Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 3 mar 2020, o 23:22

milo pisze:
3 mar 2020, o 16:28
Dane są wiarygodne.
[...]
Doprawdy?
Rozumiem, że komputer kreśląc tą mapkę zliczał wydane pozwolenia na budowę w odniesieniu do istniejących budynków w obrębie rejonów statystycznych. Piszę „komputer”, gdyż nie widzę w tym materiale ręki człowieka.

Można zadać pytanie, jakie rodzaje budynków były brane pod uwagę i w odniesieniu do jakich rodzajów budynków istniejących zostały dokonane przeliczenia. Wydaje się, zgodnie z nieśmiałą nadzieją autora (autorów) - „[…] Te obszary mogą w najbliższych latach spodziewać się wzrostu liczby mieszkańców”, że badano jedynie pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych, względnie mieszkalno-usługowych. Nie ma to jednakże istotnego znaczenia kiedy spojrzy się na wyniki tej pracy.

Ujmując rzecz prosto, zrozumiałem, że wydanie przykładowo dwóch pozwoleń na budowę przy istniejącym jednym budynku mieszkalnym w danym rejonie statystycznym oznacza nic innego jak większą koncentrację niż w przypadku innego rejonu, gdzie wydano takowych pozwoleń sto przy liczbie stu istniejących budynków.

Weźmy pod uwagę część osiedla Dobrzec przy rondzie, którą określono jako cechującą się „umiarkowanie wysoką koncentracją” (składają się na to cztery rejony statystyczne). Na tym obszarze powstały trzy budynki wielorodzinne i hala garażowa, a zatem niewiele w mnogości gęstej zabudowy. Mniej „szczęścia” miała ta część Korczaka gdzie relatywnie intensywnie prowadzone są prace budowlane, a okazało się, że rejon ten jest „nieistotny statystycznie”. Po trosze pewnie dlatego, że ta część osiedla jest rozdzielona między dwa rejony – wschodni - niewielki (Korczak Park, dwa budynki z Nowego Korczaka) i zachodni obejmujący również ogromną część dawnego Dobrzeca.

Traktowanie „po macoszemu” zabudowy wielorodzinnej, na co uwagę zwracał milo, znajduje odzwierciedlenie w innych przypadkach. Kolejne „nieistotne statystycznie” miejsca, tym razem poza Kaliszem, to Kościelna Wieś i Boczków, nie wspominając o miejscach gdzie powstaje jedynie zabudowa jednorodzinna, takich jak : Warszówka, Pruszków, Kolonia Skarszewek, …

Ale radujmy się z obszarów „prosperity” w samym Kaliszu. Cieszą „powstające” budynki na zalewowych terenach Prosny na Rajskowie, a mieszkańcy Sulisławic, gdzie nic się nie dzieje, patrzą z zazdrością na dynamicznie rozwijającego się sąsiada z Piwonic…

Szkoda mi oczu i czasu na dalszą analizę tego materiału. Dziękuję tym co przeczytali ten wywód, a tym, których wypieki na twarzy są tak samo intensywne jak plamy karminu na tej mapie, życzę dalszych intensywnych wrażeń z lektury tej mapy.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 mar 2020, o 06:51

Vocatont możesz mi wytłumaczyć to zdanie, bo ja nie mam pojęcia o czym Ty człowieku piszesz.
"Co tu dużo mówić jasne że boli ale Ostrów nas zjada na każdym polu odsyłam do podpisu"
Skoro jak ktoś dobrze zauważył, jeśli ruszyłaby budowa bloków o których wiemy. Będzie tego 27, choć nie sądzę, aby wszystko ruszyło w tym roku.
Możliwe, że inwestycję też końcu się ruszą po wielu latach mega posuchy.

Jak dla mnie jeśli ta mapka pokazuje chyba rozlewanie się miast. A więc Sector nie ma się czym podniecać. Chyba nikt nie zwrócił uwagi na Konin i jego okolice, które na tej mapce mają najwięcej "czerwieni" po Poznaniu. A przecież wiadomo, że Poznań to chyba najbardziej rozlane miasto w Polsce.
A co do Konina, czy wy w ogóle czytacie o sytuacji w tym mieście. Według prognoz będzie to jedno najbardziej wyludniających się miast w Polsce i najbardziej wyludniające się miasto w Wielkopolsce. Miasto chyba z największym bezrobociem w Wielkopolsce. Miasto, które walczy o przetrwanie, gdyż jest uzależnione praktycznie od kopalń odkrywkowych. A mieszkańcy regionu (mają rację) nie chcą zgodzić się na nowe. Poznań i Warszawa na dziś nie mają pomysłu na to miasto. A więc nie sądzę, aby Konin nagle rozkwitł.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 mar 2020, o 10:29

