Nazwy ulic i rond

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 20 mar 2021, o 15:03

Nie spodziewałbym się, że w jakichś zewnętrznych/zagranicznych aplikacjach będą aktualizować zmiany nazw lokalnych ulic. Ograniczone zaufanie do takich źródeł to słuszna postawa. Szukając informacji o Kaliszu trzeba się nastawić na wertowanie źródeł kaliskich. Gdy kwestia dotyczy ulic - najsolidniejsze będą źródła urzędowe.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie spodziewałbym się, że szerokie grono mieszkańców Kalisza będzie wiedzieć, gdzie szukać ulicy Rusałki, Chochołowskiej, Melcera czy Będzińskiej (nazwy podałem losowo). Choć pasjonuję się ulicami Kalisza, to na pewno na wielu nie byłem, nie znam na wyrywki ich położenia, ani jak mniej więcej wyglądają. Sporo ludzi nie ma zamiaru wkładać sobie do głowy informacji, które nie mają wpływu na ich życie, a do takich informacji należy również wiedza o takiej ulicy Szlacheckiej.

Na Pszczelą natrafiłeś na mapce w telefonie? Bo chyba nie zaczęli jej robić. Świeżynka z 2019 roku.

Rafał950707
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2021, o 13:40
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Rafał950707 » 21 mar 2021, o 10:53

Gajusz pisze:
20 mar 2021, o 15:03
Nie spodziewałbym się, że w jakichś zewnętrznych/zagranicznych aplikacjach będą aktualizować zmiany nazw lokalnych ulic. Ograniczone zaufanie do takich źródeł to słuszna postawa. Szukając informacji o Kaliszu trzeba się nastawić na wertowanie źródeł kaliskich. Gdy kwestia dotyczy ulic - najsolidniejsze będą źródła urzędowe.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie spodziewałbym się, że szerokie grono mieszkańców Kalisza będzie wiedzieć, gdzie szukać ulicy Rusałki, Chochołowskiej, Melcera czy Będzińskiej (nazwy podałem losowo). Choć pasjonuję się ulicami Kalisza, to na pewno na wielu nie byłem, nie znam na wyrywki ich położenia, ani jak mniej więcej wyglądają. Sporo ludzi nie ma zamiaru wkładać sobie do głowy informacji, które nie mają wpływu na ich życie, a do takich informacji należy również wiedza o takiej ulicy Szlacheckiej.

Na Pszczelą natrafiłeś na mapce w telefonie? Bo chyba nie zaczęli jej robić. Świeżynka z 2019 roku.
Na Pszczelą natrafiłem przypadkowo, wracając z eksploracji świętego Michała i Szlacheckiej. Wracając do ulicy Groblej (Grobla?) - ona istnieje, ale wcale nie znajduje się przy aquaparku jak pokazuje mapa, a na Rajskowie. Odchodzi od ulicy Pionierskiej, chyba że jakimś cudem to ma być niby kontynuacja tego odcinka przy aquaparku, ale jakoś tego nie widzę.
Obszedłem Kalisz wzdłuż i wszerz.

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 21 mar 2021, o 11:38

Nie pytałem jak natrafiłeś na Pszczelą, tylko gdzie :) Czy wirtualnie w smartfonie czy fizycznie na drodze. (Odpowiadając, nie musisz cytować mojego posta, gdy nie ma innych).

Grobla to rzeczownik, nie przymiotnik. Nie będę teraz przeglądał całej listy, żeby się upewnić, ale nie mamy wielu ulic tak nazwanych - najsłynniejszy oczywiście Szlak Bursztynowy, choć to jednak już cała fraza.

Pamiętam, że kiedyś ten koniuszek Grobli wystający od Pionierskiej, o którym piszesz, był opisany w MSIP jako ulica Grobla, i nawet postawili tam tablicę, którą na pewno widziałeś. Zdziwiłem się więc, gdy w MSIP zmienili nazwę tego koniuszka na Łęgową i wobec tego straciliśmy adresy: Groblę 1 i Groblę 2. Stało się tak dlatego, że ten oznakowany kawałek to nie tyle kontynuacja, co początek Grobli. (Być może adresy zmieniono na prośbę mieszkańców, jak nikt nie mógł tam trafić? Trochę szkoda, że poszły pieniążki na tablicę). Grobla biegnie dalej za Swędrnią, co widać po układzie działek. Istnieje tam nawet publiczna działka z "drogą", bardziej ścieżką. Ciąg tej ścieżki przerywa najpierw starorzecze i dalej Szlak Bursztynowy. Jednak za SB spotyka Groblę nobilitacja i nawierzchnia z kostki już do końca jej długości. A adres przy Grobli ma wybieg dla psów.

