Reaktywacja Województwa Kaliskiego

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
aaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 28 lip 2006, o 20:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: aaa » 28 lip 2006, o 20:22

Jestem ZA!!!!!

KALISZOWI NALEŻY SIĘ STATUS WOJEWÓDZTWA 8)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 29 lip 2006, o 01:31

Dżizes... Jaki "status"...
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

aaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 28 lip 2006, o 20:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: aaa » 31 lip 2006, o 11:38

Dziewięć wielkopolskich powiatów w nowym województwie środkowopolskim i jeden w środkowopomorskim. To realny plan czy wybujałe ambicje lokalnych polityków przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi? - stawia pytanie "Gazeta Poznańska".
dalej »





Kaliscy radni ostatnio jednogłośnie poparli uchwałę wspierającą działania Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Województwa Środkowopolskiego z siedzibą w Kaliszu. Działa ono od 1998 roku, od momentu utworzenia nowej mapy administracyjnej kraju. Wtedy też zlikwidowano województwo kaliskie. Stowarzyszenie chce utworzenia województwa środkowopolskiego w skład którego, oprócz powiatu kaliskiego, wchodziłyby także powiaty: koniński, kolski, turecki, ostrzeszowski, kępiński, ostrowski, pleszewski i słupecki. Wielkopolska może stracić też powiat złotowski, który miałby zostać włączony do województwa środkowopomorskiego.

Radni kaliscy bardzo ostro wypowiadają się przeciw administracyjnej podległości pod Poznań jako stolicę Wielkopolski. W uzasadnieniu do uchwały kaliskiej rady miasta czytamy miedzy innymi: - Nasze miasto i region obejmujący Wielkopolskę Południowo-Wschodnią i Ziemię Sieradzką rozwijają się wolniej, gdyż są słabiej wyposażone w środki na rozwój infrastruktury technicznej, ochronę zdrowia i środowiska, edukację i kulturę. Pod sztandarem reformy administracyjnej, która według obietnic jej autorów miała wyrównywać różnice rozwojowe i prowadzić do sprawiedliwego podziału środków, następuje drenaż naszego miasta i regionu.

Czy problem "drenażu" Kalisza i Ziemi Kaliskiej pojawia się przypadkowo tuż przed wyborami samorządowymi?

Kazimierz Pałasz, prezydent Konina, nie ma złudzeń i widzi tu bardziej polityczne ambicje niż realne postrzeganie sytuacji gospodarczej i możliwości tego regionu.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 1 sie 2006, o 01:27

Na forum Gazeta.pl Poznań przeczytałem dzisiaj, że mają zamknąć tę poznańską tubę propagandową. Nie wiem jednak, czy to przypadkiem nie jest plotka.

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 9 wrz 2006, o 17:55

Ludwik Dorn - zapomnijcie o środkowopomorskim!

dziś

Nie będzie województwa środkowopomorskiego. To słowa wicepremiera i ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Ludwika Dorna. Dorn wypowiedział te słowa w piątek podczas wizyty w Koszalinie.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa wicepremier zapowiedział, że szans na powstanie nie mają również inne planowane województwa (częstochowskie, kaliskie i płockie).
- Nie będzie żadnego dzielenia kraju – powiedział podczas spotkania wicepremier.
Możliwe, że w niedalekiej przyszłości zamiast 16 województw będzie 8 dużych regionów. Zlikwidowano by również większość powiatów (około 120). Informacja jest nieoficjalna, ale potwierdza ją coraz większa rzesza polityków.
Inicjatorzy powstania województwa środkowopomorskiego nie zrażają się słowami wicepremiera Dorna.
- Za nami stoi ponad 140 tysięcy ludzi, którzy podpisali się pod petycją za utworzeniem 17 województwa – mówi Eugeniusz Żuber, pełnomocnik komitetu Inicjatywy na rzecz Środkowopomorskiego. – Rozmawiałem z posłami i nasza sprawa na pewno będzie dyskutowana na komisjach jeszcze pod koniec tego roku. Przypominam, że to posłowie, a nie politycy będą decydowali o powstawaniu lub likwidacji województw.
Wniosek o utworzenie środkowopomorskiego trafił do Sejmu pod koniec 2005 roku. Posłowie po pierwszym czytaniu skierowali go do sejmowych komisji. Wiadomo, że negatywnie na temat utworzenia 17 województwa wypowiada się między innymi prezydent Lech Kaczyński, ministrowie i ministerialni urzędnicy oraz specjaliści do spraw reformy samorządowej w Polsce.

