Woonerfy

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Woonerfy

Post autor: jp » 1 lis 2017, o 13:03

Deptaki są domeną miast cywilizowanych. W miejscowościach zaściankowych parkuje się wszędzie, np. na chodnikach przed sklepami. W Rosji to nawet przed monopolowymi, jak zabraknie… ;)
W Kaliszu zdecydowano, że deptaków nie będzie. Słusznie, mamy przecież deptak bardzo blisko, w Ostrowie. Nie trzeba jeździć aż do Łodzi, Poznania czy Wrocławia. Cywilizowany świat mamy na wyciągniecie ręki.

A teraz całkiem poważnie. Woonerfy (podwórce? – wciąż brakuje mi właściwego odpowiednika) to znakomity pomysł. Uważam, że warto przekształcić w woonerfy większość ulic miasta lokacyjnego, ale NIE MOŻNA POZASTAWIAĆ SAMOCHODAMI WSZYSTKICH! Kalisz też zasługuje na choćby kawałek zabytkowej ulicy bez parkingu.
Na Śródmiejskiej , na odcinku od Gł. Rynku do Narutowicza, a przynajmniej do Franciszkańskiej, nie powinno być miejsc parkingowych. Docelowo likwidacja miejsc parkingowych powinna objąć także pozostałe uliczki dochodzące do Gł. Rynku.
Mieszkańcom miasta lokacyjnego należy wybudować parking pod pl. Św. Stanisława. Po to żeby historyczne centrum było salonem miasta i służyło wszystkim mieszkańcom. Dla odwiedzających centrum należy wybudować wielopoziomowe parkingi: Przy Mostowej (najlepsza lokalizacja), planowany przy Stawiszyńskiej, 3-Maja, na części terenu po Tekni, oraz pod Nowym Rynkiem.
Ostatnio zmieniony 1 lis 2017, o 14:11 przez jp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3471
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Woonerfy

Post autor: <Przemek> » 1 lis 2017, o 14:09

A moze ktos napisac na czym ma polegac taki woonerf? Bo czasem odnosze wrazenie, ze to haslo sie pojawia w przestrzeni publicznej chociaz w zasadzie to nikt nie wie o co tak naprawde chodzi.

Patrzac po zdjeciach ulic zmienionych na woonerfy widze w zasadzie deptak, z miejscami dla ruchu rowerowego, opcjonalnie tez samochodowego, z eleganckimi obiektami malej architektury miejskiej, roslinnoscia, itd.

Padly ostatnio slowa wlodarzy, ze deptak sie nie przyjal i nalezy jednak w jakis sposob dopuscic ruch kolowy w Srosmiesciu. Jednoczesnie jp piszesz, ze miejc parkingowych nie powinno byc w jego scislej czesci, szczegolnie w uliczkach odchodzacych od Rynku. Po co w takim razie ruch kolowy w tym miejscu? :) Mam nadzieje, ze rozumiecie o co mi chodzi. Po prostu sie zastanawiam. Przeciez skoro planowalibysmy "siec" punktow parkingowych (podziemnych) na obrzezach Starowki, to po co jednak wpuszczac auta pod sam Rynek?

Wonerf? Czemu nie, jezeli bedzie to tak ladnie wygladac jak chociazby w Lodzi. Z ruchem samochodowym? Raczej nie :)