...Główny Urząd Statystyczny już od dawna podaje roczną liczbę mieszkań, które polskie spółdzielnie wybudowały dla swoich członków. Trzeba przypomnieć, że do tej kategorii nie zaliczają się mieszkania sprzedawane przez spółdzielnie na wolnym rynku. Jeśli spółdzielnia buduje i oferuje lokale na zasadach wolnorynkowych, to GUS zalicza ją do kategorii deweloperów. ...
...Wynik z 2019 r. jest najniższym w całym badanym okresie. Co ciekawe, taką samą liczbę ukończonych mieszkań spółdzielczych odnotowano również w 2015 r. Jeżeli natomiast chodzi o miasta i powiaty z największą liczbą spółdzielczych lokali ukończonych przez cały miniony rok, to klasyfikacja wygląda następująco:

Warszawa - 353
Bydgoszcz - 217
Gdańsk - 192
Radom - 172
Kalisz - 116
Gorzów Wielkopolski - 101
Koszalin - 78
Kraków - 76
pow. kwidzyński - 60
Szczecin - 57

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci ... gn=firefox

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 mar 2020, o 09:38

Z zeszłego roku, ale takiej mapki tu nie było
Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 mar 2020, o 10:09

Ale pamiętajmy ze w Kaliszu sporą przewagę mają zgony nad narodzinami. I chyba nie tylko w Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 2 maja 2020, o 01:00

Na stronie GUS pojawiły się jak co roku najnowsze statystyki demograficzne.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ ... ml#archive

Liczba mieszkańców stan na dzień 31.12.2019, w nawiasie spadek lub wzrost w stosunku do 31.12.2018.

Kalisz 100 246 (-729 )
Konin 73 522 (-629 )
Leszno 63 505 (-447 )
Poznań 534 813 (-1625 )
Piła 73 139 (-259 )
Ostrów 71 931 (-119 )
powiat kaliski 83 026 (-4 )
powiat poznański 399 272 (8964 )

Ostatni rok kiedy Kalisz był "stutysiecznikiem", za rok już jesteśmy oficjalnie poniżej.
Głównym "winowajcą" spadku w Kaliszu jest ujemny przyrost naturalny - 513 osób.
Powiat kaliski notuje kolejny rok zastój.
Wprawdzie Poznań notuje jak co roku spadek, ale aglomeracja poznańska dynamicznie rośnie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 maja 2020, o 22:23

Zdziwił mnie powiat kaliski na minusie. W Kaliszu jest tragiczny przyrost naturalny co wynika z tego, ze ludzie po studiach nie wracają i zakładają rodziny w innych miastach. A wyjeżdża ich sporo. Trochę uciekła za granicę, dużo ludzi jest samotnych i w ogóle nie ma dzieci.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 4 maja 2020, o 10:06

Mnie najbardziej przeraża ta dynamika z jaką wyludnia się Kalisz.
Przez rok ubyło nam AŻ 729 mieszkańców, gdzie dla przykładu miasta wielkości Kalisza straciły:

Nowy Sącz - 102 mieszkańców
Słupsk - 326 mieszkańców
Legnica - 402 mieszkańców
Koszalin - 273 mieszkańców
Płock - 575 mieszkańców
Tychy - 241 mieszkańców

Gorzej jest tylko w Wałbrzychu - 1238 osób i we Włocławku - 919 osób.

Jestem pełen podziwu dla Rzeszowa, który przyłączając sukcesywnie okoliczne miejscowości już przegonił Kielce i liczy sobie 196.208 mieszkańców. Pozazdrościć.

