Kaliska Kolej Dojazdowa

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 21 sie 2014, o 20:17

Kaliska Kolej Dojazdowa zdobywa uznanie turystów
Pomimo początkowych trudności związanych z kradzieżą infrastruktury, ruch nie tylko turystyczny odbywa się pełną parą.
Kaliska Kolej Dojazdowa jeszcze przez dwa najbliższe weekendy będzie do dyspozycji wszystkich zainteresowanych. Kaliska Kolej Dojazdowa kursuje w weekendy - od godzin południowych do wczesnych godzin wieczornym. A liczby nie kłamią. Średnio w każdy weekend dwunastocylindrowa lokomotywa Lxd 2 z trzema wagonami przewozi średnio 300 osób, co w porównaniu z pierwszymi dniami funkcjonowania projektu pozytywnie rokuje na przyszłość.
- I tak jak w przypadku projektu kętrzyńskiego rozważamy rozszerzenie naszej oferty w przyszłym sezonie letnim dodaje Maciej Serweta.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ka ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 kwie 2015, o 12:47

News wprawdzie nie dotyczy KKD, a Pleszewa, ale jest dość ciekawy. Patrząc po zdjęciach jakie dodaje na swoim profilu f. SKPL Short Lines, można domniemywać, że na pleszewską dojazdówkę wracają wagony osobowe. :)

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 18 kwie 2015, o 18:12

Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 18 kwie 2015, o 22:33

Czyli co, wracaja sklady osobowe ze Zbierska?:) Kurcze, to SKPL sie dobrze rozwija.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 21 kwie 2015, o 19:09

To juz oficjalne, powraca regularny ruch osobowy na pleszewskiej waskotorowce. Kursy kolejki beda zgrane z odjazdami najwazniejszych pociagow ze stacji Pleszew-Kowalew. Wiecej na pewno mozna zobaczyc i dowiedziecsie na stronie SKPL czy na ich ''funpejdzu''. No i fajnie, oby byli chetni i oby sie udalo. Czekam na informacje o kursach na naszej kochanej kolejce :)

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 5 lip 2015, o 08:19

Mam parę zdjęć z pleszewskiej kolejki, nie zakładałem osobnego wątku, wszak pleszewska to prawie jak i kaliska, zwłaszcza, że zarządca ten sam :) Ostatnio udało mi się przejechać tą kolejką, kursy z Kowalewa do miasta są zgrane z pociągami z i do Poznania. Smutno tylko trochę, że jedynym pasażerem byłem ja, moja narzeczona oraz jakiś pan. A wcześniej, jakiś miesiąc temu widziałem, że z kolejki wysiadało całkiem sporo ludzi. Założę się, że SKPL musi do tego interesu opłacać, ale skoro dobrze się rozwijają na innych frontach to naprawdę świetnie, że ożywili trochę pleszewską dojazdówkę. W tym roku wymieniali sporo podkładów, ale muszę przyznać, że mniej więcej do połowy drogi, patrząc od Kowalewa, fajnie buja. :)

Oto mała relacja ->

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku tego wspaniałego pojazdu można poczuć się jak w poprzedniej epoce. Drewniane krzesełka ekstra. :) Zdjęcia w trakcie jazdy niezbyt dokładne, ale widać, że gdzieniegdzie tory są lekko pofalowane. Tak czy siak jazda była przednia, mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę miał okazję się przejechać, no i żal tylko, że tak mało ludzi. Chyba, że w inne dni lub w innych godzinach jeździ więcej. Obyśmy i na KKD się kursów jeszcze doczekali. :)

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 15 lip 2015, o 19:23

Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 16 lip 2015, o 18:43

Caspress pisze:Obrazek
Świetna wiadomość. Kto wie, być może nasza kaliska kolejka choć w części odzyska dawny blask? Mam nadzieję, że będzie to kolejny mały krok w kierunku ożywienia KKD. Na razie jednak muszę przyznać, że ekipa SKPL robi wspaniałą robotę, bo pewnie gdyby nie oni, kolejka już dawno by się rozpadła do końca.

Co do planowanego ruchu turystycznego na KKD to domyślam się, że kolejka będzie jeździć od Zbierska do Żelazkowa, ewentualnie do Florentyny, bo chyba tam jeszcze da się dojechać. Niestety dalej w stronę mostu na Swędrni chyba nawet nie ma co myśleć. Czekam z niecierpliwością. Może w tym roku wreszcie uda się przejechać. :)

MIKI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 15 sty 2010, o 11:30
Lokalizacja: Kaliniec

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: MIKI » 16 lip 2015, o 19:22

Jeszcze w zeszłym roku cała trasa była przejezdna. Kilkukrotnie nawet lokomotywa SKPL-u pojawiła się na całym odcinku ze Zbierska do Opatówka, lecz przejazd tam na pewno nie należał do komfortowych, ani tym bardziej bezpiecznych. ;) Jeśli ktoś byłby zainteresowany to udało mi się zrobić też wtedy kilka fotek (dwie wrzucałem nawet na forum).

