Strategia dla Miasta Kalisza.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Strategia dla Miasta Kalisza.

Nieprzeczytany post autor: faust » 7 sie 2011, o 14:15

Dużo osób wypowiada się na temat obecnej ekipy. Zdecydowaną większość komentarzy popieram.

Mam do Was pytanie, sytuacja abstrakcyjna, co byście zrobili, jakie byłyby Wasze pierwsze decyzje, czy posunięcia, po objęciu władzy w Kaliszu. Zakładamy, że jesteście prezydentem i macie 13 radnych ;} Jeżeli był taki temat to przepraszam, że powielam problem.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 7 sie 2011, o 15:32

W pierwszej kolejności zakup dużej ilości terenów pod inwestycje + ich uzbrojenie i uruchomienie na tym terenie SE. To powienno być priorytetem.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 sie 2011, o 15:42

No właśnie panowie Sztandera z radnym Plichtą zaciągają kredyt na zakup 3,7 ha graniczący z 6 ha działką miejską w Noskowie (vide ŻK nr 29 z 20 lipca br.). Chcą tam zrobić wałbrzyską SE.Także rym-ek ,,gotuj'' kasę, po powrocie możesz startować :). A ty Faust szyjuj się na prezydenta.Masz jakiś pomysł ?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 sie 2011, o 16:05

Dobry temat.
Po pierwsze nie zadłużać już miasta. Pożyczki brać tylko pod inwestycję mogące przynieść miastu zysk w postaci nowych miejsc pracy i podatków.
Rym-ek ma oczywiscie rację miasto powinnno inwestować w tereny, które neleżą do niego, a nie prywatnych osób, jak ma to miejsce na Dobrzecu.
Inwestorzy powinni wiedzieć, że władze miasta zrobią wszystko, co jest i ich mocy dla dobra inwestora.
Po drugie "prawdziwy plan urbanistyczny dla Kalisz" , tak, ażeby miasto rowijało sie w sposób uporządkowany bez chaosu. Mam tu na mysli dokładne wydzielenie ulic, nawet takich które powstaną dopiero za kilkadziesiąt lat. Tak, aby nie zostały zabudowane. Dokładne wydzieleni, gdzie maja byc osiedla domków wielrodzinnych i jednorodzinnych. Także place i tereny zielone. Zlecienie tych prac najlpeszym w kraju.
Po trzecie rozwój uczelni wyższych. Jak pisałem Kalisz nie będzie miał, i nie musi mieć tylu studentów co najwieksze miasta w Polsce. Ważne, aby uczelnie w Kaliszu miały wysoki poziom. Skupic sięna kilku kierunkach, które będą reklamować Kalisz.
Po czwarte turystyka i zabytki. Dokładny plan ratowania kaliskich zabytków według potrzeb. Prawda jest, że nigdy nie będziemy potęgą turystyczna, ale z pewnoscią można by zwiększyć ilośc turystów przyjeżdzających do Kalisza. Obecnie nie ma sie za bardzo czym pochwalić, własnie z powodu zaniedbań.
Po piąte Kalisz powinien odgrywać zdecydowanie większą role w regionie i nie mam tu tylko na mysli tylko byłego woj. kaliskiego. Zapraszać inne miasta i miasteczka do współpracy tworzyć jak stowarzyszenia na rzecz inwestycji w infrat. Gdzie wspónie naciskano by na Warszawę. Nawet jeśli nic z tego by nie wyszło, będzie to sygnał, że Kalisz walczy o rozwój całego regionu, a nie dba tylko o swój tyłek.
Po szóste szeroka edukacja reginalna mająca za zadanie uświadomić mieszkańcom Kalisza, że nie wypadli sroce spod ogona. Naprawić to zło, które uczyniła komuna w umysłach kaliszan.
Po siódme promocja. Stworzyć jedną cykliczną imprezę, która będzie znana na Polskę.
To tak na szybko. Pewnie dorzuciłbym jeszcze troche tych punktów, a także je rozbudował i doprecyzował. Ale mnie więcej to jest to na czym bym sie skupił.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 sie 2011, o 16:27

I Ty to tak wszystko, przy niedzieli wymysliłeś :)?
Wykaz wolnych gruntów inwestycyjnych - ca 200 ha - podaje red.Kordes w Życiu Kalisza z 03 VIII br nr 31.

