Akademicki Kalisz

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Akademicki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 11 gru 2005, o 11:12

Uniwersytet Kaliski03-10 12:43 Kalisz | Edukacja

Czy w Kaliszu może powstać kolejny uniwersytet, tym razem kaliski? Najstarsze miasto w Polsce na taką uczelnię zasługuje. O utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego chce ubiegać się senator Mariusz Sebastian Witczak z Platformy Obywatelskiej. Czy mu się to uda? Nie wiadomo. Na razie są plany i zapał do pracy.

Platforma ma już zarysowany pierwszy plan uniwersytetu. Nie chce jednak zdradzać gdzie widziałaby taką uczelnię. Powstanie uniwersytetu to drugie zadanie do realizacji. Jednak najpierw nowi parlamentarzyści zajmą się utowrzeniem biur.

----------------------------

Oczywiście uniwersytet Kaliski powstałby na Bazie Kaliskiej PWSZ i UAM-U...

nie wiem czy wszyscy wiedzą że w Kaliszu studiuje już ponad 11 tys. studentów i z roku na rok ta liczba rośnie. (w naszym mieście są również studenci z zagranicy)

Co roku otwierane są nowe kierunki,
do 2008 r. w PWSZ zostanie utworzonych 5 nowych kierunków.
UAM się rozbudowywuje przy Nowym Świecie, a PWSZ w Kampusie przy Poznanskiej (powstanie tam instytut politeczniczny, kryty basen, hala sportowa i domy studentów...)

Wszystko jest na dobrej drodze...

wiadomo że na poczatku jak powstanie U.Kaliski ( o ile powstanie) To nie bedzie on miał takiej renomy jak Jagieloński czy U. Mikołaja Kopernika...

Ale 4 lata temu powstał Uniwerek w Zielonej Górze i staje się on z czasem coraz lepszą uczelnią...

tak więc pożyjemy zobaczymy

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 8 sty 2006, o 20:02

Może za jakieś 10 lat coś się zmieni i w Kaliszu będzie jakaś samodzielna wyższa szkoła.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 8 sty 2006, o 20:52

PWSZ jest samodzielną wyższą szkoła :) 5-10 lat i Akademia Kaliska czy inny Uniwerek Kaliski powstaną, nie ma bata. Na razie jednak, muszą się szkolić wykładowcy, którzy w przyszłości będą jego pracownikami.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 8 sty 2006, o 21:17

za 10 lat to Kalisz będzie już akademicki pełną gębą... :)

Uniwerek czy też Akademia powstanie za max 4-6lat
Ostatnio zmieniony 9 sty 2006, o 11:20 przez mlody, łącznie zmieniany 1 raz.

pejol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1008
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: pejol » 8 sty 2006, o 22:17

No zgadza sie jak juz mowilem w satusie mojej szkoly (PWSZ)jest zapisane ze musi utworzyc w ciagu kilku lat wieksza jednostke :!:

Pawel

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 8 sty 2006, o 23:58

Uniwerek za max 4 lata.Dobre.Widac kolega nie ma pojęcia o czym pisze.Poszukaj w sieci informacji jakie warunki musi spelniac uczelnia aby mogła być podniesiona do rangi Uniwersytetu i zejdż na ziemię.Narazie w Kaliszu nie ma nawet filii UAM bo do takowej niezbędne sa dwa wydziały a u nas jest jeden a co tu dopiero mówic o czyms wiecej.
IMHO za conajmniej 10 lat mozna mówić o powołaniu Akademii a za kolejne 10 o Uniwerku i to sa prognozy bardzo optymistyczne.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 9 sty 2006, o 00:06

W Kaliszu nie ma filii UAMu bo u nas jest ośrodek zamiejscowy - wyższy rangą niż filia. Oprócz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego mamy na spółkę z Poznaniem Wydział Filologii Polskiej i Artystycznej. Poza tym pokaż mi filię, w której uczelnia macierzysta przeprowadzałaby inwestycję o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Uniwersytetu nie będzie za 4 lata - to fakt. Najpierw powstanie Akademia (do końca dekady) - tak jak to się działo w kilku innych miastach, a póżniej ewolucyjnie Uniwersytet.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 9 sty 2006, o 00:54

