Śródmieście musi ożyć!

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 wrz 2020, o 15:39

To raczej do wątku o kamienicach, ale cieszy mnie, że ten budynek zyska nową elewacje bo bardzo razi. Jest w newralgicznym miejscu. Na tej ulicy jeszcze czekam na remont kamienicy, najbliżej mostu Trybunalskiego bo rzuca się w oczy z każdej perspektywy, z której ją widać.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 paź 2020, o 16:37

Jeden z lokali na ulicy Kanonickiej został zajęty przez... kominiarzy. Nawet jest szyld KOMINIARZE KAMONICKA i manekin w witrynie ubrany stosownie do zawodu.
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 mar 2021, o 21:12

Na Rozmarku hula wiatr i ktoś gasi światło
Zabytkowy skwer Rozmarek, którym przed kilkoma laty chlubiły się ówczesne władze Kalisza, dziś sprawia wrażenie zaniedbanego i zapomnianego. Panuje pustka, psuje się oświetlenie, a na co dzień wiatr roznosi suche liście. Co się dzieje na Rozmarku?
Przypomnijmy, że ten położony w sąsiedztwie ulic Targowej i Przechodniej plac upamiętnia kaliskich Żydów i zagładę miasta w 1914 r. Jak wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski, latem ub. roku Miasto przeprowadziło tam naprawę podświetlenia sześciu gabionów. Jednak zaledwie po upływie kilku miesięcy, w lutym br. z powodu awarii trzeba było zdemontować kolejne cztery. Przyczyną niesprawności było podobno zużycie materiału. Oświetlenie ma zostać naprawione do końca marca. ...
https://zyciekalisza.pl/artykul/na-rozm ... tr/1147922

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 4 sie 2021, o 21:07

W miejscu Kliniki na Mariańskiej powstaje chyba jakiś sklep spożywczy, bo widziałem m.in. ustawione regały
g13k

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: tomash » 6 sie 2021, o 21:36

gawronik13kalisz pisze:
4 sie 2021, o 21:07
W miejscu Kliniki na Mariańskiej powstaje chyba jakiś sklep spożywczy, bo widziałem m.in. ustawione regały
https://www.facebook.com/Mario-Delikate ... 125172754/

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 7 sie 2021, o 12:22

tomash pisze:
6 sie 2021, o 21:36
gawronik13kalisz pisze:
4 sie 2021, o 21:07
W miejscu Kliniki na Mariańskiej powstaje chyba jakiś sklep spożywczy, bo widziałem m.in. ustawione regały
https://www.facebook.com/Mario-Delikate ... 125172754/
Nie no cenie za kreatywność :D ale te reklamy jego to tak na serio ?
https://www.facebook.com/10093712517275 ... 7397008203
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: tomash » 7 sie 2021, o 14:18

Nie bez przypadku wiedziałem o Mario delikatesy
Tu moja ulubiona
https://video-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t42 ... e=610E96E6

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 8 sie 2021, o 13:09

W Gminnym Programie Rewitalizacji Kalisza, znalazło się kilka nowości. I tak do 2024 roku mają mas czekać:

1. Remonty elewacji kamienic:
-Garbarska 1 (powstać ma hostel),
- św. Stanisława 9,
- Piekarska 10,
- Zamkowa 4,
- Zamkowa 17,
- Harcerska 5,
- Parczewskiego 9.

2. Remont rektoratu Akademii Kaliskiej przy Nowym Świecie.

3. Termomedernizacja budynku pomocniczego Starostwa Powiatowego (to chyba WKU?)

4.Modernizacja fabryki Metalpalst ul.Niecała 6a

5.Remont wieży kościoła garnizonowego z utworzeniem interaktywnej wystawy dziejów kaliskiej astronomii.

