Z ostatniej chwili.....

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 16 wrz 2010, o 18:46

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... konca.html

Kalisz. Renowacja unikatowego graduału - do końca listopada
PAP2010-09-15, ostatnia aktualizacja 2010-09-15 13:00

Najpóżniej do końca listopada powinna zakończyć się renowacja odnalezionego kilka lat temu w bazylice św. Józefa w Kaliszu unikatowego graduału - księgi z nutami, pochodzącej z 1525 r.

"Graduał jest ogromną księgą, ma drewnianą oprawę, na którą naciągnięta jest skóra. Niestety, w ciągu setek lat zniknęły klamry, które spinały tę oprawę i zabezpieczały przed falowaniem pergaminu pod wpływem wilgoci" - poinformował ksiądz Jarosław Powązka z kaliskiej bazyliki.

Księga pokazuje stan muzycznej kultury liturgicznej z początku XVI wieku. "Jest to bezcenne żródło, ponieważ na marginesach są zapisane dzieje; są tam zamieszczone informacje m.in. o pożarach, epidemiach i innych zdarzeniach. Ma jeszcze wiele innych tajemnic i ciekawostek, które wymagają zbadania" - mówi duchowny.

Ciekawostką jest też zapis neumami (znaki w formie kropek i kresek) chorałowymi na pięciu, a nie na czterech liniach.

Na dość dobrze zachowanych pergaminowych kartach graduału, na malowanych czerwienią pięcioliniach w górę i w dół biegną kostki dawnego zapisu nutowego z melodią pieśni. Pod nimi są kaligrafowane gotykiem łacińskie teksty oraz pisane czerwienią uwagi dla śpiewaków.

Na każdej stronie zapisano kilka wielkich i ozdobnych liter, malowanych tzw. trójcą kolorów: czerwienią, zielenią i błękitem. Niektóre strony są ozdobione bogatymi inicjałami oraz bordiurami (pasami dekoracyjnymi) z roślinnymi motywami.

Na okładce widnieje herb rodu Łaskich - Korab, przypominający łódż, nad którą stoi kamienna kolumna. Prawdopodobnie księga powstała z fundacji prymasa Jana Łaskiego. Świadczy o tym nie tylko herb, ale słabo już czytelny łaciński napis: "Jan Łaski, arcybiskup gnieżnieński. Roku Pańskiego 1525".

Według konserwatorów, graduał jest wysokiej klasy zabytkiem i wymaga badań specjalistów. Parafii nie było stać na sfinansowanie odnowienia księgi i dlatego o pomoc wystąpiła do samorządu województwa wielkopolskiego.

Kaliska księga "odżyła" rok temu na 31. Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Utwory zapisane w dawnej notacji menzuralnej zostały przełożone na dzisiejszy język muzyczny i wykonane przez młodych uczestników tego festiwalu.

Koszty renowacji wyniosą 30 tys. zł. "Graduał jest restaurowany z pieniędzy wojewody wielkopolskiego będących w dyspozycji konserwatora zabytków. Zgodnie z umową, zostaną one przekazane w momencie ukończenia renowacji" - poinformowała w środę PAP zastępca wielkopolskiego konserwatora zabytków w Poznaniu, Jolanta Goszczyńska.(PAP)

Źródło: PAP

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 16 wrz 2010, o 18:53


K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 wrz 2010, o 23:47

Mamy co prawda juz dział z arch. tylko, ze rodzimą. Tu coś, że świata.
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,8373613.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 wrz 2010, o 09:24

A już myślałem, że mamy wystawić w Kalisdzu pomnik ... śledzia :wink:?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 wrz 2010, o 10:01

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 wrz 2010, o 22:21

Własnie byłem z lornetka na dworze. Rewelka widok. Widziałem Jowisza i jego cztery księżyce. Jeśli macie lornetka warto skorzystać z okazji. Może ktoś ma dobry sprzet i zrobi foto. Pózniej i tak chyba jeszcze skocze popatrzeć :). Tutaj wiecej http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... -od-47-lat
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 20 wrz 2010, o 22:47

