Czarne chmury nad Krępicą, czyli... chore umysły

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 mar 2012, o 13:38

No, ale Jeziorsko i Pokrzywnica to zbiorniki wielofunkcyjne. Gdzie funkcja przeciwpowodziową jest jedną z wielu, a często ze sobą sprzecznych. Polder ma tylko jedną funkce chronić przed powodzią.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 mar 2012, o 18:16

Tak, masz rację, ale jeżeli polder będzie z latami funkcjonowania zapuszczony i zastawy zardzewiałe , to jego funkcja też ulegnie zmianie i to na niekorzyść.
Dzisiaj zademonstruję Krępicę z ostatnioego naszego rekonesansu przy ul.Maciejkowej :
widok w stronę Kalisza

Obrazek

Obrazek

a tutaj może być zlokalizowany polder nr 2

Obrazek

Obrazek

imjeszcze spojrzenie na Krępicę w kierunku Biskupic :

Obrazek

Obrazek

Woda jaką toczył ten ciek dwa dni temu była czarno-ołowiana .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 31 mar 2012, o 22:46

Proszę, ktoś sobie bulwary nad Krępicom zrobił? Wypoczynek już jest... co dalej? TV i komputery, a może lodówki? Ludzka głupota i brak kultury nie ma granic...
http://www.calisia.pl/articles/14010-we ... ewo-usycha
g13k

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 1 kwie 2012, o 01:52

gawronik13kalisz pisze:Proszę, ktoś sobie bulwary nad Krępicom zrobił? Wypoczynek już jest... co dalej? TV i komputery, a może lodówki? Ludzka głupota i brak kultury nie ma granic...
http://www.calisia.pl/articles/14010-we ... ewo-usycha
Gawronik źle oceniłeś sytuację te rzeczy to element nowoczesnej oczyszczali, mają one za zadanie oczyszczenia wody z zanieczyszczeń między innymi metali ciężkich oraz dostarczenia pleśni (penicylina) dla uzdrowienia życia w rzece, kiedy już te elementy stracą wydajność oczyszczająco uzdrawiającą zostaną usunięte, następnie w ich miejsce zostaną umieszczone nowe elementy innowacyjnej oczyszczali, chociaż nie koniecznie w tym samym miejscu.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 kwie 2012, o 09:13

Spora grupa ludzi to prymitywne chamy. Takiemy śmieciarzowi dałbym taką karę, że zapamietałby to do końca życia. Może inni by się zastanowili przed wyrzuceniem śmieci.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 kwie 2012, o 13:49

MirekDB pisze:
gawronik13kalisz pisze:Proszę, ktoś sobie bulwary nad Krępicom zrobił? Wypoczynek już jest... co dalej? TV i komputery, a może lodówki? Ludzka głupota i brak kultury nie ma granic...
http://www.calisia.pl/articles/14010-we ... ewo-usycha
Gawronik źle oceniłeś sytuację te rzeczy to element nowoczesnej oczyszczali, mają one za zadanie oczyszczenia wody z zanieczyszczeń między innymi metali ciężkich oraz dostarczenia pleśni (penicylina) dla uzdrowienia życia w rzece, kiedy już te elementy stracą wydajność oczyszczająco uzdrawiającą zostaną usunięte, następnie w ich miejsce zostaną umieszczone nowe elementy innowacyjnej oczyszczali, chociaż nie koniecznie w tym samym miejscu.
O dzięki Mirek za wyjaśnienie, mało się znam na takich rzeczach :lol:
g13k

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 maja 2012, o 17:55

Nie dosyć, że idą ogrodnicy, to chmur czarnych nie ubywa :

http://www.rc.fm/polityczne/nie-jeden-a ... ldery.html

... pan Sztandera swoje!

