Remont więzienia w Kaliszu/zamknięcie

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4311
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Remont więzienia w Kaliszu/zamknięcie

Post autor: andrzej » 2 sty 2007, o 09:46

GŁOS WIELKOPOLSKI: Więzienie do remontu
Ponad 8 milionów złotych mają kosztować remonty, jakie planuje dyrekcja Zakładu Karnego w Kaliszu. Na przebudowę czeka pawilon, w którym przebywają skazani.

– Musimy dostosować placówkę do wymogów stawianych przez wymiar sprawiedliwości. Chcemy, żeby w celach były kąciki sanitarne. Teraz na małej powierzchni znajduje się łóżko, stół, toaleta i ubikacja – mówi Remigiusz Czaja, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Kaliszu.
Aby kaliskie więzienie spełniało wszystkie standardy, konieczne jest przeprowadzenie wielu dodatkowych inwestycji. Należy przebudować cały system centralnego ogrzewania, od nowa ułożyć również instalację elektryczną.

Głos Wielkopolski strona 11.
Andrzej

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2462
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec
Kontakt:

Post autor: LUK » 2 sty 2007, o 12:26

Kilkanascie miesięcy temu mówilo się coś o odnowieniu elewacji. Ciekawe czy w tej kwocie jest tez ta inwestycja?

d3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 457
Rejestracja: 17 sty 2006, o 16:44
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: d3 » 2 sty 2007, o 12:38

A odnowienie elewacji przydałoby się, bo teraz wiezienie wygląda fatalnie z zewnątrz.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz
Kontakt:

Post autor: TomS » 2 sty 2007, o 16:23

jest to w planach. Nie wiem czy mieści się to w tych 8 mln ale plany są. Niestety zależy to od ministerstwa sprawiedliwości (które także w Kaliszu finansuje remont sądu).
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Awatar użytkownika
FATUM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1448
Rejestracja: 25 lis 2005, o 18:43
Lokalizacja: Kalisz/Zduńska Wola
Kontakt:

Post autor: FATUM » 2 sty 2007, o 16:46

Powinni jeszcze uruchomic "tv wiezienna" jak w ktoryms Polskim wiezieniu,zamiast wyrzucac kase w wiekszosci na szumwiny siedzace w pierdlu lepiej przeznaczyc na szczytniejsze cele 8)
I COULD HAVE EVERYTHING BY DISEASES I HAVE NOTHING

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4311
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 1 sty 2008, o 20:46

Remont więzienia
01-01 14:38 Kalisz | Życie społeczne


Już 4,5 miliona złotych pochłonął remont kaliskiego więzienia przy ul. Łódzkiej, ale najdroższe prace nadal pozostają jeszcze do wykonania.


Jak przyznaje mjr Jarosław Banasik, dyrektor zakładu karnego, najważniejszy jest remont kotłowni, bo teraz ogrzanie tak dużego zabytkowego obiektu graniczy z cudem:


"To w tej chwili jest największa inwestycja. Na to potrzeba około 10 milionów złotych. Liczymy na to, że niedługo uda się zrobić remont kotłowni"

Ministerstwo sprawiedliwości powinno w pierwszym kwartale zdecydować kiedy będzie można przystąpić do kolejnego etapu remontu kaliskiego zakładu karnego. Do tej pory wyremontowano już m.in. salę widzeń, biurowce, powstała też nowa wieża strażnicza.

radio centrum

Ciekawe kiedy elewacje zewnętrzną tego więzienia odnowia bo wyglada to koszmarnie :roll:
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9237
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 1 sty 2008, o 22:54

Nie wiem czy wiecie ,ale kaliskie więzienie to zabytek.Gdzieś czytałem,że to najdłużej działające więzienie.Od jego wybudowania w połowie XIXw. do dziś służy jako więzienie.Kiedy inne więzienia w Polsce zmianiały swój adres,nasze od poczatku do dnia dzisiejszego spełnia funkcje dla których zostało wybudowane.
Ciekawe czy turystów by zaciekawiło.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4311
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 3 sty 2008, o 10:38

Kalisz

Kalisz ma nowe więzienie
Zakończyła się budowa otwartego zakładu karnego w Kaliszu Szczypiornie. Wiosną trafią tam więżniowie odbywający karę za drobne przestępstwa: m.in za niepłacenie alimentów, czy jazdę pod wpływem alkoholu. Placówka powstała na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w obiektach, które do lat 90. służyły właśnie jako półotwarty zakład karny - mówi rzecznik kaliskiego więzienia Remigiusz Czaja.