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Woonerfy

Post autor: jp » 1 lis 2017, o 14:46

<Przemek> pisze:
1 lis 2017, o 14:09
Padly ostatnio slowa wlodarzy, ze deptak sie nie przyjal i nalezy jednak w jakis sposob dopuscic ruch kolowy w Srosmiesciu.
To nie był deptak. Samo postawienie znaku B-1 nie uczyni z ulicy salonu miasta i nie przyciągnie mieszkańców, poza nielicznymi miłośnikami deptania kocich łbów :P
Wiem, że przekształcanie ulic w deptaki budzi kontrowersje, szczególnie wśród przedsiębiorców mających siedziby przy tych ulicach. Argumenty, że klienci nie skorzystają z usług ulicy z powodu braku miejsc parkingowych są moim zdaniem chybione. Większość miejsc parkingowych i tak zajmowana jest nie przez klientów, lecz mieszkańców kamienic, albo co najbardziej zabawne, niekiedy nawet samych właścicieli lokali, tzn. prowadzących działalność.
Ludzie wolą spędzać czas i robić zakupy w strefie wolnej od samochodów, ale ulica dla pieszych musi być atrakcyjna. Obok atrakcyjnej oferty i funkcjonalności bardzo ważne są walory estetyczne, może nawet najważniejsze. Tzw. „deptak” Śródmiejskiej jest obskurny, a ulice poutykane samochodami zniechęcają do przebywania w ich sąsiedztwie. Dlatego właśnie, jeżeli nie muszę, to nie chodzę ul. Śródmiejską. Omijam szerokim łukiem jak całe śródmieście i przez to nie robię tam zakupów i nie korzystam z usług...
<Przemek> pisze:
1 lis 2017, o 14:09
Jednoczesnie jp piszesz, ze miejc parkingowych nie powinno byc w jego scislej czesci, szczegolnie w uliczkach odchodzacych od Rynku. Po co w takim razie ruch kolowy w tym miejscu? :)
W celu umożliwienia mieszkańcom śródmiescia dojazdu do swoich podwórzy i miejsc parkingowych, np. pod pl. św. Stanisława oraz służbom.

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Woonerfy

Post autor: Józef » 1 lis 2017, o 17:05

A moze ktos napisac na czym ma polegac taki woonerf? Bo czasem odnosze wrazenie, ze to haslo sie pojawia w przestrzeni publicznej chociaz w zasadzie to nikt nie wie o co tak naprawde chodzi.
Woonerfy (podwórce? – wciąż brakuje mi właściwego odpowiednika)
Generalnie woonerfy mają za zadanie wyeliminowanie bądź uspokojenie ruchu samochodowego i oddanie przestrzeni okolicznym mieszkańcom. Nazwa podwórzec miejski wydaje mi się jak najbardziej oddaje tą ideę.
Deptak natomiast jest ulicą reprezentacyjną z wyeliminowanym ruchem samochodowym , nastawionym na przyjęcie jak największej liczby pieszych turystów (z innych miast, dzielnic,ulic).
To wszystko jest umowne. Jak zwał tak zwał, byleby spełniało swoją funkcje w określonym miejscu.

Dobre miejsca na podwórce to ulice jak Piekarska czy Browarna. Ulice Zamkowa i Śródmiejska w moim odczuciu nie są dobrymi kandydatami na podwórzec, gdyż powinny pełnić funkcje reprezentacyjne i być przystosowane do przyjęcia dużych potoków pieszych, obsługi imprez okolicznościowych na Rynku itp.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4861
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Woonerfy

Post autor: jasiek20 » 1 lis 2017, o 17:18

Zgadzam się z powyższym wpisem. Woonerfy tak, ale na bocznych ulicach. Miasto takie jak Kalisz zasługuję chociaż na kilkanascie metrów deptaka. Trzeba coś z tym zrobić bo jak nie trzeba było to robili konsultacje, a przy tak istotnych tematach, decyzje podejmowane są przez Państwa XYZ.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6692
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Re: Woonerfy

