Powietrze w Kaliszu

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2017, o 18:15

A czy piesi nie mają oczu? Dziś słychać smochody, a ludzie i tak pod nie wchodzą.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 mar 2017, o 12:28

Opomiarują Kalisz i sprawdzą, skąd płynie smog
20 czujników badających jakość powietrza pojawi się na terenie Kalisza. Dzięki temu mieszkańcy dowiedzą się, jakie jest rzeczywiste zanieczyszczenie i skąd tak naprawdę płynie do nas smog.
W poniedziałek w restauracji Komoda w Kaliszu odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez stowarzyszenie Wielkopolski Klub Ekologiczny. Tematem były najbliższe nabory wniosków na przeprowadzenie termomodernizacji oraz wymianę pieców, które zostaną niebawem ogłoszone w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Na spotkaniu obecni byli specjaliści, którzy doradzali kaliszanom, w jaki sposób napisać wniosek o dotację. Jest to jednak tylko jeden z elementów walki ze smogiem, którą zapowiada zarówno stowarzyszenie, jak i zarząd województwa.
– Naszą działalność zaczęliśmy na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Udało nam się tam zorganizować kilka spektakularnych akcji, teraz te działania chcielibyśmy przenieść na teren Kalisza, żeby zacząć działać bardziej aglomeracyjnie – powiedział Ryszard Chmielina, prezes stowarzyszenia.
Więcej w Życiu Kalisza
http://www.zyciekalisza.pl/?str=186&id=205480" onclick="window.open(this.href);return false;

Zastanawiam się tylko czy te czujniki mają atesty, aby później nikt nie kwestionował dokładności tych pomiarów.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 20 paź 2017, o 11:42

g13k

Awatar użytkownika
Achudy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 1 sty 2007, o 12:04

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Achudy » 21 paź 2017, o 15:34

Główną przyczyną smogu jest niska emisja (emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m). Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych (przede wszystkim domki jednorodzinne i stare kamienice). Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń. Wystarczy wyjść na miasto wieczorem, a nie ma czym oddychać. Czasami jeden domek jednorodzinny smrodzi innemu prosto w okna.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 paź 2017, o 16:12

Miejscy włodarze dzielnie "walczą" ze smogiem. Mieszkańcom domów komunalnych położonych w sąsiedztwie nowego cieplika budowanego na Złotej (ma być rozbudowany wzdłuż Babinej) powiedziano, że nie można ich podłączyć, bo nie ma na to pieniędzy. To taka optymalizacja wydatków po kalisku - kiedyś rozkopie się na nowo, przetnie rury, przyspawa przyłącza. I ktoś będzie miał godziwy zarobek.

grett
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2017, o 19:31

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: grett » 17 gru 2017, o 14:56

Achudy pisze:
21 paź 2017, o 15:34
Wystarczy wyjść na miasto wieczorem, a nie ma czym oddychać. Czasami jeden domek jednorodzinny smrodzi innemu prosto w okna.
Dokładnie tak, pytanie skąd taka ignorancja u ludzi? Nie zdają sobie sprawy, że sami siebie trują? Za mało się jeszcze o smogu mówi czy jak, bo ja tego naprawdę nie rozumiem. Jak tak spojrzeć na mapę Europy - http://prawdaosmogu.pl/ to Polska wypada bardzo blado. To kwestia ekonomiczna czy po prostu brak edukacji?

Awatar użytkownika
Heniek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 3 paź 2015, o 18:20

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Heniek » 19 gru 2017, o 18:28

Premier Morawiecki wypowiada walkę smogowi. Planowana jest obniżka taryfy nocnej energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania domu/mieszkania. Szkoda, że nie dotyczy to gazu, którego cena za metr3 w Polsce i tak jest jedną z najwyższych w Europie.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 20 gru 2017, o 01:04

To żadna nowość. Taryfa nocna ( 0,19 zł) jest już od dawna w Enerdze, pomiędzy 22-6 i 13-15 plus dni wolne.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

justyśka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2017, o 21:31

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: justyśka » 8 lut 2018, o 12:19

