Kaliska Kolej Dojazdowa

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 30 cze 2013, o 15:11

Caspress, jest mały ruch, ponieważ ludzie nie są przyzwyczajeni do tego, że można podróżować wąskotorówką liniowo, czy też wykorzystywać ją do przewozu towarów, w prawdzie w takich granicach regionalnych, ale jednak zawsze. A tymczasem można by przeprowadzić jakąś akcję promocyjną, uruchomić linie osobowe, wydaje mi się, że mogłoby to się cieszyć dużą popularnością. Na sam początek tylko w weekendy, kilka kursów, a potem kto wie. I niech mi nikt nie zarzuca, że jestem marzycielem. Przecież przykłady z innych części Polski doskonale wskazują na odradzanie się idei wąskotorówek. No więc o co chodzi? O pieniądze i o mentalność naszą kaliską, gdzie wszyscy krzywo patrzą na nowości. W ogóle głupotą było dla mnie zniszczenie torów wąskotorówki z Majkowa, no kretynizm po prostu. Ale tak to się wtedy działo w pierwszych latach naszej wolności ('90), kiedy rozpieprzało się wszystko jak popadnie, bo ktoś mądry wyżej postawiony stwierdzał, że to się jednak nie będzie opłacać. Uwielbiam polską mentalność w takich sprawach :wink:

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 30 cze 2013, o 15:51

Za reaktywacją ruchu pasażerskiego jestem jak najbardziej za :roll:
Ale jeśli taka reaktywacja miała by być to wydaje mi się że pierwszym korkiem jest odbudowa odcinka Borków - Kalisz Wąsk. i stworzenia linii do dworca gł.

Ale to jest tylko przykład bezczynności miasta. W mniejszych miastach wręcz wsiach potrafią... Miasta te są często mniejsze od Turka a tu mówimy o sporawym Turku i dużym Kaliszu.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 30 cze 2013, o 15:58

Ano, jak się wybiera ludzi, którzy nie mają pojęcia o moim ukochanym mieście i którym się robić nie chce, ale za to do wielkiej polityki się pchają, to takie są tego efekty!

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 1 lip 2013, o 07:34

To już chyba ruchu towarowego :roll:
Cytuje wypowiedzi jednego z użytkowników forum o wąskotorówkach...

mlodek 17.05.2013
Średnio raz w tygodniu przekraczam wąski tor w ciągu drogi 470 (Florentyna) - od dobrych kilku miesięcy ruchu towarowego nie ma, zimą nic nie jeździło. We wrześniu w Opatówku Wąsk. stała zepsuta TGM40. Wszystkie znajdujące się tam platformy nie miały ważnej rewizji. Tor do przetaczania z szerokiego zardzewiały... Także wygląda to mało optymistycznie...

Pozdrawiam
Paweł
mlodek 24.05.2013
Jechałem w minioną niedzielę kolejką na trasie Florentyna - Opatówek Wąsk. - Florentyna. Stacja styczna totalnie martwa i zarośnięta, rozmawiałem też chwilę z mechanikiem - na razie nie ma planów na ruch towarowy. Zatem KKD zostaje na chwilę obecną jako okazjonalnie turystyczna. Skrajnia toru to już historia, nie wiem czy fizycznie normalne wagony na platformach dałyby radę się przecisnąć przez roślinność.
Tak przy okazji, czy jeszcze obecnie gdzieś jeżdżą towary po wąskim torze ?

Pozdrawiam
Paweł
Dodam tylko to co wspominałem o wośpie :roll:
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 1 lip 2013, o 09:37

09:10 Wąskotorówke w Krośnicach zbudowano od podstaw :)
http://www.youtube.com/watch?v=puu9yQPo ... tlKcVJ0OqQ" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kolejka.krosnice.pl/oferta.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dodam tylko że składy kursują regularnie :roll: co godzinę na tej wąskotorówce :)

Pokazuje to tylko realia skoro tam się da zbudować coś od podstaw a u nas nie da się kupić szynobusu na rel. Kalisz-Ostrów :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 1 lip 2013, o 16:30

- Trasa ułożona w kształcie "ósemki" wije się w malowniczym terenie, przebiega przez park, nad rzeką i wśród stawów. Wybudowaliśmy również infrastrukturę stricte kolejową, taką jak lokomotywownia, dworzec i pięć stacji kolejowych, ale naszą największą dumą jest oryginalny tabor. W jego skład wchodzi prawdziwa lokomotywa parowa PX 48-1907, wyprodukowana w 1955 r., lokomotywa spalinowa, mamy też specjalną lokomotywę edukacyjną "Tomcio" dla dzieci. W weekendy będzie jeździć oczywiście parowóz z 2-4 wagonikami, a w tygodniu trasę będzie obsługiwać spalinówka – powiedział Stasiak.

