Małe inwestycje

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 1 sty 2014, o 23:01

gawronik13kalisz pisze:Mam nadzieję ze ten przy teatrze jakiś ładniejszy niż ten na zdjęciu:
Jest nowy przystanek wodny na Prośnie - "Przystań Piastowska". Mieści się na wysokości Kaliskiego Grodu Piastów. Już zamontowano tablice informujące o historii Kalisza. Wkrótce będą ławki i chorągwie!
foto: BIM
http://www.cit.kalisz.pl/new,800" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Kolejny podest zrobili przy Aquaparku.

Obrazek

Obrazek

Oczyszczanie(tak myślę :D ) koryta rzeki odbywa się także w Parku Miejskim.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 3 sty 2014, o 14:42

Tutaj była poruszana tematyka przebudowy NOT-u więc tu się wypowiem na temat burzy wywołanej przez P. Błachowicza.
http://www.calisia.pl/articles/21138-ni ... ezmyslnosc" onclick="window.open(this.href);return false;

Tym razem się z nim niestety nie zgadzam. Może i jest to pamiątka po artyście i tamtych czasach - ale nie jest to (wg. mnie) pod żadnym względem ładne. I mam nadzieję, że replika lepiej wpiszę się w krajobraz.
g13k

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Adi » 3 sty 2014, o 14:58

Też się zastanawiam pod jakim względem budynek NOT-u to zabytek??
NOT wyjaśnia


- Termomodernizacja budynku była rzeczą nieodzowną i nie było szans na zachowanie tej grafiki . Logo jednak powróci na ścianę, ale w postaci repliki. To oczywiste, że nam na tym zależy, bo to jest nasze logo - tłumaczy Jerzy Solon, dyrektor Biura Rady FSNT-NOT w Kaliszu.

Dyrektor Biura zaprzecza też doniesieniom, że zlikwidowany zostanie stary, zdobiący główną część budynku neon.
Niewykluczone, że napisy zostaną zdjęte, ale tylko w celu wypiaskowania. Zachowana będzie także bryła pochodzącego z 1972 roku budynku.

- Z oczywistych względów zmieniona zostanie jedynie stolarka okienna i drzwiowa - wyjaśnia Jerzy Solon.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 sty 2014, o 17:29

To się nazywa Polski Geniusz :) " Termomodernizacja budynku była rzeczą nieodzowną i nie było szans na zachowanie tej grafiki . Logo jednak powróci na ścianę, ale w postaci repliki"
Mamy XXI wiek i nie dało się zachować grafiki. Po co nam autentyczne zabytki, skoro możemy mieć repliki. :lol:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 3 sty 2014, o 18:36

gawronik13kalisz pisze:Tutaj była poruszana tematyka przebudowy NOT-u więc tu się wypowiem na temat burzy wywołanej przez P. Błachowicza.
http://www.calisia.pl/articles/21138-ni ... ezmyslnosc" onclick="window.open(this.href);return false;

Tym razem się z nim niestety nie zgadzam. Może i jest to pamiątka po artyście i tamtych czasach - ale nie jest to (wg. mnie) pod żadnym względem ładne. I mam nadzieję, że replika lepiej wpiszę się w krajobraz.
Akurat w tym przypadku również nie zgadzam się z Panem Błachowiczem, tak jak zawsze Jego wystąpienia bardzo mi się podobają tak tutaj jednak mam inne zdanie. Okey, wykończenia artystyczne bardzo ładne, ale sam budynek dla mnie jakiejś szczególnej wartości nie reprezentuje. Zdaję sobie sprawę, że może wychodzę na artystycznego bluźniercę, ale to jest moje zdanie w tej sprawie. Sama charakterystyczna ściana może i wygląda ładnie, z pewnością łatwą do wykonania taka ozdoba nie była, ale reszta dla mnie nie powala. Z resztą cała architektura PRLowska jest dla mnie co najmniej niezbyt estetyczna, z różnych względów. A dzisiaj w Magazynie Miejskim była mowa o "burzliwej dyskusji pomiędzy internautami". A więc, co mnie bardzo zdziwiło, twórcy tego jakże fascynującego programu czytają czasem portale kaliskie, bo często wydaje mi się, że ich newsy są bardzo oderwane od rzeczywistości. Ale to taki offtopic. :D

