Budowa rond drogowych w Kaliszu

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 14 lut 2020, o 23:25

Budowa ronda nie zmniejszy tam korków jest potrzebny drugi pas ruchu, bo na obwodnice jeszcze poczekamy ładnych kilka lat
Andrzej

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 lut 2020, o 10:22

Nie pisałem o sytuacji, którą byśmy zastali, a o sytuacji, w której teraz ktoś wpadł na pomysł poszerzenia np. Polnej. Podmiejska zupełnie nie nadje się do poszerzenia ze względu na swoją OBECNĄ funkcję, a nie taką jaką ktoś planował dziesiątki lat temu. Ring to można budować na obecnie słabiej zurbanizowanych terenach, czyli za osiedlem, a nie w jego środku. Niestety samochodoza będzie przypadłością przeciętnego mieszkańca Polski, obstawiam, że jeszcze około 20 lat.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 15 kwie 2020, o 21:36

Remont na rondzie Solidarności
W środę rozpoczął się remont nawierzchni Ronda NSZZ Solidarność. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.
Na rondzie prowadzone są prace związane z naprawą nawierzchni z brukowej kostki granitowej na wewnętrznym pierścieniu ronda. Zostanie on wyłączony z ruchu. Tym samym drogi wlotowe na rondo zostaną przewężone do jednego, zewnętrznego pasa ruchu. Prace zakończą się do 20 kwietnia.
http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... ,5533.html

Nie wiem już który to remont tego ronda. Od samego początku było źle wykonane. Te same problemy z wypadającą kostką są ciągle od jego powstania. Nawet nasz guru drogownictwa Gałka jest bezradny.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 8 maja 2020, o 21:57

Ogłoszono przetarg na rondo Podmiejska/Wyszyńskiego
http://bip.mzdik.kalisz.pl/zamowienia-publiczne/791


Nie mogę otworzyć załączników, chyba plik jest uszkodzony.
g13k

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 876
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 9 maja 2020, o 10:01

gawronik13kalisz pisze:
8 maja 2020, o 21:57
Ogłoszono przetarg na rondo Podmiejska/Wyszyńskiego
http://bip.mzdik.kalisz.pl/zamowienia-publiczne/791


Nie mogę otworzyć załączników, chyba plik jest uszkodzony.
Intrygujące to przeniesie przystanku. To dopiero pierwsze podejście do przetargu. Przewiduje, że pewnie będą kolejne..
I tak wejdą na plac budowy w drugiej połowie sierpnia i będą grzebać do Bożego Narodzenia...
A tak z innej beczki Pan Prezydent mówił, że zacznie od Śródmiejskiej, a tam wciąż nie ma przetargu ???

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 maja 2020, o 07:06

Jacenty pisze:
9 maja 2020, o 10:01
gawronik13kalisz pisze:
8 maja 2020, o 21:57
Ogłoszono przetarg na rondo Podmiejska/Wyszyńskiego
http://bip.mzdik.kalisz.pl/zamowienia-publiczne/791
Intrygujące to przeniesie przystanku.
Ten przystanek jest za blisko skrzyżowania. Już teraz autobusy przy dużym nasileniu ruchu miały problem z wyjazdem z zatoczki i wjechaniem na lewy pas. Blokowały przy okazji pas do jazdy na wprost. Widocznie przy budowie ronda umiejscowienie przystanku tworzyło jakąś kolizję.
Przeniesienie go o parę metrów dla pasażerów niczego nie zmieni a usprawni ruch autobusów. Pod cmentarzem będzie też mniej uciążliwy dla mieszkańców wieżowców.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 10 maja 2020, o 08:38

Miasto już złożyło wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o dofinansowanie w kwocie 2,5 miliona złotych. – Czekamy na decyzję i mamy nadzieję, że środki otrzymamy. Ale bez względu na to, czy tak się stanie czy nie, ogłaszamy już przetarg. Gdyby z jakichś powodów odmówiono nam tego dofinansowania, zrobimy zastrzeżenie, że mamy prawo do unieważnienia przetargu. Jestem jednak dobrej myśli – zaznacza szef MZDiK w Kaliszu.
Czyli jednak nie wszystko takie oczywiste z rozpoczęciem....

https://zyciekalisza.pl/artykul/w-czerw ... 999307.amp
g13k

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 maja 2020, o 18:24

Nie widzę nigdzie na planach i rzutach zatoczki na wysokości cmentarza.

