Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

To co już wybudowano.
obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 16 lut 2020, o 21:31

Aktualnie kładą światłowód w miejscowości Wojciechówka.

Awatar użytkownika
Stig
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 19 lip 2008, o 18:05
Lokalizacja: Kalisz

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Stig » 19 lut 2020, o 18:30

Mapa inwestycji POPC w internet światłowodowy z adresami w realizacji i zrealizowanymi (z tego co widzę brakuje części adresów, ale większość np. w mojej okolicy się zgadza):

https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 19 lut 2020, o 21:52

Lista adresów z załącznika do przetargu https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeu ... oad/368256
Tu tez mapa inwestycji po włączeniu warstwy POPC https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 3 mar 2020, o 16:31

Właśnie kładą światłowody od Szałego, przez Chełmce do Wolicy. Wygląda na to, że zaraz cała okolica Kalisza i wszystkie przyległe wioski będą miały światłowód. Chyba faktycznie jest jakiś problem z pozwoleniami na prace ziemne w Kaliszu (urząd nie wyrabia się?)
Czy ktoś widział, żeby w jakimkolwiek rejonie Kalisza zaczęli układać światłowody ?

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 4 mar 2020, o 07:34

danielc81 pisze:
3 mar 2020, o 16:31
Właśnie kładą światłowody od Szałego, przez Chełmce do Wolicy. Wygląda na to, że zaraz cała okolica Kalisza i wszystkie przyległe wioski będą miały światłowód. Chyba faktycznie jest jakiś problem z pozwoleniami na prace ziemne w Kaliszu (urząd nie wyrabia się?)
Czy ktoś widział, żeby w jakimkolwiek rejonie Kalisza zaczęli układać światłowody ?
Winiary, ulica Wiosenna jest na pewno podlaczona.

fotoszakal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2018, o 21:52

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: fotoszakal » 8 mar 2020, o 03:07

Stary McDonald na Wojska Polskiego też już podłączony.

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: dybek » 9 mar 2020, o 20:23

danielc81 pisze:
3 mar 2020, o 16:31
Właśnie kładą światłowody od Szałego, przez Chełmce do Wolicy. Wygląda na to, że zaraz cała okolica Kalisza i wszystkie przyległe wioski będą miały światłowód. Chyba faktycznie jest jakiś problem z pozwoleniami na prace ziemne w Kaliszu (urząd nie wyrabia się?)
Czy ktoś widział, żeby w jakimkolwiek rejonie Kalisza zaczęli układać światłowody ?
Problem polega raczej na tym, że wszystkie uregulowania prawne trwają długo. Operator sieci wpierw musi zwrócić się do właściciela budynku jeśli chce położyć nową instalację lub do operatora już istniejącej sieci o zgodę na udostępnienie. Ci mogą się nie zgodzić, wtedy najczęściej sprawa trafia do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który wydaje decyzję po zbadaniu sprawy. To wszystko trwa miesiące.
Dodatkowo dochodzą kolejne miesiące na załatwienie udostępnienia kanału technologicznego w pasie drogowym.

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 9 mar 2020, o 20:34

dybek pisze:
9 mar 2020, o 20:23
Problem polega raczej na tym, że wszystkie uregulowania prawne trwają długo. Operator sieci wpierw musi zwrócić się do właściciela budynku jeśli chce położyć nową instalację lub do operatora już istniejącej sieci o zgodę na udostępnienie. Ci mogą się nie zgodzić, wtedy najczęściej sprawa trafia do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który wydaje decyzję po zbadaniu sprawy. To wszystko trwa miesiące.
Dodatkowo dochodzą kolejne miesiące na załatwienie udostępnienia kanału technologicznego w pasie drogowym.
Eeee to nie jest tak... Piszę to z 90% pewnością... W ramach POPC buduje się sieć. Sieć ma dochodzić do granic nieruchomości. Stąd te taśmy przywiązane do ogrodzeń. W ziemi, w miejscu oznaczonym taśmą, jest w większości przypadków zwój kabla dostępowego który jak właściciel się zdecyduje na >przyłącze< to zostanie wprowadzona na teren nieruchomosci. Ale przyłącza to nie ten sam etap co budowa sieci i tych etapów nie powinno się mylić. Owszem, INEA buduje sieć ale sprzedawców usług będzie więcej (jak z prądem - jeden operator, wielu sprzedawców) i tam gdzie właściciel wyraża chęć przyłączenia - przyłącze może być wykonane szybciej. Stąd moje powątpiewanie w konieczność uzyskania zgód na wejście do budynku gdy jest budowana sieć, nie przyłącza.
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: dybek » 9 mar 2020, o 22:35

Pisząc sieć miałem na myśli instalację w budynku więc mogło to wprowadzić w błąd.