Ja bym dołożył jeszcze - rozszerzenie współpracy z miastami - bliżniakami, czyli partnerskimi. Dziwi mnie ich martwota, a przecież nasi studenci z kierunków artystycznych juz dawno powinni zaliczyć jakiś plener w Szentendre , na Wegrzech. To taki węgierski Kazimierz nad W. . Podobnie nie ma żadnej współpracy odnośnie konserwacji zabytków, a mamy w grodzie potężne zaległości.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 sie 2011, o 16:55

Z tych 200 ha miasto ma na właśnośc, może kilka ha. Reszta w jest prywatna, tak, że miasto nie ma nic do gadania.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 8 sie 2011, o 11:40

Ja w pierwszej kolejności kazałbym przedstawić wykaz całego majątku miasta i to co się bym sprzedał, udziały w spółkach, spółeczkach, nieruchomościach itd. Dzięki temu miasto zyskałoby pieniądze na inwestycje, po wtóre dzięki temu można by zlikwidować trochę etatów urzędniczych, min. taki zarząd mienia komunalnego czy KLA w obecnym kształcie, gdzie siedzą koledzy i znajomi. Ostatnio czytałem, że majątek miasta to 1 200 000 000,00 złotych. Oczywiście dróg nie sprzedamy, ale nawet jeżeli udałoby się uzyskać z tego 600 000,00 złotych to jest to ogromna kwota umożliwiające odnowienie Miasta Lokacyjnego i dalej Śródmieścia, Parku Miejskiego, remonty dróg itp.

Po wtóre wykaz wszystkich zabytków miasta, w jakim są stanie i kto jest właścicielem. Oczywiście w dalszej kolejności podjąłbym kroki do ich zabezpieczenia.

Zwolnienie właścicieli obiektów zabytkowych całkowicie z podatku od nieruchomości do kwoty, która została zainwestowana w renowację obiektu, nie tylko na 5 lat.

itd., dopiszę póżniej.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 25 sie 2011, o 14:49

Bardzo ciekawy temat. Dwoma rękoma podpisuje się tym o czym wspomina K-man.

Sobieray, ja jak najszybciej rozpocząłbym współpracę z Ołomuńcem. To miasto jest na prawdę bliżniakiem. Tylu analogii między Kaliszem, a Ołomuńcem nie ma żadne inne miasto partnerskie Kalisza.

1. wielość
2. historyczna stolica Moraw
3. w miarę blisko
4. zabytkowe
5. stare

Różnice są jednak takie, że Olomouc jest miastem czeskim, a Kalisz polskim. Efekt taki, że tam możemy jeżdzić: autostradową obwodnicą, dojazd też autostrada, jest lotnisko, są tramwaje.

Bardzo ważna byłaby dla mnie współpraca z regionem, szczególnie tymi najbliższymi gminami. Należałoby wprowadzać stworzenie leśnego pierścienia wokół Kalisza, powinno się dążyć do tego, aby wioski się nie rozlewały - przez to wytrasowanie obwodnicy w okolicach Tłokinii będzie bardzo trudne.

Do tego: urbanizacja terenów nazwanych przeze mnie roboczo Dobrze Północny - Nowa Ulica (Stanczukowskiego - Korczak - Strażaków Ochotników - Poznańska).

Jak najszybciej przerwać prace projektowe obwodnicy północno-zachodniej. Przebieg jest tragiczny!

Utworzenie ZTM, które ogłaszałoby przetargi na obsługę linii komunikacyjnych (koszt wozokilometra wg KLA - 6,6 zł (firmy typu Mobilis - 4,2 zł).

Zakaz wjazdu samochodów do centrum (łącznie ze Śródmiejską na północ od Kościuszki i alei Wolności od Złotego Rogu do Sądu).

ODPOWIEDZ