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 3 sty 2014, o 23:43

W tym Mieście się już o nic nie dba.Najpierw Belweder na niebiesko,budynek obecnego PKO podobnie.Hotel niemal wyburzony żeby postawić blaszany pawilon,NOT nieładny bo powstał za PRL-u.Obecny UAM również i co też wyburzyć ?Powstało i jest.Gdyby nie powstało byłaby figa z makiem.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 3 sty 2014, o 23:56

Jeżeli mogę jeszcze coś dodać od siebie, to dodam, że dla mnie budynki NOT czy UAM są po prostu nieładne, nie ze względu na okres powstania czy coś, po prostu nieładne i tyle. Każdy ma swoje zdanie, aczkolwiek widzę, że wraz z gawronikiem wkroczyliśmy na grząski grunt estetyki i gustu. :) Po prostu, dla niektórych architektura PRLowska jest sztuką, dla innych tylko architekturą o niekoniecznie wielkich walorach twórczych i tyle. :)

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 4 sty 2014, o 00:20

@Przemek 1/3 jak nie więcej zabudowy Kalisza powstała za PRL-u.Są obiekty ładniejsze i brzydsze rzecz gustu.To co obecnie powstaje Ci się podoba ?

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 4 sty 2014, o 00:27

Pawel pisze:@Przemek 1/3 jak nie więcej zabudowy Kalisza powstała za PRL-u.Są obiekty ładniejsze i brzydsze rzecz gustu.To co obecnie powstaje Ci się podoba ?
No więc dlatego piszę, że to rzecz gustu, mi po prostu te budowle się nie podobają i tyle. Pytasz czy podobają mi się nowe wytwory. Jeżeli mowa jest o słynnych maszkaradach za wieżą Ciśnień na Górnośląskiej, tam gdzie mieści się KFC i Chińskie centrum (chyba jeszcze), to odpowiedzieć możesz sobie sam. :) W ogóle w całej tej sprawie nie chodziło o ładność budowli lecz o potraktowanie jej jako wielkiej klasy zabytku. Z takim traktowaniem się nie zgadzam, bo to co wspomniałem, o ile sama zdobiona ściana wartość artystyczną przedstawia, dla mnie nie przedstawia jej budynek rozpatrywany jako całość.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: ww » 4 sty 2014, o 15:21

Dzięki Bogu i sejmowej ustawie wartości dóbr kultury współczesnej nie klasyfikuje się miarą gustu lub bezguścia („mi się nie podoba” etc.). :roll:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
ochotnik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2004
Rejestracja: 5 sie 2009, o 17:08
GG: 9270210
Lokalizacja: Śródmieście I

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: ochotnik » 4 sty 2014, o 19:59

Wyjaśniła się sytuacja dotycząca ściany i napisu na budynku NOT.

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ga ... 8353,1,3,5" onclick="window.open(this.href);return false;

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 4 sty 2014, o 21:55

Kiedyś podawałem link do fajnych fotek Kalisza http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1633650" onclick="window.open(this.href);return false;

Jest tam m.in taka "perełka"

Obrazek

Teraz całości dopełni blaszak po drugiej stronie ulicy :(

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 sty 2014, o 22:28

Co się Wyjaśniło ? Przecież tu nie chodzi o logo NOT! Cała ta ściana to g r a f i k a , to dzieło sztuki autorstwa art.plastyka Zygmunta MISZCZYKA - J E D Y N A w Kaliszu i jedna z niewielu ocalałych prac artysty, który nie może się już bronić, bo opuścił ten padół !