Także Grobla to na pewno jeden z ciekawszych przypadków ulic. Ma bardzo zróżnicowaną budowę.

Rafał950707
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2021, o 13:40
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Rafał950707 » 21 mar 2021, o 13:28

Ciekawie jest z tą ulicą :) na Pszczelą trafiłem fizycznie, znajduje się na starym Dobrzecu.
Obszedłem Kalisz wzdłuż i wszerz.

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 9 sie 2021, o 22:54

Skończyłem składać krótki materiał o ulicy Ślepej. Pewnie kolega Rafał i tam zajechał, skoro był tak zainteresowany tematem. Tu ciekawostką jest fakt, że jak zostanie zrealizowane założenie z planu zagospodarowania terenu, to ulica Ślepa przestanie być ślepa. (Choć taka Wielka wcale wielka nie jest i raczej nie będzie). O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości 48-metrowej ulicy tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=wYZUgMRpVRM W tle adekwatnie wybrzmiewa utwór Melcera, bo to właśnie od ulicy Melcera odchodzi Ślepa. (A jak nie dajecie rady z moim głosem, to zawsze dołączam napisy).

Na razie udało mi się nadrobić cząstkę forumowych zaległości, ale będę kontynuować. Na pewno wiele ciekawych rzeczy mnie ominęło.

Rafał950707
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2021, o 13:40
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Rafał950707 » 23 lis 2021, o 01:14

No i w swojej kolekcji mam już ponad 500 zdjęć z nazwami ulic :) Jutro polowanie na Gronową i Łęgową, potem Maciejkowa, Szarych Szeregów, Małkowskich... Problem się zacznie przy ulicach typu Niedźwiedzia, Lajkonika, Marzanny.

No i brawo, przy ulicy Szlacheckiej jest już tabliczka z nazwą:)
Obszedłem Kalisz wzdłuż i wszerz.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 23 gru 2021, o 21:22

W Kaliszu też chcą zmienić nazwę ronda
Młodzież Wszechpolska Kalisz zorganizowała konferencję dotyczącą zmiany nazwy ronda Unii Europejskiej na rondo Romana Dmowskiego
https://zyciekalisza.pl/artykul/w-kalis ... ca/1256660

Kolejni myślący inaczej chcą zaistnieć.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 23 gru 2021, o 21:57

Przybywa ulic, przybędzie kilka nowych rond- nie widzę problemu żeby nadać któremuś z nich imię Dmowskiego. Takie zmiany na siłę, żeby tak jak pisze Cristof tylko zaistnieć bez sensu...
g13k

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 24 gru 2021, o 10:20

Najpierw zmiana, a potem na środku ronda doroczna uroczystość palenia Statutu Kaliskiego. Najlepiej w urodziny Hitlera. To się marzy?

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 24 sty 2022, o 03:45

„Uzasadnienie: Roman Dmowski był jedną z najbardziej zasłużonych postaci w XX-wiecznej historii Polski”. :shock:
(Dalej już nie czytałem).

Edit.
(Przeczytałem jednak do końca) i naprawdę nie rozumiem, czym się ci młodzieńcy kierują, pisząc np. że Dmowski był „członkiem Rady Obrony Państwa w okresie wojny polsko-bolszewickiej”. No był, bo musiał być, bo każdy klub sejmowy miał w radzie swojego przedstawiciela, członków było ogółem coś koło 25. No ale Dmowski był członkiem rady przez 10 lipcowych dni 1920 roku (dosłownie dziesięć) i jak się bolszewicka nawałnica zbliżała do Bugu to zastąpił go Skarbek, a jak bolszewicy podeszli już pod Warszawę, to Dmowski najzwyczajniej spi***olił z Warszawy do Pyrkowa, do tego endeckiego matecznika. Ci młodzieńcy o tym nie wiedzą? Udają, że nie wiedzą? Liczą na balsam ignorancji ciemnego ludu? To mogli już nie wspominać o tym, że był członkiem rady, bo każdy ogarnięty człowiek od razu im wytknie, że owszem był, ale z Warszawy spi***olił. I po herbacie.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2022, o 04:38 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: filip » 24 sty 2022, o 03:56

ww pisze:
24 sty 2022, o 03:45
„Uzasadnienie: Roman Dmowski był jedną z najbardziej zasłużonych postaci w XX-wiecznej historii Polski”. :shock:
(Dalej już nie czytałem).
Zasłużył się.. przyczynił się do powstania ONR-u :lol:
Zastanawia mnie kto o zdrowych zmysłach jest w MW i się do tego przyznaje.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2022, o 13:24

