Co dalej z izba wytrzezwien?

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Co dalej z izba wytrzezwien?

Post autor: Kudlaty » 22 sty 2009, o 18:07

Jeszcze w tym roku planowana jest likwidacja Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliszu. Ani dalsza jej działalność, ani likwidacja, nie rozwiązuje problemu nadużywania alkoholu.

Przypomnijmy, że Izba Wytrzeżwień przy ul. Warszawskiej 93 istnieje od grudnia 1999 r. Koszt jej funkcjonowania w zeszłym roku wyniósł 1.032.490 zł, pieniądze na utrzymanie Ośrodka pochodzą z budżetu Miasta.
Gotowość przejęcia i realizowania zadań izby wytrzeżwień zgłosiła Komenda Miejska Policji w Kaliszu, ale przejęcie realizacji zadania przez Policję wymagać będzie m.in. adaptacji pomieszczeń oraz pokrycia przez Miasto kosztów dyżurów lekarzy.
Szacuje się, że w wyniku likwidacji Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliszu, przy uwzględnieniu konieczności pokrywania przez Miasto kosztów opieki lekarskiej nad zatrzymanymi przez Policję nietrzeżwymi, wydatki z budżetu Miasta zmniejszą się o kwotę ok. 400 - 500 tys. zł rocznie.
Ponadto dalsze funkcjonowanie Izby Wytrzeżwień wymagałoby zaangażowania znacznych środków inwestycyjnych na modernizację budynku m.in. w celu wypełniania przez placówkę standardów przewidzianych dla izb wytrzeżwień.

Kalisz nie będzie pierwszym miastem, w którym zadania izby wytrzeżwień przejmie policja. Które rozwiązanie jest lepsze? Zanim w praktyce porównamy skuteczność nowego rozwiązania, zachęcamy mieszkańców Kalisza do wyrażania opinii.

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki
Kontakt:

Post autor: anj » 22 sty 2009, o 18:47

jakiś czas temu w Wiadomościach Kaliskich był reportaż na ten temat, w którym przedstawiciel szpitala mówił o tym że w przyszłości "najcięższe przypadki" trafiać mają do szpitala gdzie "normalni" pacjenci będą musieli znosić nieciekawą obecność pijaczynki a lekarze zamiast zająć się trzeżwymi pacjentami będą szarpać się z znietrzeżwym

jako osoba dosyć krytycznie podchodząca do wysilania się nad kimś kto z własnej głupoty doprowadza się do takiego a nie innego stanu, pozwolę sobie nie komentować
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2462
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec
Kontakt:

Post autor: LUK » 22 sty 2009, o 18:59

Kilka lat temu wylądowałem na izbie przyjęć w kaliskim szpitalu. Spędziłem tam dwie doby, bo na wyższych piętarach nie było miejsca. Miałem "przyjemność" nocować z ludzmi po denaturacie kompletnie nieprzytomnymi. Po podaniu kroplówek odzyskiwali siły po dwóch godzinkach, awanturowali się. Nie wspomnę o woni jaką wydzielali. Moje prożby o przeniesienie nic nie pomagały więc też zrobiłem awanturę i miejce na dziewiątym piętrze się znalazło. Reasumując, to współczuję wszystkim klientom kaliskiego szpitala, którzy będą mieli w pokoju takich współlokatorów.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6806
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 13 lut 2009, o 22:03

Kaliska izba wytrzeżwień zlikwidowana
13 lutego, 2009 - 16:45 — sowizdrzal@rc.fm

Kaliska izba wytrzeżwień zostanie zlikwidowana. Radni, przy jednym głosie wstrzymującym, podjęli dziś decyzję w tej sprawie. Pijane osoby będą trafiały na komendę policji lub do szpitala.


Od decyzji o likwidacji izby wytrzeżwień wstrzymała się tylko radna Kamila Mejewska, która miała kilka wątpliwości. Twierdziła, że dziś radni nie powinni zajmować się tym tematem, gdyż nie mieli okazji spotkać się na komisji z przedstawicielami policji i szpitala, by poznać ich zdanie: "Ja do dziś nie wiem, czy przez takie działanie nie pogorszy się bezpieczeństwo w naszym mieście".

Radna Majewska boi się, że policjanci zamiast patrolować ulice, będą pilnować pijanych na komendzie. Tymczasem policja już przygotowuje policyjną izbę zatrzymań do przyjmowania nietrzeżwych."Od marca wchodzimy z remontem kilku pomieszczeń. Remont powinien zakończyć się do czerwca tego roku" - mówi młodszy inspektor Bogumiła Pawlaczyk, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu.

Koszty opieki medycznej pacjentów izby będzie pokrywać miasto. Wstępnie oszacowano je na 400 tys. złotych. Tymczasem utrzymanie izby wytrzeżwień przy ul. Warszawskiej kosztowało ponad milion złotych rocznie - wyjaśnia prezydent Kalisza Janusz Pęcherz: "Oczywiście policja nie klaskała ze szczęścia, że przybędzie jej obowiązków, ale komendant zdecydował, że podczas remontu można przystosować odpowiednio pomieszczenia".
Prezydent przyznaje, że przekazanie części zadań izby wytrzeżwień policji będzie miało działanie prewencyjne: "Zawsze jest tak, że ludzie boją się bardziej policji. To jest zupełnie co innego trafić na komendę, a do izby wytrzeżwień".
Za takim rozwiązaniem jest również dotychczasowy szef izby wytrzeżwień Tadeusz Wojciechowski: "Pod warunkiem, że nie będzie to obciążało szpitala".

Radni podjęli więc decyzję o likwidacji. Nietrzeżwi będą trafiali na komendę policji od czerwca tego roku.

Jakie jest wasze zdanie w tym temacie,dobry to czy zły pomysł???
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6688
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Re: Co dalej z izba wytrzezwien?

Post autor: gawronik13kalisz » 28 lis 2016, o 21:01

Trwają zapowiadane prace przy byłej izbie wytrzeźwień.
Cieszy, gdy pomysł adaptacji obiektu po dawnej izbie wytrzeźwień się realizuje i powstaną potrzebne mieszkania socjalne.
Cieszy, jeszcze bardziej gdy prace od kilku miesięcy postępują zgodnie z terminem, a wykonuje je kaliska firma, korzystając przy tym z materiałów i produktów innych kaliskich przedsiębiorstw.
Inwestycja będzie gotowa za 3 miesiące. Dumny

Tak na swoim profilu pisze Piotr Kościelny. I dorzuca kilka fotek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawe co z planowanymi blokami komunalnymi które miały powstać na Warszawskiej. Jakoś temat ucichł
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Co dalej z izba wytrzezwien?

Post autor: Cristof » 29 sty 2017, o 21:34

Remont i adaptacja byłej izby wytrzeźwień w Kaliszu na mieszkania socjalne zbliża się do końca.
...W remontowanym budynku byłej izby wytrzeźwień znajdą się 23 mieszkania socjalne i 11 pomieszczeń tymczasowych dla osób eksmitowanych. Ogółem miasto zyska 34 lokale mieszkalne. ...
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/re ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