmiesznie w takim aucie. A Passat bardzo dobre auto.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 22 lip 2011, o 13:21

No dobrze niech kupują, zgadzam się Passat to świetne auto, ale chodzi mi o to kto płaci.
g13k

Awatar użytkownika
ochotnik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2004
Rejestracja: 5 sie 2009, o 17:08
GG: 9270210
Lokalizacja: Śródmieście I

Nieprzeczytany post autor: ochotnik » 22 lip 2011, o 13:28

Miasto, a kto ma płacić, akurat to potrzebny wydatek.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 lis 2011, o 16:07

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 lis 2011, o 16:34

To trzeba jednak pokazać :)
Jest lepszy, niż się spodziewano, choć niełatwy, ze względu na konieczne oszczędności. Mowa o projekcie przyszłorocznego budżetu miejskiego Kalisza:

"Uważam, że projekt budżetu na przyszły rok, który zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej Kalisza, jest - na te czasy - projektem bardzo dobrym. Aż 60 000 000 złotych przeznaczymy na inwestycje. Zaczynamy spłacać zadłużenie miasta i tym samym wpisujemy się w oszczędnościowe trendy" - powiedział Radiu Centrum Daniel Sztandera, wiceprezydent Kalisza.

Sporym problemem, są nowe wskażniki wynikające z nowelizacji ustawy o finansach publicznych: "Narzucają nam one sposób konstruowania budżetu. Minister finansów powiązał ręce samorządom, nie ma dowolności, swobody choćby w zaciąganiu zobowiązań" - dodał Sztandera.
I kto to mówi? Mistrz, nad mistrze :)! I szkoda, że ustawa nie zwiazała rąk urzędnikom. Oni sa zdecydowanie najbardziej rozrzutni.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 lis 2011, o 12:56

Wiadomo, że jest kryzys i trzeba oszczędzać. Tylko pytanie dlaczego te oszczędności nie dotyczą miejskich urzędników.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/11 ... 661f,1,3,4
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 19 gru 2011, o 21:04

Na stronie kaliskiej PO http://www.po.kalisz.pl/ mamy analizę budżetu Kalisza na tle ostatnich lat. Wyrażnie widać na niej owoce antyinwestycyjnej polityki Pęcherza. W ostatnich dwóch latach nastąpiło załamanie dochodów miasta z podatków:
Obrazek
Analiza jest tym cenniejsza, że wykonana przez partię współrządzącą, więc krytyka z pewnością nie jest przesadzona, a raczej wręcz przeciwnie. Budżet ratują głównie subwencje z budżetu państwa. No i niestety kredyty.
Liczby potwierdzają to co widać gołym okiem: brak inwestycji dających nowe miejsca pracy i odpływ ludności z miasta. No, ale Pan Prezydent nie widzi różnicy czy dana inwestycja powstaje na terenie powiatu Kalisz czy np. ostrowskiego.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 19 gru 2011, o 21:55

Jakby ciąg dalszy...... :D

Sztandera musi odejść!
Straciliśmy wielką szansę. Wszyscy. Ale winę ponoszą władze miasta. Decyzją wiceprezydenta Daniela Sztandery naniesiono poprawki do projektu, który przygotowała spółka PEC pod kierunkiem Jerzego Borowiaka. Szwajcarzy ostatecznie odrzucili zmieniony projekt i odmówili pomocy w modernizacji systemu ciepłowniczego w Kaliszu.
Obrazek
Kalisz jest miastem, któremu grozi realne bankructwo i zarząd komisaryczny. Władze miasta robią dobrą minę do złej gry. Ograniczają wydatki na potrzebne inwestycje, reformę gospodarki mieszkaniowej, edukację, kulturę i sport. Jednak wymyśla się absurdalne wizje i projekty zamków na lodzie. Ten układ polityczny jest chory. Teraz kosztował nas utratę minimum 60 mln złotych. Co będzie jutro?
Dlaczego ten układ jest chory? Bo po czymś takim w normalnym mieście ktoś powinien podać się do dymisji, odejść w niesławie lub przynajmniej zniknąć ze sceny. Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami prawdziwego dramatu w postaci panicznej wyprzedaży wszystkiego, co ma jeszcze jakąś wartość. Ostatnio na celowniku nagle znalazła się energetyka cieplna. Władze miasta postanowiły sprzedać system cieplny prywatnej firmie za około 50 mln zł. Więcej czytaj w 7 Dni Kalisza nr 50 wydanie z 14 grudnia 2011

