Darmowa komunikacja miejska

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 16 kwie 2014, o 20:50

Z początkiem maja w Żorach ruszy bezpłatna komunikacja miejska. Miasto uważa, że darmowy transport publiczny przekona mieszkańców do rezygnacji na co dzień z samochodów; ma też zmniejszyć bariery w dostępie do edukacji, kultury czy rekreacji.
Jak poinformowała w środę Anna Ujma z żorskiego magistratu, w ten sposób miasto stanie się jednym z pierwszych w Polsce z bezpłatną komunikacją miejską. Po sześciu darmowych liniach jeździć ma osiem specjalnie oklejonych, klimatyzowanych autobusów, wyprodukowanych w 2014 r.
Liczące prawie 61 tys. mieszkańców Żory nie zrezygnują przy tym z członkostwa w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju (MZK), w skład którego wchodzi kilkanaście okolicznych gmin. Bezpłatny transport realizowany będzie w ramach MZK. Przez miasto nadal ma też przejeżdżać kilka dotychczasowych linii Związku.

- Z komunikacji miejskiej w naszym mieście korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze. W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport stanowią poważną pozycję w rodzinnych budżetach. Darmowa komunikacja miejska zachęci mieszkańców, aby z samochodów przesiedli się do autobusów - powiedział cytowany w środowym komunikacie prezydent Żor Waldemar Socha.

- Jesteśmy przekonani, że darmowa komunikacja miejska w znacznym stopniu ułatwi naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także poprawi dostępność miejsc pracy. Nasze miasto szybko się rozwija, ale (...) nowe dzielnice mieszkaniowe i zakłady pracy są coraz bardziej oddalone od centrum. Bezpłatna komunikacja miejska z pewnością skróci ten dystans - dodał Socha.

Wraz z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej zlikwidowanych zostanie sześć z dotychczasowych dwunastu linii MZK obsługujących teren tego miasta (o numerach 301-306). W ich miejsce pojawi się siedem linii bezpłatnych (o numerach od 01 do 07).

Nowe linie będą miały inne trasy niż dotychczasowe - likwidowane. Wyjątkiem będzie linia 05, która będzie prowadziła trasą dotychczasowej linii 301. Dwie linie - 01 i 02 - będą miały charakter okrężny.

Zmiana tras będzie wiązała się z utworzeniem kilkudziesięciu nowych przystanków oraz likwidacją niektórych dotychczasowych.
Władze Żor zdecydowały o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji wobec spadającej w ostatnich latach liczby pasażerów miejskich autobusów. Skutkowało to rosnącą dopłatą z budżetu gminy do komunikacji, która ostatnio pokrywała 72 proc. kosztów. Rosły też ceny biletów, co jeszcze bardziej ograniczało liczbę pasażerów.

Jak podkreślali przedstawiciele magistratu, mają świadomość, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji nie jest możliwe w większych miastach, gdzie system transportu miejskiego jest bardziej rozbudowany i kosztowny. W Żorach, na tle innych miast, jest on tani. Według wcześniejszych szacunków wprowadzenie bezpłatnych przejazdów miało zwiększyć wydatki na ten cel z 2,4 do 3,3 mln zł rocznie.
http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title, ... omosc.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6686
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: gawronik13kalisz » 16 kwie 2014, o 21:21

U nas nie opłaca się linia nocna, więc tym bardziej wszystkie linie za FREE :D
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Kudlaty » 17 kwie 2014, o 11:55

sprobujmy i zobaczmy czy to sie Kaliszowi oplaci. Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem darmowej komunikacji bo jak by nie patrzac mamy kapitalizm a nie socjalizm. W Tallinie wprowadzono darmowa komunikacje miejska jako pierwsze miasto w Europie i nie sa mieszkancy tego miasta z tego zadowolenii. No ale coz mozna zrobic badania jeszcze do tego i zobaczyc czy to sie oplaca

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3724
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Vocatont » 17 kwie 2014, o 18:48

W Polsce jest sporo takich miast gdzie mamy komunikacje za FREE!
NP: Nysa,Gostyń czy Żory właściwie coraz więcej o tym słychać i coraz więcej miast ma darmo...