To będzie tzw. "oddział zewnętrzny" naszego zakładu zlokalizowany na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. Oddział przeznaczony dla 80 skazanych - tych, którzy powinni odbywać karę w zakładzie typu półotwartego, dorosłych mężczyzn pierwszy raz odbywających tę karę. Mają tam przebywać skazani, którzy są zatrudnieni poza terenem zakładu - powiedział Remigiusz Czaja Radiu Merkury.

Wartość inwestycji to blisko 2.5 milionów złotych. Finansuje ją Centralny Zarząd Służby Więziennej.

żródło Radio Merkury

No to w Kaliszu mamy juz dwa więzienia jedno zabytkowe a drugie nowe :roll: :wink:
Andrzej

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1257
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno
Kontakt:

Post autor: tomash » 3 sty 2008, o 13:33

Niedługo postaram sie o jakieś zdjęcia ;)

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1257
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno
Kontakt:

Post autor: tomash » 17 wrz 2011, o 20:43

Caspress pisze:Zakład Karny w Kaliszu będzie modernizowany
Zapowiedział podczas sobotniej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Koszt inwestycji, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w kaliskim więzieniu oraz Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej wyniesie ponad 10 milionów złotych.
Obrazek
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski
Minister Krzysztof Kwiatkowski odwiedził Kalisz z inicjatywy senatora Mariusza Sebastiana Witczaka z Platformy Obywatelskiej. Najpierw spotkał się z prezydentem Kalisza Januszem Pęcherzem, póżniej z kaliskimi dziennikarzami. Podczas konferencji prasowej poinformował o decyzji w sprawie kaliskiego Zakładu Karnego.

Zakład Karny jest jednym z kilku najstarszych budynków w Polsce, wykorzystywanym dalej przez polską penitencjarystykę. Chciałbym publicznie zadeklarować decyzję, której konsekwencje opiewają łącznie na kwotę ponad 10 milionów złotych. W planie zadań inwestycyjnych pojawią się pewne zadania, które mam nadzieję, że w sposób znaczący zmienią kształt tej części miasta związanej z Zakładem Karnym. Podjąłem dziś ostateczną decyzję o wpisanie na listę zadań inwestycyjnych polskiego więziennictwa w przyszłym roku zadania „Modernizacja Zakładu Karnego w Kaliszu” – modernizacja połączona z rewitalizacją. Koszt tego zadania to 8 milionów 100 tysięcy złotych. To oznacza radykalną rewitalizację – przebudowę i modernizację Zakładu Karnego w Kaliszu. Będziemy wymieniać praktycznie wszystko – od murów zewnętrznych, które zostaną zburzone i w tym miejscu zostaną zbudowane nowe – na tych obecnych odznaczył się już upływ czasu – po kompleksową modernizację wszystkich budynków w Kaliszu. Ta kompleksowa modernizacja będzie wymagać i wymiany stropów, podłóg, przebudowy cel, po wymianę całej instalacji, która jest w Zakładzie Karnym – wodno – kanalizacyjnej, elektrycznej, wodociągowej i in. Zakład Karny w Kaliszu przez 160 lat nigdy nie miał takiego kompleksowego remontu, realizowano tylko prace dorywczo modernizacyjne. W Zakładzie przeprowadzona będzie wymiana całej stolarki okiennej. Mamy wstępną zgodę konserwatora zabytków na to, by były to większe okna. Co to w praktyce dla mieszkańców Kalisza oznacza – z zewnątrz budynek będzie wspaniale wpisywał się w architekturę Kalisza. Zlecamy jak najszybsze przygotowanie dokumentacji. Chciałbym, by to zadanie udało się zrealizować w 2013 roku. Tych dobrych wiadomości jest jednak na poziomie 10 milionów złotych. Mamy już dokumentację, by w Zakładzie Karnym oprócz tych prac modernizacyjnych, w przyszłym roku, w oparciu o dokumentację, którą już w tym roku zleciliśmy i odbieramy, wymienić kotłownię. To jest koszt ponad 530 tys. zł. Przejdziemy z uciążliwej dla środowiska kotłowni węglowo – koksowej na ogrzewanie gazowe jako ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku. Nową kotłownię planujemy oddać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Remonty planowane są także w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Kalisz jest miejscem szczególnym dla polskiej penitencjarystyki, ponieważ to tutaj znajduje się Wyższa Szkoła Oficerów Służby Więziennej. Także w tym kompleksie przyszły rok będzie oznaczał duże prace budowlane. Tzw. budynek sztabowy – jeden z najstarszych budynków będzie kompleksowo zmodernizowany. Powstaną tam nowoczesne sale dydaktyczne, sala tajna, serwerownia i in. Całość tych prac kosztować będzie powyżej 1,5 miliona złotych. Prace mają być ukończone w przyszłym roku – zapowiedział minister.

