Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
jerraz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 20 paź 2013, o 11:02

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jerraz » 2 wrz 2018, o 15:20

Mieszkańcy Kalisza czy nowych terenów;-)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 2 wrz 2018, o 16:29

To tylko konsultacje. Następnie składany jest wniosek do rządu i ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów.
Wniosek trzeba zglosić do końca marca, decyzja chyba do końca lipca, a rozszerzenie granic od 1 stycznia.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 9 wrz 2018, o 11:02

jasiek20 pisze:
2 wrz 2018, o 16:29
To tylko konsultacje. Następnie składany jest wniosek do rządu i ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów.
Wniosek trzeba zglosić do końca marca, decyzja chyba do końca lipca, a rozszerzenie granic od 1 stycznia.
Czyli pewnie wniosek składał by juz nowy Prezydent? Myślę że rok za późno zrobił to P.Sapiński.
Ciekawe jaka będzie frekwencja. Bardzo brakuje głosowania internetowego.

Awatar użytkownika
Anto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 422
Rejestracja: 1 cze 2011, o 23:08
Lokalizacja: Rypinek/Piwonice

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Anto » 16 wrz 2018, o 14:29

Orientuje się ktoś czy, tak jak na budżet obywatelski, można głosować odnośnie powiększenia Kalisza przez internet, czy tylko poprzez papierową kartę ? W internecie nic nie mogę na ten temat znaleźć, a niestety do końca miesiąca nie ma mnie w Kaliszu :/

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 16 wrz 2018, o 15:52

Tylko papier
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 wrz 2018, o 09:44

Anto pisze:
16 wrz 2018, o 14:29
Orientuje się ktoś czy, tak jak na budżet obywatelski, można głosować odnośnie powiększenia Kalisza przez internet, czy tylko poprzez papierową kartę ? W internecie nic nie mogę na ten temat znaleźć, a niestety do końca miesiąca nie ma mnie w Kaliszu :/
Ja wypełniłem ankietę (oczywiście byłem ZA) i dałem rodzicom żeby wrzucili ;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 24 wrz 2018, o 19:28

Na jakiej oficjalnej stronie miasta jest info o ankiecie / konsultacjach w tej sprawie?
Nie mogę znaleźć.
Z góry dzięki za link.
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP


Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 paź 2018, o 16:43

Kaliszanie za poszerzeniem Kalisza
https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/ak ... lisza,7963

Znamy wyniki konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic Miasta Kalisza.
Konsultacje ruszyły 3 września i trwały do 28 września br. Odbywały się równocześnie z głosowaniem nad Budżetem Obywatelskim, aby nie generować dodatkowych kosztów. Wszyscy mieszkańcy Kalisza mogli oddać głos w 27 punktach na terenie miasta. W ankiecie trzeba było dopowiedzieć na pytania: Czy jesteś za zmianą granic Miasta Kalisza polegającą na włączeniu do Miasta Kalisza:
1) z Gminy Nowe Skalmierzyce – części obszaru sołectwa Boczków i obszaru sołectwa Mączniki;
2) z Gminy Gołuchów – obszaru sołectwa Kościelna Wieś I;
3) z Gminy Blizanów – obszaru sołectwa Pawłówek i obszaru sołectwa Warszówka;
4) z Gminy Żelazków – obszaru sołectwa Kokanin, Niedźwiady, części obszaru sołectwa Kolonia Skarszewek, obszaru sołectwa Wojciechówka, obszaru sołectwa Pólko i obszaru sołectwa Szosa Turecka;
5) z Gminy Opatówek – obszaru sołectwa Nędzerzew, obszaru sołectwa Szałe i obszaru sołectwa Zduny;
6) z Gminy Godziesze Wielkie – obszaru sołectwa Borek, obszaru sołectwa Wolica i obszaru sołectwa Żydów?

Każdy mieszkaniec mógł zaznaczyć w odpowiedniej rubryce jedną z trzech możliwości: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”.
Jak wynika z danych zebranych przez Wydział Partycypacji i Komunikacji Społecznej w konsultacjach wzięło udział 847 osób. W załącznikach przedstawiamy szczegółowe wyniki, oznaczające, że mieszkańcy Kalisza widzą Kalisz większy i bogatszy o sąsiednie sołectwa lub ich części, historycznie związane z naszym miastem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 19 paź 2018, o 17:17

Trudno to jakkolwiek komentować jeśli w badaniu wziął udział niespełna 1% mieszkańców Kalisza.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 19 paź 2018, o 17:32

Wziąć udział mógł każdy.
A jeżeli byłoby multum przeciwników to myślę że oni by poszli i zagłosowali i wykorzystali swoją szansę. Jak widać tłumów przeciw nie było
g13k

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 paź 2018, o 18:33

Ankieta ponad głowami zainteresowanych, którzy mieliby być skolonizowani. To tylko oddala możliwość powiększenia obszaru miasta. Oczywiście o ewentualnym włączeniu tych terenów do miasta oprócz opinii ich mieszkańców decyduje także funkcjonalne zespolenie z miastem, ale próba przeprowadzenia czegoś ponad głowami najbardziej zainteresowanych to najgorsza, wzmagająca opór droga, która bez posiadania jakiegoś Jakiego (wpływowego machera wywodzącego się z Kalisza, a nie spadochroniarza) wiedzie donikąd.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 19 paź 2018, o 18:44

Za chwilę dostaniesz odpowiedź, że Opole powiększono siłą bez pytania mieszkańców i jest dobrze.
Zaryzykuje stwierdzenie, że gdyby dzisiaj zapytano mieszkańców Sulisławic czy chcą się oddzielić od Kalisza i wrócić do gminy NS większość byłaby za.