http://www.calisia.pl/galleries/451-gra ... os/1142146" onclick="window.open(this.href);return false;
za M.Błachowicz,

http://www.calisia.pl/galleries/451-gra ... os/1142137" onclick="window.open(this.href);return false;

ze str.przetargowej Zrzeszenia Stowarzyszeń NOT

Inna Jego ocalała tego typu grafika zwiazana z żadką już sztuką modernizmu II poł; XX wieku zachowała się na poRunoteksowym OW ,,Nasz Dom'' we Polanicy Zdroju.

http://www.calisia.pl/galleries/451-gra ... os/1142119" onclick="window.open(this.href);return false;
fot.Andrzej Matusiak

http://www.calisia.pl/galleries/451-gra ... os/1142128" onclick="window.open(this.href);return false;
fot.Andrzej Matusiak

Stanowią jakby komplet naszego kaliskiego domu. Czy naprawdę to tak trudno zrozumieć ?

Przecież Miasto na gwałt WYZBYWA się zabytków !
Oto zmontowana naprędce ich lista :

- obwałowania obronne z ok 1282 r /Bolesław Pob. lub Przemysław II/ vide Janusz Tomala, z ,,dołka margarynowego''. Inne fragmenty tych obwałowań na Browarnej 3 i Łaziennej 5 badała w roku 1957 - chyba wstępnie ? - p.Teresa Łaszczewska.

- zalane betonem kazimierzowskie mury miejskie z ul. Narutowicza/Kazimierzowska

- koszary Godebskiego w ul.Babinej,

- koszary 25 pal z ul.Piskorzewie/Długosza,

- Dom Pod Aniołami, na wyspie Słodowej,


- rogatkowy cmentarz ewangelicki,

- rogatkowy cfmentarz greko-prawosławny,

- dom Fr.Tournelle'a w ul.Kościuszki 7

czy chałypy XIX - wieczne z ul.Częstochowskiej 127 i ostatnio z ul.Szewska/Ogrodowa
Ostatnio zmieniony 4 sty 2014, o 23:59 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 2 razy.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: ww » 4 sty 2014, o 22:29

Pawel pisze:Jest tam m.in taka "perełka"
Niedawno, niechcący, wymyśliła mi się nazwa dla tej części miasta: Mazkowo. :roll:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 sty 2014, o 23:00

gawronik13kalisz pisze:Tutaj była poruszana tematyka przebudowy NOT-u więc tu się wypowiem na temat burzy wywołanej przez P. Błachowicza.
http://www.calisia.pl/articles/21138-ni ... ezmyslnosc" onclick="window.open(this.href);return false;

Tym razem się z nim niestety nie zgadzam. Może i jest to pamiątka po artyście i tamtych czasach - ale nie jest to (wg. mnie) pod żadnym względem ładne. I mam nadzieję, że replika lepiej wpiszę się w krajobraz.
Przecież tu nie ma ma mowy o przebudowie, co najwyżej o ,,termomodernizacji'' !!! A ja we własciwym miejscu zamierzałem mówić o NISZCZENIU ZABYTKÓW KALISZA!
Może Admin lub Moderator łaskawie zrobi z tym porządek, pls?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sty 2014, o 10:53

Dołącze jeszcze - pomimo braku upoważnienia - głos Kol. Macieja Błachowicza w dyskusji nt. ,,o co chodzi'' :

http://www.calisia.pl/articles/21157-ni ... -miszczyka" onclick="window.open(this.href);return false;
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 5 sty 2014, o 13:30

gawronik13kalisz pisze:W centrum (starówka, tereny przy Tęczy) podostawiano kosze... niebieskie.
Po pierwsze - nijak to współgra z resztą
Po drugie - "nowe" niebieskie kosze (bo wcześniej stały one przy przystankach KLA) stoją w tych samych miejscach co kosze PUKu zielone - więc wychodzi nam sraczka.
Niby liczba koszy się podwoiła, ale co z tego skoro dwa zupełnie inaczej wyglądające kosze stoją obok siebie, a tam gdzie pojemników nie było - nie ma.
I czy położyli je tylko z okazji dnia dzisiejszego (sylwestra)? Że niby śmieci więcej będzie, butelek? Czy żeby wygodniej rzucać nimi do rzeki...

