Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 19 sty 2022, o 08:36

Bo w Kaliszu się nie "robi" nauki tylko robotników :lol:
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 sty 2022, o 09:19

ww pisze:
19 sty 2022, o 01:58
Według Webometrycznego rankingu uniwersytetów świata Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego zajmuje 359. (!) miejsce na ogólną liczbę 379 szkół wyższych w Polsce (wszystkich, także tych niepublicznych).
Niepokojący brak internetowej aktywności uczelni (z rankingu wynika, że w internecie praktycznie nie istnieje) może świadczyć o dominacji w jej życiu kadry w wieku mocno emerytalnym. Taki sposób doboru pracowników naukowych może ułatwiać osiąganie różnych wskaźników ważnych w kontaktach z ministerstwem, ale dobrych perspektyw rozwoju nie daje, w szczególności jeśli chodzi o argumenty za ewentualnym włączeniem WPA UAM do przyszłego (oby) Uniwersytetu Kaliskiego.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 19 sty 2022, o 20:20

Akademia Kaliska dopiero powstała i wg mnie to jest przyczyną tak niskiego miejsca w rankingu.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 22 sty 2022, o 19:54

O co chodzi w tym artykule:
https://zyciekalisza.pl/artykul/akademi ... ac/1267014
Czy jest to tylko pomysł rektora AK, o którym mówił już wielokrotnie, czy szersza nowa inicjatywa mająca na celu takie dofinansowanie AK (i ewentualne połączenie jej z WPA UAM), żeby UK miał rzeczywiste podstawy materialne i merytoryczne?

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 22 sty 2022, o 20:16

Z tego co wyczytałem (a czytałem kilka razy) to chyba będą się starali o Uniwersytet. Niczego więcej z tego wywnioskować nie można. Oczywiście Uniwersytet powinien być połączony z WPA UAM, a może postarać się o przejęcie PWSZ Konin jako swoją filię.

Dodam od siebie, że powinny zostać przy okazji utworzone jakieś przyszłościowe kierunki, np. Mechatronika (mamy dwa technika, w których jest, a później Ci ludzie chcąc kontynnuować naukę muszą iść do innego miasta), Automatyka i Robotyka, jakiś związany z Prawem, czy jakiś medyczny (w obecnej chwili to co najwyżej moje marzenie, bo myślę że AK ma zbyt skromną bazę do tego). Na pewno byłyby to kierunki, które miałyby swoje zainteresowanie ze względu na wielki popyt, szczególnie na AiR.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 sty 2022, o 22:15

Myślę, że to wyłącznie chodzi o AK. Nie sądzę, aby UAM w Kaliszu zmienił zdanie. A jak pamiętamy byli zdecydowanie przeciwni połączeniu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 22 sty 2022, o 22:27

Wg mnie i ww lepiej, żeby Akademia Kaliska przekształciła się w politechnikę.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 22 sty 2022, o 22:40

A z czystej ciekawości, co za tym przemawia? Zupełnie szczerze to się nie znam na tym w ogóle, także miło by było gdyby ktoś mi to objaśnił.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 22 sty 2022, o 22:54

Tak się tylko z rym-kiem nad tym zastanawialiśmy, ja nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie. Ale bardzo chciałbym przeczytać, jakie zdanie w tej sprawie ma/miałby kaliszanin2.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 22 sty 2022, o 23:29

Przekształcenie w Politechnikę siłą rzeczy bardzo jednostronnie ukierunkowałoby AK. Osłabłyby możliwości rozwoju kierunków medycznych, a o powołaniu Wydziału Lekarskiego można by chyba zapomnieć. Nawet w ramach uniwersytetu jest to odległa perspektywa. Uważam, że miasto stać tylko na jedną uczelnię z prawdziwego zdarzenia i dlatego powinien to być wielokierunkowy uniwersytet. Sądzę też, że nie da się tego przeprowadzić (jeśli nie ma to być kaleki twór) bez porozumienia z UAM. Już o tym pisałem, ale jeszcze rozwinę ten temat później.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 sty 2022, o 01:50

kaliszanin2 pisze:
22 sty 2022, o 23:29
Już o tym pisałem, ale jeszcze rozwinę ten temat później.
Dziękuję, cierpliwie poczekam.

