O co tu chodzi

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

O co tu chodzi

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lip 2010, o 16:34

ŻK Wolica do wzięcia.
Władze Kalisza starają się przeznaczenie gruntów będących własnością miasta, a położonych na terenie wsi Wolica, na cele inwestycyjne. To rzadki przypadek, jeśli nie wręcz precedens, jako że Wolica położona jest na terenie gminy Godziesze Wielkie, a więc podległe jurysdyjcji innego samorządu niż kaliski. Kalisz ma jednak na tym terenie sto kilkadziesiąt hektarów lasów komunalnych z przyległościami. Kaliski wniosek dotyczył takiego przekształcenia, które wprowadziłoby nowa funkcje - tereny zabudowy mieszkaniowej-rezydoncjonalnej.To tylko fragment.
Cisną mi się rózne słowa i pytania.
1 Rozumiem, że tak władze Kalisza walczą o zmniejszenie miejskiego budżetu. Mam tu na mysli wyprowadzkę bogatych kaliszan za granice miasta i płacenie podatków gdzie indziej.
2 Tak SK walczy z malejąco liczba mieszkańców Kalisza. Przypominam ponad 40% Kalisza to tereny rolnicze. Więc terenów nie brakuje.
Kalisz i okolice raczej cierpią na brak wiekszych kompleków leśnych. Raczej powinnismy zwiekszasc lesistość w regionie kaliskim. A nie zbudowywac domkami.
3 Czy po wybudowaniu tam dzielnicy dla bogaczy, nadal będzie ten teren dostępny dla wszystkich, mam na mysli las.
W Kaliszu rządzą ...... Wy możecie też sobie wpisac jakieś słówko. Ci ludzie działają na szkode Kalisza.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3657
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 lip 2010, o 18:02

To OBCA ekipa.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 21 lip 2010, o 18:16

K-man
Nie do końca jest tak jak myślisz. Miasto Kalisz jest właścicielem tych terenów. Zmiana przeznaczenia gruntów na inwestycyjne, powoduje wzrost ich wartości i szansę na wpływy do kasy Miasta w przypadku sprzedaży inwestorom.
Mieszkańcy Kalisza którzy zdecydują się wybudować swoje domy poza granicami miasta będą mogli skorzystać z oferty Wolicy i tym samym zasilić budżet Kalisza. Z dwojga złego lepsze to, niż gdyby mieli budować domy w innym miejscu poza granicami miasta, nie będącym własnością Kalisza.

Ponadto zgadzam się, że Miasto powinno przede wszystkim stwarzać możliwości/zachęcać do budowy domów na terenie Kalisza.
Zgadzam się też, że nie powinno się zabudowywać lasu! Nie wiem dokładnie o jaki teren chodzi, ale mam nadzieję, że nie jest to las. Budowa osiedla na terenie lasu byłaby karygodna.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 lip 2010, o 21:03

Osobiście także jestem za kategoryczną ochrona i utrzymanuem nie tylko kaliskich we Wolicy lasów, ale wszystkich innych stanowiących leśną OTULINĘ naszego Miasta , takze tego w Chełmcach.
Ponadto widziałem niedawno w necie ogłoszenie wójta gminy Blizanów o zmianie pzp i zamiarze przeznaczenia 12 ha ( na 100 działek ) we Warszówce ponadto w Zagorzynie i Pamięcinie na cele budownictwa jednorodzinnego.
Żrodlo - papierowe ,ostatnie wydsnie ŻK str.16
Ostatnio zmieniony 21 lip 2010, o 22:18 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lip 2010, o 21:53

Może jest tak jak piszesz JP, ale jak wspomniałem w Kaliszu jest ogrom ziemi. Na dodatek jest jeszcze info sobieraya.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 21 lip 2010, o 23:22

K-man pisze:Może jest tak jak piszesz JP, ale jak wspomniałem w Kaliszu jest ogrom ziemi.
Zgadza się, ale Miasto nie dysponuje tymi terenami, prawie wszystko należy do osób fizycznych. Ceny ziemi za miastem są tańsze. Dlatego m.in. ludzie budują domki w gminach ościennych. Rozlewanie się miasta jest zjawiskiem ze wszech miar niekorzystnym. To jest problem, ale nie wiem czy należy z nim walczyć ze wszelką cenę. Wolny rynek i czas wszystko zweryfikują. Ważne jest tylko, żeby kierunki rozwoju gmin ościennych były spójne z opracowanym Studium zagospodarowania przestrzennego Kalisza.
Jeśli tereny wokół Kalisza dalej będą zabudowywane tak chaotycznie, w przyszłości może być problem np. z wytyczeniem przebiegu obwodnicy, czy nawet już niedługo KDP. Będą protesty, żale. A przecież można było tego uniknąć. Może jeszcze nie jest za pózno ?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lip 2010, o 23:51