Post autor: gawronik13kalisz » 1 lis 2017, o 20:31

Jestem wściekły znów na tę władzę, że chodzą z kąta w kąt i co rusz rzucają innymi pomysłami. Od samego początku nie mają jaj. Pozwolili na czerwony namiot na Złotym Rogu, potem odwracali kota ogonem. Obwodnicę chcieli, teraz żółć im w głowie. Teraz jakieś przepychanki ze stacją przeładunkową. Planów na Główny Rynek nie ma prócz rysunkami z painta które niechcący mamy. Ja się już gubię...
Teraz deptak. Obtrąbili sukces jak zawiesili znak zabraniający ruch i mówili, że to początek czegoś większego. Ostatnio nagle się od tego odcinają. Deptak jest blee. Sami sobie przeczą.
A tymczasem w Ostrowie. Rozmawiają, mają dalekosiężne plany, a nie pomysły z dnia na dzień:
http://www.tubaostrowa.pl/aktualnosci/c ... italizacji
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4861
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Woonerfy

Post autor: jasiek20 » 1 lis 2017, o 20:42

Jestem po lekturze "Życia Kalisza" i tak:
1. Po pierwsze żenujacy dopisek redaktora, który twierdzi, że "na zamknięciu fragmentu Śródmiejskiej NIKT nie zyskał, a straciło wielu, m.in.przedsiebiorcy" -przykre to, że redaktor gazety, która szczyci się tym, że ukazuje się na rynku od 1990 roku, ma takie zaściankowe, ograniczone podejscie do tematu. Czym mają zysikwać przedsiebiorcy? Żyjemy w 2017 roku, nie w 1990 r, więc wiele się zmieniło. Teraz to nie klienci walczą o towar w sklepie tylko to przedsiębiorcy mają walczyć o klienta. Niestety na tym fragmencie Śródmiejskiej żaden z nich nie zachęca do zakupów. Nie mam tu na myśli cen, ale choćby witryny, towary itd.
2. "Deptaki w takich miastach jak Kalisz i mniejszych nie sprawdzily się" z I.Grzeskiewicz kierownik Biura Rewitalizacji. Pani nie pokusiła się o absolutnie żadne przykłady. Jeżdże po Polsce, znam wiele miast i nie boje się powiedzieć, że ta Pani też jest bardzo ograniczona i też mało wie.
3. Jaki deptak w Kaliszu? To, że wyłączyli fragment ulicy to nie znaczy, że miasto ma deptak. Prosty przykład, nowa fontanna- wystarczy zobaczyć jak zrewitalizowany fragment miasta przyciągnął tłumy mieszkanców.
Jestem załamany tym miastem, a konkretniej takim malomiasteczkowyn postrzeganiem pewnych rzeczy.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Woonerfy

Post autor: Józef » 2 lis 2017, o 19:43

1. Po pierwsze żenujacy dopisek redaktora, który twierdzi, że "na zamknięciu fragmentu Śródmiejskiej NIKT nie zyskał, a straciło wielu, m.in.przedsiebiorcy"
No to jest jakieś kuriozum. Śródmiejska jest zaniedbana, brzydka i nieprzyjemna, to na tym tracą przedsiębiorcy.
To nie był deptak. Samo postawienie znaku B-1 nie uczyni z ulicy salonu miasta
No właśnie, postawili znak, zostawili syf i się dziwią że się nie podoba.
To tak jakby pokazać kaliszanom brzydką, brudną kobietę bez zębów i na tej podstawie wyciągnąć wniosek, że jak się nie podoba to znaczy, że wszyscy to homoseksualiści i kobiety są niepotrzebne. :lol:

Awatar użytkownika
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Woonerfy

Post autor: kaliszanin2 » 3 lis 2017, o 14:22

Józef pisze:
2 lis 2017, o 19:43
No właśnie, postawili znak, zostawili syf i się dziwią że się nie podoba.
Trudno tam zrobić popularny deptak, skoro nie da się wygodnie chodzić po zabytkowej kostce, której nie można ruszyć. Kiedyś była mowa, żeby przykryć ją przezroczystym tworzywem, które pozwala kostkę oglądać, ale samo jest gładkie (choć dość szorstkie) pozwalając wygodnie spacerować środkiem ulicy. To samo, tylko w odniesieniu do ruchu ulicznego, dotyczy Parczewskiego (temat pojawił się wraz z zerwaniem tam asfaltu), której nawierzchnię przeklinają kierowcy, co chyba uczy tylko niechęci do zabytków i ich lekceważenia. Dyskusja w tej sprawie zamarła, a zadowolona z siebie waadzunia podsumowując ją uznała, że na ogół fajnie jest, tylko deptaki są niefajne.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Woonerfy