Szymon_92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2006, o 22:00
Lokalizacja: Kalisz/ Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: Szymon_92 » 20 wrz 2006, o 21:44

KALISZ powinien stać się miastem wojewódzkim :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 21 wrz 2006, o 15:36

ale pewnie sie to nie stanie przynajmniej nie za kaczorkow

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 24 wrz 2006, o 13:43

W encyklpedii Wikipedia również pojawiła się już informacja dotycząca reaktywacji województwa środkowopolskiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B ... owopolskie

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 24 wrz 2006, o 15:55

Ale prawdę mówiąc ja bym sobie dał spokój z Koniem i Słupcą. W Koninie nasiąkneli Poznaniem może przez to że mają tą swoją autostradę. Raczej powinniśmy powalczyć jeszcze o Poddębice a przede wszystkim o Wieluń. Takich powiatach jak Sieradzki, Kolski, Turkowski, Wieruszowski mamy duże poparcie, w Ostrowie myślę ze też już trochę zmądrzeli bo ich miasto praktycznie umarło, gorzej wygląda z poparciem w Krotoszynie, Jarocinie i Pleszewie tam nas nie lubią!!

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 4 lis 2006, o 14:42

Powstanie województwo środkowopolskie?
2006-11-04 00:05


Do końca roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego - zapowiada "Gazeta Poznańska". Projekt jest dziełem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Środkowopolskiego w Kaliszu.
dalej »




Członkami Stowarzyszenia są działacze samorządowi i gospodarczy z Wielkopolski Południowej i Wschodniej oraz z Sieradzkiego.- Myśląc o utworzeniu nowego województwa mamy na uwadze uzdrowienie demokratycznie działającego państwa i interes mieszkańców regionu - zapewnia prezes stowarzyszenia Stanisław Zalejski.

Pomysłodawcy chcą połączyć w jeden organizm administracyjny powiaty: kaliski, pleszewski, jarociński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński, kolski, koniński, turecki i słupecki z Wielkopolski oraz sieradzki i część wieluńskiego z województwa łódzkiego. Nowe województwo miałoby porównywalny potencjał demograficzny i gospodarczy ze świętokrzyskim, a byłoby większe od lubuskiego i opolskiego - informuje dziennik.

Działacze Stowarzyszenia zapewniają, że mają poparcie zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców. - Nie sprzyjają nam tylko władze Konina i Krotoszyna ciążące do Poznania, ale wśród mieszkańców opinie są już podzielone - twierdzi.

By ustawa ta mogła trafić do Sejmu - pisze gazeta - musi ją poprzeć 15 posłów. - Mamy zapewnienie pomocy ze strony posła Rogackiego z Kalisza, ale także posłów Wożnego z Ostrowa, Grzyba z Ostrzeszowa, posłanki Ratajczak oraz kilkunastu innych posłów Samoobrony i PiS - wylicza Zalejski.

Stowarzyszenie działa od czterech lat, a jego członkowie postanowili przejść od słów do czynów, gdy potrzebę utworzenia nowych województw ogłosił publicznie minister w kancelarii premiera Przemysław Gosiewski. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę, poza środkowopolskim, wchodzą popierane przez wicepremiera Andrzeja Leppera - środkowopomorskie, częstochowskie oraz powstałe z podziału mazowieckiego - radomskie i płockie. - Utworzenie jednego nowego województwa nie miałoby sensu, ale dla przeprowadzenia tak radykalnych zmian możemy znależć poparcie w parlamencie - uważa Zalejski.

Jak informuje "Gazeta Poznańska", projekt ustawy w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego z dniem 1 stycznia 2008 r. ma trafić do Sejmu w ciągu kilku tygodni.

o2.pl

MARCO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: 4 sty 2006, o 18:38
Lokalizacja: NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nieprzeczytany post autor: MARCO » 6 lis 2006, o 13:45

trzymam kciuki, mam nadzieje,że sie uda

MARCO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: 4 sty 2006, o 18:38
Lokalizacja: NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nieprzeczytany post autor: MARCO » 6 lis 2006, o 13:48

kiedys czytałem jakie obiekty powinno posiadac miasto wojewódzkie(teatr, filharmonia, sad i różne ważne urzedy), sprawdziłem, okazało się, ze ma wszystko, nasuneło mi sie pytanie, skoro Kalisz miesci sie w klasyfikacji, to dlaczego nie jest województwem?Mam nadzieje, ze mimo kłód, które beda im rzucac przeciwnicy, to uda się im dopiąć swego

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 6 lis 2006, o 14:47

MARCO pisze:trzymam kciuki, mam nadzieje,że sie uda
samo trzymanie kciuków nic nie zmieni, uwierz mi

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 6 lis 2006, o 14:53

Kalisz przestał być stolicą województwa po reformie Buzka z jednego powodu - ch...owi lobbyści. Jakoś lubuskie, czy opolskie mogły powstać...
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 6 lis 2006, o 19:27

MARCO pisze:kiedys czytałem jakie obiekty powinno posiadac miasto wojewódzkie(teatr, filharmonia, sad i różne ważne urzedy), sprawdziłem, okazało się, ze ma wszystko, nasuneło mi sie pytanie, skoro Kalisz miesci sie w klasyfikacji, to dlaczego nie jest województwem?Mam nadzieje, ze mimo kłód, które beda im rzucac przeciwnicy, to uda się im dopiąć swego
No prawie wszystkie. Niestety zdążyli nam odebrać Narodowy Bank Polski. Trzymajmy kciuki za Koszalinan, jeśli ich projekt przejdzie to jestem pewny że Środkowopolskie, Częstochowskie i Radomskie(Staropolskie) powstaną napewno

