Kwestia województwa raz jeszcze

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 8 lut 2017, o 19:29

to czemu ja jeszcze tylko nie śledzę ;D ....chyba brak czasu :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 kwie 2017, o 10:22

Wczoraj rozmawiałem z mieszkanką Nowych Skalmierzyc z klasy średniej. I mówię, że nie była uprzedzona do Kalisza, a przynajmniej tego nie pokazała. Otóż powiedziała mi to samo, co kilka miesięcy temy starszy pan z Pleszewa. Otóż, że w Kaliszu nie ma już praktycznie przemysłu. Padło włókiennictwo i WSK, a kiedy mówię im o innych inwestycjach w przemyślę, średnio wierzą. O oboje mówili, że w Ostrow lepiej sięrozwija i ma większy przemysł. Jeśli nasi najbliżsi sąsiedzi tak myślą o Kaliszu, to strach pomyśleć co nas myślą w Krotoszynie, Jarocinie, czy Kępnie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 1 kwie 2017, o 10:33

Ludzie zawsze zwracają uwage na to co było im znane i upadło. Nie ma już np. calisii, ale w tej branży pracuje dziś równie dużo ludzi w kilku firmach, o których nawet kaliszanie nie mają pojęcia.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 1 kwie 2017, o 11:06

No ale jaki to wyznacznik żeby bazować na czyjejś ignorancji? Ja np.ostatnio na domówce w Wawie poznałem dwie dziewczyny, też słoiki z woj.Podlaskiego. Oczywiście jak zwykle mówię, że mimo pracy w Wawie, mieszkania we Wrocławiu, pochodzę z Kalisza i jestem dumny bo to najstarsze miasto w Polsce itd. Jak zapytałem czy w ogóle z czymś im się kojarzy Kalisz to tylko jedna z nich rzuciła, że od teraz z przystojnymi facetami...
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 kwie 2017, o 11:54

Jasiek20 a więc robisz lepszą promocję Kalisza od naszych speców. :lol:
A i na marginesie co do tego, czy Kalisia Ptolemeusza była protopalstą dzisiejszego Kalisza można się sprzeczać. Ale przecież Kalisz w historii Polski tyle razy pełnił ważna funkcję, że mozemy chwalić się od groma przykładami. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: jp » 1 kwie 2017, o 12:03

jasiek20 pisze:Jak zapytałem czy w ogóle z czymś im się kojarzy Kalisz to tylko jedna z nich rzuciła, że od teraz z przystojnymi facetami...
Jasiek20, trafiłeś na błyskotliwą dziewczynę, ja byłbym zadowolony z odpowiedzi :lol: Mogła przecież wymienić Ryśka Kalisza :lol:

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 1 kwie 2017, o 12:31

Na mnie już wszelkiej maści sposoby na podryw lub nieudolną bajerę już dawno przestały robić wrażenie. Czasem taka desperacja dziewczyn w stosunku do mnie lub kolegów jednak budzi we mnie politowanie :P

PS: chyba zostałem największym offtopikarzem na forum ;) żebym uniknął bana napiszę, że jestem za woj.kaliskim ;)))
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: faust » 4 kwie 2017, o 21:29

Jaki przemysł jest w Ostrowie, bo ja osobiście nie znam ani jednej sporej firmy. W czym się Ostrów lepiej rozwija? To, że będzie miał obwodnicę, która została zaplanowana centralnie? Samo ją sobie zbudowali? Pani ze Skalmierzyc widać średnio zorientowana, bo największy zakład w tej gminie ma Kaliszanin. Na liście 100 najbogatszych Polaków, trzech przedsiębiorców z Kalisza? Ktoś wymieni chociaż jednego biznesmena z Ostrowa? Nawet bloki buduje im Mazek, bo nie mają ani jednej firmy deweloperskiej.

W Kaliszu jest sporo do zrobienia, jak w całej Polsce, ale porównywanie Ostrowa do Kalisza uważam, za element humorystyczny. Z waszych wypowiedzi wychodzą same kompleksy i to wobec okolicznych wiosek, zdumiewające.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 5 kwie 2017, o 09:09

faust pisze:Jaki przemysł jest w Ostrowie, bo ja osobiście nie znam ani jednej sporej firmy. W czym się Ostrów lepiej rozwija? To, że będzie miał obwodnicę, która została zaplanowana centralnie? Samo ją sobie zbudowali? Pani ze Skalmierzyc widać średnio zorientowana, bo największy zakład w tej gminie ma Kaliszanin. Na liście 100 najbogatszych Polaków, trzech przedsiębiorców z Kalisza? Ktoś wymieni chociaż jednego biznesmena z Ostrowa? Nawet bloki buduje im Mazek, bo nie mają ani jednej firmy deweloperskiej.