6. Remont muru Śródmiejska 43 z remomtem kościoła.

7. Modernizacja targowiska 3 maja.

8. Przebudowa ul.Piekarskiej

9. Przebudowa ul. Chodyńskiego

W dalszych planach do 2028 r.
Remonty m.in. ul.Kościuszki, Rzeźniczej, św.Stanisława, Garncarskiej, Garbarskiej, Wodnej, Babina, Grodzkiej.

No i zagospodarowanie Domu pod Aniołami i wyspy.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 8 sie 2021, o 20:47

Ciekawi mnie ta pozycja ''Modernizacja fabryki Metalpalst ul.Niecała 6a''. Pod tym adresem w google jest prywatna restauracja i hotel Komoda w budynku biurowym dawnego Metalplastu.
Sam Metalplast też jeszcze jako firma istnieje. Co wobec tego co Miasto chce modernizować.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 sie 2021, o 21:07

Termomedernizacja budynku pomocniczego Starostwa Powiatowego (to chyba WKU?)
To powinno stamtąd zniknąć, a oni chcą to modernizować. :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 8 sie 2021, o 23:52

K-man pisze:
8 sie 2021, o 21:07
Termomedernizacja budynku pomocniczego Starostwa Powiatowego (to chyba WKU?)
To powinno stamtąd zniknąć, a oni chcą to modernizować. :(
Mnie się wydaje że WKU nie ma nic wspólnego ze Starostwem. Chyba chodzi o niewielki budynek wewnątrz Starostwa. Dość dawno temu bo w latach 80-tych ubiegłego wieku uległ częściowemu spaleniu jego dach. Za czasów województwa mieściło się tam stanowisko łączności radiowej z podległymi gminami woj.kaliskiego i służby techniczne.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 9 sie 2021, o 16:24

Cristof pisze:
8 sie 2021, o 23:52
Za czasów województwa mieściło się tam stanowisko łączności radiowej z podległymi gminami woj.kaliskiego i służby techniczne.
Gminy nie podlegają powiatowi, województwu ani wojewodzie. To są podstawowe jednostki samorządu terytorialnego, wykonują swoje zadania, inne od powiatowych i wojewódzkich, niezależnie od innych, każda na swoim terytorium. Podobnie powiaty i województwa mają swoje zadania, odrębne od siebie i od zadań gminy. Gmina nie jest "pod powiatem", powiat nie jest "pod województwem", województwo nie jest "pod wojewodą". Wojewoda jedynie sprawuje nadzór (sprawdzanie zgodności z prawem) nad działalnością jednostek samorządu (od jego orzeczenia jednostka samorządu może odwołać się do sądu administracyjnego), natomiast nie może im niczego polecać, nie ma wobec nich uprawnień władczych. Traktowanie podziału terytorialnego jako hierarchii to podejście wyjątkowo szkodliwe dla samorządności. Niestety są tacy, którzy chcieliby, żeby tak było - drepczą do tego przebierając nóżkami, a raczej płetwami, za wszelką cenę starając się urzeczywistnić swoją zachwycająco (ich) "narodową" i prześlicznie (dla nich) centralistyczną wizję. Oby im się nigdy nie udało.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 sie 2021, o 17:57

kaliszanin2 pisze:
9 sie 2021, o 16:24
Cristof pisze:
8 sie 2021, o 23:52
Za czasów województwa mieściło się tam stanowisko łączności radiowej z podległymi gminami woj.kaliskiego i służby techniczne.
Gminy nie podlegają powiatowi, województwu ani wojewodzie. To są podstawowe jednostki samorządu terytorialnego, wykonują swoje zadania, inne od powiatowych i wojewódzkich, niezależnie od innych, każda na swoim terytorium. Podobnie powiaty i województwa mają swoje zadania, odrębne od siebie i od zadań gminy.
Wiem co piszę było to stanowisko wojewody do łączności z podległymi gminami i nie tylko. Odbywały się za pomocą tej sieci nawet radiokonferencje. Każda gmina posiadała na swoi budynku maszt antenowy i radiotelefon bazowy do w/w łączności. Miałem kolegę który utrzymywał w sprawności ten system. Było to do czasu reformy administracyjnej. Jak jest obecnie nie wiem.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 9 sie 2021, o 19:28