Zobaczyłem to dziś na TVP INFO :)
I poszperałem w necie :)
http://www.calisia.pl/articles/11844-za ... ernizowany

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 4212
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)
Kontakt:

Post autor: milo » 17 wrz 2011, o 23:42

Ciekawe.
Mury mają być wyburzone i odbudowane - one nie są zabytkowe ?
Powiększenie okien ? Może ma związek z przepisami hm...humanitarnymi.
Oby nie skończyło się to na wymianie kotłowni ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6727
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Post autor: gawronik13kalisz » 18 wrz 2011, o 09:39

No właśnie. Obecne mury się sypią ale żeby od razu je burzyć! Pani konserwator się na to zgodziła ?! Jak już pisałem wcześniej, ale się gdzieś ten post zapodział, więżniowie nam jak nic pouciekają ;)
Do rzeczy - żeby te nowe mury były identyczne jak obecne, bo jak postawią jakieś "nowoczesne i miejskie" no to wiemy jak to będzie wyglądało. Powinny pasować do starych ( ponad 160 letnich) zabudowań Zakładu Karnego.
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4311
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 18 wrz 2011, o 15:07

10 milionów dla więzienia

"Ponad 10 mln złotych przeznaczy rząd na kompleksową modernizację kaliskiego więzienia" - poinformował w Kaliszu minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Remont obejmie wymianę stropów, podłóg, przebudowę i zwiększenie cel, tak aby spełniały warunki UE oraz wymianę całej instalacji.

"Praktycznie będziemy wymieniać wszystko: od murów zewnętrznych, które zostaną zburzone po kompleksową modernizację wszystkich budynków zakładu karnego w Kaliszu" - powiedział minister Kwiatkowski.

Kolejne pieniądze pójdą na wymianę kotłowni z węglowej na ekologiczną. Remont ma być zakończony w 2013 roku. Cały teren wokół kaliskiego więzienia zostanie zrewitalizowany. Będzie to pierwszy tak kompleksowy remont kaliskiego więzienia.

Kaliski zakład karny mieści się w zabytkowym obiekcie z pierwszej połowy XIX wieku. Jest on jednym z nielicznych zakładów karnych w Polsce, który od początku powstania służył jako więzienie.

Radio Merkury
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9237
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 20 wrz 2011, o 10:08

MirekDB uważasz, że jak czegoś nie widac, tzn. że może być. Tak, bo nie wiem, czy cię dobrze zrozumiałem.
Powiększenie okien to już bardzo duża ingerancja. Ktoś na Calisii napisał, że wenątrz więzienie to XIX, a teraz nam to przerobią. Tak wspomniał, że za taką kasę można postawić nowe więzienie w Szczypiornie.
Kaliskie więzienie to unikat, to był jeden z powodów dla których przyjechała ekipa filmowa z Belgii. Sami producenci mówili, że takich więzien prawie już nie ma. W Polsce nie dba sie zupełnie o zabytki, no chyba, że kościoły.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 958
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Post autor: MirekDB » 20 wrz 2011, o 10:32

K-man przekleństwem tego budynku jest właśnie 160 lat, które dzieli nas od czasu wybudowania tego obiektu zapewne wtedy był nowoczesnym i spełniającym wymogi więziennictwa budynkiem, ale od tego czasu zmieniły się jednak wymogi, jakie powinien spełniać taki obiekt dla tego, jeżeli nadal ma spełniać funkcję więzienia musi być zmodernizowany.
Sobieray proponuje, aby zmienić funkcję tego budynku, ale wtedy też będzie konieczność przebudowy jedyna szansa na to żeby obiekt pozostał w obecnej formie to muzeum tylko, kto je będzie finansował?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9237
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 20 wrz 2011, o 10:46

Uwierz mi, że ja rozumiem twoje podejście. Głównie chodzi o finasnse, ale są wartości, które trzeba chronić ponosząc pewne koszty. Możemy stracić coś szczególnego. Zabytek po przeróbce bardzo rzadko ma taki sam potencjał, jak wcześniej.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6727
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24
Lokalizacja: CALISIA

Post autor: gawronik13kalisz » 20 wrz 2011, o 14:46

Jeżeli w kaliskie więzienie miałoby pełnić inną funkcję to zapewne była by to galeria handlowa albo wielki bank.
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6806
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 20 wrz 2011, o 16:12

Można remontować.....owszem,ale dlaczego nie można robić tego rękoma pensjonariuszy którzy tam przebywają :?: :?: Przecież można by było zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6823
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 3 paź 2011, o 23:55