Na dworcu kolejowym znalazło się m.in. miejsce na punkt informacji turystycznej, działa tam również dworcowy bar. Można zwiedzić lokomotywownię, poznać historię kolejnictwa i kupić pamiątki. Podczas uroczystego otwarcia, które nastąpi w weekend 25-26 maja, oprócz koncertów, konkursów, biegów przełajowych zaplanowano również kaskaderski pokaz „napadu na pociąg”.

Kolej wąskotorowa ma na Dolnym Śląsku długą historię. Już na przełomie XIX i XX wieku można było nią dojechać z Wrocławia poprzez Trzebnicę aż do Milicza. Była podstawowym środkiem lokomocji nad stawy milickie i w rejon Doliny Baryczy, częstego miejsca wypoczynku turystów.

- Decydując się na budowę nowej kolejki wąskotorowej chcieliśmy nawiązać do tej tradycji, pokazać na nowo atrakcje stawów milickich i Doliny Baryczy. Liczymy, że zainteresuje to turystów nie tylko z Dolnego Śląska i Wielkopolski – podkreślił Stasiak.

Częścią całego kompleksu wypoczynkowego w Krośnicach są: pole biwakowe, naturalne kąpielisko, całoroczne schronisko młodzieżowe oraz wybudowane w poprzednich latach – również z funduszy europejskich – boiska, korty tenisowe, hala sportowa z siłownią i klubem fitness.

Na budowę Krośnickiej Kolei Wąskotorowej pozyskano 4,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2008-2013. Cała inwestycja kosztowała blisko 10 mln zł.
O to news o tej kolejce podobno ma 3km a więc ile mogła by kosztować odcinka odcinka Kalisz-Borków ??
Linia z Kalisza do Borkowa liczyła jakieś 6km
-Lokomotywownia nie była chyba nigdy w Kaliszu
-Dworzec u nas był raczej przystanek (Historycznie przystanek Borków istniej a więc do odbudowy Kalisz wąsk i Kokanin czyli 2 przystanki tam zbudowali 5)
-Tabor na KKD jest jakiś Tabor
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 lip 2013, o 11:25

Kiedy7ś W#rocławska KD była połączona w całość z Milicką KD I wąski tor ciągnął się od Wrocka via Trzebnica Gaj, Żmigród, Milicvz po SULMIERZYCE!
Nie widzę powodu, żeby się cieszyć tą 3km, krośnicką ,,ósemką'' tymbardziej, że linię ze Żmigrodu do Sulmierzyć zlikwidowano - jak to Sasza mówił - w tri miga! A gdzie się podziała kasa za złom? Na dobra sprawę ta linia biegnąca poprzez Park Krajobrazowy Doliny Baryczy ze względu na cudowny teren nigdy nie powinna zniknąć .

Co doodcinka Kaliskiej KD - Kalisz Wąsk. - Kokanin - Stary Borków . Pewnie na odcinek pierwszy nie ma co liczyć, bo on przekracza DK 25? Koszt wiadu8ktu przekreśla to. Lecz od Kokanina . a może i od Niedżwiad można by spróbować .Warunek : KLA zapewni dojazd autobusowy! Nie wiem czy Starostwo sprzedało już teren równi stacyjnej Starego Borkowa? Widzę na tym terenie potencjał turystyczny i rekreacyjny. Podpowiem więcej - Anglicy u siebie tworzyli spółki akcyjne by ratować nawet minimalny potencjał kolejowy, hotelowy i gastronomiczny. Zabytków w okolicy też nie brakuje. Skoro im sie udało , może udać się i na naszym terenie. Faktem jest, że na początku nikt swojej dywidendy nie oglądał i nie przejadał. Wszystko, cały zarobek wkładano w inwestycje.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 lip 2013, o 11:25

Kiedyś Wrocławska KD była połączona w całość z Milicką KD I wąski tor ciągnął się od Wrocka via Trzebnica Gaj, Żmigród, Milicz po SULMIERZYCE!
Nie widzę powodu, żeby się cieszyć tą 3km, krośnicką ,,ósemką'' tymbardziej, że linię ze Żmigrodu do Sulmierzyc zlikwidowano na początku lat 90-tych - jak to Sasza mówił - w tri miga! A gdzie się podziała kasa za złom? Na dobra sprawę ta linia biegnąca poprzez Park Krajobrazowy Doliny Baryczy ze względu na cudowny teren nigdy nie powinna była zniknąć .