ww pisze:
24 sty 2022, o 03:45
No ale Dmowski był członkiem rady przez 10 lipcowych dni 1920 roku (dosłownie dziesięć) i jak się bolszewicka nawałnica zbliżała do Bugu to zastąpił go Skarbek, a jak bolszewicy podeszli już pod Warszawę, to Dmowski najzwyczajniej spi***olił z Warszawy do Pyrkowa, do tego endeckiego matecznika.
Nie uciekł i nie spier****ł tylko wycofał na z góry upatrzone pozycje.
Ja tam jednak lubię tego agnostyka i dzi*karza, przynajmniej nie można mu zarzucić że był masonem jak jego partyjny towarzysz Balicki.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 24 sty 2022, o 18:21

milo pisze:
24 sty 2022, o 13:24
(...) wycofał na z góry upatrzone pozycje.
Nie wiem, nie znam się na pokątnych knowaniach Dmowskiego, ale może rzeczywiście modlił się żarliwie o klęskę Piłsudskiego pod Warszawą i planował swój własny „Cud nad Wartą”?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 lut 2022, o 08:57

Nie będzie ronda Dmowskiego w Kaliszu, jak chcieli Wszechpolacy. Pozostanie rondo Unii Europejskiej
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... olacy.html

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 lut 2022, o 09:17

Zaraz będzie kolejne rondo zbudowane ( Łódzka) i ono otrzyma imię Dmowskiego.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 13 lut 2022, o 09:35

Nowych rond to będzie zaraz multum do wyboru: Nowy Świat, Częstochowska, kolejne na przedłużeniu Szlaku Bursztynowego.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 lut 2022, o 09:52

Ale to na Łódzkiej/Szlak Bursztynowy ma szansę być pierwsze, bo ta ekipa na Częstochowskiej to...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 13 lut 2022, o 14:57

Kto zna jakiś obiekt z adresem Rondo Czegoś Tam 1 (choćby tylko 1)? Ostatnio zapowiedziano ustawę, która zakaże zmiany nazwy Ronda Dmowskiego w Warszawie. Ciekawe czy ustawa zakaże też przebudowy tego ronda na skrzyżowanie proste, czy raczej przewidzi w takim wypadku automatyczne dostosowanie nazwy (to nie będzie zmiana, tylko korekta) na Skrzyżowanie Proste Romana Dmowskiego. Swoją drogą mamy już doświadczenie przebudowy skrzyżowania prostego na rondo, następnie przebudowy tego ronda na skrzyżowanie proste, a teraz powrotu ronda. Może więc pora zacząć nadawać nazwy skrzyżowaniom prostym? Nieważne, że to nie ma sensu, bo przecież będzie można powiedzieć, że coś się robi. Precedens już mamy, co prawda nie formalny, tylko zwyczajowy, ale zawsze. A jak to będzie uroczyście brzmiało, kiedy się jednak sformalizuje: Skrzyżowanie Proste Złoty Róg im. Prezydenta Krystiana Kinastowskiego.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 lut 2022, o 16:21

kaliszanin2 pisze:
13 lut 2022, o 14:57
Kto zna jakiś obiekt z adresem Rondo Czegoś Tam 1 (choćby tylko 1)? (...)
Rondo 1 (Warszawa, Śródmieście Północne, Rondo ONZ).
kaliszanin2 pisze:
13 lut 2022, o 14:57
(...)
Ciekawe czy ustawa zakaże też przebudowy tego ronda na skrzyżowanie proste, czy raczej przewidzi w takim wypadku automatyczne dostosowanie nazwy (to nie będzie zmiana, tylko korekta) na Skrzyżowanie Proste Romana Dmowskiego. Swoją drogą mamy już doświadczenie przebudowy skrzyżowania prostego na rondo, następnie przebudowy tego ronda na skrzyżowanie proste, a teraz powrotu ronda. Może więc pora zacząć nadawać nazwy skrzyżowaniom prostym? Nieważne, że to nie ma sensu, bo przecież będzie można powiedzieć, że coś się robi. Precedens już mamy, co prawda nie formalny, tylko zwyczajowy, ale zawsze. A jak to będzie uroczyście brzmiało, kiedy się jednak sformalizuje: Skrzyżowanie Proste Złoty Róg im. Prezydenta Krystiana Kinastowskiego.
Proponuję nadawanie imienia każdemu budynkowi, chodnikowi, ścieżce rowerowej, miejscowi parkingowemu. Osób nie powinno zabraknąć, mamy tyle księży, biskupów, polityków itd. itp. Wyobrażacie sobie chodnik im. biskupa Edwarda Janiaka? Albo mam lepsze, 23 Miejsce Parkingowe im. Jarosława Kaczyńskiego.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 lut 2022, o 07:09

Filip, ty za ekranem laptopa ustaw sobie znak B-21. :wink:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ODPOWIEDZ