Jest za to np. projekt zagospodarowania zieleni
Obrazek
g13k

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 8 cze 2020, o 15:51

Nawet z dofinansowaniem, gdy je otrzymamy, trochę jeszcze braknie.

Co do zatoczki to dodali plany późniejszym terminem
Załączniki
20200608_154827.jpg
20200608_154827.jpg (264.46 KiB) Przejrzano 3207 razy
g13k

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5006
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 9 cze 2020, o 23:04

Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 21 cze 2020, o 11:52

Jest kasa!
Do Kalisza z subwencji trafi 2,2 mln zł na budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Podmiejskiej z ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego
https://calisia.pl/wielkopolskie-samorz ... iszu,45351
g13k

marekchelsea
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 31 maja 2017, o 16:08

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: marekchelsea » 22 cze 2020, o 00:42

Czytając komentarze pod artykułem to myślę, że chyba to miasto musi być miasteczkiem, bo mentalność ludzi z prowincji przeraża, ale co tu się dziwić... Jak przodkowie po 1945 przyjechali na furmankach i teraz uważają się za ludzi z miasta, ale niestety człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy...

PS. Nie obrażając ludzi ze wsi, bo oni nie pchają się do miasta.

barnaba42
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 10 paź 2017, o 15:08

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: barnaba42 » 22 cze 2020, o 19:04

Podmiejska powinna mieć drugi pas, inaczej korki się nie skończą. Co daje dwupasmowe rondo, skoro zaraz za nim droga zwęża się do jednego widać na stanczukowskiego w godzinach szczytu. Od dobrzeckiej do godebskiego również jest rezerwa terenu. W miastach podobnej wielkości dwujezdniowych tras między dzielnicowych jest wiele
więcej niż w Kaliszu i korków prawie nie ma. Kalisz się rozrośnie samochodów przybędzie a ktoś tu pisze że podmiejska nie nadaje się do poszerzenia?! Nawet mieszkający w willach przy podmiejskiej skorzystaliby na poszerzeniu.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 22 cze 2020, o 21:15

Projekt tego ronda widoczny powyżej utwierdza nas w przekonaniu, że w najbliższych latach nie jest planowana rozbudowa Podmiejskiej do dwóch jezdni. Niestety proponuje się znowu jakiś dziwny twór z niby elementami ronda turbinowego co czyni jeden kierunek "bardziej przepustowy" a drugi mniej. O budowie ronda dyskutowano od co najmniej 10 lat, więc był czas żeby temat rozwiązać kompleksowo czyli dobudować drugą jezdnię na odcinku Westerplatte - Dobrzecka, przebudować to pseudo rondo Dobrzeckie i wybudować normalne dwujezdniowe rondo z Wyszyńskiego.
Tylko u nas nie myśli się perspektywicznie a pozyskanie 2 milionów dotacji staje się mega sukcesem.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jp » 23 cze 2020, o 00:13

Moim zdaniem projektant ronda uwzględnił docelowy przekrój ul. Podmiejskiej. W przypadku rozbudowy ul.Podmiejskiej do dwóch jezdni, nie będzie konieczna zmiana geometrii ronda. Kosmetycznych zmian (poszerzenie jezdni do dwóch pasów) będzie wymagał tylko fragment jezdni od strony os. Widok. Nitka od strony zach. tj os. Dobrzec posiada kształt docelowy.

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: glootech » 26 cze 2020, o 09:34

marekchelsea pisze:
22 cze 2020, o 00:42
Czytając komentarze pod artykułem to myślę, że chyba to miasto musi być miasteczkiem, bo mentalność ludzi z prowincji przeraża, ale co tu się dziwić... Jak przodkowie po 1945 przyjechali na furmankach i teraz uważają się za ludzi z miasta, ale niestety człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy...

