Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 gru 2012, o 08:19

No akurat ten teren nadaje się idealnie na powiększenie PM, o którym coraz częsciej słychać w Kaliszu.Idealnie na to pasuje. Po pierwsze będzie graniczy z obecnym PM, tak, że jego pwoiększenie będzie naturlane. Po drugie w planach odbudowy Kalisza po zniszczeniach z 1914r. teren ten był przewidziany pod park. Po trzecie to sa tereny zalewowe chronione tylko wałem. Jak jużmówimy o zabudowie terenów, to takich które będa bezpieczne przed powodzią. Według mnie zbudowa tam nie pasuje.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 gru 2012, o 08:33

Tereny na Łódzkiej pod park świetny pomysł tylko czy miasto zrobi coś w tym kierunku?
Jak na razie jest tam jakaś szklarnia i parę ruin.
może jakieś ścieżki zrobić ?

Ale co do terenów Chmielnika czyli od Warszawskiej to tam raczej moim zdaniem powinna być zabudowa nawet przydał by się jeden większy blok do robienia fotek na centrum od tam tej strony 8)
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 gru 2012, o 11:56

Oczywiście, że to świetny teren pod PM. Pytałem się nawet jednego radnego co o tym myśli. Powiedział, że pomysł ciekawy, ale to są tereny prywatne i to będzie kosztowało. No przecież, chyba nawet dziecko wie, że trzeba z reguły zapłacić, aby coś mieć. Uważam, że to inwestycja rozłozona na lata, ale musi być zaplanowana z wyprzedzeniem. Tak, żeby skupowac co roku po kawałku. Zresztą działki przy Bernardynce na Majkowie, też kiedyś powinny zostac zamienione na park. To właśnie tam widziałbym nadrzeczna promenadę. Nawet w ostatnim nr. ŻK JP wspominał, że w tamtej okolicy powinna powstać nadrzeczna promenada. A pod drugiej stronie idealne byłoby w miejsce wybrzanych fabryk osiedle domów wielorodzinnych z nowoczesną arch.
Ostatnio zmieniony 2 gru 2012, o 12:01 przez K-man, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 gru 2012, o 11:58

Ma ktoś morzę mapę terenów zalewowych w Kaliszu?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1376
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 2 gru 2012, o 12:03

Caspress pisze:Ma ktoś morzę mapę terenów zalewowych w Kaliszu?
Myślę, ze morze często zalewa miejscowości nadmorskie. Z tego co się orientuję, to nawet to słynne globalne ocieplenie nie spowoduje powodzi morskiej w Kaliszu. Ewentualnie zlodowacenie, ale to daleki horyzont czasowy.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 gru 2012, o 12:05

Trzymaj młody http://www.pgi.gov.pl/art-nieprzypisane ... podtopien2" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 gru 2012, o 12:15

K-man pisze:Trzymaj młody http://www.pgi.gov.pl/art-nieprzypisane ... podtopien2" onclick="window.open(this.href);return false;
Dzięki stary
A ty też tak masz że za blisko nie możesz przybliżyć?? (bo się nie wczytuje)

Szkoda że nie mamy strony jak KRK
http://planowanie.um.krakow.pl/bppzoom/index.php?ID=104" onclick="window.open(this.href);return false;
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 gru 2012, o 12:29

Gdzieś miałem lepszą mapkę, gdzie były bardzo dobre zbliżenia. Bo ta rzeczywiście jest słaba. Zresztą te posty tu nie pasują.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1376
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 2 gru 2012, o 12:49

To ja w tym miejscu zdradzę, że obecnie zajmuję się tym obszarem (Warszawska-Łódzka-Wał Jagielloński) na studiach. Jeśli będzie się czym pochwalić, to wrzucę tutaj mój pomysł ;)
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 2 gru 2012, o 13:08

milo pisze:Po dodaniu tych 2 gmin , na terenach obok Kalisza przybyło ca 2500 , w Kaliszu ubyło 3 700.
Obok Kalisza, w bezpośrednim jego sąsiedztwie to nawet więcej niż 2500. Trzeba uwzględnić specyfikę powiatu kaliskiego, czyli nietypowe położenie Kalisza względem gmin pk. W najbardziej odległych od miasta gminach pka ubywa ludności. Przybywa w gminach przylegających do miasta. Skoro w okresie 6 lat w całym powiecie kaliskim przybyło 2 000, to w gminach pk przyległych do Kalisza musiało przybyć więcej niż 2000. Analogicznie w przypadku miejscowości położonych najbliżej miasta z gmin NS i Gołuchów, czyli też więcej niż 500.
milo pisze:Czy w porównaniu z innymi miastami nie wypadamy najgorzej ? Tu się wyjątkowo nie zgodzę z jp.