Co do odcinka Kaliskiej KD - Kalisz Wąsk. - Kokanin - Stary Borków . Pewnie na odcinek pierwszy nie ma co liczyć, bo on przekracza DK 25? Koszt wiaduktu przekreśla to. Lecz od Kokanina . a może i od Niedżwiad można by spróbować .Warunek : KLA zapewni dojazd autobusowy! Nie wiem czy Starostwo sprzedało już teren równi stacyjnej Starego Borkowa? Widzę na tym terenie potencjał turystyczny i rekreacyjny. Podpowiem więcej - Anglicy u siebie tworzyli spółki akcyjne by ratować nawet minimalny potencjał kolejowy, hotelowy i gastronomiczny. Zabytków w okolicy też nie brakuje. Skoro im sie udało , może udać się i na naszym terenie. Faktem jest, że na początku nikt swojej dywidendy nie oglądał i nie przejadał. Wszystko, cały zarobek wkładano w inwestycje.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 29 paź 2013, o 20:14

FanPage: Grupa SKPL // shortlines.pl
Obrazek

W sobotę 7 grudnia 2013 zapraszamy Was na "Mikołajki z Kaliską KD". Startujemy o godzinie 10:00 ze Zbierska i udajemy się do Opatówka składem zestawionym z lokomotywy Lxd2 i wagonu Bxhpi. Powrót do Zbierska planujemy na okolice godziny 16. Oczywiście po drodze przewidujemy fotostopy. Koszt uczestnictwa to 50 zł od osoby. Na chwilę obecną nie przewidujemy żadnych przedpłat. Gdyby w tej kwestii miało się coś jednak zmienić, skontaktujemy się ze wszystkimi chętnymi.
Z uwagi na kameralny skład pociągu liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w przejeździe decydować będzie kolejność zgłoszeń nadsyłanych na adres [email protected]. W treści zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko. W przypadku jednorazowego zgłoszenia większej liczby chętnych, prosimy podać kompletną listę osób.

Dodatkowo mamy dla Was konkurs z nagrodą. Wśród osób, które lubią lub dopiero polubią nasz fanpage i udostępnią ten wpis na swoim profilu rozlosujemy 3 osoby, które otrzymają od nas upominek. Dodatkowo jedna osoba ze szczęśliwej trójki będzie mogła uczestniczyć w mikołajkowym przejeździe bezpłatnie.
Zapraszamy do zabawy. Może szczęście uśmiechnie się właśnie do Ciebie?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 29 paź 2013, o 20:55

Super inicjatywa. Ale mam pewne wątpliwości co do stanu torów, szczególnie w pobliżu Opatówka. Miałem okazję w tym roku nieco powęszyć w okolicach starej stacji oraz przejść się kawałek torami i muszę przyznać, że nie wygląda to ciekawie - tory ruszają się we wszystkie strony, śruby są niedokręcone, tam gdzie tory przecinają jezdnię rowki są praktycznie całe zapchane. Słowem, stan infrastruktury KKD jest agonalny. Trzymam kciuki za SKPL, ale jak to się mawia - z pustego i Salomon nie naleje. :cry:

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 1 lis 2013, o 14:57

Linia ta będzie już raczej typowo turystyczna...
Pytanie czy wgl. powróci ruch towarowy ?

O to wieści z innego forum....
INFORMACJE Z PIERWSZEJ RĘKI :
- z powodu awarii rozjazdu należącego do PLK na stacji w Opatówku nie można wjechać na stronę wąskotorową stacji i stąd całkowite zamarcie ruchu
- drugi powód to stan infrastruktury samej kolejki, jeżeli nie pojawią się duże pieniądze trudno mówić o przywróceniu ruchu towarowego- turystyka jakoś się przekula

Dodatkowo dodam że mimo wielu pism słanych do UMWW nie udało się zmienić zapisu dotyczącego że jedynym beneficjentem środków z UE w województwie wielkopolskim będzie PLK, czyli widoki na dużą kasę tak potrzebną kolejce są równe zeru.
Ciekawe gdzie tory?
zdjęcie z czerwca, z okolic mostu w Dębem
Obrazek
Wieści te z początku Października..
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 1 lis 2013, o 15:54