te kosze są paskudne. Naustawiali ich strasznie dużo (to plus), ale są po prostu brzydkie, byle jak poustawiane, powykrzywiane, porysowane, brudne (one nie są nawet nowe!)... i niebieski kolor już zupełnie nie pasuje. Nie wiem kto wpadł na tak poroniony pomysł.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 5 sty 2014, o 14:49

ww pisze:Dzięki Bogu i sejmowej ustawie wartości dóbr kultury współczesnej nie klasyfikuje się miarą gustu lub bezguścia („mi się nie podoba” etc.). :roll:
Dzięki Bogu istnieje tylko jedno jedyne i słuszne podejście do tematu. :wink: Jak już ktoś powie, że mu się nie podoba to na niego naskakują wielce zbulwersowani, że przecież jak to możliwe. :wink: Jeszcze raz powtarzam, bo nie zamierzam dalej na ten temat dyskutować - odróżniam budynek NOTu jako całość od zdobionej ściany. Sama ściana nie powoduje, że cały, powtarzam - cały budynek należy postrzegać jak nie wiadomo jaki wielki zabytek. Na szczęście gusta są różnorakie, ja o swoich nie boję się mówić. :wink: Pana Błachowicza zawsze popierałem i popieram, tu się z nim nie zgadzam i tyle w temacie. :wink:

Co do tematu koszty to "zainfekowały" one całe miasto, a nie grzeszą urodą. W ogóle wiele, jeżeli nie wszystkie, stoi w zupełnie przypadkowych miejscach, tak jakby je po omacku stawiali. Ni z tego ni z owego nagle na środku chodnika pojawia się brzydki niebieski śmietnik. :)

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Józef » 5 sty 2014, o 20:27

Przerażają mnie komentarze pod artykułami M.B., czyli standardowe kaliskie chamstwo: oskarżenia o spisek przeciw władzy, docinki personalne, groźby!? . Skąd się bierze to dziadostwo? Z panem Maciejem nie trzeba się zgadzać, ale skąd taka agresja?
Nawet na forum nie chcę mi się komentować tego co się dzieje w mieście, czuje się kompletnie bezsilny wobec tego burdelu, wobec braku jakiejkolwiek troski o dobro wspólne, odpowiedzialności czy zwykłej przyzwoitości.

Awatar użytkownika
Pecolt nieruchomości
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 23 paź 2013, o 23:26
Lokalizacja: Kalisz, Al.Wolnosci 15

Re: Małe inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Pecolt nieruchomości » 8 sty 2014, o 17:24

Józef pisze:Przerażają mnie komentarze pod artykułami M.B., czyli standardowe kaliskie chamstwo: oskarżenia o spisek przeciw władzy, docinki personalne, groźby!? . Skąd się bierze to dziadostwo? Z panem Maciejem nie trzeba się zgadzać, ale skąd taka agresja?
Nawet na forum nie chcę mi się komentować tego co się dzieje w mieście, czuje się kompletnie bezsilny wobec tego burdelu, wobec braku jakiejkolwiek troski o dobro wspólne, odpowiedzialności czy zwykłej przyzwoitości.
Świetne podsumowanie!
Kalisz ze swoja architekturą jest pięknym Miastem. Szkoda, że tak bardzo zaniedbanym i brudnym. Niestety my mieszkańcy też do tego się przyczyniamy... i ta nasza mentalność.
Wielka szkoda, że przeszkadza się jeszcze tym co o to Miasto walczą!

ODPOWIEDZ