W wielkopolsce jesteśmy jedynym dużym miastem , w którym ubytek ludności w mieście jest większy niż przyrost pod miastem.
W Polsce oczywiście takich sytuacji jest więcej , z tym że my jesteśmy tu w wlkp i porównujemy się do miast w wlkp.
Nasze znaczenie w wlkp w kontekście demografii stale maleje.
Pisząc, że w porównaniu z innymi miastami nie wypadamy najgorzej, miałem oczywiście na myśli cały kraj. Nie neguję tego co napisałeś odnośnie wlkp.
Nie bardzo więc rozumiem dlaczego i z czym się nie zgadzasz ? :wink:
Jasne, że pozycja Kalisza, dopiero gdzieś w środku tabeli mnie nie satysfakcjonuje. Martwi mnie też wynik na tle wlkp. Daleki jednak jestem od czarnowidztwa jakie można zaobserwować na lokalnych portalach. Niektórzy kaliszanie sytuują nasze miasto wśród najgorszych, można przeczytać, że w Kaliszu rocznie ubywa 1500 mieszkańców! Komentujący jako zródło informacji podają nasze forum ! Dlatego chciałbym się odnieść to tej liczby. W 2011 r. rekordowemu ubytkowi w mieście towarzyszy także rekordowy przyrost w powiecie. Ostatnie liczby są więc prawdopodobnie tylko uaktualnieniem stanu. Proces przeprowadzki ludności z miasta pod miasto trwa przecież od wielu lat.

Liczba Ludności Kalisza według GUS :

2005 - 108 841 + 49
2006 - 108 477 -364
2007 - 108 031 -446
2008 - 107 140 -891
2009 - 107 019 -121
2010 - 106 664 -355
2011 - 105 122 -1.542 !!!

powiat kaliski :

2005 - 80 335
2006 - 80 478 +143
2007 - 80 569 + 91
2008 - 80 821 +252
2009 - 81 166 +345
2010 - 81 388 +222
2011 - 82 323 +935 !!

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 gru 2012, o 14:09

http://www.floodmap.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
mam :) ale to chyba trochę zawyżone..
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
piasek1995
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 16:23
Lokalizacja: Majków

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: piasek1995 » 2 gru 2012, o 19:03

Przecież to jest mapa powodziowa, więc co to ma wspólnego z ludnością?
Edit: OK przeczytałem tylko ostatni post o ludności i się dziwiłem co ty piszesz.
Ostatnio zmieniony 2 gru 2012, o 21:31 przez piasek1995, łącznie zmieniany 1 raz.
Umiesz liczyć? Licz na siebie!

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 gru 2012, o 20:13

piasek1995 pisze:Przecież to jest mapa powodziowa, więc co to ma wspólnego z ludnością?
Kolego wróćmy już do tematu...
Nie wiem czy widzisz ale nie co wyżej prowadziliśmy nie co inną rozmowę :)
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 3 gru 2012, o 01:36

jp pisze:
milo pisze:Po dodaniu tych 2 gmin , na terenach obok Kalisza przybyło ca 2500 , w Kaliszu ubyło 3 700.
Obok Kalisza, w bezpośrednim jego sąsiedztwie to nawet więcej niż 2500. Trzeba uwzględnić specyfikę powiatu kaliskiego, czyli nietypowe położenie Kalisza względem gmin pk. W najbardziej odległych od miasta gminach pka ubywa ludności. Przybywa w gminach przylegających do miasta. Skoro w okresie 6 lat w całym powiecie kaliskim przybyło 2 000, to w gminach pk przyległych do Kalisza musiało przybyć więcej niż 2000. Analogicznie w przypadku miejscowości położonych najbliżej miasta z gmin NS i Gołuchów, czyli też więcej niż 500.
jp - taka zależność , że "rosną" tereny blisko miasta kosztem miasta i często gmin dalej położonych jest mi oczywiście znana i jest ona powszechna tzn. dotyczy nie tylko okolic Kalisza.
Problem w tym , że w przypadku Kalisza nie daje ona efektu o którym myślisz.
Jeżeli podzielić gminy pka na 2 grupy tj. przylegające do Kalisza i resztę to w tym okresie otrzymamy wynik :
wzrost w całym powiecie - 1 988
wzrost w I grupie - 2 022
spadek w II grupie - 36
spadek w Kaliszu - 3 700

Zresztą spadek w Kaliszu jest bardziej złożony , bo to nie tylko efekt emigracji ale i ujemnego przyrostu naturalnego.