Data publikacji: 2011-12-16
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 gru 2011, o 08:27

Jestem za tym, aby więcej budować takich dochodówych obiektów jak aquapark, nowy stadion piłkarski. Wiem, że są tu mega zwolennicy tych inwestycji. Niestety liczby są nieubłagalne i wyrażnie pokazują, że Kalisz leci w dół. Miasto zamiast wydawać kasę na inwestycje sciągające inwestorów i nowych mieszkańców(okoliczne wsie, bo innych miastach raczej nie myslę), wydaje kase na inwestycje obciążające budżet miasta. Urzędnicza paranoja.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 20 gru 2011, o 10:57

RoyBatty pisze:Liczby potwierdzają to co widać gołym okiem: brak inwestycji dających nowe miejsca pracy i odpływ ludności z miasta. No, ale Pan Prezydent nie widzi różnicy czy dana inwestycja powstaje na terenie powiatu Kalisz czy np. ostrowskiego.
Czyli co np? Jakie inwestycje? Myślisz, że jak się zbuduje obwodnice albo uzbroi działki, to inwestorzy będą walić drzwiami i oknami? Albo co gorsza jak się założy jakiś zakład budżetowy / jednostkę budżetową to ludzie będą mieć pracę. Mieć to będą, ale jakim kosztem? Za co przeprowadzać te inwestycje? Sam zauważyłeś, że kredyty już teraz stanowią dużą część budżetu. Może warto się najpierw zastanowić zanim się coś napisze. Zaciskanie pasa bardzo niektórym przeszkadza, ale to jest obecnie jedyna możliwość. Potrzebna jest długoterminowa strategia marketingowa, by ściągać inwestorów i mieszkańców i przede wszystkim utrzymywać obecnych inwestorów. No i konieczne jest coraz bliższe zacieśnianie współpracy z sąsiadami, bo nikt obecnych tendencji suburbanizacyjnych nie zahamuje, a współpraca na wielu polach może być tańsza niż robota samemu.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 gru 2011, o 11:29

Wollny wybacz, ale na czym miałaby polegac ta współpraca z sąsiadami. Na oddawaniu im inwestycji. Najlepszym przykładem będzie trójmiasto, tam Gdynia z Gdańskiem szczerze się nie lubi(np kłótnia o nazwe metropolii, czy też które z miast ma być ośrodkiem decyzyjnym). Ta walka jak już kiedyś pisałem jest czyś naturalnym. Mimo wszystko oba miasta dobrze się rozwijają.
Inny przykład dotyczy Zielonej Góry i Gorzowa, oraz Bydgoszczy i Torunia. Między tymi miasatmi panuje taka sama miłośc jak między Kaliszem i Ostrowem. Mimo to rozwijają się lepiej niż Kalisz. Duże znaczenie ma zapewne stołeczność wojewódzka tych miast.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 20 gru 2011, o 18:36

K-man pisze:Mimo to rozwijają się lepiej niż Kalisz. Duże znaczenie ma zapewne stołeczność wojewódzka tych miast.
Ale farmazony gadasz. Jakby stołeczność miała jakikolwiek wpływ, to nigdzie poza Warszawą by nie było żadnych inwestycji. To jest taka trochę naleciałość z PRL, gdzie bliżej władzy można było coś załatwić, teraz to już nie działa. Po prostu te ośrodki które wymieniłeś są zwyczajnie od Kalisza większe. Poza tym pytanie po czym poznać, że się lepiej rozwijają? Oczywiście, że trochę bardziej jest tam rozwinięta administracja i obstawiam, że dlatego ściągają trochę ludzi z mniejszych miast, bo zamiast 1 urzędu jest 5. Ale chyba nie takiego rozwoju chcemy?
K-man pisze:Na oddawaniu im inwestycji.
Ja tego broń Boże nie napisałem. Ale np czy trzeba dwa razy płacić za bazę dla mpk? Albo czy trzeba utrzymywać 2 wyższe uczelnie? Każdy chce mieć wszystko u siebie a tak na prawdę to nie jest ekonomiczne. A odległość jest zbyt mała żeby np dwie duże hale sportowy miały sens istnienia. Zaraz mi napiszesz, że się nienawidzą itp, to proponuję sprawdż ile jest np stadionów w Mediolanie albo w Rzymie, a tam też się nienawidzą i jakoś mogą grać na jednym stadionie.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
KalishaQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 21:33
Lokalizacja: Korczak

