Zagadki historyczne Kalisza ...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 lut 2012, o 22:13

[quote="K-man"]Skoro to jest most Majznera, to gdzie jest kanał Babinka.[/quote

Jeżeli to jest most Meisnera , a fota robiona jest z ostrogg wyspy, to Babina wpadała znacznie dalej za plecami fotografujacego , ca 20 m dalej.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2012, o 23:03 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 2 lut 2012, o 22:57

No z tymi 200m to żeś Pan chyba trochę przesadził. Trochę inne zdjęcie tego mosteczku:
Obrazek
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 lut 2012, o 23:05

Co to znaczy naukowca ,,szkiełko i oko'' :) !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 3 lut 2012, o 09:30

Nie mam pewności co do tego mostu. W bazie CBN jest takie zdjęcie:
Obrazek Drzewa wycięte, domy pobudowane, mostu nie widać.
Mam inną teorię na temat zdjęcia z mostem - jeśli istotnie jest to most Majznera to zdjęcie zostało zrobione z okolic dzisiejszego mostu w ul. Chopina dużo dużo wcześniej niż nam się wydaje. (W tle widać coś co przypomina Franciszkanów). Widać, że to jest z jakiejś gazety, więc teoretycznie ktoś kiedyś znów na zdjęcie natrafi i nam tu przytoczy oryginalny podpis.

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 3 lut 2012, o 10:20

newuser pisze:Czego to nie można znależć w sieci:
Obrazek {NK.PL}. Czyżby to było pierwsze znalezione zdjęcie mostu w ciągu ul. Towarowej-Ciasnej??
TO JEST MOST WARSZAWSKI (PRZED ZNISZCZENIEM PODCZAS II WŚ), A W DOLE ŁACHA NA BERNARDYNCE PRZY NISKIM STANIE WODY
Ostatnio zmieniony 3 lut 2012, o 10:39 przez tooom, łącznie zmieniany 1 raz.
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 3 lut 2012, o 10:39

Ten most od samego początku „nie podobał” mi się z uwagi na wysokie przyczółki i dość solidną konstrukcję przęseł, czym nie mógł „pochwalić się” most w ciągu ulicy Ciasnej. Z uwagi na to, przychylam się do zdania toooma, że jest to most na Bernardynce.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 lut 2012, o 10:51

Przychylam się do zdania Mariusza.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 3 lut 2012, o 11:09

No też mi coś nie grało, ale nie ja jestem tu od rozwiązywania zagadek historycznych :P
To ja dodam coś od siebie. Z którego miejsca było zrobione to zdjęcie?
Obrazek
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 3 lut 2012, o 13:40

Najprawdopodobniej z miejsca, gdzie stoi słup:
Obrazek

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 3 lut 2012, o 15:38

wollny pisze:No też mi coś nie grało, ale nie ja jestem tu od rozwiązywania zagadek historycznych :P
To ja dodam coś od siebie. Z którego miejsca było zrobione to zdjęcie?
Obrazek
z Mostu Kamiennego w dół Prosny
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 3 lut 2012, o 15:52

wollny pisze:No też mi coś nie grało, ale nie ja jestem tu od rozwiązywania zagadek historycznych :P
To ja dodam coś od siebie. Z którego miejsca było zrobione to zdjęcie?
Obrazek
To nie jest to miejsce które jest w opisie to jest kanał Babinka.
Tutaj jest ulica Nadwodna ale ujęcie wykonano z drugiej strony,czy te budynki są choć trochę do siebie podobne :?: :?: :?:

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 3 lut 2012, o 16:10

Gumisiu, na Twoim zdjęciu, to jest Prosna pod prąd, a wylot Babinki masz z lewej strony, natomiast budynki ze zdjęcia Wollnego znajdują się w głębi, tylko ujęte z przeciwnej strony. Są tak daleko, że nie dostrzeżesz szczegółów. Poza tym, oba zdjęcia dzieli szmat czasu.
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 3 lut 2012, o 21:27

Ponownie poprę toooma – również i moim zdaniem zdjęcie wykonano z Mostu Kamiennego. Widać wyrażnie ujście Babinki do głównego koryta Prosny i dwa budynki nad brzegiem rzeki istniejące do dzisiaj. Jeden z nich, przy Kazimierzowskiej 2 (drugi od prawej – najwyższy) został istotnie przebudowany, kolejny za nim, stoi na końcu ulicy Narutowicza – pozbawiony między innymi części opasek podokiennych.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 3 lut 2012, o 22:11

To chyba ul. Wodna

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 lut 2012, o 10:24

wollny pisze:No też mi coś nie grało, ale nie ja jestem tu od rozwiązywania zagadek historycznych :P
To ja dodam coś od siebie. Z którego miejsca było zrobione to zdjęcie?
Obrazek
No tak - aluzju poniał :). Najlepiej się wypiąć, he he. Jednak fotka jest bardzo ciekawa, nawet dla mnie ,,Kongresowiaka'', bom ,,przybłęda'' przecież. Zastanawia mnie ten szalenie wysoki parter tej kamieniczki na pierwszym planie a i tej następnej też. Przy Wodnej napewno nie występoewała taka zabudowa. Tej okazałej kamienicy z ,,tympanonem'', trzeba szukać przy Babinej lub Nadwodnej .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 lut 2012, o 10:30