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 28 maja 2012, o 20:16

Gdy pęknie tama nad Krępicą


Po wybudowaniu polderu nad Krępicą zagrożone będą budynki położone w dolnym biegu tej rzeki, w rejonie ul. Poznańskiej. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że władze miasta wiedziały o tym już kilka lat temu. Mimo to podjęły decyzję o budowie, zatajając przed zainteresowanymi informacje o zagrożeniach

O problemach związanych z inwestycją nad Krępicą pisaliśmy w ŻK u progu wiosny, bezpośrednio po społecznej dyskusji na ten temat, jaka się wtedy odbyła. Nie brakowało wtedy głosów krytycznych i przeciwnych tej budowie. Nie mieliśmy jednak pewności, czy obawy nie są przesadzone. Okazało się, że nie i że zagrożenie powodziowe nie jest jedyną uciążliwością, na którą narażeni będą mieszkańcy.

Ratusz koresponduje z Ratuszem
– Sąsiedztwo domów z planowanym polderem Krępicy może być przez mieszkańców odczuwane jako uciążliwe: bezpośrednio po spływie wód gnijąca roślinność i nagromadzony szlam będą źródłem nieprzyjemnych zapachów i wylęgarnią dokuczliwych komarów – czytamy w piśmie skierowanym przez miejski Wydział Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej do Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, datowanym 1 marca 2007 r. W tym samym dokumencie Wydział Środowiska przypomina, że koryto Krępicy jest przeciążone wodami opadowymi. – Z tego względu do kanalizacji deszczowej powinny być wprowadzane wyłącznie wody opadowe i roztopowe spływające z powierzchni dachów i powierzchni utwardzonych. Wody opadowe i roztopowe spływające z parkingu i dróg dojazdowych przed wprowadzeniem do Krępicy należy oczyścić z zawiesin ogólnych i substancji ropopochodnych – czytamy dalej. Dla przyszłej inwestycji pojawia się więc kolejny problem, którego rozwiązanie powinno zostać uwzględnione przez inwestora (a nie ma pewności, czy zostanie).

http://www.zyciekalisza.pl/?str=116&id=132876
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 maja 2012, o 07:07

Ja już nie mogę czytać tych bredni. Przeciez to ma byc polder, gdzie woda będzie stała max jedną dobę. Na dodatek maja być 3 poldery, a każdy z nich będzie mały. To straszenie w ŻK zaczyna być załosne.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

A co wy myslicie o polderze na Krępicy ???

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 26 cze 2012, o 17:50

Jest wielu zwolenników i przeciwników. Jednym przeszkadza, drugich nie parzy. Z jednej strony duża część Ogrodów w jakiś sposób zostanie uratowana przed zalaniem, z drugiej - osiedle Korczak narażone jest na katastrofę budowlaną ( w przenośni ?) Zawsze jest za i przeciw. Co wy myślicie?? Nie wypowiadam się sam na ten temat,choć swoje zdanie mam, ale któraś część z was by mnie za to powiesiła ;) Interesuje mnie Wasze zdanie jakiekolwiek by nie było :) Pozdrawiam

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 26 cze 2012, o 22:03

A jest inna alternatywa oprócz nie budować ?Nie ma więc ja jestem za polderem.Napełni się może 2x w roku więc żadna katastrofa Korczakowi nie grozi.Jak długo stała woda po ubiegłotygodniowej ulewie ?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 cze 2012, o 07:00

Najlepszy pomysł od lat naszych władz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Brutus80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 14:45
Lokalizacja: Korczak

Nieprzeczytany post autor: Brutus80 » 27 cze 2012, o 09:04

Ja mieszkam na Korczaku (nowym) i nie uważam żeby to miało spowodować jakieś problemy. Pochodzę z okolic zbiornika Jeziorsko i wiem jak wyglądają poldery zalewowe tego akwenu. Wiosną postoi woda parę dni a potem ludzie normalnie pola uprawiają. Drzew gnijących z tego powodu też nie widziałem. Wszystko normalnie rośnie. Po prostu u nas zawsze się znajdą jacyś hamulcowi wszelkich pomysłów, goszych lub lepszych. Łatwiej jest zalać dolinę u nas.
Najpierw zbuduj, zburzyć zawsze zdążysz.

pawel1975
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2010, o 22:08
Lokalizacja: korczak

