Inwestycje mieszkaniowe - statystyki

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Inwestycje mieszkaniowe - statystyki

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 gru 2017, o 01:37

Poniżej wykresy dotyczące liczby oddanych mieszkań w Kaliszu i dla porównania kolejno w Ostrowie, Koninie i Lesznie.
Dane za lata 1996-2016.
W roku 2017 w Kaliszu powinna być oddana jeśli nie rekordowa, to przynajmniej znacznie większą liczba mieszkań niż w roku 2016, kiedy to oddano 163 lokale.
Załączniki
chart.jpeg
Kalisz
chart.jpeg (89.91 KiB) Przejrzano 7635 razy
chart (1).jpeg
Ostrów wlkp
chart (1).jpeg (89.51 KiB) Przejrzano 7635 razy
chart (2).jpeg
Konin
chart (2).jpeg (89.29 KiB) Przejrzano 7635 razy
chart (3).jpeg
Leszno
chart (3).jpeg (88.49 KiB) Przejrzano 7635 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 gru 2017, o 08:49

W ostatnich latach Kalisz bardzo kiepsko wygląda w porównaniu z mniejszymi miastami, nie mówiąc już o tym jak wygląda w porównaniu do miast podobnej wielkości. Rok temu przeglądałem podobne dane i porównywałem Kalisz m.in. z Koszalinem czy Zieloną Górą...
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 gru 2017, o 10:31

jasiek20 pisze:
11 gru 2017, o 08:49
W ostatnich latach Kalisz bardzo kiepsko wygląda w porównaniu z mniejszymi miastami, nie mówiąc już o tym jak wygląda w porównaniu do miast podobnej wielkości. Rok temu przeglądałem podobne dane i porównywałem Kalisz m.in. z Koszalinem czy Zieloną Górą...
Trudno się nie zgodzić, sam myślałem i pewnie nie tylko ja, że wygląda to lepiej.

Ponieważ na wykresach trudno dokonać dokładnych obliczeń, to dodatkowo uzupełnię liczby lokali mieszkalnych ( czyli domy i mieszkania ) oddanych do użytku.

Rok 2016 :
Kalisz - 163
Ostrów Wlkp - 256
Konin - 188
Leszno - 314

Okres 4-ro letni, pokazujący lepiej tendencje niż jeden rok - lata 2013-2016

Kalisz - 883
Ostrów Wlkp - 862
Konin - 654
Leszno - 862

Widać, że w Kaliszu pomimo że jest znacznie większy od Ostrowa czy Leszna wybudowano podobną liczbę lokali.

I jeszcze coś dla tych, którzy uważają że budowa xx lokali mieszkalnych świadczy, że spadek liczby ludności jest wyłącznie statystyczny, a faktycznie go nie odnotowujemy.
Wykres dla Łodzi, która w latach 1990-2016 straciła 155 tyś mieszkańców - spadek z 851 tyś do 696,5 tyś - czyli procentowo znacząco więcej niż Kalisz.

Widać że co roku w Łodzi oddawano ponad 1 tyś lokali, w wielu latach nawet około 2 tyś.
Także nawet znaczący spadek liczby ludności nie koreluje z niebudowaniem nowych lokali.
Załączniki
chart.jpeg
Łódź
chart.jpeg (86.45 KiB) Przejrzano 7598 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 gru 2017, o 10:40

milo, Łódź warto porównać z Wrocławiem, Gdańskiem czy Krakowem. Chyba blado wypada.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 gru 2017, o 10:57

jasiek20 pisze:
11 gru 2017, o 10:40
milo, Łódź warto porównać z Wrocławiem, Gdańskiem czy Krakowem. Chyba blado wypada.
Oczywiście, to jest przepaść.
Podając przykład Łodzi chciałem wyraźnie pokazać, że nowe lokale są budowane nawet pomimo głębokiego spadku ludności ( w Łodzi to ponad 18 % w 26 lat ).
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 gru 2017, o 11:09

milo pisze:
11 gru 2017, o 10:57
jasiek20 pisze:
11 gru 2017, o 10:40
milo, Łódź warto porównać z Wrocławiem, Gdańskiem czy Krakowem. Chyba blado wypada.
Oczywiście, to jest przepaść.
Podając przykład Łodzi chciałem wyraźnie pokazać, że nowe lokale są budowane nawet pomimo głębokiego spadku ludności ( w Łodzi to ponad 18 % w 26 lat ).
Wiem, wiem, ale kwestia jest też tego typu, że np. we Wrocławiu, mieszkania budują się w olbrzymiej liczbie, praktycznie wszędzie gdzie się tylko da (tam gdzie się nie da to i tak wciskają)ale to wszystko... w granicach miasta. Miasto wg. liczby ludności cały czas na plusie.
W Poznaniu developerzy budują na potęgę poza granicami miasta co widać doskonale w statystykach miasta.
Zastanawiam się jak to wszystko przekłada się na Łódź, gdzie ceny mieszkań są dwukrotnie niższe niż we Wrocławiu. W Łodzi można kupić mieszkanie w samym centrum za ok. 3k/m2, gdzie we Wrocławiu średnie ceny to 5,5-7,5 k/m2 i to daleko od centrum.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 gru 2017, o 11:15

Dodatkowo porównanie z miastami spoza naszego regionu.