Z ciekawostek to Sosnowiec nie ma już 200 tys. mieszkańców (ma 199.974), powiększona kilka lat temu Zielona Góra notuje spore przyrosty i zamieszkiwana jest obecnie przez 141.222 osoby, Koszalin którzy przed przyłączeniem w 2010 roku (a więc 10 lat temu) był mniejszy od Kalisza nadal utrzymuje podobną liczbę mieszkańców czyli ponad 107 tysięcy.
Na plusie wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców są: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Białystok, Gdynia i wspomniany Rzeszów wraz z Zieloną Górą.
Za kilka lat szykuje nam się zmiana w TOP 3 największych miast w Polsce. Łódź prawdopodobnie spadnie na 4 miejsce, a jej miejsce zajmie Wrocław (Łódź 679.941 mieszkańców, ubytek 5,3 tys. mieszkańców - Wrocław 642.869, przybyło 2.2 tys. mieszkańców).
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 5 maja 2020, o 22:23

K-man pisze:
3 maja 2020, o 22:23
Zdziwił mnie powiat kaliski na minusie. W Kaliszu jest tragiczny przyrost naturalny co wynika z tego, ze ludzie po studiach nie wracają i zakładają rodziny w innych miastach. A wyjeżdża ich sporo. Trochę uciekła za granicę, dużo ludzi jest samotnych i w ogóle nie ma dzieci.
Zgadza się, w 2019 było tylko 809 urodzeń i aż 1 322 zgony!
Kalisz ma najgorszy przyrost naturalny wśród dużych wielkopolskich miast: Kalisz -5,1 ‰, Konin -2,4 ‰, Ostrów -1,7 ‰ , Piła -1,7 ‰, Leszno -0,7 ‰, Poznań +0,6 ‰ !
Kaliszowi bliżej demograficznie do Łodzi, która ma - 5,6 ‰ niż do wielkopolski.

Powiat kaliski miał szczyt w roku 2017 kiedy osiągnął 83 124 mieszkańców. W 2018 ubyło 94 osób a w 2019 - 4 mieszkańców. Zmiany kosmetyczne, można na razie mówić o stagnacji w powiecie.
Bazując na danych GUS od 2002r ( bo takie są dostępne) to widać, że w ostatnich latach wzrosty w powiecie były małe, dynamicznie wzrastało do 2012r.

W powiecie są wyraźne różnice pomiędzy gminami patrząc na lata 2002-2019.
Wzrost w tych latach jest w gminach graniczących z Kaliszem : Godziesze ( 9 591 mieszk., + 1 495) , Opatówek ( 10 808 mieszk., +965), Blizanów ( 9940 mieszk., +756), Żelazków ( 9 545 mieszk., +645), poza tym Ceków (+192) i Kożminek (+45).
W pozostałych gminach był spadek: Szczytniki (-330), Lisków (-267), Stawiszyn (-145, )Mycielin (-100), Brzeziny (-61).

Czyli widać suburbanizację, choć te wzrosty w podkaliskich gminach nie wyrównują spadku w Kaliszu ( - 9139).
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 6 maja 2020, o 09:04

A jak to się ma z samą Kościelną Wsią? Wiadomo, że tam nadal się buduje.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 6 maja 2020, o 09:23

jasiek20 pisze:
6 maja 2020, o 09:04
A jak to się ma z samą Kościelną Wsią? Wiadomo, że tam nadal się buduje.
Dostępne dane GUS nie schodzą na poziom poszczególnych wsi. Są dane dla gminy Gołuchów, która w latach 2002-2019 urosła o 1134 osoby, NS o 399 osób.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 maja 2020, o 14:11

Na koniec analizy danych modny temat czyli SUBURBANIZACJA.

Wielu dość słusznie podnosi, że liczenie ludności miast w ich granicach administracyjnych nie oddaje faktycznego stanu rzeczy, wobec tego że ludność przenosi się na tereny podmiejskie znajdujące się wprawdzie w sąsiednich gminach, ale de facto pozostając nadal mieszkańcami miasta czy raczej aglomeracji. Na pewno ma to znaczenie dla skarbników miast, którzy tracą podatki płacone przez emigrujących tam mieszkańców.

Na początek 6 największych aglomeracji. W ich przypadku dla ułatwienia obliczeń w skład aglomeracji ( i obszaru objętego suburbanizacją ) wchodzą : miasto główne i całe powiaty przylegające do granic miasta głównego.
Stan na 31.12.2019, w nawiasie wzrost od 31.12.2002 czyli w ciągu 17 lat. W tym czasie ludność Polski wzrosła o zaledwie 164 tyś.

Aglomeracja :
1/ warszawska : 3 085 567 ( +345 174 )
2/ trójmiejska : 1 315 390 ( + 128 247 )
3/ krakowska : 1 187 490 ( + 87 963 )
4/ łódzka : 1 037 524 ( - 90 066 )
5/ wrocławska : 934 586 ( + 73 527 )
6/ poznańska : 934 085 ( + 87 588 )

Komentarz w zasadzie zbędny. Ludność tych 6 aglomeracji wzrosła 4 razy bardziej niż cała ludność Polski co oczywiście oznacza, że gdzie indziej muszą być spadki.
Spada ludność miasta Łodzi jak i aglomeracji łódzkiej.
Spada też ludność miasta Poznania ale wzrost wokół Poznania z nawiązka wyrównuje ten spadek.