Nas nie stać na Wifi w autobusach a co dopiero myśleć o takim czymś?

Kudlaty daj mi newa lub coś związane z niezadowolonymi??
Co zatkane autobusy?? To niech wielkie szefowie polityki zapewnią więcej kursów :)
Na tym ma to chyba polegać zmniejszenie korków!
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy

Awatar użytkownika
~Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 314
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:22
Lokalizacja: Czaszki

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: ~Kefas » 20 kwie 2014, o 19:04

Beka. Zacznijmy od tego, że komunikacja miejska nigdy nie będzie darmowa, dlatego że autobusy nie jeżdżą na wodę. Wprowadzenie tak absurdalnego pomysłu spowoduje gigantyczne zadłużenie miasta co byłoby strzałem w stope. Poza tym środki na takie coś zostaną wzięte z naszych podatków i zapłaci za to kazdy nawet osoba nie korzystajaca z KLA. Więc - nie dziękuje.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 20 kwie 2014, o 20:47

Może na początek wprowadzić bezpłatny przejazd lub za 50% zniżką dla kierowców właścicieli pojazdów za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Coś w stylu dnia bez samochodu. Sporo ludzi dojeżdża do pracy samochodem samotnie bo jest porównywalnie cenowo z KLA. Sprawdzić jakie będzie zainteresowanie i czy to spowoduje mniejszy ruch pojazdów. Ekologię najlepiej wprowadzać przez atuty ekonomiczne.
Miasto dotuje kilku milionami KLA , wiec obecnie też każdy z mieszkańców się dokłada , obojętnie czy korzysta z komunikacji miejskiej czy nie.

wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: wayne » 21 kwie 2014, o 00:08

Jak mam jechać śmierdzącym Volvo B10 BL z szybami przez które nic nie widać. I do tego z Dobrzeca na Majków przez Śródmieście to nawet niech bena kosztuję 10 zł to wolę swoim. A tak a'propo tych szyb, KLA niech robi kursy okolicznościowe typu "ostatni kurs" na cmentarz wiadomo jaki. Z tymi szybami to ewenement na całą Polskę, widziałem złomy w wielu miastach, ale okna miały normalne czyli przejrzyste. I jeszcze niech kierowcą będzie bucowaty gbur po 50-ce z mentalem typowo prl-owskim to nie wiem czy jestem w realu, czy też w filmie Bareji.

Mrc86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 18 mar 2013, o 09:35

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Mrc86 » 23 kwie 2014, o 19:52

Poprawka jazda autem nigdy nie bedzie nawet zblizona do oplacalnosci jazdy autobusem ;)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 23 kwie 2014, o 21:15

Mrc86 pisze:Poprawka jazda autem nigdy nie bedzie nawet zblizona do oplacalnosci jazdy autobusem ;)
Jeżeli brać pod uwagę jedynie koszty paliwa i biletów to jazda autem osobowym na niewielkich odcinkach jest bardziej opłacalna. Jeszcze bardziej wzrasta z ilością osób w pojeździe.
Przykładowo mój Yaris pali 6l ON/100km w mieście. Zatankowanie 6l x 5,2zł = 31,2zł . Jazda do miasta z oś Dobrzec to około 5km. Czyli jeden dojazd kosztuje mnie 1,56zł wobec 2,5zł za bilet.Jak jedzie cala rodzina to są spore oszczędności. Dochodzi też kwestia czasu i wygody. Podjadę pod sam adres na określoną godzinę siedem dni w tygodniu o każdej porze.
Wreszcie warunki jazdy są nieporównywalne. Zawsze się zastanawiam jak często są czyszczone fotele pokryte jakąś tkaniną. Różni ludzie jeżdżą , nieraz bezdomni którzy czystością nie grzeszą. Mam nieraz opór przed siedzeniem.
Zimą jak jechałem to dewasto tak kopciło iż ludzie zgłaszali kierowcy że się pali autobus. W domu wszystkie łachy mi śmierdziały spalinami. Latem natomiast można się udusić z gorąca. W nowych autobusach niewiele otwierających się okien a z klimą niewiele autobusów.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 13 lip 2014, o 10:38