A tak w kontekście dzisiejszego newsa w „Życiu Kalisza” wszystkim sympatykom pomysłów na wydział prawa, wydział lekarski, wydział architektury (i co tam jeszcze było, naprawdę już nie pamiętam) polecam dane, które niedawno przedstawił Urząd Statystyczny w Poznaniu: spadek liczby studentów w r.a. 2019/20: 0,4% w skali województwa, 5,8% w Kaliszu (WP-A jest liczony do Poznania).
https://poznan.stat.gov.pl/opracowania- ... 0,7,1.html

Dane GUS-u: W ostatnich latach liczba studentów systematycznie zmniejszała się (z 1841,3 tys. w r.a. 2010/11 do 1204,0 tys. w r.a. 2019/20), natomiast w r.a. 2020/21 nastąpił niewielki wzrost do 1215,3 tys. Czyli w ciągu dekady rzesza studentów skurczyła się o 626 tys., tj. o 1/3 (!).
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinf ... 0-2021.pdf
Złośnik będę i tak sobie pomyślę, że owe 11,3 tys. w ostatnim r.a. to chyba te gamonie, którym udało się zdać pandemiczną maturę.

I jeszcze polecam uszczypliwy komentarz red. Krzysztof Ścisłego z 2019 o cudach mniemanych: http://www.7dnikalisza.com/artykul/fuzj ... estworzone
Zwróćcie proszę szczególną uwagę na słowa prof. Piotra Łuszczykiewicza o tym, co i którędy trzeba „przejść, by nie stać się naukowym pośmiewiskiem”.

Od siebie dodam, że np. Uniwersytet w Białymstoku rodził się od 1968 (a tak naprawdę to od 1955) do 1997 (czyli 42 lata), a była tam już i politechnika, i akademia medyczna i że rodził się on z inicjatywy państwa i na potrzeby państwa, bo w 1945 utraciliśmy USB i na całej połaci północno-wschodniej ćwierci kraju nie było żadnego uniwersytetu.
(Młodszym kolegom od razu wyjaśnię, że w omawianym przypadku USB to nie jest uniwersalna magistrala szeregowa). :wink:
Ostatnio zmieniony 23 sty 2022, o 03:24 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 23 sty 2022, o 03:07

ww pisze:
23 sty 2022, o 01:50
I jeszcze polecam uszczypliwy komentarz red. Krzysztof Ścisłego z 2019 o cudach mniemanych: http://www.7dnikalisza.com/artykul/fuzj ... estworzone
Zwróćcie proszę szczególną uwagę na słowa prof. Piotra Łuszczykiewicza o tym, co i którędy trzeba „przejść, by nie stać się naukowym pośmiewiskiem”.
Czytałem to co najmniej kilka razy, bo nie byłem w stanie tego zrozumieć (może jestem po prostu za głupi). Mam rozumieć wypowiedź (prof. Łuszczykiewicza) w ten sposób, żeby nie iść na skróty tylko wyrobić sobie własną markę, dojść do tego samemu? To miał na myśli?
A resztę artykułu rozumieć tak, że na prawdziwie akademicki Kalisz nie ma co liczyć (nie mówię o tym kadłubkowym jakim jest teraz)? Że tak naprawdę nie ma na to żadnych szans i jest to niewykonalne?
Przepraszam, że mam problemy ze zrozumieniem niektórych rzeczy, uczę się w miarę dopiero tego wszystkiego. Wybaczcie.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 sty 2022, o 04:15

filip pisze:
23 sty 2022, o 03:07
Przepraszam, że mam problemy ze zrozumieniem niektórych rzeczy, uczę się w miarę dopiero tego wszystkiego. Wybaczcie.
Wybaczamy. :wink:

Filipie, trudno jest któremukolwiek z nas mówić o tym, co miał na myśli prof. Łuszczykiewicz, bo to tylko on sam mógłby nam wyjaśnić, ale sądzę, że profesor uważa, że struktury akademickie/uniwersyteckie należy tworzyć drogą mozolnego pomnażania dorobku naukowego miejscowego środowiska naukowego (dziwiłbym się, gdyby uważał inaczej), a nie drogą ministerialnych rozporządzeń. Czyli sądzę tak samo jak ty, że profesor miał na myśli, że nie należy „iść na skróty, tylko wyrobić sobie własną markę, dojść do tego samemu”.