W Kaliszu jest sporo do zrobienia, jak w całej Polsce, ale porównywanie Ostrowa do Kalisza uważam, za element humorystyczny. Z waszych wypowiedzi wychodzą same kompleksy i to wobec okolicznych wiosek, zdumiewające.
Faust, zgadzam się z Tobą całkowicie. Ostrów nie jest konkurencją dla Kalisza bo to nie jest ta sama liga miast.
Jednak trzeba wziąć tu pod uwagę stopniową degradację rangi Kalisza.
Od utraty statusu miasta wojewódzkiego ona niestety ciągle postępuję i nie oszukujmy się, że jest inaczej. Miasto rozwija się zdecydowanie wolniej niż kiedyś, a do tego marginalizacja znaczenia Kalisza przez decydentów (zarówno na szczeblu lokalnym jak i parlamentarnym). Do tego bardzo kiepska sytuacja demograficzna miasta. To wszystko potęguje, że nawet sami kaliszanie zaczynają przyzwyczajać się do tego, że marka Kalisz traci na znaczeniu.
100-tysięczne miasto, nie ma do tej pory swojej Akademii. Nie ma obwodnicy, dostępu do dróg szybkiego ruchu.
Sam fakt tego jak włodarze po macoszemu traktują spadek jaki otrzymaliśmy od swoich przodków tzn. pięknie odbudowane miasto. Jakie jest poszanowanie dla jego historii, dla zabytków? Zaczynając od paradoksalnie prostych, wręcz kosmetycznych spraw jak choćby usunięcie szpetnej rury przy Moście Kamiennym. XXI wiek, a jest problem, żeby ukryć kawałek rury? Ludzie od kilkudziesięciu lat latają w kosmos, a w Kaliszu jest problem z rurą... Nie mówiąc już o pozostałych kwestiach jak Główny Rynek czy gorący od wczoraj temat jarmarcznych straganów na Nowym Rynku.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 kwie 2017, o 20:28

Faust gdzie Ty wyczytałeś te kompleksy? Myślę, że większość ludzi na forum nie ma kompleksów wobec mniejszych miast w okolicyc, a nawet w wobec wielu większych miast w Polsce. Jedynie opisałem dwie historie, które miały pokazać jak małą wiedzę, lub nawet jej brak posiadają okoliczni mieszkańcy. Co jest nie tylko wynikiem ich ignoracji, ale także słabej promoacji Kalisza jako ośrodka regionalnego.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: faust » 7 kwie 2017, o 08:39

Przytaczanie takich wypowiedzi, jest dla mnie objawem kompleksu. Ja bym się zaśmiał i zapomniał, a nie dzielił się przemyśleniami jakiś ignorantów na forum. Niestety mam czasem wrażenie, że tego typu mentalność panuje w kaliskim magistracie. Módlmy się o prezydenta, który kocha to miasto, zna każdą ulicę, kamień, który nie mówi za każdym razem nie da się, to w dużych miastach.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 kwie 2017, o 20:03

A dla mnie to nie jest objawem żadnych kompleksów. Nie mam pojęcia jakim cudem wyczytujesz takie rzeczy. A jedynie pokazuje, że niechęć do województwa ma nie tylko podłoże historyczne. Problem polega na tym, ze ludzie w regionie mają o Kaliszu zupełnie odbiegające od realizmu wyobrażenia. Nie da się budować wspólnoty regionalnej bez ludzi z regionu. Kalisz nie utworzy województwa z samego miasta. Z tymi ludźmi trzeba rozmawiać i pokazywać fakty. Bo jak dobrze wiemy z faktami się nie dyskutuje. Pewnie tylko część dałaby się przekonać, ale to zawsze coś. Przynajmniej na początek, ale pewnością złą drogą jest wyśmiewanie się z kogoś kto się myli. Trzeba mu to pokazać, że jest w błędzie i wytłumaczyć co i jak. Poznań robi sobie dobrą reklamę, a Kalisz tego nie robi. A i nie prowadzimy żadnej polityki historycznej z której Poznan z chęcią korzysta.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: faust » 9 kwie 2017, o 21:21

Dyskutować z kim? Z człowiekiem, który nie ma zielonego pojęcia o historii, gospodarce? Dla mnie zabawne jest to, że ktoś w ogóle przytacza wypowiedzi takich osób. Myślę, że problem to jest głównie tu na forum. Jestem przekonany, że osoba, która usłyszała taką opinię zaczęła się frustrować, co przełożyło się na post. Proponuję pracę nad sobą. Pozdrawiam.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 kwie 2017, o 06:33

Widzę, że mamy zupełnie inne podejście w tej kwestii. Tak wychodzę z założenie, że trzeba ludzi ciągle edukować, zwłaszcza tych o małej wiedzy. Z czasem powinno to przynieść efekt, to są ludzie po latach poznańskiej "nauki historii"
A i rzeczywiście cały czas pracuje nad sobą, jak każdy normalny i w miarę inteligentny człowiek. Koledze mogę życzyć tego samego.
Pozdrawiam
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 kwie 2017, o 10:56

Czy ten twór w ogóle coś robi? Pan Zalejski od czasu do czasu udzieli wywiadu mediom z Kalisza i to wszystko. Z taką aktywnością to o czym oni marzą. Żadnej stronki, żadnych konferencji, czy naukowych opracowań, które by pokazywały minusy obecnej reformy administracyjnej. Po co oni w ogóle istnieją?
http://www.monitorfirm.pl/nip-stowarzys ... -w-kaliszu" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 kwie 2017, o 11:03

K-man pisze:Czy ten twór w ogóle coś robi?
Ten twór patrząc na wspólników stowarzyszenia to jest na wymarciu...73, 63, 83, 81 i 84 lata.
Nie liczyłbym na jakąkolwiek aktywność z ich strony.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 kwie 2017, o 11:19

Średnia wieku jest dość zatrważająca :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 kwie 2017, o 12:14

K-man pisze:Średnia wieku jest dość zatrważająca :(
W końcu najstarsze miasto w Polsce...choć młode duchem ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: satori » 13 kwie 2017, o 10:36

TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 kwie 2017, o 10:47

satori pisze:Nie jestem pewnie czy to pasuje do wątku.
Kalisz jest na liście.
[/url]
Kalisza nie ma na liście miast priorytetowych czyli tych, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze ( 122 z 255 miast ).
Z jednej strony można się cieszyć, że Kalisz "sobie radzi", a z drugiej to prawdopodobnie niewiele dostanie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