Mit darmowej komunikacji miejskiej
„Darmowa” komunikacja miejska obecnie funkcjonuje na różnych zasadach zaledwie w kilkudziesięciu, zazwyczaj mniejszych miastach w Europie (w tym kilku polskich) i Stanach Zjednoczonych. Skąd wziął się pomysł całkowitego dotowania publicznej komunikacji?
http://www.calisia.pl/articles/23069-mi ... -miejskiej" onclick="window.open(this.href);return false;

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 398
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: aldi » 13 lip 2014, o 13:50

Masz rację.
Ale co z tego. Ludziska jak usłyszą że jest coś za darmo, to łykną to jak byk pyrę:-)
Ani Państwo ani Miasto ani żadna wadza nie ma innych pieniędzy jak ludzkie podatki.
Liczy się tylko to, ile z tego trafi na konto różnych politykierów.

serafinpawlak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2014, o 14:38
Lokalizacja: Gdynia

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: serafinpawlak » 17 lip 2014, o 14:44

z tego co patrze to póki co tylko komunikacja w Zorach jest darmowe w naszym PAŃSTWIE:d szkoda ze tylko tam, chętnie bym śmigał komunikacją bez biletu

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 20 sie 2014, o 06:53

Bunt pasażerów
Podwyżki cen biletów skutecznie zniechęciły nas do korzystania z autobusów czy tramwajów. Komunikacją miejską jeździ rekordowo mało osób – informuje "Metro".
W ciągu ostatnich trzech lat ceny biletów komunikacji miejskiej w polskich miastach wzrosły średnio o ok. 25 procent. Tymczasem jak wynika z najnowszych danych GUS-u, w ub.r. z komunikacji miejskiej w całej Polsce korzystaliśmy 3,6 mld razy. To o 6 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniejsza liczba pasażerów od 10 lat.
Według Jana Jakiela, szefa stowarzyszenia Siskom, mieszkańcy wybierają coraz częściej alternatywny transport. "Tak jest w Warszawie, która choć ma wzorowy system komunikacji, to wielu mieszkańców po podwyżkach wybrało rowery" – dodaje Jakiel. Według GUS-u liczba pasażerów komunikacji na Mazowszu spadła aż o 17 proc.

Niemal o 20 proc. mniej pasażerów może być w Olsztynie. Tu urzędnicy winą za to obarczają nie tylko rowery, ale też samochody. "Są coraz tańsze, rośnie liczba rodzin, w których są po dwa pojazdy, więc transport publiczny z nimi przegrywa"
http://biznes.onet.pl/bunt-pasazerow,18 ... rasa-detal" onclick="window.open(this.href);return false;

Dużo moich znajomych zwłaszcza na liniach podmiejskich zabiera się jednym samochodem do pracy, robiąc zrzutkę na paliwo dla kierowcy. Jest to tańsze , wygodniejsze i pewniejsze niż oczekiwanie na niepewny autobus. Prywaciarza w pracy nie obchodzą powody spóźnienia.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 22 sie 2014, o 17:58

Mieszkańcy Mławy będą mieli darmową komunikację miejską
W połowie października w Mławie (Mazowieckie) ma zacząć funkcjonować miejska komunikacja autobusowa, której miasto dotychczas nie posiadało. Uruchomione zostaną trzy linie: podstawowa i dwie uzupełniające. Dla mławian przejazd busami miejskimi będzie bezpłatny. Mława to miasto na północnym Mazowszu, liczące ok. 30 tys. mieszkańców. Dotychczas rolę komunikacji miejskiej spełniał tam miejscowy PKS. dla mieszkańców Mławy oraz osób, które płacą tam podatki, korzystanie z komunikacji miejskiej będzie bezpłatne. Pozostali za przejazd będą musieli zapłacić 2 zł - bilet normalny i 1 zł - bilet ulgowy.
http://moto.wp.pl/kat,1034079,title,Mie ... omosc.html" onclick="window.open(this.href);return false;

monikka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 28 sie 2013, o 21:06