Musi być przetarg! A ,,pensjonariusze'' nie mogą być stroną . Oni i tak już są ,,z drugiej strony''.
Dawno już sugerowałem, by ten obiekt przerobić na hotel ze smakowitą gastronomią . Sam kiedyś spędzałem noc w takim tunezyjskim obiekcie podczas study tour. Ten był jednak od podstaw budowany a la więzienie. Wyobrażcie teraz sobie ,,łykend'' z gorącą ,,laską'' przykutą do wyra :). Ach co za doznania. Tylko my, Polacy mamy marne pojęcie o interesach. Przeciez do takiego ,,Five Stars'' & all inclusive zjeżdżałoby po pół Białorusi , Rosji a nawet z Mongolii. Wiem , co mówię, bo kiedyś tam, we wnetrzu więziennej świetlicy na I piętrze, cykałem ze 60 zdjęć dowodowych. Piętra poodzielane siatką, która w knajpie mogła by słuzyć za batut,heh! Spytajcie o to tego warszawskiego Mongoła Bilego . Jego tam tylko trzeba wpuścić z owcą i Babcią. A potem pozostanie juz marketing i przyjmowanie rezerwacji!! Ekipa, która taką inwestycję zrealizuje, następne wybory ma z głowy :wink:.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4311
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 8 paź 2011, o 18:38

Obrazek

to podpora muru zniknie w końcu

KALISZ - Miasto wesprze remont zabytkowego więzienia?


Wczoraj 07:14:56 , Aktualizacja wczoraj 08:45:33

Widniejący przy wjeździe do centrum miasta zabytkowy XIX-wieczny budynek kaliskiego więzienia mógłby być wizytówką miasta, świętującego w tym roku jubileusz 18,5 wieków istnienia. Jednak zabytek zamiast zachwycać, wkłuje w oczy zaniedbaniem.

Ostatnio o podjęcie działań powstrzymujących degradację budowli, wzniesionej w 1846 roku według projektu warszawskiego architekta Henryka Marconiego, zaapelowała do prezydenta Kalisza radna Ewa Witczak. Potrzebę wykonania generalnego remontu Zakładu Karnego w Kaliszu dostrzega także jego kierownictwo.
– Od kilku lat za pośrednictwem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu zabiegamy o pieniądze na inwestycje poprawiające warunki bytowe osadzonych oraz stan ogólny kaliskiego więzienia – mówi kpt. Michał Pućka, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Kaliszu.

– Efektem naszych starań jest opracowana przez OISW w 2004 roku koncepcja programowa remontu. Zakłada ona wymianę wszystkich instalacji w kompleksie więziennym, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, remont cel dla skazanych, a na koniec wymianę spękanej i odpadającej elewacji. Centralny Zarząd Służby Więziennej po otrzymaniu dokumentacji projektowej wydał zgodę na remont.
Problemem okazał się jednak koszt remontu, który wówczas oszacowano na 8,6 mln zł. Dzisiaj na to zadanie trzeba byłoby jednak przeznaczyć 12– 13 mln zł. Do realizacji planu przystąpiono z założeniem, że remont potrwa co najmniej kilka lat. W pierwszym etapie rozebrano i odtworzono dwa mniejsze budynki więzienne. Od 4 lat dyrekcja OISW w Poznaniu występuje do CZSW o zgodę na remont głównej części więzienia – pawilonu penitencjarnego. Do dzisiaj takiej zgody nie uzyskała z powodu kosztów – ponad 8 mln zł. W latach 2006– 2009 CZSW inwestował bowiem w pozyskanie 17 tys. miejsc dla skazańców.
Dopiero w 2007 roku uzgodniono, że remont obiektu będzie odbywał się małymi etapami. Wyremontowano jedną z baszt od strony skrzyżowania ul. Łódzkiej z ul. Warszawską. Kolejny etap to wymiana klatki schodowej w drugiej baszcie.

– Priorytetem dla nas jest jednak zamiana kotłowni węglowej na ekologiczną gazową – mówi dyrektor Michał Pućka. – Mamy już dokumentację, ale ponownie pojawił się problem z pieniędzmi. W tej sytuacji remont budynku głównego schodzi na dalszy plan. Chyba że OISW pozyskałby jakieś żródło finansowania.
– Miasto nigdy nie kontaktowało się z CZSW w sprawie odrestaurowania kaliskiego więzienia – mówi Daniel Sztandera, wiceprezydent Kalisza. – W przyszłości nie można jednak tego wykluczyć. Współpracujemy przecież z instytucjami rządowymi. Udzieliliśmy pomocy policji na remonty jej obiektów.
Gdyby nawet OISW uzyskał pomoc finansową od samorządu Kalisza lub ministerstwa kultury, to i tak odrestaurowany budynek więzienia może zacząć cieszyć oczy dopiero za kilka lat.

Kalisz.naszemiasto.pl
Andrzej

ODPOWIEDZ