Paweł ma racje, filia to dwa wydziały, dopiero wtedy będzie można mówić o istnieniu takiej. Planowane inwestycje to dobry początek na drodze do utworzenia dużej fili UAM w Kaliszu.
Akademia powstanie z samego PWSZ, nowa ustawa o uczelniach wyższych nie przewiduje po prostu czegos takiego jak wyższe szkoły zawodowe. Kiedyś o tym już pisałem, powstaną dwa rodzaje uniwersytetów, a niższej rangi uczelnie nazwane zostaną Akdemiami, nazwa przyjemniej brzmi zdecydowanie. Uważam, że budowa dwóch konkurujących osrodkó w Kaliszu będzie sprzyjać rozwojowi.

pejol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1008
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: pejol » 9 sty 2006, o 10:59

JA nie powiedzialem ze ma byc Uniwerek za 4 lata, czytaj uwaznie :!:

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 9 sty 2006, o 16:13

Paweł ma racje. Narazie nie zanosi się, by na UAM powstał kolejny wydział. Jeszcze jedno kaliska kadra pozostawia sobie wiele do życzenia. PWSZ jest zbyt młodą placówką, by w przeciągu 4-6 lat stworzyć np. akademię czy politechnikę (a szkoda).

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 9 sty 2006, o 18:03

PWSZ przekształci się w Akademie bo takie są wymogi ustawowe i to nie za 6lat, a szybciej zdecydowanie. Pisaliśmy o tym już.

Pawel

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 9 sty 2006, o 19:19

@TomS jesteś w błędzie.Ośrodek zamiejscowy stanowi niższej rangi ośrodek od filii.Fila to samodzielność.
A to że Poznań chce inwestować w Kaliszu trzeba się tylko cieszyć.Szkoda że nie zrobił tego wcześniej np. 20 lat temu gdy powstawał zalążek uczelni.Ale jak to mówią lepiej póżno niż wcale.

T.Boy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 9 sty 2006, o 21:34
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: T.Boy » 9 sty 2006, o 21:46

W Kaliszu mamy WYDZIAŁ uniwerku a nie żaden ośrodek zamiejscowy, z takowym mamy do czynienia w Ostrowie.Wydział, który ma takie same prawa jak 12 pozostałych z Poznania, i na pewno nie jest piątym kołem u wozu. A co do powstanie Uniwersytetu Kaliskiego to powiedzmy, że jest pewna grupa osób przyssanych do stołka, które wiedzą, że jak powstanie uniwerek to utracą pracę w szkole państwowej.Władze wydziału bardzo chcą by powstał w Kaliszu uniwersytet a najbardziej w staraniach popiera ich Poznań.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 9 sty 2006, o 22:38

Właśnie T.Boy trafił w sedno. Bo i ja nie miałem racji, ani Paweł. O randze kaliskich wydziału/wydziałów (bo jest 1 cały i 1 na spółkę z Poznaniem) świadczą kierunki, jakich nie ma nawet w Poznaniu - np. ochrona dóbr kultury czy arteterapia z czymś tam. No i jaka filia prowadzi studia dzienne? Studiowałem kiedyś na prawdziwej filii - akademii ekonomicznej z poznania - i to była prawdziwa filia - zajęcia w weekendy co 2 tygodnie i tyle. A UAM kaliski - akademiki, rozbudowy etc - takich rzeczy na filiach nie ma.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość » 9 sty 2006, o 23:50

Widac jeszcze mało wiesz i malo widziałeś.Hierarchia jest mniej więcej taka:
1.Punkt konsultacyjny wyższej uczelni.
2.Wydział zamiejscowy (można nazywac go ośrodkiem jak kto woli)
3.Filia wyższej uczelni (minimum dwa wydziały)
4.Samodzielny Uniwersytet.

Byc moze cos pominąłem ale czytałem na ten temat dość dawno.Jak widać narazie jesteśmy na punkcie 2.
Tak to wyglada.A że czasami niektóre ośrodki prowadzące wyklady w weekendy nazywaja siebie filiami to tylko po to aby sobie dodac prestiżu.

Jak wyglada przykładowa filia wyższej uczelni poszukaj sobie informacji o Bielsku Białej i tamtejszej filii Politechniki Łódzkiej (obecnie Akademia Techniczno-Humanistyczna).

Pawel

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 9 sty 2006, o 23:55

I jeszcze jedno zapomniałem dopisać.Wyższa uczelnia to nie tylko baza w postaci akademików czy sal wykładowych.To przede wszystkich odpowiednia kadra naukowa a tej brakuje w Kaliszu niestety.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 10 sty 2006, o 00:18

Jeżeli ktoś tu mało wie i mało widział, to Ty jesteś tą osobą. Oto struktura UAM: http://www.amu.edu.pl/index.php?linkid=2
Jak byk na liście jest WPA i Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej.