A resztą artykułu nie ma za bardzo co się przejmować (że Kalisz nigdy nie będzie krzemową doliną itp.), bo to są zgryźliwości red. Ścisłego, którego poglądy polityczne, o ile dobrze je odczytuję, są zdecydowanie odmienne od poglądów politycznych prof. Wojtyły, i w efekcie redaktor prawi rektorowi takie ucieszne dusery (głównie chyba po to, żeby mu się strona klikała).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 23 sty 2022, o 14:33

Dziękuję za wyjaśnienie.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 sty 2022, o 18:35

Nie rozumiem w ogóle co to za dyskusja. Mamy szansę na uniwersytet, a więc wykorzystajmy to. Bo drugiej takiej szansy możemy nie mieć w ogóle, lub za kilkadziesiąt lat. Inne miasta chyba by nie miały takich dylematów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 24 sty 2022, o 03:07

K-man pisze:
23 sty 2022, o 18:35
Nie rozumiem w ogóle co to za dyskusja.
A co to, to już nawet podyskutować sobie nie można? 8)

Nieco off topic, ale każdy przyzwoity uniwersytet w tym cudownym kraju musi mieć wydział teologiczny. Zdaje mi się jednak, że seminarium w Kaliszu już się nie odzamknie, bo (chyba, ale nie serczowałem) nie ma już seminarium, tylko jest Duszpasterstwo Powołań Diecezji Kaliskiej (cokolwiek to znaczy).
http://www.wsd.diecezja.kalisz.pl/
https://www.powolaniakalisz.pl/
Ale nie ścigajcie mnie, jeśli coś mylę, bo na formacjach się nie znam ani-ani.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 28 sty 2022, o 12:19

Spójrzcie proszę tutaj: https://zyciekalisza.pl/artykul/studia- ... az/1268976
Zatem Kalisz będzie szedł drogą, jaką obrał Rzeszów w 2001, jak sądzę.

Czyli patomorfologia w szpitalu, hm. Ale gdzie anatomia prawidłowa? "Na fantomach"? Histologię da się opchnąć na szkiełkach, na fizjologii świnek już się nie morduje, na chemię, biochemię, biofizykę itd. dla 60 studentów wystarczy chyba jedno wspólne laboratorium, z wojewódzkiego zrobią kliniczny. No nic, trzeba trzymać kciuki (wszystkie cztery, heh).

W Poznaniu będą sobie kpić, ale niech sobie kpią, wolno im. Pamiętam, jak kpili, że gdyby zamknięto linię kolejową z Poznania do Szczecina (profesorowie wtedy pociągami jeździli, heh), to trzeba by też zamknąć uniwersytet w Szczecinie. Ale, o ile dobrze się orientuję, kpić już przestali.

Tylko jak my zdołamy wytłumaczyć Ostrowcowi, że im się pół medycyny nie zależy, choć pół aglomeracji im się należy? Hm, ciężko będzie. :wink:
Ostatnio zmieniony 28 sty 2022, o 12:58 przez ww, łącznie zmieniany 2 razy.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 28 sty 2022, o 12:40

A mógłbyś powiedzieć jaką drogą szedł Rzeszów? Bo nie do końca wiem, a jestem ciekawy.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 28 sty 2022, o 13:13

ww pisze:
23 sty 2022, o 01:50
(...) wszystkim sympatykom pomysłów na wydział prawa, wydział lekarski, wydział architektury (...).
Niniejszym uroczyście oświadczam, że staropolskim zwyczajem wchodzę pod ławę i odszczekuję, com pisał o medycynie.
(Bardzo bym chciał pod ławę wejść jeszcze raz i odszczekać architekturę, bardzo, naprawdę).

„Jezu, jak się cieszę”. :!:
Ostatnio zmieniony 28 sty 2022, o 13:28 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 sty 2022, o 13:16

Dlaczego WW?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