Cristof pisze:
9 sie 2021, o 17:57
Wiem co piszę było to stanowisko wojewody do łączności z podległymi gminami i nie tylko.
Nie wiesz, co piszesz. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ustanowiła samorządność gminy na długo przed ostatnią reformą samorządową. Od tego czasu gminy nigdy NIE PODLEGAŁY i NIE PODLEGAJĄ wojewodom. To, że wojewoda miał sieć łączności z gminami (może ma nadal), nie oznacza podległości służbowej. Podleganie nadzorowi to nie podległość służbowa. To oznacza tylko, że wojewoda może uchylić uchwałę rady gminy albo decyzję wójta (burmistrza, prezydenta). Może także wydać postanowienie zastępcze, jeżeli gmina nie wykonuje konkretnego zadania (np. nie wygasza mandatu prawomocnie skazanego radnego). Wszystkie te działania wojewody gmina może jednak zaskarżyć do sądu, a jeżeli sąd przyzna rację gminie, to wojewoda nie ma już nic do gadania. Możliwości ingerencji wojewody w działalność gminy są bardzo ograniczone, jej powodem może być jedynie naruszanie prawa przez gminę. Od reformy Buzka podobne relacje istnieją pomiędzy wojewodą a powiatem i województwem samorządowym. W przypadku województwa mamy do czynienia z podwójną administracją. Wojewódzkie zadania samorządowe (inne niż gminne czy powiatowe) wykonuje sejmik wojewódzki, który w tym celu powołuje marszałka województwa. Natomiast terenowe (wojewódzkie) zadania państwowe na terenie województwa wykonuje jego wojewoda. To są podstawowe zasady samorządności. Natomiast hierarchiczne, służbowe podporządkowanie "niższych" struktur coraz "wyższym" to istota tzw. jednolitego systemu administracji państwowej chrakterystycznego dla krajów komunistycznych, w tym PRL.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 sie 2021, o 20:41

kaliszanin2 pisze:
9 sie 2021, o 19:28
Cristof pisze:
9 sie 2021, o 17:57
Wiem co piszę było to stanowisko wojewody do łączności z podległymi gminami i nie tylko.
Nie wiesz, co piszesz. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ustanowiła samorządność gminy na długo przed ostatnią reformą samorządową. Od tego czasu gminy nigdy NIE PODLEGAŁY i NIE PODLEGAJĄ wojewodom. To, że wojewoda miał sieć łączności z gminami (może ma nadal), nie oznacza podległości służbowej. Podleganie nadzorowi to nie podległość służbowa.
Zgoda może niefortunnie użyłem słowa podlegały . Miałem na myśli gminy z woj. kaliskiego które utrzymywały łączność radiową z Urzędem Wojewódzkim na którego terenie się znajdowały. Nie chodziło mi w poście o kompetencje wojewody tylko o przeznaczenie budynku. Przecież wątek dotyczy remontu obiektu a nie samorządu gminnego.
Jak kolega jest taki dociekliwy to może wie o który budynek do termomodernizacji chodzi. Bo to próbowałem rozstrzygnąć.

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 10 sie 2021, o 19:57

gawronik13kalisz pisze:
4 sie 2021, o 21:07
W miejscu Kliniki na Mariańskiej
Wejście do lokalu jest od Mariańskiej, ale ma również okno na Łazienną i sama kamienica ma adres Łazienna 2. Tak dla uściślenia.