Nieprzeczytany post autor: KalishaQ » 20 gru 2011, o 18:51

Obrazek

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 gru 2011, o 09:28

W Polsce stołeczność woj. ma duże znaczenie dla rozwoju. Bez dwóch zdań. Choć na pewno nie jest to jedyna szansa na rozwój.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 21 gru 2011, o 09:34

wollny pisze:Może warto się najpierw zastanowić zanim się coś napisze.
Proponuję żebyś się zastosował do własnej rady. Gdzie ja napisałem, że to miasto ma tworzyć własne zakłady?!
Miasto ma stworzyć dobre warunki dla inwestorów. Masz rację, że marketing jest konieczny ale sam marketing nie wystarczy, inwestorzy nie są idiotami i oczekują też konkretów, tzn. infrastruktury.
Współpraca nie polega na oddawaniu potencjalnej inwestycji sąsiednim jednostkom. To nieprawda, że jeśli walczymy w jakiejś sprawie o swój interes to już w innych nie możemy współpracować.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 21 gru 2011, o 10:05

K-man pisze:W Polsce stołeczność woj. ma duże znaczenie dla rozwoju. Bez dwóch zdań. Choć na pewno nie jest to jedyna szansa na rozwój.
To podaj mi proszę twarde fakty. Nagły wzrost inwestycji w Gorzowie albo w Zielonej Górze? Takie gadki szmatki muszą być poparte faktami, a nie domysłami. Jak mi podasz konkretne liczby, to Ci uwierzę.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 gru 2011, o 11:03

A gdzie ja napisałem, o nagłym wzroście w Zielonej Górze i Gorzowie. Npisałem, że się rowijają lepie i to jest prawda.
A co konkretnych liczb, to musiałbym przeszukac ogromną ilość materiałów. Jesli znajdę czas, to tobie zrobię. Zresztą i tak miałem to w planach. Tylko, że to raczej pieśń przyszłośc(bardzo dalekiej)i, ale kiedyś specjalne dla ciebie je tu wrzucę.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 21 gru 2011, o 11:08

wollny pisze:To podaj mi proszę twarde fakty. Nagły wzrost inwestycji w Gorzowie albo w Zielonej Górze? Takie gadki szmatki muszą być poparte faktami, a nie domysłami. Jak mi podasz konkretne liczby, to Ci uwierzę.
Ale jaki NAGŁY wzrost? Przecież te miasta są wojewódzkimi od prawie 40 lat! Nagły wzrost to jest wtedy, gdy miasto nie jest miastem wojewódzkim i nagle się nim staje.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 21 gru 2011, o 11:08

K-man pisze:A gdzie ja napisałem, o nagłym wzroście w Zielonej Górze i Gorzowie. Npisałem, że się rowijają lepie i to jest prawda.
A co konkretnych liczb, to musiałbym przeszukac ogromną ilość materiałów. Jesli znajdę czas, to tobie zrobię. Zresztą i tak miałem to w planach. Tylko, że to raczej pieśń przyszłośc(bardzo dalekiej)i, ale kiedyś specjalne dla ciebie je tu wrzucę.
No ja po prostu nie wiem co wg Ciebie wpływa na ten lepszy rozwój. Dziękuję :)
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
piasek1995
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 16:23
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: piasek1995 » 20 mar 2012, o 17:10

W tym roku budżet Kalisza razem z powiatem wynosi ok 421,7 mln zł (w tym dochody miasta 274,5 mln a powiatu ok. 147mln zł). Ciekawe, że w takim Koszalinie, które jest miastem na prawach powiatu o podobnej liczbie mieszkańców co Kalisz mają dochody na poziomie 460 mln zł ( w tym dochody miasta na poziomie 319 mln a powiat 141,3 mln zł), a 33% (z 501 mln zł )przeznaczają na inwestycje. Jak widać można tylko trzeba chcieć. Żeby Kalisz miał kiedyś taki budżet ... :D
Umiesz liczyć? Licz na siebie!

ODPOWIEDZ