MARCO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: 4 sty 2006, o 18:38
Lokalizacja: NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nieprzeczytany post autor: MARCO » 7 lis 2006, o 08:41

no tak, dziekuje za poprawienie mej informacji, zapomniałem o banku

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 7 lis 2006, o 14:37

Powiat sieradzki i część wieluńskiego miałyby się znależć w nowym województwie środkowopolskim ze stolicą w Kaliszu. Zakusy na wchłonięcie powiatu wieluńskiego oraz radomszczańskiego, pajęczańskiego i wieruszowskiego ma natomiast Częstochowa, która walczy o reaktywowanie województwa częstochowskiego.

Projekt ustawy w sprawie powołania środkowopolskiego, obejmującego część województw wielkopolskiego i łódzkiego, jeszcze w tym roku ma trafić do Sejmu. - Mamy poparcie zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców - zapewnił Stanisław Zalejski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Utworzenia Województwa Środkowopolskiego w Kaliszu.

Barbara Mrozowska-Nieradko, prezydent Sieradza, stwierdziła, że to jeden z wielu pomysłów, które nie są przedmiotem jej szczególnego zainteresowania. - Tak czy inaczej, zawsze będziemy na peryferiach województwa, czy to łódzkiego, czy środkowopolskiego, i zawsze będziemy musieli bić się o swoje prawa.

W Częstochowie wielu lokalnych polityków, startujących w wyborach samorządowych, obiecuje reaktywację woj. częstochowskiego w swoich programach wyborczych. "Łódzkie" powiaty, na które mają chrapkę, należały do woj. częstochowskiego przed jego likwidacją.

- Gdyby weszły w skład nowego województwa, nasz region dostawałby dużo wyższe dotacje z budżetu centralnego - podkreśla Konrad Głębocki, kandydat na radnego (Komitet Wspólnoty Samorządowej Tadeusza Wrony).

- Mieszkańcy na przykład powiatu radomszczańskiego mieliby dwa razy bliżej do takich instytucji, jak sąd administracyjny - dodaje Konrad Głębocki.

O okrojeniu województwa łódzkiego nie chce słyszeć wojewoda Helena Pietraszkiewicz. - Nie jesteśmy zainteresowani pozbywaniem się jakichkolwiek terenów. Nie po to rozszerzamy na przykład Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną w Radomsku, by ją komuś oddawać - mówi Sławomir Przybyłowicz, rzecznik wojewody.

Mieczysław Majcher, burmistrz Wielunia, podkreśla, że oficjalnie nikt go jeszcze nie informował o takich planach. Nie widzi potrzeby przenoszenia powiatu wieluńskiego do innego województwa, ale... - Chyba że zagwarantują nam szczególne przywileje - dodaje. Michał Deszcz, starosta radomszczański, uważa takie pomysły za przedwyborcze zagrywki.

Powołanie nowego województwa wymaga skomplikowanych procedur prawnych. Zaawansowany jest projekt utworzenia nowego województwa środkowopomorskiego ze stolicą w Słupsku, kosztem praw Gdańska i Szczecina. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce jednak komentować, jakie są na to szanse. (wbk, jp)

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 22 lis 2006, o 22:37

Od jakiegoś czasu ktoś z częstochowy założył już strone internetową promującą i przedstawiającą koncepcję powołania województwa częstochowskiego http://www.czestochowska.republika.pl Może można by było pomyśleć również o takiej stronie dotyczącej szerszego opisu dotyczącego powołania województwa środkowopolskiego. My jako kaliszanie moglibyśmy przedstawić wiekową historię naszego wojewodztwa i uświadomić część społeczeństwa że połowa wielkopolski to historyczne ziemie związane z Kaliszem (od XIII do XVII w), a nie tak ja twiedzi do 1918 roku Poznań i Ostrów że Kalisz to kongresówka.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 27 lis 2006, o 04:07

Nie ma co trzymać kciuków za Częstochowę, bo przez Częstochowę możemy stracić powiat wieluński. :cry:

Myślcie o Kaliszu i trzymajcie kciuki za Kalisz, a nie za innych. Więcej patriotyzmu lokalnego i egoizmu lokalnego, drodzy koledzy! Bo inaczej Poznań (na spółkę z różnymi Częstochowami) znowu nas zje!

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 27 lis 2006, o 04:09

MARCO pisze:kiedys czytałem jakie obiekty powinno posiadac miasto wojewódzkie(teatr, filharmonia, sad i różne ważne urzedy), sprawdziłem, okazało się, ze ma wszystko, nasuneło mi sie pytanie, skoro Kalisz miesci sie w klasyfikacji, to dlaczego nie jest województwem?
A uniwersytet? :evil:

ODPOWIEDZ