Te same zależności są w przypadku innych powiatów otaczających miasta np. koninski jest wydłużony południkowo i tam też ludność emigruje pod miasto a nie na krańce powiatu ziemskiego.
Liczby są następujące :
wzrost w całym powiecie - 4 413
wzrost w I grupie 3 779
wzrost w II grupie 634
spadek w Koninie 2 600

Jak widać - w Kaliszu wzrost "pod miastem" jest mniejszy niż spadek w mieście , gdy np. w Koninie jest odwrotnie.
Podobnie zapewne jest w Lesznie czy Ostrowie lub Poznaniu.

Co do reszty czyli jak wypadamy w kraju postaram się przeprowadzić większe porównanie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 3 gru 2012, o 13:06

milo pisze: Jeżeli podzielić gminy pka na 2 grupy tj. przylegające do Kalisza i resztę to w tym okresie otrzymamy wynik :
wzrost w całym powiecie - 1 988
wzrost w I grupie - 2 022
spadek w II grupie - 36
spadek w Kaliszu - 3 700
Jeszcze do niedawna rękę dałbym sobie uciąć, że gdzieś, kiedyś widziałem zestawienie z większą różnicą na korzyść gmin przylegających. Teraz bym k...a nie miał ręki :lol:
Widocznie musiało to być jakieś inne źródło danych.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: faust » 3 gru 2012, o 15:00

milo pisze:
jp pisze:
milo pisze: Jak widać - w Kaliszu wzrost "pod miastem" jest mniejszy niż spadek w mieście , gdy np. w Koninie jest odwrotnie.
Podobnie zapewne jest w Lesznie czy Ostrowie lub Poznaniu.
Tylko, że w odróżnieniu od wskazanych miast Kalisza nie jest otoczony ze wszystkich stron gminami swojego powiatu ziemskiego.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 3 gru 2012, o 16:22

faust pisze:
Tylko, że w odróżnieniu od wskazanych miast Kalisza nie jest otoczony ze wszystkich stron gminami swojego powiatu ziemskiego.
Brałem to pod uwagę w obliczeniach , dodając gdzieś wyżej wzrost w N.S. i Gołuchowie.
Nadal brakuje luda ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: faust » 3 gru 2012, o 17:11

Najgorsze w tym wszystkim nie jest to, że obecna ekpia nie ma pomysłu na miasto, ale nikt go nie ma, czy PIS, SLD itd.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 3 gru 2012, o 18:37

Co do tego czy jesteśmy w środku tabeli :
Na 92 największe w Polsce miasta , w okresie 2006-2011 - tylko 14 zanotowało większy spadek ludności.
Pełna tabela w linku poniżej.

http://imageshack.us/photo/my-images/53 ... 01iwo.jpg/
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 gru 2012, o 00:24

milo pisze:Co do tego czy jesteśmy w środku tabeli :
Na 92 największe w Polsce miasta , w okresie 2006-2011 - tylko 14 zanotowało większy spadek ludności.
Pełna tabela w linku poniżej.
http://imageshack.us/photo/my-images/53 ... 01iwo.jpg/
milo- Jakiś rok temu zrobiłem takie porównanie, ale dla miast "zbliżonych" (+- kilkadziesiąt tys. mieszk.) wielkością do Kalisza. Byliśmy w środku tabeli, dokładnie nawet nieco powyżej środka, z tym że brałem pod uwagę nieco dłuższy okres, chyba 8 lub 9 lat.

P.S. Skąd wziąłeś te dane? Z tabeli wynika, że liczby wszystkich miast powinny być wg stanu na 2011 rok, a tymczasem w przypadku Konina zauważyłem stan z roku 2010 - 78 209 (GUS, Wikipedia). Z kolei liczba Kalisza 105 122 jest wg stanu na koniec 2011, już w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2011 i to wyjaśniałoby ten rekordowy ubytek.
Konin trafiłem przypadkowo, innych miast nie sprawdzałem.

ODPOWIEDZ