Rok 2016
Koszalin - 430
Słupsk - 295
Legnica - 178
Tarnów - 265
Zielona Góra - 1145
Kalisz - 163

Lata 2013-2016
Koszalin - 2089
Słupsk - 1074
Legnica - 884
Tarnów - 1012
Zielona Góra - 3421
Kalisz - 883

Biorąc to pod uwagę, to pojawiające się czasem twierdzenia że w Kaliszu w porównaniu z podobnymi miastami buduje się dużo mieszkań, są mocno na wyrost.
Kalisz jest na podobnym poziomie co Konin i Legnica oraz Tarnów.
Ostrów, Słupsk, Leszno stoją znacznie lepiej, a Koszalin czy zwłaszcza Zielona Góra w tym wskaźniku odjechały.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 gru 2017, o 11:24

milo pisze:
11 gru 2017, o 11:15
Dodatkowo porównanie z miastami spoza naszego regionu.

Rok 2016
Koszalin - 430
Słupsk - 295
Legnica - 178
Tarnów - 265
Zielona Góra - 1145
Kalisz - 163

Lata 2013-2016
Koszalin - 2089
Słupsk - 1074
Legnica - 884
Tarnów - 1012
Zielona Góra - 3421
Kalisz - 883

Biorąc to pod uwagę, to pojawiające się czasem twierdzenia że w Kaliszu w porównaniu z podobnymi miastami buduje się dużo mieszkań, są mocno na wyrost.
Kalisz jest na podobnym poziomie co Konin i Legnica oraz Tarnów.
Ostrów, Słupsk, Leszno stoją znacznie lepiej, a Koszalin czy zwłaszcza Zielona Góra w tym wskaźniku odjechały.
To prawda, o tym właśnie wspominałem, nasz Ty statystyku ;)
Ciekawe jak te liczby się zmienią za 2017 i 2018 roku. Trochę tych inwestycji się u nas ruszyło i trochę planuje tylko czy to się przełoży na te statystyki?
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 gru 2017, o 11:36

Statystyku i obalaczu kaliskich mitów ;-)
Wydaje się, że w roku 2017 powinno być znacznie więcej.
Oprócz nieznanej liczby domków jednorodzinnych budowanych przez ich właścicieli, mamy w tym roku oddanie przez miasto lokali socjalnych przy Warszawskiej i lokali dla seniorów po byłym akademiku, a developerzy oddali Amelie, drugi blok spółdzielni Dobrzec przy rondzie, Antczak blok na Korczaku, Colian blok na Warszawskiej, przebudowany budynek na Złotej.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 gru 2017, o 13:27

milo pisze:
11 gru 2017, o 10:57
jasiek20 pisze:
11 gru 2017, o 10:40
milo, Łódź warto porównać z Wrocławiem, Gdańskiem czy Krakowem. Chyba blado wypada.
Oczywiście, to jest przepaść.
Podając przykład Łodzi chciałem wyraźnie pokazać, że nowe lokale są budowane nawet pomimo głębokiego spadku ludności ( w Łodzi to ponad 18 % w 26 lat ).
Dla mnie takim dobrym przykładem, że lokale powstają na potęge pomimo spadku liczby ludności jest Poznań. Wszyscy trąbią na lewo i prawo o wyludnianiu miasta, analitycy przewidują rychłe i spektakularne zmniejszenie ogólnej liczby mieszkańców, galopująca suburbanizacja, a mieszkaniówka w Poznaniu na to co? Figa, bracie! Buduje się ogrom, ogrom mieszkań!