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: monikka » 22 paź 2014, o 19:59

Caspress pisze:W Polsce jest sporo takich miast gdzie mamy komunikacje za FREE!
NP: Nysa,Gostyń czy Żory właściwie coraz więcej o tym słychać i coraz więcej miast ma darmo...

Nas nie stać na Wifi w autobusach a co dopiero myśleć o takim czymś?
niestety ale święta prawda.
Kalisza nie stać na wiele innych palących inwestycji a co dopiero na darmowe KM.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Cristof » 6 kwie 2017, o 16:55

​Warszawa: Od września bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek i gimnazjów
Od września br. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej - zdecydowali w czwartek jednomyślnie stołeczni radni. Prawo do darmowych przejazdów może uzyskać ok. 150 tys. uczniów.
Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/mazowieckie/new ... gn=firefox" onclick="window.open(this.href);return false;

A może by i u nas wprowadzić.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4854
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: jasiek20 » 6 kwie 2017, o 17:01

Cristof pisze:​Warszawa: Od września bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek i gimnazjów
Od września br. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej - zdecydowali w czwartek jednomyślnie stołeczni radni. Prawo do darmowych przejazdów może uzyskać ok. 150 tys. uczniów.
Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/mazowieckie/new ... gn=firefox" onclick="window.open(this.href);return false;

A może by i u nas wprowadzić.
Nie stać nas na to. Poza tym w mieście wielkości Kalisza jest to zbędne.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3724
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Vocatont » 6 kwie 2017, o 19:59

jasiek20 pisze:
Cristof pisze:​Warszawa: Od września bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek i gimnazjów
Od września br. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej - zdecydowali w czwartek jednomyślnie stołeczni radni. Prawo do darmowych przejazdów może uzyskać ok. 150 tys. uczniów.
Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/mazowieckie/new ... gn=firefox" onclick="window.open(this.href);return false;

A może by i u nas wprowadzić.
Nie stać nas na to. Poza tym w mieście wielkości Kalisza jest to zbędne.
Jasiek głupoty gadasz mniejsze miejscowości na to stać a Kalisza nie?
Jest to zbędne to właśnie Kalisz ma wieczny problem ze smogiem jak i dużą liczbą pojazdów w mieście.

Akurat ostatnio zmieniałem auto i byłem prawie tydzień bez auta więc miałem przyjemność korzystać z naszych pięknych autobusów tym razem akurat z 19E średnio opóźniony o 10-15 minut a ceny biletów tak drogie że dla osoby posiadające samochód oznacza to tylko nie wielkie oszczędności tak że nie ma sensu przesiadać się z samochodów na autobusy.

Pomijając już fakt że autobusy jeżdżą tak rzadko że ciężko się nimi wstrzelić w godziny na których ci zależy.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy

Julka27
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 wrz 2017, o 14:39
Lokalizacja: Pleszew
Kontakt:

Re: Darmowa komunikacja miejska

Post autor: Julka27 » 20 wrz 2017, o 14:49

Z jednej strony wszyscy mowia o smogu (za chwile sezon grzewczy wiec znowu sie zacznie), z drugiej o nie wpuszczaniu aut do centrow miast. Nie mozna opierac wszystkiego o zakazy, trzeba dac cos ludziom na zachete. Darmowa komunikacja miejska byla by pod tym wzgledem dobra opcja. Swoja droga jestem ciekawa czy centra by wymarly gdyby faktycznie wprowadzic zakazy wjazdu samochodow.

ODPOWIEDZ