Żeby było widać różnicę to przynajmniej połowa musiałaby się na to ogrzewanie gazowe czy elektryczne przerzucić co wiadomo jest nierealne. Mam nadzieję, że ludzie sami kiedyś zmądrzeją i chociaż nie będą palić śmieciami, może pellet zyska na popularności? moją sąsiadka tam potrafi jeszcze plastiki wrzucić do pieca, nie raz uwagę jej zwracałam i co mogę więcej :( zainwestowałam w własny miernik smogu, jeden z tańszych stąd http://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik ... ory-smogu/ i mam jasny obraz jakie powietrze mam wokoło domu i w środku, nie jest tak źle, często mniejsze stężenie pyłów niż na czujniku 5 km dalej.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 23 lut 2018, o 07:38

Kalisz na mapie rządowego programu Smog Stop

Obrazek

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj rządowy program Smog Stop. Zaprezentował też listę 33 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na miejscu 10. tej smogowej listy znajduje się Kalisz. Ta wysoka lokata oznacza, że mamy fatalne powietrze, ale mamy też szansę na szybkie skorzystanie z pomocy rządowej. Premier tylko na początek chce wydać 750 mln zł m.in. na termomodernizację budynków mieszkalnych.
http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... ,2299.html

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2018, o 08:22

Co oni z tą termomodernizacją? Niech dadzą kasę na podłączenie do ciepła miejskiego, a później ewentualnie docieplanie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 23 lut 2018, o 10:22

Dokładnie. Termomodernizacja to powinien być drugi krok najwyżej. Ocieplenie budynku nie sprawi że ludzie nie będą palić śmieciami.
Cyfry na mapie chyba nie odpowiadają tym na liście? Bo jeżeli tak to trochę słabo :lol:
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 23 lut 2018, o 10:57

K-man pisze:
23 lut 2018, o 08:22
Co oni z tą termomodernizacją? Niech dadzą kasę na podłączenie do ciepła miejskiego, a później ewentualnie docieplanie.
Podłączenie ciepła miejskiego, bez termomodernizacji spowoduje niezadowolenie mieszkańców bo będą płacić astronomiczne rachunki za ogrzewanie. I to nawet jak całkowicie wyłączą kaloryfery. Opłaty stałe są dość wysokie. Wiem bo tak było w bloku rodziców przed ociepleniem i wymianą okien. Dopiero po dociepleniu przestali dopłacać po sezonie grzewczym za zużyte ciepło.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2018, o 11:35

Ale zanim docieplą będą smrodzić.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Heniek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 3 paź 2015, o 18:20

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Heniek » 4 mar 2018, o 09:02

Ponoć dzisiaj mamy rekordowe wyniki złej jakości powietrza w Polsce (brak wiatru). Patrzę na stronę

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home

I faktycznie Kalisz na bordowo. W ogóle wstając dzisiaj rano poczułem zapach dymu w mieszkaniu. Ogrzewam gazem, więc temat dotyczy sąsiadów z których 90% korzysta z pieców zasypowych. Pytanie, kiedy w Kaliszu zacznie się walka z kopciuchami? Czy jako posiadacz ekologicznego ogrzewania mogę liczyć na dofinansowanie? Przecież jestem stratny na ekologicznym ogrzewaniu w porównaniu z sąsiadami opalającymi węglem i śmieciami. Mało tego, ponoszę straty zdrowotne i moralne, bo sąsiedzi uważają mnie za frajera. Kiedy to się skończy? Podp..lanie mnie nie rajcuje.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 4 sie 2018, o 00:09

Ten temat głównie ożywa zimą ale miasto wydało komunikat:
Jakość powietrza w Kaliszu wciąż się poprawia. W najnowszym raporcie WHO Kalisza nie ma już wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej.
Zdecydowanie polepszyliśmy wynik z 2016 roku. Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) statystyki dotyczą 4300 miast na świecie. Ujawniają dane o rocznym średnim poziomie pyłu zawieszonego. Naszego miasta nie ma na liście.