Jasiek ma oczywiście rację, że bardzo dużo buduje się pod Poznaniem, ale w granicach miasta ruch na rynku jest również ogromny.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 11 gru 2017, o 18:42

Może ostatnie lata nie są faktycznie zbyt "tłuste" w nowe lokale ale jeśli porównamy lata 96-06 to wcale nie wygląda to źle.Wykresy są w różnych skalach i słupki wyglądają podobnie.Gdybyśmy na kaliską skalę nałożyli dane Ostrowa czy Konina obraz byłby bardziej czytelny.Widać, że inwestycje idą falami.W Koninie czy Ostrowie Spółdzielnie praktycznie nie budują.Pod Koninem czy Ostrowem nie powstały żadne osiedla (przynajmniej ja nie kojarzę).U nas mamy osiedle w Kościelnej Wsi czy na granicy ze Skalmierzycami.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 gru 2017, o 19:10

A co z blokami na budowlanej? Też by poprawiły statystykę.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 gru 2017, o 20:46

Pawel pisze:
11 gru 2017, o 18:42
U nas mamy osiedle w Kościelnej Wsi czy na granicy ze Skalmierzycami.
No rzeczywiście jest się z czego cieszyć.
Dzięki temu, że pod Ostrowem nie ma to miasto się nie wyludnia.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 12 gru 2017, o 11:27

Ja nie piszę żeby się z tego cieszyć tylko podaję fakt, że same liczby nie przedstawiają do końca rzeczywistego obrazu.
Poza tym nie sądzę aby te dwa osiedla przyczyniły się do wyludniania Kalisza.W Koninie osiedli brak a wyludnianie jak w Kaliszu.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 12 gru 2017, o 11:37

Pawel pisze:
12 gru 2017, o 11:27
Ja nie piszę żeby się z tego cieszyć tylko podaję fakt, że same liczby nie przedstawiają do końca rzeczywistego obrazu.
Poza tym nie sądzę aby te dwa osiedla przyczyniły się do wyludniania Kalisza.W Koninie osiedli brak a wyludnianie jak w Kaliszu.
W takim razie odsyłam Cię do USC w Kaliszu - wydział ewidencji ludności oraz do działu statystyk Kalisza, gdzie wrzucałem informację na ten temat, jak osiedle w KW przyczyniło się do znacznie szybszego wyludnienia się miasta.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Inwestycje mieszkaniowe - liczby

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 12 gru 2017, o 14:40

Analizowanie tych danych to strata czasu.Liczby mają to do siebie, że można je interpretować na wszelakie sposoby.Odkąd nie ma obowiązku meldunku dane Wydziałów Ewidencji są niewiele warte.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Inwestycje mieszkaniowe - statystyki

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 gru 2017, o 14:36

To jeszcze trochę statystyk...

W związku z tym że co rusz pojawiają się głosy, że nawet jeżeli w mieście mało się buduje nowych mieszkań, to wynika to z tego faktu że kaliszanie na masową skalę budują się pod miastem w sąsiednich gminach, i to w stopniu przewyższającym inne miasta regionu/kraju.

Porównałem tutaj dane dla Kalisza oraz Ostrowa Wlkp, Leszna, Konina i jako przedstawiciela miasta spoza regionu - Koszalina.
Dane pochodzą z lat 2013-2016, gdyż 4-ro letni okres pozwala lepiej wychwycić tendencję.

Dla uproszczenia obliczeń uznałem, że każda gmina która graniczy z miastem wchodzi w skład jego aglomeracji oraz jest obszarem na którym osiedlają się mieszkańcy miasta i zachodzi tam proces suburbanizacji.
Czyli w przypadku Kalisza są to odpowiednio gminy : Blizanów, Żelazków, Opatówek, Godziesze, Nowe Skalmierzyce i Gołuchów.
W przypadku Ostrowa Wlkp gminy : Przygodzice, Raszków i gmina wiejska Ostrów Wlkp itd. itd.

Dane poniżej - najpierw liczba lokali zbudowanych w okresie 4 lat w mieście "wiodącym" a poniżej w jego aglomeracji.

Kalisz - 883 lokali
obszar aglomeracyjny Kalisza - 1149 lokali

Ostrów Wlkp - 862
obszar aglomeracyjny - 532

Konin - 654 lokali
obszar aglomeracyjny Konina - 1194 lokali

Leszno - 862 lokali
obszar aglomeracyjny Leszna - 1082

Koszalin - 2089 lokali
obszar aglomeracyjny Koszalina - 1273
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - statystyki

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 gru 2017, o 14:56

I tu Pawle, powyżej masz odpowiedź.
Dzięki milo za te dane.

Doskonale widać dlaczego Kalisz czy Konin aż tak bardzo się wyludniają.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Inwestycje mieszkaniowe - statystyki

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 13 gru 2017, o 17:53

266 lokali różnicy.Statystycznie niech każdy zajmie trzy osobowa rodzina da nam liczbę 798 mieszkańców.Faktycznie masowa migracja ludności.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Inwestycje mieszkaniowe - statystyki

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 gru 2017, o 17:58

Pawle, rozszerz swoje horyzonty. Milo wyraźnie napisał co bierze pod uwagę jeśli chodzi o obszar aglomeracyjny Kalisza. Do niego oczywiście trzeba doliczyć część tego ostrowskiego.
No, ale widzę, że masz swoje racje i uparcie kłócisz się z faktami.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ODPOWIEDZ