PS. Nie obrażając ludzi ze wsi, bo oni nie pchają się do miasta.
Obstawiam, że to prawdopodobnie głosy mieszkańców najbliższej okolicy (os. Widok i os. Dobrzec). Miasto jest dla ludzi, a każdy mieszkaniec miasta jest pieszym, natomiast nie każdy jest kierowcą. Nie rozumiem więc zdziwienia, że ci ludzie nie chcą pogorszenia swojej obecnej sytuacji komunikacyjnej celem "zrobienia dobrze" mniejszości samochodowej.
A co do furmanek, to raczej widziałbym w tej roli niektórych kierowców, którzy nawet 100 metrów do sklepu potrafią samochodem jechać i jeszcze narzekać, że nie ma gdzie zaparkować. Jak jeszcze mieszkałem w tej okolicy, to miałem kolegę, który z bloku Serbinowska 9 potrafił do Polo Marketu po jedną rzecz samochodem jechać :D
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

nayem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 21 cze 2018, o 11:13

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: nayem » 26 cze 2020, o 18:09

marekchelsea pisze:
22 cze 2020, o 00:42
Czytając komentarze pod artykułem to myślę, że chyba to miasto musi być miasteczkiem, bo mentalność ludzi z prowincji przeraża, ale co tu się dziwić... Jak przodkowie po 1945 przyjechali na furmankach i teraz uważają się za ludzi z miasta, ale niestety człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy...

PS. Nie obrażając ludzi ze wsi, bo oni nie pchają się do miasta.
Idź ze swoim komentarzem do burmistrza NS albo Ostrowa. Długo nie rozumiałem tej zależności, ale im dłużej mieszkam w Kaliszu, tym dochodzę do wniosku że połowa ludzi tam mieszkających najchętniej zrównałaby Kalisz z ziemią.
A w temacie ronda na Podmiejskiej, bez alternatywnej drogi omijającej miasto do Poznańskiej albo dalej - kolejna przebudowa na tej ulicy nic nie da. Korki były, są i będą.
A że miasto należy przede wszystkim do ludzi, a nie samochodów, to zgadzam się w pełni.

marekchelsea
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 31 maja 2017, o 16:08

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: marekchelsea » 26 cze 2020, o 22:41

Obwodnica nic tu nie da, bo miasto ominie tylko ruch dalekobieżny, a tiry nadal będą tłuc się do Inwestorskiej przez Podmiejską...

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5006
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 27 cze 2020, o 02:15

glootech pisze:
26 cze 2020, o 09:34
marekchelsea pisze:
22 cze 2020, o 00:42
Czytając komentarze pod artykułem to myślę, że chyba to miasto musi być miasteczkiem, bo mentalność ludzi z prowincji przeraża, ale co tu się dziwić... Jak przodkowie po 1945 przyjechali na furmankach i teraz uważają się za ludzi z miasta, ale niestety człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy...

PS. Nie obrażając ludzi ze wsi, bo oni nie pchają się do miasta.
Obstawiam, że to prawdopodobnie głosy mieszkańców najbliższej okolicy (os. Widok i os. Dobrzec). Miasto jest dla ludzi, a każdy mieszkaniec miasta jest pieszym, natomiast nie każdy jest kierowcą. Nie rozumiem więc zdziwienia, że ci ludzie nie chcą pogorszenia swojej obecnej sytuacji komunikacyjnej celem "zrobienia dobrze" mniejszości samochodowej.
Tak się zastanawiam o czym ty piszesz?
Tak się składa że jestem mieszkańcem os. Widok ba nawet bloku na przeciwko którego mieszkałeś.
To że jesteś odwiecznym przeciwnikiem koncepcji 2 pasów to każdy zdążył zobaczyć.

Jedak nie znam żadnego przeciwnika który by tej rozbudowy nie chciał.
Ba myślę że to właśnie tym mieszkańcom zależy najbardziej.