Teraz dane z aglomeracji miast województwa wielkopolskiego, w ich skład wchodzi miasto główne i gminy z nim sąsiadujące.
Np aglomeracja kaliska to Kalisz i gminy: Blizanów, Żelazków, Opatówek, Godziesze, Gołuchów i Nowe Skalmierzyce.

1/ kaliska : 166 471 ( - 3 745 )
2/ konińska : 142 953 ( - 28 )
3/ ostrowska : 103 257 ( + 1 020 )
4/ leszczyńska : 98 900 ( + 6 579 )
5/ pilska : 98 152 ( + 490 )
6/ gnieźnieńska : 93 855 ( + 3 694 )

Wszystkie miasta w granicach administracyjnych zanotowały w tym okresie mniejszy ( Leszno - 128 mieszk. ) lub większy spadek ( Kalisz - 9 139 mieszk. ), natomiast w gminach otaczających miasto wszędzie był wzrost.

Wzrost pod Kaliszem nierównoważy spadku w Kaliszu, to Kalisz sytuuje z zachowaniem proporcji bardziej w miejscu Łodzi.
Widać powolny ale jednak spadek liczby ludności w rejonie Kalisza ( i w konsekwencji znaczenia regionu), w przeciwieństwie zwłaszcza do Poznania, Leszna i Gniezna.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 11 maja 2020, o 19:24

Modne ostatnio słowo SUBURBANIZACJA w przypadku Kalisza się nie sprawdza. Trochę to dziwne wobec ogromu budownictwa jednorodzinnego wokół Kalisza. Ciekawe co powoduje wzrosty w przypadku Leszna, Gniezna czy Ostrowa. Jakiś strategicznych inwestycji chyba tam nie ma.
Obserwuję dzieci moich przyjaciół i znajomych. Ci co studiowali w dużych renomowanych ośrodkach akademickich w Polsce w większości do Kalisza nie wracają. W czasie studiów trochę dorabiali, nawiązywali kontakty, posmakowali wielkomiejskiego życia. Mają tam możliwość znalezienia perspektywicznej pracy. Dotyczy to Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Poznania co widać w załączonych statystykach.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 maja 2020, o 20:46

Tak ludzie po studiach nie chcą wracać do kiepskiej pracy w Kaliszu. Ale to nie tylko to. Rozmawiałem z młodymi chłopakami z ekonomika, część była z Kalisza, reszta z wsi pod Kaliszem. Większość z tej grupki nikt chyba nie wiązał przyszłości z Kaliszem. Najsmutniejsze, że dwóch chłopaków stąd wręcz z pogardą wyrażała się o Kaliszu. Był też kiedyś artykuł w ŻK, gdzie maturzyści mówili, że już tu nie wrócą. Na 10 (chyba) tylko jedna dobrze mówiła o Kaliszu. To jest jakaś tragedia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Calif » 11 maja 2020, o 23:12

Przykład idzie z góry. Niestety pewnie w domach tym przesiąkneli . Ale to prawda ... Kaliszanie są specyficzni...chyba nie lubią swojego miasta i to bardzo ... Niczego w nim nie chcą ...chcą spokojnie żyć ...bez miejskiego szumu... Za to cudze chwalić to potrafią ... Nie wiem dlaczego tak jest ... Mam masę przykładów ... Ja uważam że nie należy srac we własne gniazdo ... Ja jestem dumny z pochodzenia ...docenia się Kalisz gdy się go opuści ...niestety ...aha ... Ostatnio mam okazję obserwować ludzi z małych miast ...10..20...30 tysięcznych ...sporo takich ludzi znam. Każdy się ciepło wypowiada na temat swojej miejscowości pomimo iż w nich nic ciekawego nie ma ...Fenomen...natomiast sami Kaliszanie narzekają na wszystko . Znam sytuację miasta bardzo dobrze i wiem że do władz Kalisz nie ma szczęścia ale sami mieszkańcy też nie dają się Kaliszowi rozwijać . Szkoda. Miasto dużych możliwości . Idealne do życia w nim . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 12 maja 2020, o 09:01