Post autor: Cristof » 3 lis 2017, o 18:11

kaliszanin2 pisze:
3 lis 2017, o 14:22
Józef pisze:
2 lis 2017, o 19:43
No właśnie, postawili znak, zostawili syf i się dziwią że się nie podoba.
Trudno tam zrobić popularny deptak, skoro nie da się wygodnie chodzić po zabytkowej kostce, której nie można ruszyć. Kiedyś była mowa, żeby przykryć ją przezroczystym tworzywem, które pozwala kostkę oglądać, ale samo jest gładkie (choć dość szorstkie) pozwalając wygodnie spacerować środkiem ulicy. To samo, tylko w odniesieniu do ruchu ulicznego, dotyczy Parczewskiego (temat pojawił się wraz z zerwaniem tam asfaltu), której nawierzchnię przeklinają kierowcy, co chyba uczy tylko niechęci do zabytków i ich lekceważenia. Dyskusja w tej sprawie zamarła, a zadowolona z siebie waadzunia podsumowując ją uznała, że na ogół fajnie jest, tylko deptaki są niefajne.
...Co stanie się z nawierzchnią Śródmiejskiej i Zamkowej? - Wystąpiliśmy już do pani konserwator i mamy wytyczne: musimy zachować istniejącą kostkę. Ona będzie poddana oszlifowaniu, przełożeniu, tak, by umożliwiała komfortowe poruszanie się po niej każdemu z użytkowników – wyjaśnia Dagmara Pokorska. ...
więcej w artykule "Deptak był błędem. Teraz przekształci się w woonerf "
http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... ,1915.html

Chciałem zauważyć że ten kawałek nazwany deptakiem, był w moim odczuciu tylko fragmentem wyłączonej z ruchu ulicy. Kilka drzewek w doniczkach i przypadkowo ustawione ławki nie czynią tego deptakiem. Przechodziłem dziś w południe ciągiem ulic Śródmiejska - Zamkowa i gdyby nie trochę uczniów można by pomyśleć że miasto jest wymarłe. Co chwilę opustoszały lokal handlowy do wynajęcia, potęguje to wrażenie. Już nawet sieci komórkowe wycofały się ze śródmieścia. Pozostało jeszcze kilka banków i sklepy w większości z mało ciekawą ofertą. Więc co ma ludzi przyciągać w te rejony. Lokale po likwidacji ogródków letnich świecą pustkami . Jest ich tak duża rotacja że można się pogubić. Świadczy to o słabym biznesie. Przeważa w nich młodzież, gdyż starsi najczęściej tyrają w pracy łącznie z nadgodzinami i już nie mają siły wybrać się do centrum. Młodzież natomiast ma ograniczony budżet i za wiele nie da zarobić na sobie.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6692
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Re: Woonerfy

Post autor: gawronik13kalisz » 10 sty 2018, o 13:21

Wszędzie ruch jest wyprowadzany u nas się go do centrum zaprasza...
Do 14 lutego poznać mamy przyszły wygląd ulic Śródmiejskiej, Zamkowej i Piskorzewskiej. Na dzisiejszy deptak powróci ruch samochodowy, jednak tylko w ograniczonym zakresie.

Projektanci pracują w tej chwili nad koncepcją architektoniczną, wizualizacją i programem funkcjonalno-użytkowym. Planują też koszty przyszłych robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. Choć dokumenty te nie są jeszcze gotowe, kilka szczegółów dotyczących przyszłego wyglądu głównego ciągu komunikacyjnego starówki już znamy. – Będzie to woonerf. Na całości będzie dopuszczony ruch samochodowy, jednak tylko spowolniony – do 20 km/h. Będą też miejsca postojowe.