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 10 mar 2020, o 20:03

pracownicy INEI krotko po robotach ziemnych jezdzili po domach i oferowali podlaczenie, jesli zdecydowal sie ktos w okreslonym terminie to podlaczenie bylo w bardzo promocyjnej cenie

Awatar użytkownika
kalafior24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 06:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kalafior24 » 18 mar 2020, o 12:11

Pracownicy Inei chodzili już w listopadzie ( Szczypiorno) i podpisywali listy intencyjne. Ale z tego, co mówili to światłowód miał być w marcu 2020 a tu cisza.
wszyscy mają prawo do szczęścia ale nie wszyscy mają szczęście do prawa ;-)

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 20 mar 2020, o 12:58

Parę dni temu jechałem przez Wolicę i widziałem jak ekipa spawała światłowody w samochodzie przy jednym z punktów dystrybucyjnych (skrzynka przy drodze). Zatrzymałem się zapytać gdzie i kiedy będą dalej działać. Okazało się, obaj to Ukraińcy i że nic nie wiedzą na temat lokalizacji oraz czasu. Wiedzą tylko, że mają do położenia 200km światłowodów w okolicach.
Światłowód dociągnięty na Wolicy aż do lasu (ścieżki zdrowia), więc praktycznie do granic miasta ale na razie nie widzę, żeby zaczęli kopać dalej w stronę miasta.

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 21 mar 2020, o 19:49

Odcinki sieci juz zaprojektowane i zgloszone sa widoczne w powiatowym geoportalu po zaznaczeniu "Sieci projektowanych"
http://kalisz.geoportal2.pl/map/www/mapap.php
A tu raczej wszystkie adresy na warstwie "Planowana rozbudowa POPC" https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 23 mar 2020, o 11:52

Kładą światłowód na Chmielniku
... Decyzja obejmuje tylko osiedle Chmielnik i ulice: Borkowską, Botaniczną, Brzozową, Bukową, Cyprysową, Dębową, Długą, Klonową, Modrzewiową, Olszową, Pustą, Skarszewską, Świerkową, Szeroką, Topolową i Wiatraki. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Krystiana Kinastowskiego, prace potrwać mają do 6 kwietnia br....
https://zyciekalisza.pl/artykul/klada-swiatlowod/941298

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 23 mar 2020, o 13:21

Boze, ten tekst to totalne "dziennikarskie" dno. Zero o POPC który obejmuje w tym wydaniu 2/3 wielkopolski i większość Polski. Gdzie ci autorzy żyją? Pod kamieniem?
I co ma do tego ogólnokrajowego projektu ma Kinastowski. On nie ma tu nic do zapowiadania. Zapowiadać moze Inwestor/wykonawca...
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: dybek » 8 kwie 2020, o 20:25

INEA uruchomiła wyszukiwarkę adresów gdzie można sprawdzić czy jest lub będzie światłowód

getfibre.pl

https://www.telko.in/rusza-wyszukiwarka ... siegu-ftth

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 24 kwie 2020, o 20:56

Jakiś czas temu na getfibre.pl status mojego adresu to był "Adres w trakcje projektowania", wczoraj status zmienił się na "Adres w trakcje budowy". Znajomy mieszkający w Pawłówku jakiś czas temu miał podobny statu i w zeszłym tygodniu na całej jego ulicy pociągnęli światłowód do granic posesji. Teraz ma czekać na info kiedy będzie można podpisywać umowy i podłączać. Podobno niedługo...