Też się wypowiem w tym temacie.
Ja w Kaliszu nie mieszkam już od 12 lat, ale jestem bardzo związany z tym miastem. Zawsze było i jest to dla mnie najważniejsze miejsce i zawsze z dumą podkreślam skąd pochodzę. Zwiedziłem całą Europę i sporą część świata i nigdy się Kalisza nie wstydziłem. Co więcej nawet po wizytach w największych światowych metropoliach nie miałem żadnego kompleksu swojego pochodzenia. Uważam, że nasz Kalisz to miasto naprawdę urokliwe z olbrzymim potencjałem, który jest tłumiony i nawet w 10% niewykorzystany.
W swoich wyjazdach lubię podpatrywać rozwiązania z innych miast, które bardzo chętnie przeniósłbym do Kalisza. Tu z kolei pojawia się to co piszecie, czyli przede wszystkim mieszkańcy.
Zupełnie nie rozumiem tego braku patriotyzmu w kaliszanach. Znam sporo osób, które tak jak ja są zakochane w Kaliszu i myślą o nim podobnie jak ja, ale znam też dużo osób, które negatywnie wypowiadają się o swoim mieście, a chwalą sąsiedni ... Ostrów (dla mnie to całkowicie niezrozumiałe, bo to nie ta liga miast).
Jeden z moich najlepszych przyjaciół pochodzi z małej mieściny w woj. Dolnośląskim. Tam oprócz ładnych widoków i kościoła praktycznie nic nie ma, a on jest tak wielkim patriotą, że posiada nawet na telefonie tapetę z widokiem swojej miejscowości. W Kaliszu jest wiele pięknych miejsc, to miasto z historią, z tradycjami... a sporo kaliszan traktuje je jako największe zło. Wystarczy wejść na facebooka, jakieś lokalne forum typu calisia i widać tam ten hejt. Nie rozumiem takiej mentalności.
Ja przez te 12 lat przywiozłem do Kalisza niezliczoną liczbę znajomych, przyjaciół i każdy był miastem zachwycony.
Takie sranie do własnego gniazda to najgorsze co może być. Na przykładzie naszego forum dobrze widzimy, że kaliszanie sami nie wiedzą czego chcą - piszemy o inwestycjach, których, umówmy się, jest u nas zdecydowanie za mało. Jak pojawiają się jakieś plany- my o nich piszemy, dopingujemy. Taka informacja pojawia się w mediach już hejt, niezadowolenie. Jeśli ich nie ma - narzekanie, że Kalisz to wioska nic się nie dzieje itd.
Politycy też nam nie pomagają bo kaliskie lobby" u góry" praktycznie nie istnieje.
Ja chciałbym mojego Kalisza nowoczesnego, rozwijającego się, przeplatania nowoczesności z tą piękną historią.
Trzeba pamiętać, że wszyscy gramy do jednej bramki, a jest nią Kalisz.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 12 maja 2020, o 15:45

Cristof pisze:
11 maja 2020, o 19:24
Modne ostatnio słowo SUBURBANIZACJA w przypadku Kalisza się nie sprawdza. Trochę to dziwne wobec ogromu budownictwa jednorodzinnego wokół Kalisza. Ciekawe co powoduje wzrosty w przypadku Leszna, Gniezna czy Ostrowa. Jakiś strategicznych inwestycji chyba tam nie ma.
Kalisz ma po pierwsze fatalny wskaźnik przyrostu naturalnego! Od 1994 w Kaliszu jest cały czas ujemny przyrost naturalny, który się nieustannie pogłębia aż do poziomu z roku 2019, kiedy osiągnął ponad 500 osób in minus. Tamte miasta mają lepszą demografię np. Leszno dopiero od 2 lat ma przyrost naturalny na minusie.

A że pogoda za oknem i pandemia sprzyjają siedzeniu w domu ;-) to na koniec aglomeracje miast powyżej 100 tyś mieszk.

Tak jak było powyżej stan ludności na 31.12.2019 i wzrost lub spadek w stosunku do 31.12.2002 czyli przez okres 17 lat.
Aglomeracja to miasto główne i gminy graniczące z miastem.