Lista ulic w Śródmieściu I przeznaczonych do remontu cieszy moje oczy. Mam nadzieję, że w Piekarskiej zniknie to "koryto" i będzie jednolita powierzchnia, jak w dalszej części ulicy. Z Chodyńskiego musi zniknąć ta mała kostka, która ma skłonności do wypadania. Na Rzeźniczej zwłaszcza chodnik po stronie parzystych (choć obecnie nie ma tam numerów... no to po stronie Głównego Rynku 15) mnie nie powala. Patrząc dalej, chodnik na św. Stanisława również nie należy do moich ulubionych, a także nie przepadam za nawierzchnią jezdni - nie wiem, co to powoduje, ale po tych betonowych klocach gorzej mi się jeździ (rowerem) niż po bruku pod ratuszem. I jeszcze Garbarska mnie ciekawi pod kątem miejsc parkingowych, czy zmienią je na równoległe; jest też tam stosunkowo szeroki chodnik po stronie nieparzystych, na który notorycznie wjeżdżają zmotoryzowani (po części z powodu ukośnego parkowania, po części z racji posiadania aut słabo nadających się do miasta, no i po części z racji myślenia "co się będę tłuc jezdnią jak mam tyle miejsca" - rzadko kiedy zachodzi ryzyko kolizji z zaparkowanymi pojazdami, jest to zwykła arogancja).

Chociaż podstawowym pytaniem w kontekście remontu ulic Śródmieścia I jest: które z nich zostaną zwoonerfowane jak Śródmiejska i Zamkowa? Chodyńskiego chyba odpada z rozważań, bo jest za wąska, ale ciekawi mnie los reszty. Zobaczymy. Byle nie drzewa w donicach.

Ciekawe też, o który odcinek Wodnej chodzi, bo wątpię, że o całość; mam nadzieję, że o ten najbliżej ratusza. Pisałem do ZDM odnośnie obecnego wyglądu tego docinka (chodziło mi o szerokość jezdni a wymijanie się np. autobusów i ewidentne wjeżdżanie pojazdów na chodnik - oba problemy są ze sobą powiązane) i podeszli do moich uwag "ze zrozumieniem" i mają przeanalizować możliwość przesunięcia chodnika (i tym samym poszerzenie jezdni, jak rozumiem). W przypadku Babinej na pewno chodzi o odcinek od Nowego Rynku do Wodnej. Garncarska również mnie cieszy, bardzo stara ulica. (Miała okazję gościć TIR-y podczas remontu mostu na Warszawskiej). Osiedlowo nie należy do Śródmieścia, ale to detal formalny.

Tylko ta grupa z 2028 roku brzmi bardzo odlegle na razie :) Może nie będę się jeszcze pogrążał w marzeniach.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 23 paź 2021, o 16:26

Zauważyłem, że w dawnym klubie "Pod muzami" paliło się światło. Czy to zwiastuje remont i reaktywację? Może ktoś coś wie?
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 23 paź 2021, o 16:38

Natomiast przy Zamkowej 9 powstała kolejna przytulna cukiernia w miejscu zdaje się banku który nie był tam zbyt długo
Fot. Ulice Kalisza /Facebook
Załączniki
FB_IMG_1634999758400.jpg
FB_IMG_1634999758400.jpg (46.79 KiB) Przejrzano 2357 razy
g13k

Michał
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 508
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 13:14

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Michał » 27 paź 2021, o 21:00

rym-ek pisze:
23 paź 2021, o 16:26
Zauważyłem, że w dawnym klubie "Pod muzami" paliło się światło. Czy to zwiastuje remont i reaktywację? Może ktoś coś wie?
Trzymają tam znicze przed świetami.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 9 lis 2021, o 11:47

Remontowany jest lokal gdzie ostatnio była restauracja POKE WOK (wcześniej była tam IndiaHouse, Blue i jeszcze kilka innych ale co chwilę się tam zmienia nazwa). Ciekawe to, bo praktycznie nigdy nie widziałem by lokal był otwarty a tym bardziej by gromadził ludzi.
g13k

ODPOWIEDZ