Os. Dobrzec wieczne korki w godzinach szczytu by dostać się czy to samochodem czy to autobusem do ul. Podmiejskiej skutkuje to dużym hałasem oraz emisją spalin więc zastawiam się jakim trzeba być hipokrytom by mówić że najbardziej strajkują mieszkańcy tych osiedli nie wiem czy ktoś chciałbym mieszkać bezpośrednio przy zakorkowanym wylocie Wyszyńskiego.

W wypadku os. Widok sytuacja jest troszkę inna ponieważ nie posiada bezpośredniego wlotu głównej cześć osiedla do tej części Podmiejskiej, więc zazwyczaj ja jako mieszkaniec
chcący się poruszać w stronę os. Korczak jadę przez Serbinowską - Mickiewicza - Dobrzecką oczywiście tutaj również kiedy podmiejska stoi w korku to wlot na rondo Dobrzec cały stoi bywa że i nawet do skrz. z ul. Mickiewicza
Chcą jechać do Ostrowa jadę, Serbinowska- AWP tutaj jednak często już Podmiejska jest tak zakorkowana że całe rondo jest zablokowane i efekt jest tego taki że korek jest od okolicy początku kalinki jadąc od dołu
Na szczęście chcąc jechać w stronę Amber/Zagorzynka alternatywą jest Serbinowska jednak tak jak wcześniej wspomniałem zablokowana podmiejska blokuje rondo to z kolei blokuje AWP więc często jest tak że i skrzyżowanie Serbinowska/AWP jest zablokowane przez korek do ronda

Więc pomimo braku bezpośredniego wjazdu do wspomnianego odcinka i tak blokuje się całe osiedle ba nawet korek na zablokowanym skrz. Serbinowska/AWP tworzy korek na Serbinowskiej czasem aż po samą ul. Widok

Jeżeli już tu mówimy o tej większości nie samochodowej to na pewno część z nich korzysta chociażby z KLA sytuacja na tym odcinku jest znana KOREK!

No i ciekawy ja jestem czy oby na pewno mieszkańcy wieżowców bezpośrednio lubi jak im cała Podmiejska w korku kopci.

Na prawdę nie wiem skąd ty wynajdujesz te swoje teorie.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: glootech » 30 cze 2020, o 16:37

Vocatont pisze:
27 cze 2020, o 02:15
glootech pisze:
26 cze 2020, o 09:34
Obstawiam, że to prawdopodobnie głosy mieszkańców najbliższej okolicy (os. Widok i os. Dobrzec). Miasto jest dla ludzi, a każdy mieszkaniec miasta jest pieszym, natomiast nie każdy jest kierowcą. Nie rozumiem więc zdziwienia, że ci ludzie nie chcą pogorszenia swojej obecnej sytuacji komunikacyjnej celem "zrobienia dobrze" mniejszości samochodowej.
[ciach, bo dużo do cytowania]
Na prawdę nie wiem skąd ty wynajdujesz te swoje teorie.
Osobiście? Z życia. 25 lat temu byłem dzieckiem które chodziło do SP17 i byłem przerażony za każdym razem kiedy miałem przejść przez tę ulicę. A natężenie ruchu to nie było nawet 20% tego, które jest teraz.
Jak widać po komentarzach pod artykułem, osób które tam mieszkają i nie podoba im się budowa ronda w tamtej okolicy jest całkiem sporo. Może warto więc porozmawiać z sąsiadami (w szczególności z osobami starszymi) i popytać czy im się to podoba, a jeśli nie to dlaczego, zanim zaczniesz mówić, że nie ma nikogo, komu ta rozbudowa by nie odpowiadała? Albo chociaż spróbować się postawić w ich sytuacji i zrozumieć argumenty strony przeciwnej?
Ja nawet nie jestem jakimś wielkim przeciwnikiem budowy tego ronda, z każdym rokiem z Kaliszem czuję się coraz mniej związany i w sumie już mi wszystko jedno. Ale skoro ktoś spytał skąd te komentarze, to poczułem się wywołany do tablicy.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

ODPOWIEDZ