Nieprzeczytany post autor: pawel1975 » 27 cze 2012, o 15:03

Skad kolega wie ze to jest dobry pomysl i dlaczego wyzywac ludzi od hamulcowych. Wladza miejska powinna przedstawic szczegolowy projekt polderu i przekonac mieszkancow do tego lub nie. Demokracja z greki znaczy wladza ludu - niech wiec lud oceni. Caly problem tutaj polega na tym ze taki polder powinien stanac tu przed wybudowaniem osiedla a nie teraz, mieszkancy wydali mnostwo pieniedzy na mieszkania i nagle taka zmiana, maja prawo wiec sie bac co bedzie z ich dorobkiem. Czy po wybudowaniu polderu cena nieruchomosci nie spadnie, czy nie bedzie jakiejs katastrofy lub innych negatywnych skutkow. Poza tym jak mozna wierzyc takiej wladzy ktora robi remont ulicy gdzie po miesiacu robia sie koleiny i ta wladza mowi ze to jest normalne (dla kolegi z okolic jeziorska powiem ze chodzi mi tu o ul. Sikorskiego). Ja wiem ze jak sie u was do chalupy woda wdarla to bylo to dla was normalne, my jednak miastowi mamy inne podejscie do zycia. Ciekaw jestem tak na marginesie co was ze wsi tak ciagnie do miasta.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 27 cze 2012, o 16:31

pawel1975 pisze: Ja wiem ze jak sie u was do chalupy woda wdarla to bylo to dla was normalne, my jednak miastowi mamy inne podejscie do zycia. Ciekaw jestem tak na marginesie co was ze wsi tak ciagnie do miasta.
Miastowy forumowicz może troszkę wyluzuje...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 27 cze 2012, o 16:42

Ostatnio słyszałem o protestach mieszkańców osiedla Korczak w sprawie budowy bloków 7 piętrowych przez firmę Novum. Wiec z tego co widzę wszystko na "nie". Polder uważam za dobry pomysł. Boje się pomyśleć co by było jakby im drogę przez osiedle projektowali...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 cze 2012, o 17:23

Do pana Pawła1975 o czym ty chłopie piszesz. Obrażasz ludzi i na dodatek powtarszasz wiele bzdur, które rozsiewa kilka osób na temat polderu. Ten polder zaprojektował i będzie budowac Hydroprojekt Poznań. Zadzwoń wysli meila i się dowiedz co i jak. Zresztą w urzędzie miejskim jest do wglądu projekt tej inwestycji. Pan Szajdziński chyba za to odpowiada. Ja się pytam jakim cudem ten polder oprózniany natychmiast po ustąpieniu fali kulminacyjnej na Krępicy ma wam zaszkodzić. On ma chronic ludzi którzy mieszkają na Ogrodach w pobliżu tej rzeczki. Idź i powiedz tym mieszkańcom, że masz ich dobyrtek gdzieś bo nie chcesz mieć komarów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 28 cze 2012, o 00:04

pawel1975 pisze:.... Demokracja z greki znaczy wladza ludu - niech wiec lud oceni. ....
I oceniasz co cztery lata w wyborach.Jakby władza o wszystko miała pytać lud to byśmy z miejsca nie ruszyli z żadną inwestycją.
Jak ktoś nabywa mieszkanie w mieście to się musi liczyć z tym że za rok, dwa czy pięć w pobliżu może pojawić się taka czy inna inwestycja tym bardziej że do niedawna była to dziewicza okolica.
pawel1975 pisze:...Ja wiem ze jak sie u was do chalupy woda wdarla to bylo to dla was normalne, my jednak miastowi mamy inne podejscie do zycia...
He he właśnie o tych miastowych z Ogrodów chodzi :D Poza własnym czubkiem nosa warto tez dostrzec innych.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 13 lip 2012, o 20:58

Kalisz: Miasto chce budować poldery na Krępicy. Mieszkańcy twierdzą, że zostali oszukani...
Obrazek
Władze miasta mają już plany budowy polderów i przekonują do tej inwestycji mieszkańców osiedli. Rozżaleni ludzie czują się oszukani...
W wyznaczonych przez władze miasta na miniony wtorek konsultacjach społecznych w sprawie regulacji Krępicy i budowy polderów uczestniczyli mieszkańcy kaliskich osiedli Dobro, Korczak, Ogrody, Widok i sołectwa Dobrzec oraz przedstawiciele samorządu Kalisza. Mimo sezonu urlopowego, w ratuszu stawiło się około 100 osób. Trwająca ponad dwie godziny, pełna emocji dyskusja udowodniła, że droga do kompromisu jest bardzo daleka.