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 16 lip 2015, o 20:12

MIKI pisze:Jeszcze w zeszłym roku cała trasa była przejezdna. Kilkukrotnie nawet lokomotywa SKPL-u pojawiła się na całym odcinku ze Zbierska do Opatówka, lecz przejazd tam na pewno nie należał do komfortowych, ani tym bardziej bezpiecznych. ;) Jeśli ktoś byłby zainteresowany to udało mi się zrobić też wtedy kilka fotek (dwie wrzucałem nawet na forum).
Przejezdność to pojęcie względne :) Wydaje mi się, że i w tym roku przejazd do Opatówka byłby możliwy, ale może z prędkością 2 km/h i z niezłym bujaniem. Z resztą już w zeszłym roku, gdy uruchomione były kursy turystyczne, kolejka dojeżdżała tylko do Zbierska.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 9 wrz 2015, o 19:57

Proszę bardzo, takie rzeczy w Pleszewie się dzieją. :)

http://www.zpleszewa.pl/artykuly/waskot ... ,44837.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 10 wrz 2015, o 19:56

<Przemek> pisze:Proszę bardzo, takie rzeczy w Pleszewie się dzieją. :)

http://www.zpleszewa.pl/artykuly/waskot ... ,44837.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
to prawda można by w Kaliszu ale już niewiele pozostało chyba tylko sam dworzec :cry:
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 18 paź 2015, o 12:54

Powiat kaliski nieodpłatnie przejął kolejkę wąskotorową Kalisz – Turek od PKP
http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-kole ... wiatu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 18 paź 2015, o 14:45

Sluchajcie, kto byl dotychczasowym wlascicielem infrastruktury KKD? Czy bylo to ciagle PKP, jak wynika to z doniesien rc? Bo tak naprawde nigdzie tego sprawdzic nie mozna, chyba ze bym dostal sie do jakichs sprawozdan finansowych PKP czy SKPL. W Internecie ogolnie mozna sie dowiedziec, ze KKD przejelo po 2000 roku wlasnie SKPL. Ale z informacji wynika, ze wlascicielem bylo mimo to PKP. Czyli SKPL, mimo ze calosc siedziby maja w Zbiersku, na czesci majatku KKD, nie byli i tym bardziej nie sa wlascicielami calosci? Ma ktos jakies w ogole informacje na ten temat?

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 24 paź 2015, o 10:00

obywatel pisze:
Powiat kaliski nieodpłatnie przejął kolejkę wąskotorową Kalisz – Turek od PKP
http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-kole ... wiatu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak słyszałęm w radiu jak Nosal się wypowiadał na ten temat - to chyba zdecydowanie dobrze :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 6 lis 2015, o 08:53

damianfarba pisze:
obywatel pisze:
Powiat kaliski nieodpłatnie przejął kolejkę wąskotorową Kalisz – Turek od PKP
http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-kole ... wiatu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak słyszałęm w radiu jak Nosal się wypowiadał na ten temat - to chyba zdecydowanie dobrze :)

Akt notarialny podpisany. Prawo użytkowania wieczystego linii kolejowej wąskotorowej zostało nieodpłatnie przekazane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. na rzecz Powiatu Kaliskiego.
Samorząd stał się użytkownikiem wieczystym gruntów, na których znajduje się linia kolejowa wąskotorowa na odcinku Opatówek – Turek z odgałęzieniem Żelazków – Russów, oraz właścicielem budynków, budowli i urządzeń na nich
http://www.rc.fm//polityczne/kalisz-kol ... iecie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 6 mar 2016, o 10:46

W mniejszych mieścinach umieją upamiętnić takie kolejki..
U nas oczywiście nie...
Przykład z wrześni fajna atrakcja :D
https://www.facebook.com/PolskieLinieKo ... nref=story" onclick="window.open(this.href);return false;
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 22 maja 2017, o 12:23

Turek: Dekada bez wąskotorówki
Nieco ponad dziesięć lat temu do wielkopolskiego Turku dotarł ostatni pociąg. O dawnej obecności kolei wąskotorowej w mieście przypomnają dziś tylko zdewastowane zabudowania stacyjne i tonące wśród śmieci odcięte tory. Na drzwiach dawnego dworca wisi tabliczka z rysunkiem psa i podpisem „Ja tutaj pilnuję – zrób mi przyjemność i wejdź”.
http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 55207.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 26 maja 2017, o 19:02

Warto zwrócić uwagę na ostatni akapit tekstu ze strony, którą podrzucił Caspress. Za 2 lata SKPL planuje udrożnienie szlaku aż do Opatówka. Ciekaw jestem czy im się to uda i przede wszystkim czy będzie im się chciało w to angażować, bo mogę sobie tylko wyobrazić, że środki na to przedsięwzięcie byłyby bardzo duże.

Plus w tym roku ma być udrożniony szlak do Złotnik Wielkich. Swoją drogą to myślałem, że szlak jest w miarę przejezdny aż do Żelazkowa. Chyba jeszcze stosunkowo niedawno temu pociągi dojeżdżały aż tam.

Ciekawi mnie natomiast stan torowiska na szlaku od Zbierska "w górę".

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 23 sty 2019, o 10:23

Powstała nowa strona na fajsie
Kaliska Kolej Dojazdowa - Wolontariat
https://www.facebook.com/Kaliska-Kolej- ... __=k-R-R-R
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ODPOWIEDZ