A tu masz listę badań prowadzonych na UAMie. Ciekawe, że aż 23 badania są prowadzone na samym WPA. No ale we filiach (których nikt tu nawet nie wspomina) to jest tyle badań prowadzonych, że nikt ich nawet nie wymienia ;)
http://www.amu.edu.pl/index.php?linkid=5

Proponuję zapoznać się ze strukturą Uniwersytetu Śląskiego (http://www.us.edu.pl/). Tam centrala jest rzecz jasna w Katowicach, podobnie jak i większość wydziałów. Jednak część wydziałów mieści się w Sosnowcu i Cieszynie. Wydziałów, które tam są, nie ma w Katowicach. Podobnie jest z UAMem - w Poznaniu nie ma Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego - jest w Kalszu. U nas bowiem nie ma żadnej filii, czy czegoś takiego. Struktura (choć na znacznie mniejszą skalę) jest jak na Un.Śląskim. Na 13 wydziałów UAM, 12 mieści się w Poznaniu, 1 w Kaliszu (plus instytut filologii polskiej).

Proponuję zatem postudiować na UAMie, albo dowiedzieć się u żródeł (a nie od kolegi czy tam od jeszcze kogoś), popatrzeć jak to wygląda w Polsce w rzeczywistości.

I jeszcze jedno: a tu masz zamiejscowy ośrodek poznańskiej Akademii Ekonomicznej w Kaliszu:
http://ae.poznan.pl/pages/i/1/9004.php
Z pewnością, nazwano kaliski ośrodek zamiejscowym, żeby dodać mu prestiżu ;)
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 10 sty 2006, o 00:21

Pawel pisze:I jeszcze jedno zapomniałem dopisać.Wyższa uczelnia to nie tylko baza w postaci akademików czy sal wykładowych.To przede wszystkich odpowiednia kadra naukowa a tej brakuje w Kaliszu niestety.
Zapraszam do dawnego WOMu, gdzie zajęcia ma kaliska polonistyka. Nie jest to może jakaś ogromna ilośc wykładowców, ale wystarcza do prowadzenia dziennych i zaocznych studiów licencjackich, oraz (posiłkowani poznańskimi wykładowcami) zaocznych uzupełniających magisterskich.

T.Boy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 9 sty 2006, o 21:34
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: T.Boy » 10 sty 2006, o 13:42

Ja mam pytanie do Pawła.Na jakiej podstawie twierdzisz, że w Kaliszu nie ma odpowiedniej kadry naukowej?? Jakby takowej nie było to WP-A nie cieszyłoby się taką popularnością (był bodajże na 3 miejscu na UAM jeżeli chodzi o ilość osób kandydujących na jedno miejsce).Jeżeli kadra byłaby zła to nie byłoby studiów uzupełniających magisterskich.Jest coraz więcej profesorów, doktorów i magistrów związanych z naszym miastem. I kończąc duskusje na temat struktury "kaliskiego UAM" - W Kaliszu JEST jeden z 13 wydziałów UAM (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny) przy wydziale (nie w strukturze) znajduje się zamiejscowy zakład filologii polskiej i klasycznej, są prowadzone zajęcia na kierunku fizyka stosowana oraz historia (te 2 kierunki bodajże nie mają tutaj zakładu zamiejscowego i prawde mówiąc nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie funkcjonują), w ramach WP-A działa instutut bibliotekarstwa z Jarocina, i to jest jeden z kierunków wydziału.Mam nadzieję, że te wyliczeia wystarczą i, już nie będę musiał czytać, że w Kaliszu jest filia UAM.Pozdrawiam

Pawel

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 10 sty 2006, o 20:12

Oto własnie chodzi że w Kaliszu nie ma filii bo jest tylko jeden wydział.Tak trudno to zrozumieć ?A dlaczego jest tylko jeden wydzial a nie więcej ?Dlatego że brakuje własnie m.in wiekszej liczby odpowiedniej kadry.To ze w Kaliszu jest wydzial którego nie ma w Poznaniu o niczym nie świadczy.
Zobaczycie że kolejnym etapem rozwoju uczelni w Kaliszu będzie powstanie drugiego wydziału.Nie wiem jakiego z góry uprzedzam pytanie.Potem byc moze kolejnego i wkońcu kiedy już będzie prawdziwa Filia Wyższej Uczelni mając odpowiednia liczbę wydziałów,profesorów itd. można ubeigac sie w Ministerstwie o nadanie danej uczelni rangi uniwersytetu.

kolega @młody jak zawsze posisał się elokwentną wypowiedzią

ODPOWIEDZ