Niby masz racje, że warto tak palowac osiedla poza miastem, aby w przyszłości nie były przeszkoda w budowie infrastruktury. Tylko skoro w mieście z planowaniem jest cieńko, nie wiem skąd masz optymizm, że z amiastem będzie lepiej. Wolny rynek nie załatwi problemu suburbanizacji, gdyby rak było karaje zach. nie wydałyby takiej aksy na walke z tym zjawiskiem. Tu potrzebach madrych głów, które już dziś wezmą sie za ten problem, póki jest mały. Pózniej jego koszty moga byc zbyt wysokie jak dla Kalisza. Nie ma na co czekać, bo sam problem sie nie rozwiąze, tylko korzystac z nauku miast zach.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 sie 2010, o 12:14

Życie Kalisza fragment artykułu.
Trzy budowy dróg chce wpisać do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Wielkopolski zarząd województwa. Żadna z inwestycji nie dotyczy oczywiście Kalisza i okolic. Ale jest jeden problem - jedna z dróg ma łączyć fabryke Samsunga we Wronkachnz autostradą.
To chyba kpina Kalisz wraz z Ostrowem nie ma porządnego połączenia z A2 pod Koninem, a tu sie serwuje połączenie Wronek z autostradą. Gdzie sa nasi lokalni politycy. Gdzie pan prezydent, chyba też czyta gazety i o tym wie. Trzeba naciskac na Poznań, inaczej zawsze będą nas zlewać, czy to tak trudno zrozumieć.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 9 sie 2010, o 13:54

Na pewno 4 pasmowa droga do A2 pod Koninem by sie nam przydała. Jednak, jest to droga krajowa (DK 25) i nie podlega ona pod władze Wielkopolskie. Zarządza nią GDDKiA w Poznaniu, która podlega pod Warszawę. Tak więc do Wieloletniego Planu Inwwestycyjnego Wielkopolski" tej drogi nie da się wpisać i nie decyduje o niej Poznań.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 sie 2010, o 14:12

Wiem o tym. O lobbowaniu słyszałeś. Poznań ma zdecydowanie wieksze przebicie w Warszawie, więc i Warszawa mogłaby inaczej spojrzeć. Nie wiem jak jest z finansowej strony, ale sądzę, że gdyby GDDKiA dostała te kilkaset mln od zarządu woj. na droge łacząco Kalisz z Koninem. Inaczej by spojrzeli na tą inwestycje.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 9 sie 2010, o 17:40

Obawiam się, że 50 km drogi 4-pasmowej o standardzie ekspresówki to nie jest kilkaset milionów, a pare miliardów (niestety). Dlatego realnie patrząc na tą ważną dla nas drogę możemy liczyć chyba doiero po zbudowaniu już siatki autostrad i ekspresówek.
Znacznie większe chyba szanse są na dobudowanie drugiej jezdni na DK25 Ostrów-Kalisz.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 10 sie 2010, o 18:55

No wiesz... zamiast 7 km od razu zrobić 2x2 to bezsensownie w planach poszerza się Kaliską, po której docelowo nie będzie biegł żaden tranzyt ani nic.

A różnica kosztów jest ogromna. Wg pierwszych planów budowy TB 2 - droga 1x2 z przygotowaniem pod 2. jezdnię miała kosztować 20 mln. zł, 2x2 - 34 mln.

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 10 sie 2010, o 23:14

szymkalisz pisze:No wiesz... zamiast 7 km od razu zrobić 2x2 to bezsensownie w planach poszerza się Kaliską, po której docelowo nie będzie biegł żaden tranzyt ani nic.
?
Zapiminasz chyba o DK36 i DW445. Zapominasz o głównym wjeżdzie/zjeżdzie z obwodnicy do centrum.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 11 sie 2010, o 17:23

Czy ty ze mnie chcesz zrobić głupka? Tak często się powołujesz na te dokumenty...

http://www.wbpp.poznan.pl/plan/plan/200/10.jpg

Duża mapka!

ODPOWIEDZ