Korzystnie na poprawę jakości powietrza w Kaliszu wpływa zmiana pieców opalanych paliwem stałym na ekologiczne, czyli: kotły gazowe lub olejowe, piece zasilane prądem elektrycznym, pompy ciepła lub przyłączenie się do miejskiego systemu ciepłowniczego. Miasto pomaga mieszkańcom w wymianie system ogrzewania. Wprowadziło dopłaty do 80 %, nie więcej niż 5.000,00 zł na jedno zlikwidowane źródło ogrzewania. W 2016 roku wpłynęły 74 wnioski, całkowity koszt dopłat wyniósł ok. 220 tys. zł. W 2017 roku wpłynęło 220 wniosków, a całkowity koszt dopłat to ok. 1 mln zł. W ciągu ubiegłego roku zostało zamontowanych 206 ekologicznych kotłów i 2 pompy ciepła. Dokonano montażu blisko 400 grzejników. W 2018 roku do 12 czerwca wpłynęły 73 wnioski, dokonano demontażu blisko 95 pieców.

Duży wpływ na poprawę jakości powietrza mają także organizowane przez Miasto Kalisz akcje edukacyjne, tj. pikniki, festyny, konkursy i warsztaty, dzięki którym mieszkańcy dowiadują się jak dbać o środowisko i czyste powietrze.

Inwestujemy w ekologiczny transport miejski, co daje rezultaty. W czerwcu 2017 roku Kaliskie Linie Autobusowe nabyły 10 nowoczesnych, ekologicznych autobusów, spełniających normę Euro VI. W listopadzie 2017 r. na ulice wyjechało 9 kolejnych autobusów zakupionych przez Miasto w ramach projektów unijnych, w tym 5
z napędem hybrydowym. W lipcu tabor wzbogacił się jeszcze o 11 hybryd „Lion's City”.

Na poprawę jakości powietrza wpływa Kaliski Rower Miejski. Na terenie miasta zainstalowanych jest 30 stacji rowerowych, wyposażonych w 283 rowery

Wszystkie działania mają na celu stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju zrównoważonej mobilności miejskiej, co ograniczy hałas oraz emisję szkodliwych gazów
i pyłów komunikacyjnych, w sposób negatywny oddziałujących na zdrowie mieszkańców. Efekty już są odczuwalne.
kalisz.pl
g13k

Cysia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2018, o 17:23

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cysia » 10 wrz 2018, o 17:34

Na jesień powietrze robi sie straszne, bo nie dosc ze jest wilgotne i chlodne to jeszcze strasznie czuc ze jest cięzki i śmierdzi. Nie zdziwilabym sie gdyby to odpowiadalo za 90% mojej jesiennej chandry :|

bajan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2018, o 11:14

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: bajan » 11 wrz 2018, o 11:21

Chandra to tak naprawdę najmniejsze zło jakie Ci może to fajne powietrze wyrządzić... ja też się już zastanawiam co zima w tym roku przyniesie, czy znowu będzie gorzej jak rok temu... jesienią jeszcze aż tak mi nie przeszkadza, chociaż nie powiem już szukam jakiegoś urządzenia filtrującego do mieszkania, w zeszłym roku odpuściłem ale sąsiedzi mięli i różnica duża była. Myślę żeby kupić model Sharp KC-A60EU-W https://homespot.pl/kategoria/oczyszcza ... awilzaczem bo ma od razu nawilżacz a i z tym miewamy problemy zimą jak okna wiecznie przez smog zamknięte :/

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 11 wrz 2018, o 14:36

https://infostrow.pl/wiadomosci/ostrow- ... id,82295,a

Tymczasem Ostrów wyszedł tutaj na prowadzenie.
g13k

Awatar użytkownika
Achudy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 1 sty 2007, o 12:04

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Achudy » 16 gru 2018, o 20:20

Już uaktywnili się niektórzy właściciele domków jednorodzinnych i mieszkańcy kamienic - SMRÓD w całym Kaliszu. Rząd nie powinien walczyć ze smogiem, a z tymi ludźmi, którzy systematycznie zanieczyszczają powietrze (podczas każdego sezonu zimowego). Są to z reguły te same osoby. Wszyscy, którzy mają piece na paliwo stałe powinni być objęci dodatkowym podatkiem lokalnym za zanieczyszczanie powietrza i trucie pozostałych mieszkańców. Nie rozumiem dlaczego tak bezkarnie można emitować zanieczyszczenia z komina i dzielić się nimi z okolicznymi mieszkańcami. Przecież wyrzucane w ten sposób zanieczyszczenia są czyjąś własnością. Tak jak odpady gospodarcze, za odbiór których każdy musi dokonać stosownej opłaty.

ODPOWIEDZ