Euroazja pisze:To chyba ul. Wodna
Ad foto ,,Kalisch am Prosnaufer'' - oczywiście ulica Wodna . To jest chyba jedyne zdjęcie, na którym widoczny jest dom na rogu Narutowicza i dzisiejszej Parczewskiego. Obecnie plac jest pusty, taki ,,nibyskwerek''.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 10 lut 2012, o 20:45

sobieray-3 pisze:Makarygorzyński'' napisał :
A ja dzisiaj z pytaniem: co wiadomo o tym zburzonym w 1914 dwupiętrowym, okazałym domu na Przedmieściu Wrocławskim? Czy nie była to przypadkiem kamienica, tudzież gmach wielofunkcyjny braci Schnerrów? W prasie około 1890 spotyka się wzmianki o przebudowie i rozbudowie domu Schnerrów na Wroc. Przedm. do dwupiętrowej wysokości, z komentarzem "jeden z najokazalszych domów w mieście". Będę wdzięczny za jakieś komentarze .
Fotka wykonana na Wrocławskim Przedmieściu z mostu Reformackiego.Pierwszy dom za mostem po prawej , to dom Majznera, agdzie przez jakiś czas za zaborów mieściło się p[rzrz kilka lat Prywatne Gimnazjum Realne Edmunda Pawłowicza. Nie orientuję się czy i kisdy David M. albo jego sukcerzy sprzedali kamienice Schnerrowi, czy Schneerowi - bo dwa takie różne nazwiska funkcjonowały w Kaliszu
Przypuszczam,że hipoteki więcej by powiedziały?
Na pewno hipoteki będą przydatne, ale praca z nimi to nieraz koszmar. A tak wracając, to słyszałem swego czasu, że Szkoła Realna Pawłowicza była nieco bardziej na południe, w nieistniejącym gmachu którego fotografia kiedyś już się pojawiała w tym wątku, ale nie mogę jej znależć. Z tym domem Schnerrów jest o tyle ciekawostka, że nr 81 Kaliszanina z 1881 roku, s. 1: w rubryce Z ruchu budowlanego: na posesji p. Schnerra przy Wrocławskim Przedmieściu postępuje budowa - będzie to jeden z większych budynków w mieście. / A w aktach budowy nowego mostu reformackiego około 1900 mówi się wprost, że jest to most "przy domu Schnerrów". A szkoła Pawłowicza istniała jeszcze w 1881 roku. /

Btw. w tej samej nocie z 1881 roku piszą, że Na moście renowanym – Kamiennym – może ustawione zostaną lwy lub sfinksy terakotowe. / :P Nie doszło do tego nigdy, ale takie lwy i sfinksy w Kaliszu produkowano, a stoją one nadal parami przy pałacu w Kościelcu, choć niektóre wyginęły w latach PRL-u. :evil:

O własnie, tak by to wyglądało zapewne:

Obrazek
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 lut 2012, o 22:53

Te złociste lewki zupełnie mi ,,nie leżą'', zwłaszcza na tych szarych postumentach :(.

Z tymi domami mogło być różnie, bo wszelkie informacje sprzed i po zburzeniu Kalisza ,,latają'' sobie. Nic nie jest dokładnie opisane poza ratuszami i teatrami. Brakuje indeksacji. Pamiętam ten budynek Pawłowicza i też nie mogłem go umiejscowić na Wrocławskim Przedm.

Obrazek

Kolegium jezuickie wiekami nie moze doczekać się jakiejś konkretnej monografii. Jest tylko kilkunastostronicowy opis u dr Paszendy SJ.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2012, o 21:25 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 11 lut 2012, o 01:27

sobieray-3 pisze:Te złociste lewki zupełnie mi ,,nie leżą'', zwłaszcza na tych szarych postumentach :(.

Z tymi domami mogło być różnie, bo wszelkie informacje sprzed i po zburzeniu Kalisza ,,latają'' sobie. Nic nie jest dokładnie opisane poza ratuszami i teatrami. Brakuje indeksacji. Pamiętam ten budynek Pawłowicza i też nie mogłem go umiejscowić na Wrosławskim Przedm.Kolegium jezuickie wiekami nie moze doczekać się jakiejś konkretnej monografii. Jest tylko kilkunastostronicowy opis u dr Paszendy SJ.
Ano tak, popełniłem błąd, bo owe "kolorki" to efekt XX-wiecznych "renowacji" pt. "mam farbę to maluję...". W oryginale były piaskowe lub w kolorze terakoty tzw. "kamienny".

Ratusze dokładnie opisane? Chyba nie ten Chrzanowskiego i Oraczewskiego :P Ale zgoda, że nadal niewiele wiadomo o szeregu lokalizacji. Albo ja nie wiem :)
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 11 lut 2012, o 10:31

Młodzieńcze :), ja już nie nadążam. Jaki Oraczewski ? w moim starym wydaniu Wielkop.Słownika Biograficznego nie występuje :(!

Ale jak już jesteśmy przy lewkach itp., to mam zapytanie . Wokolicy Malanowa znajdował się kiedyś słup/ek odległościowy z okresu carskiego z ,,orłem dwugłowym'' - czy spotkałeś go może? A może masz fotkę ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