Przy okazji sprawdziłem jakie jest status adresów, które już maja "światłowód pod płot" tzn. pomarańczową folię wskazująca na miejsce zakończenia światłowodu np. Wolica nr 12. Status jest w "zasięgu sieci światłowodowej" z listą operatorów z których usług można korzystać. Jest to : Inea Orange, Tmobile, UPC, RFC.
Wygląda na to, że będzie można skorzystać z jednego z nich. Oferty też ciekawe np.
https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/s ... #showRight
https://www.orange.pl/zamawiam-swiatlowod-z-telewizja
https://www.upc.pl/pakiety/telewizja-internet/
Załączniki
GetFiber - w zasięgu.PNG
Getfibre w zasiegu
GetFiber - w zasięgu.PNG (70.96 KiB) Przejrzano 5304 razy

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 24 kwie 2020, o 21:32

danielc81 pisze:
24 kwie 2020, o 20:56
Teraz ma czekać na info kiedy będzie można podpisywać umowy i podłączać. Podobno niedługo...
Pruszków, Pawłówek w sierpniu.
W każdym miesiącu koło 15-go INEA dostaje raporty z terenu o postępach w pracach i ma urealnione plany na kolejne 3-5 miesiące
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Amyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2020, o 19:00

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Amyk » 25 kwie 2020, o 21:47

Mam pytanie do osób, które są w zasięgu światłowodu wybudowanego w ramach POPC w Kaliszu lub okolicach. Mianowicie, czy w jakiś sposób staraliście się o to np. poprzez jakiś wniosek kierowany do jakiegoś urzędu. Wg map UKE czy GUGIK, na większości ulic na obrzeżach miasta oraz w podkaliskich miejscowości są wykonywane instalacje w ramach programu POPC. Niestety dla mnie, program ten nie dotyczy ul. Dobrzeckiej, przy której mieszkam. Sprawdzanie adresu poprzez getfibre.pl - brak możliwości instalacji, infolinie Inea, Orange, RFC, itd - brak możliwości instalacji.
Ktoś mi może podpowiedzieć co zrobić, żeby dołączyć do tego lub podobnego programu?

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 26 kwie 2020, o 10:59

Amyk pisze:
25 kwie 2020, o 21:47
Mam pytanie do osób, które są w zasięgu światłowodu wybudowanego w ramach POPC w Kaliszu lub okolicach. Mianowicie, czy w jakiś sposób staraliście się o to np. poprzez jakiś wniosek kierowany do jakiegoś urzędu. Wg map UKE czy GUGIK, na większości ulic na obrzeżach miasta oraz w podkaliskich miejscowości są wykonywane instalacje w ramach programu POPC. Niestety dla mnie, program ten nie dotyczy ul. Dobrzeckiej, przy której mieszkam. Sprawdzanie adresu poprzez getfibre.pl - brak możliwości instalacji, infolinie Inea, Orange, RFC, itd - brak możliwości instalacji.
Ktoś mi może podpowiedzieć co zrobić, żeby dołączyć do tego lub podobnego programu?
Nie wiem jak u innych ale ja nigdzie wniosku nie składałem. Mój kolega też nie.
Założenia programu było „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”. Wydaje mi się, że program miał dotyczyć głównie lokalizacji typu wioski i przedmieścia. do których prywatni inwestorzy nie doprowadziliby sieci światłowodowej ponieważ by im się nie opłacało. Pewnie twórcy programu (dofinansowanego przez państwo / UE) doszli do wniosku, że w mieście zawsze jest dużo więcej możliwości i operatorów. Prawdopodobnie więc lokalizacje przyłączenia zostały wybrane odgórnie.

"Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC podkreśla, że około 70 proc. gospodarstw domowych objętych dotychczasowymi projektami 1.1 POPC znajduje się w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, w których operatorom nie opłacało się budować sieci z dostępem do szybkiego internetu. W CPPC liczą, że inwestycje będą kontynuowane w kolejnej unijnej perspektywie finansowej"
źródło : https://www.telko.in/powstala-wyszukiwa ... i-1-1-popc

Zresztą widać to na mapie gdzie najwięcej punktów podłączenia to przedmieścia i wioski dookoła Kalisza
https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

Może będą kolejne programy i etapy, Na pewno tez dużo łatwiej będzie sieć rozbudować o dodatkowe ulice jeżeli będzie nowy szybki szkielet gdzieś w pobliżu.
Obecny program POPC wg informacji z INEA ma się zakończyć 09.2020. Do tego czasu mają czas na zakończenie prac.

ODPOWIEDZ