Miasto forsuje budowę polderów, uważając, że jest to najlepszy ze względów technicznych, środowiskowych i finansowych sposób na uchronienie osiedli usytuowanych wzdłuż Krępicy przed zalewaniem wodami występującymi z koryta cieku podczas silnych opadów. Wiceprezydent Daniel Sztandera przekonywał, że od realizacji tej inwestycji zależy budowa kolejnego odcinka drogi krajowej nr 25 od al. Wojska Polskiego do ul. Poznańskiej.

Projekt budowy dwóch polderów oraz jednego zbiornika w rejonie terenów inwestycyjnych na Dobrzecu, zapór i innych zabezpieczeń przedstawił jego autor Maciej Wojtkowiak z firmy Hydroprojekt w Poznaniu.

Z kolei przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego przestrzegali, że odstąpienie od tej inwestycji może narazić znaczną część Kalisza na podtopienia i powodzie.

Argumenty te nie przekonały jednak większości uczestników spotkania. Przeciw budowie polderu obok parku nad Krępicą ostro protestowali mieszkańcy osiedla Słoneczny Stok i Korczak. Wyrażali swe pretensje wobec dewelopera, który oferował im mieszkania, nie wspominając o polderze. Władzom miasta zarzucano, że planując już od 2002 roku budowę polderów, zezwalały na rozrastanie się osiedla.

- Czuję się oszukana - powiedziała jedna z mieszkanek osiedla Słoneczny Stok. - Dlaczego miasto, mając już gotowe plany budowy polderów, zezwoliło na powstanie osiedla? Woda będzie zagrażać skarpie, na której znajdują się budynki. Dlaczego skazano nas na życie na zagrożonym osiedlu?!
Wśród zebranych dały się słyszeć głosy, że gotowi są spotkać się z miastem w sądzie.

Uczestnicy spotkania zgłaszali też obawy dotyczące zagrożeń spowodowanych przez wodę i zanieczyszczenia gromadzące się w polderze.

- Ludzie zainwestowali ogromne pieniądze w mieszkania, wierząc, że zamieszkają w budynkach z widokiem na zieleń, a teraz dostaną gołe pole i brud - ocenił Jacek Jezierski ze Stowarzyszenia Miłośników Doliny nad Krępicą.

Zdesperowani przeciwnicy polderów sięgnęli wreszcie po argument w postaci opinii, jaką w marcu 2007 roku na wniosek dewelopera sporządził Wydział Środowiska UM w Kaliszu. Wynika z niej, że mieszkańcy budynków w sąsiedztwie polderu mogą być narażeni na nieprzyjemne zapachy, których źródłem po spłynięciu wody będzie gnijąca roślinność i nagromadzony szlam. Miejsce to będzie także wylęgarnią komarów.

- Dlaczego, wydając takie opinie, miasto obstaje przy budowie polderów nie szukając innych rozwiązań - pytali władze uczestnicy spotkania.

Naciskany wiceprezydent obiecał, że miasto zleci wykonanie analiz geologicznych terenów wokół Krępicy.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 lip 2012, o 22:26

Przecież ta władza już dawno to pastanowiła, a dopiero od niedawna usiłuje przekonać ,,lud'' . Nie poznaliście sie na działaniach Sztandery? Władza i tak zrobi po swojemu, a wcześniejsze konsultacje społeczne ma w głębokim poważaniu. Tereny pod poldery są już dawno przygotowane. Teraz to tylko robi się dobre wrażenie, bo nowe wybory ,,za pasem'' :)!

ODPOWIEDZ