Przez kilkanaście lat od aneksji w Sulisławicach wybudowano pętlę autobusową.Tylko tyle i aż tyle zainwestował Kalisz w nowe tereny.

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 19 paź 2018, o 19:40

Ja np też byłem za powiększeniem, jak inne miasta podobnej wielkosci co nasze, ale nie poszedłem głosować raz, że uważam, że obecna ekipa może się zmienić i nie zdąży już z realizacją własnego pomysłu, dwa nie głosuje już na budżet obywatelski. Głosowałem tylko za pierwszym razem, moje zadania "wygrały" ale nie zostały wtedy zrealizowane, uznałem , że to głosowanie to wielka ściema, nic więcej.
Można było pomyśleć o głosowaniu internetowym albo coś jak te ankiety wrzucane mieszkańcom przy pierwszym budżecie obywatelskim.
No i co obecna władza zrobi teraz. 1 % wzieło udział w głosowaniu , większość jest za, co dalej?

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 paź 2018, o 19:53

Pawel pisze:
19 paź 2018, o 18:44
Za chwilę dostaniesz odpowiedź, że Opole powiększono siłą bez pytania mieszkańców i jest dobrze.
Kalisz nie dysponuje taką siłą. Do panoszenia się trzeba mieć własnego wpływowego machera. Działania przez spadochroniarzy typu Lichocka czy Dziedziczak zawsze będą słabe i skończą się chciejskim popiskiwaniem.
Pawel pisze:
19 paź 2018, o 18:44
gdyby dzisiaj zapytano mieszkańców Sulisławic czy chcą się oddzielić od Kalisza i wrócić do gminy NS większość byłaby za.
Przez kilkanaście lat od aneksji w Sulisławicach wybudowano pętlę autobusową.
To już kilkadziesiąt lat od włączenia do miasta (nie aneksji, bo było referendum). Powstało też sporo niewielkich osiedli, ale bez włączenia w granice Kalisza one i tak by powstały. Nie utwardzono natomiast ul. Pogodnej, co scaliłoby Sulisławice ze Szczypiornem tworząc na południu Kalisza zupełnie nową rzeczywistość komunikacyjną.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 paź 2018, o 21:34

Pawel pisze:
19 paź 2018, o 18:44
Za chwilę dostaniesz odpowiedź, że Opole powiększono siłą bez pytania mieszkańców i jest dobrze.
Dokładnie tak.
Znam osoby, które głośno protestowały, a teraz już jako opolanie są zadowoleni. M.in.mają komunikację miejską.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 6 lis 2018, o 12:29

Chyba za Kinastowskiego nadal miasto będzie traciło na rzecz ościennych gmin:


JAKOŚCIOWO CZY WIELKOŚCIOWO

Najpierw chce rozwinąć miasto jakościowo, a nie obszarowo. A chodzi o prezydenta elekta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, który sceptycznie podchodzi do pomysłu obecnego włodarza rozszerzenia granic miasta. Krystian Kinastowski zapowiedział szerszą współpracę z wójtami i burmistrzami gmin powiatu kaliskiego, oraz w ramach aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

"Mamy taką strukturę miasta jaką mamy i ona powinna przede wszystkim przeobrażać się jakościowo. Należy pracować na rzecz poprawy usług w mieście, musimy zrobić rewitalizację, żeby ludzie chcieli tu mieszkać i pracować w śródmieściu. Jak to zrobimy, to będzie procentowało w dłuższym horyzoncie czasowym. Trzeba najpierw zadbać o tych mieszkańców, którzy już tutaj żyją ze swoimi rodzinami. Jeśli oni będą się czuć tutaj dobrze, to z czasem będą sprowadzać się kolejne osoby".

Nowy prezydent chciałby żeby Kalisz był znów ponad 100-tysięcznym miastem, jednak nie za wszelką cenę.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 6 lis 2018, o 15:19

PiS w miastach dostał po łapach, więc zrobi wszystko, żeby jak najwięcej ludzi przeprowadzało się na wiochę. Z punktu widzenia PiS powiększanie Rzeszowa, Zielonej Góry czy Opola to były błędy, które nic mu nie dały. Podstawą potęgi PiSu jest monstrualnie przerośnięta polska wieś (razem z rolniczymi pseudo-miasteczkami 50% ludności), żebrzący "rolnicy" (w wielkiej części więksi działkowicze - w Polsce 16% ludności z produktywnością 4% PKB, w Czechach 4% ludności z produktywnością też 4% PKB, ale per capita o 30% większego niż polskie) oraz obskurantyzm najmniej zurbanizowanych regionów wynikający z bardzo specyficznej odmiany tamtejszej ludowej religijności. Rozwój miast nie jest więc priorytetem PiSu. Myślę, że po ostatnich niemiłych dlań doświadczeniach z miastami będzie się starał zahamować ich ekspansję terytorialną i stwarzać ekonomiczne zachęty do wynoszenia się z miasta. Przesunąć granice Kalisza może być więc jeszcze trudniej niż dotychczas.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 6 lis 2018, o 15:27

Terenów do zagospodarowania w Kaliszu mamy pod dostatkiem.Trzeba tylko chcieć i umieć wykorzystać to co mamy.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 6 lis 2018, o 17:38

Pawel pisze:
6 lis 2018, o 15:27
Terenów do zagospodarowania w Kaliszu mamy pod dostatkiem.Trzeba tylko chcieć i umieć wykorzystać to co mamy.
Też tak myślę. Rozlewanie się miast to bardzo kosztowny proces. W dodatku społecznie niekorzystny - powoduje upodobnienie się miasta do wsi, kiedy w kraju tak zapóźnionym w rozwoju jak Polska priorytetem powinna być prawdziwa urbanizacja.

ODPOWIEDZ