- białostocka: 378 724 (+24 657 )
- lubelska: 440 051 (+3 893 )
- rzeszowska: 310 634 ( +34 864 )
- bydgoska: 466 873 (+5 589 )
- toruńska: 276 587 (+14 956 )

- włocławska: 127 299 (-8 339 )
- kielecka: 328 093 (-210 )
- radomska: 303 888 (-5 026 )
- płocka: 168 261 (-357 )
- częstochowska: 338 588 (-25 907 )
- bielsko-bialska: 304 015 (+9 391 )
- opolska: 200 524 (-8 966 )
- koszalińska: 142 473 (+4 448 )
- szczecińska: 518 464 (+10 279 )

- legnicka: 121 652 (-4 171 )
- wałbrzyska: 153 522 (-22 516 )
- zielonogórska: 162 164 (+25 614 )
- gorzowska: 164 846 (+6 368 )

- tarnowska: 194 108 (-2 952 )
- elbląska: 130 299 (-7 372 )
- olsztyńska: 235 373 (+16 766 )
- kaliska : 166 471 ( - 3 745 )

Podsumowując mamy 3 grupy aglomeracji.

1/ rośnie miasto główne i cała aglomeracja: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Białystok, Zielona Góra.

2/ maleje miasto główne ale jego aglomeracja rośnie: Poznań, Toruń, Olsztyn, Szczecin, Bielsko-Biała. Bydgoszcz, Koszalin, Lublin.

3/ maleje miasto główne i cała aglomeracja: Łódź, Częstochowa, Włocławek, Wałbrzych, Opole, Elbląg, Radom, , Legnica, Kalisz, Tarnów, Płock, Kielce.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: faust » 12 maja 2020, o 16:48

Szanowni Państwo, z kim wy się zadajecie? Ja wróciłem po latach do Kalisza, prowadzę obecnie działalność gospodarczą, także sporo moich znajomych wróciło. Nie wspomnę o kuzynie, który po latach pobytu w Norwegii otworzył restaurację, jest teraz pół na pół, ale marzy mu się pełny powrót, zobaczymy. Do tego nie znam nikogo, kto by narzekał na Kalisza, na władze miasta tak, ale nie na samo miasto. Na Kalisz narzekają zazwyczaj ludzie z kompleksami, ale dla takich zawsze będą złe czasy. Nie bardzo wiem po co te ciągłe porównywanie, jak widać, nie ma reguły, u jednych rośnie i nikt nie wie dlaczego, u innych maleje i także nikt nie wie dlaczego. Więcej optymizmu i pewności siebie życzę.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 12 maja 2020, o 20:43

I to jest dobre podojscie do tematu. Narzekają rzeczywiście tylko Ci którzy mają kompleksy. Ja też wróciłem do Kalisza i nie narzekam. Niczego mi tutaj nie brakuje.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 maja 2020, o 22:23

jasiek20 pisze:
12 maja 2020, o 09:01
Ja przez te 12 lat przywiozłem do Kalisza niezliczoną liczbę znajomych, przyjaciół i każdy był miastem zachwycony.
Odróżnijmy krótki trip od życia w danym miejscu. Ja byłem niedawno przez 8 godzin w Jarocinie i też byłem zachwycony :-). Odremontowany dworzec PKP, świetne muzeum Spichlerz Polskiego Rocka, murale z nawiązaniem do festiwalu, park z pałacem Radolińskich, uliczki w centrum, nawet było coś zjeść.
Ale mieszkać w Jarocinie bym raczej nie chciał :lol:

rym-ek pisze:
12 maja 2020, o 20:43
I to jest dobre podojscie do tematu. Narzekają rzeczywiście tylko Ci którzy mają kompleksy. Ja też wróciłem do Kalisza i nie narzekam. Niczego mi tutaj nie brakuje.
Cóz, ja widzę Kalisz wielkim i mi wiele brakuje.
Porównując Kalisz z miastami o obecnie podobnej wielkości nie mamy raczej czego się wstydzić. Zawsze jednak może być lepiej. :-)
Mnie raczej niepokoją trendy długoterminowe. Przecież na forum są forumowicze, którzy jeszcze pamiętają czasy gdy Kalisz był na poziomie Rzeszowa, Olsztyna czy Bielska-Białej.
faust pisze:
12 maja 2020, o 16:48
Nie bardzo wiem po co te ciągłe porównywanie, jak widać, nie ma reguły, u jednych rośnie i nikt nie wie dlaczego, u innych maleje i także nikt nie wie dlaczego.
Dokładnie wiadomo dlaczego w niektórych aglomeracjach liczba ludności rośnie a w innych maleje.
W skrócie tam gdzie "interes się kręci" tam jest wzrost choćby poprzez migrację ( Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto itp), tam gdzie ten interes kręci się umiarkowanie, tam wzrostu nie ma lub jest spadek( Wałbrzych)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