Więcej w Życiu Kalisza
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4861
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Woonerfy

Post autor: jasiek20 » 10 sty 2018, o 13:23

Poroniony pomysł.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3471
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Woonerfy

Post autor: <Przemek> » 10 sty 2018, o 14:34

Nie ma jednej spójnej koncepcji... Najpierw deptak, a teraz w tym miejscu woonerf? Woonerf to by pasował, ale na takich ulicach jak Browarna, Piekarska, Kadecka. Te ulice są wręcz idealne do takiego rozwiązania. Natomiast uważam, że ulica Śródmiejska powinna pozostać deptakiem, a do niej dołączyć powinna właśnie Zamkowa, może i Puskorzewska. Jedyny ruch kołowy jaki powinien być w tym miejscu dopuszczony to tylko ruch rowerowy oraz podjazdów uprzywilejowanych i dostawczych.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4861
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Woonerfy

Post autor: jasiek20 » 10 sty 2018, o 15:06

<Przemek> pisze:
10 sty 2018, o 14:34
Nie ma jednej spójnej koncepcji... Najpierw deptak, a teraz w tym miejscu woonerf? Woonerf to by pasował, ale na takich ulicach jak Browarna, Piekarska, Kadecka. Te ulice są wręcz idealne do takiego rozwiązania. Natomiast uważam, że ulica Śródmiejska powinna pozostać deptakiem, a do niej dołączyć powinna właśnie Zamkowa, może i Puskorzewska. Jedyny ruch kołowy jaki powinien być w tym miejscu dopuszczony to tylko ruch rowerowy oraz podjazdów uprzywilejowanych i dostawczych.
Popieram.

Patrząc na pseudo projekt rynku już rozumiem wyznaczenie tam tras ruchu kołowego i pieszego. Tylko czekać aż wpuszczą auta na rynek. Oczywiście tylko do 20 km/h. No i pod nazwą woonerf.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3471
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Woonerfy

Post autor: <Przemek> » 10 sty 2018, o 16:04

Oby nigdy do tego nie doszło. Czasy, kiedy wokół ratusza odbywał się normalny ruch samochodowy minęły już dawno temu.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9233
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Woonerfy

Post autor: K-man » 10 sty 2018, o 16:18

Ja nie wierzę w to co czytam. Miały być deptaki, a będzie ruch samochodowy. My się zwyczajnie cofamy cywilizacyjnie na wielką skalę. Sukiennicza i Babina mogłyby być przerobione na woonerf.
Tej ekipy już nic nie uratuje w moich oczach.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6692
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Re: Woonerfy

Post autor: gawronik13kalisz » 10 sty 2018, o 17:05

Plus jest taki że zawsze można ruchu zakazać. Tyle że zostanie już zaprojektowany układ, malowania itp. Bo nie zdziwi mnie jak na środku obecnego deptaka będzie wielki niebieski plac dla auta osoby niepełnosprawnej. Idealnie pasujący do wszystkiego co śródmiejskie
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 430
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Woonerfy

Post autor: dybek » 10 sty 2018, o 17:33

Ciekawe czy zrobią coś z kostką brukową na Śródmiejskiej. Iść się po tym nie da, jechać też nie fajnie.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4861
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Woonerfy

Post autor: jasiek20 » 10 sty 2018, o 17:35

Gdzieś czytałem, że kostka musi pozostać. Taka decyzja Pani konserwator.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9233
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Woonerfy

Post autor: K-man » 10 sty 2018, o 17:40

Ludzie co znów macie do kostki? Ja jakoś nigdy nie miałem problemów z poruszaniem się po niej, a kostka ma klimat w śródmieściu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