U Mnie na razie są lekkie chmurki i widok jest zamglony.Z której strony księżyca widać Jowisza??
Aparat na statywie może uda się fotkę cyknąć.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 20 wrz 2010, o 23:19

No niestety u mnie czarne niebo ani jednej gwiazdy nie widać luneta i aparat przygotowane ale nici z tego wyjdą.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 wrz 2010, o 23:46

Adi nie wiem ile masz czasu. Ja zaraz wychodze z lornetką. Teraz szukaj Jowisza na płd. bardzo jasno swieci.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 21 wrz 2010, o 00:43

Adi co tam słychać zrobiłeś jakieś fotki Jowisza?Ja zrobiłem ale nie ma rewelacji tele 300mm jest zdecydowanie za słaby,nie nadaje się.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 21 wrz 2010, o 08:27

Nie zrobiłem gdy wyszedłem na niebie widać było tylko księżyc i jedną mocno świecącą gwiazdę gdy chciałem popatrzeć schowała się za chmury a nie miałem dużo czasu na wypatrywanie ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 wrz 2010, o 09:11

No szkoda. Kto nie widział niech żałuję :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 wrz 2010, o 09:47

Dostrzeganie astronomiczne w Kaliszu, to także już historia Miasta. Już nie będę przypominal jezuickiej dostrzegalni w wieży kościoła sąsiadującego z Parkiem Miejskim i Karola Malaperta - słynnego astronoma kaliskiego. Zapewne pamiętacie, że mieliśmy w naszym grodzie kolejną dostrzegalnie, która miała popularyzowac wiedzę o polskiej astronoii i ... kaliskim niebie. Miescila się ona na dachu jednego z blokow u zbiego ulic Ułańskiej i Nowego Światu, Na jej wyposażeniu byly łunety i inny sprzęt ulatwiający wędrówki ,,po niebie'', teraz mamy jeno sznur. Pozostal nam także k-man z ... lornetką :wink: , ktoremu życzę pogodnego nieba. Bo lico ma z regoly pogodne!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: glootech » 21 wrz 2010, o 15:18

Obawiam się, że zobaczyć coś fajnego (nie licząc najjaśniejszych obiektów) w mieście (i w bliskich okolicach) to marzenie ściętej głowy. Zanieczyszczenie światłem, tak to się chyba fachowo nazywa ;).
Znacie może jakieś fajne punkty z których można poobserwować niebo, w jakiejś rozsądnej odległości od miasta?
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 wrz 2010, o 23:15

Fajne fotki są tutaj,tylko datowane na lipca,tak jak pisałem do takich fotek potrzebne jest szkiełko-konkretne.

http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/1872 ... 72009.html
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 29 wrz 2010, o 01:12

Nie wiem jakie jest Wasze zdanie,ale Ja mam wyrobioną opinię na ten temat.

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/58 ... ,id,t.html

Ale ciekawe są komentarze pod artykułem.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 29 wrz 2010, o 09:24

Gumiś pisze:Nie wiem jakie jest Wasze zdanie,ale Ja mam wyrobioną opinię na ten temat.

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/58 ... ,id,t.html

Ale ciekawe są komentarze pod artykułem.
O temacie Kalisza tam nic nie ma, ale skoro już to poruszyłeś to odpowiem króko.
Mogła komuna nie kraść i nie zawłaszczać bezprawnie, no a teraz po prostu trzeba oddać lub zrekompensować wszystkim, poszkodowanym czy to świeckim czy kościelnym itd. W cywilizowanym świecie to sprawa normalna i nie podlegająca dyskusji. Każde inne działanie państwa na takim majątku to po prostu paserstwo.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 paź 2010, o 13:09

Miejmy nadzieję, że wszystko jedank dobrze się skończy
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/60 ... ,id,t.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 paź 2010, o 13:17

Nie rozumiem ? Jak mozna dotknąć poziomicą, nawet 2 metrowa do linii wysokich napieć ? Nie ma żadnych granic bezpieczeństwa???

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 7 paź 2010, o 13:23

Wystarczy że docieplał budynek u jego szczytu no i się zdarzyło.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