Jakkolwiek to zdjęcie nie wywoływałoby we mnie pozytywnych uczuć, tak patrząc na taki obrazek nachodzą mnie również ogromne zmartwienia na temat stanu torów w tym miejscu i nie tylko z resztą. Szkoda tego, naprawdę szkoda. Ale na uratowanie KKD potrzeba przeogromnych pieniędzy, co zaznaczył ktoś z tego "innego forum". Smutne tym bardziej, że przecież nie tylko konkurencja zepchnęła SKPL (a przed nimi PKP) do rangi marginalnej kolejki turystycznej, w której nie jest nawet pewne, czy zwykła lokomotywa turystyczna nie utknie gdzieś po drodze na szlaku. Wiele razy było tu pisane o innych miejscowościach, które potrafiły przyciągnąć uwagę sponsorów, partnerów, którzy pomogli odnowić taki jakby nie patrzeć przecież żywy skarb. Kolejki wąskotorowe to kawał polskiej historii, który u nas powoli odchodzi w zapomnienie. Można mówić, że Starostwo teraz działa, podejmuje rozpaczliwe próby uzyskania choćby złotówki na KKD, tylko co z tego, skoro to działanie spóźniło się o kilka dobrych lat. Szkoda, że prawie 20 lat temu rozebrano nitkę KKD do Kalisza. Szkoda, że najpierw często u nas jest tak, że się patrzy jak niszczeje, a dopiero potem myśli się co działać (patrz wieloletnia polityka PKP PLK - majątek grupy liczony jest w miliardach, a proszę zobaczyć co się dzieje z pustymi bocznicami, rozkradanymi majątkami, budynkami, starą infrastrukturą).

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 5 gru 2013, o 19:54

Fan Page:
Liczyliśmy, że oficjalnego przecięcia wstęgi dokonamy przy okazji imprezy mikołajkowej. Niestety jak już wiadomo pociąg specjalny było trzeba odwołać. Nie ma więc co czekać. Dziś uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy Wam wygląd naszej siedziby po zakończonym niedawno remoncie
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 8 gru 2013, o 09:05

Super, fajnie, że dbają o budynki i w ogóle, tylko... No właśnie, tylko, że KKD stoi na skraju upadku totalnego. Bez wsparcia z zewnątrz się tu nie obejdzie, bo za chwile nie będzie czego reanimować.

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 4 lut 2014, o 22:38

jest ktoś może w posiadaniu fotografii itp naszej lini wąskotorowej w granicach miasta Kalisza wraz z dworcem ?

mam na myśli stare fotografie na których były tory :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

PiotrekR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lut 2014, o 11:00
Lokalizacja: Kalisz (Czaszki)

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: PiotrekR » 5 lut 2014, o 11:02

@damianfarba:

http://www.ok-kolej.pl/details.php?image_id=1048
zdjęcie z Kalisza Wąskotorowego wykonane na dwa dni przed finalną rozbiórką torów.
Z tego okresu w galerii jest jeszcze zdjęcie z Borkowa - poszukaj.

Pzdr.

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 5 lut 2014, o 16:16

PiotrekR pisze:@damianfarba:

http://www.ok-kolej.pl/details.php?image_id=1048
zdjęcie z Kalisza Wąskotorowego wykonane na dwa dni przed finalną rozbiórką torów.
Z tego okresu w galerii jest jeszcze zdjęcie z Borkowa - poszukaj.

Pzdr.

dzięki za link:))
widziałem te fotki, sądziłem że ktoś ma takie nieopublikowane itp ale i tak dzieki :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 5 lut 2014, o 16:21

Jak wyżej, ja też szukam i szukam jakichś archiwalnych materiałów w ogóle związanych z KKD, ale ciągle natrafiam na te same. A trochę z innej beczki, ale też z kolejnictwem związane - ktoś ma jakieś zdjęcia działającej trasy kolejowej Kocharki-Ociąż?

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 5 lut 2014, o 16:49

Obrazek
Pomyśleć że dawniej Zbiersk czy Żelazków miał tyle połączeń...
Dla porównania dziś mamy podobną ilość połączeń ale do Wrocka :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

PiotrekR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lut 2014, o 11:00
Lokalizacja: Kalisz (Czaszki)

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: PiotrekR » 5 lut 2014, o 18:52

widziałem te fotki, sądziłem że ktoś ma takie nieopublikowane itp ale i tak dzieki
Nieopublikowane znalazłbyś pewnie u Karola Waszaka (wspomnianego wyżej w tym temacie) jak i u Roberta Matczaka - obaj z SKPLu :) To fajni goście, sądzę, że pokażą, co tam mają, a mają tego trochę :) Co do linii Ociąż - Kucharki: przyznam, że nie widziałem jeszcze zdjęć stamtąd, pozostają mi jedynie mgliste wspomnienia z dzieciństwa.

ODPOWIEDZ