Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 13 maja 2022, o 10:04

filip pisze:
27 mar 2022, o 22:32
Później mogłaby być Architektura (ew. Architektura i Urbanistyka, ale to chyba to samo)
Jak to samo? Właśnie przez takie durne myślenie architekci zajmują się urbanistyką. A znają się na tym jak świnia na gwiazdach (oczywiście pomijam jednostki). To właśnie przez takie myślenie polskie miasta wyglądają jak wyglądają.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 maja 2022, o 10:37

wollny pisze:
13 maja 2022, o 10:04
filip pisze:
27 mar 2022, o 22:32
Później mogłaby być Architektura (ew. Architektura i Urbanistyka, ale to chyba to samo)
Jak to samo? (...)
Tak, to jest to samo. Kierunek Architektura i Urbanistyka jest na dwóch uczelniach w Polsce (Politechnika Wrocławska i Warszawska), a kierunek Architektura na przykład na Politechnice Gdańskiej, czy Łódzkiej. Program nauczania jest generalnie taki sam, różnica jest w nazwie. Za to nie twierdze, że Architekt i Urbanista to to samo, chodziło mi o kierunek. :wink:
wollny pisze:
13 maja 2022, o 10:04
(...) To właśnie przez takie myślenie polskie miasta wyglądają jak wyglądają.
Nie, to nie przez to wyglądają tak polskie miasta. Polskie miasta wyglądają tak przez dziurawy jak durszlak system planowania przestrzennego, WZ-tki, lobby deweloperskie i brak wyczucia estetyki.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 13 maja 2022, o 10:48

filip pisze:
13 maja 2022, o 10:37
Tak, to jest to samo. Kierunek Architektura i Urbanistyka jest na dwóch uczelniach w Polsce (Politechnika Wrocławska i Warszawska), a kierunek Architektura na przykład na Politechnice Gdańskiej, czy Łódzkiej. Program nauczania jest generalnie taki sam, różnica jest w nazwie. Za to nie twierdze, że Architekt i Urbanista to to samo, chodziło mi o kierunek. :wink:
Nazwa kierunku to jedno, ale dziedziny są inne. I przez wrzucanie tych dwóch dziedzin do jednego worka, architekci (kształceni do myślenia w zupełnie innej skali) zajmują się planowaniem miast. A to co piszesz niżej:
filip pisze:
13 maja 2022, o 10:37
(...) dziurawy jak durszlak system planowania przestrzennego, WZ-tki, lobby deweloperskie i brak wyczucia estetyki.
to jest tego pochodna.
Poza tym system planowania nie jest dziurawy. On jest intencjonalnie tak skonstruowany.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 maja 2022, o 11:06

wollny pisze:
13 maja 2022, o 10:48
(...) to jest tego pochodna.
Poza tym system planowania nie jest dziurawy. On jest intencjonalnie tak skonstruowany.
Z tym się zgodzę w pełni.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 maja 2022, o 00:31

W Collegium Medicum otwarto dzisiaj uczelniane Muzeum Pielęgniarstwa, piąte muzeum uczelniane w województwie (cztery pozostałe są w Poznaniu).
Nowe muzeum w Kaliszu: https://zyciekalisza.pl/artykul/nowe-mu ... zu/1308070

Jest to (o ile dobrze wyguglowałem) pierwsze uczelniane muzeum pielęgniarstwa i drugie muzeum pielęgniarstwa w Polsce w ogóle; Muzeum Historii Pielęgniarstwa Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych (to pierwsze, poświęcone historii pielęgniarstwa warszawskiego) zostało otwarte w 2019 w siedzibie izby w Warszawie. Jest jeszcze Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego im. Barbary Purtak, otwarte w 2008, i ono prowadzi Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego, utworzone w 2011, ale jest to muzeum cyfrowe. I jest jeszcze Salonik historii pielęgniarstwa w Instytucie Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, otwarty w 2011, poświęcony historii pielęgniarstwa krakowskiego.

O muzeach uczelnianych (uniwersyteckich) można poczytać na stronie Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych: https://muzeauczelniane.pl/
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 maja 2022, o 07:51

Oby się cały czas rozwijało. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 maja 2022, o 08:58

Trzeba zwrócić uwagę, że Forum Mechaniczne zostało zorganizowane przez prywatną firmę. To dobrze świadczy o rosnącym zainteresowaniu firm kaliską uczelnią. Wiem ze wrzucam ten sam odnośnik, ale w temacie planowanej inwestycji wrzuciłem jako źródło.
https://zyciekalisza.pl/artykul/akademi ... ja/1307948
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 maja 2022, o 13:20

K-man pisze:
14 maja 2022, o 07:51
Oby się cały czas rozwijało. :)
No tak, tylko dzisiaj coś mnie tknęło i naszła mnie wątpliwość (zupełnie serio), czy to aby na pewno jest muzeum uczelniane. :?
Nie zlazłem żadnej informacji o zarządzeniu rektora o powołaniu muzeum uczelnianego. Może to jest wystawa zorganizowana przez izbę pielęgniarską (jak ta w Warszawie), która tylko znalazła pomieszczenie w Collegium Medicum, a nie muzeum uczelniane?

Np. Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostało utworzone w 2016, ale jeszcze nie działa. A to nasze działa, ale nie zostało utworzone (skoro nic nie wiadomo o zarządzeniu)? Nie wiadomo też, czy to jest (jakieś) Muzeum Pielęgniarstwa czy też Muzeum Pielęgniarstwa Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu, czy ono jest jednostką uczelnianą (na stronie AK nie ma o takiej jednostce informacji) czy może prywatną kolekcją p. Tomasza Giędy... W tym Kaliszu nigdy nic nie wiadomo (a poza tym tu wiecznie wszystko robi się od czapy, stąd też i moje wątpliwości).

W 2018 w Polsce było 68 muzeów uczelnianych, najwięcej w Krakowie (16), Wrocławiu (10), Warszawie (8). Najstarszym muzeum uczelnianym w Polsce jest Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, założone w 1814, no ale ono jest poniemieckie. Najstarszym polskim muzeum uczelnianym jest Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zorganizowane w 1869, choć zbiory muzealne gromadzono od 1803. Na Uniwersytecie Wileńskim uniwersyteckie zbiory muzealne gromadziła biblioteka uniwersytecka, wywieziona przez Rosjan po zamknięciu uniwersytetu w 1832 (Rosjanie wtedy nawet rośliny z uniwersyteckiego ogrodu botanicznego wywieźli); uniwersyteckie zbiory muzealne Uniwersytetu Stefana Batorego, które gromadziła Biblioteka Publiczna i Uniwersytecka w Wilnie, utraciliśmy w 1945 (obecnie Vilniaus universiteto muziejus). Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego utworzono (formalnie) w 1947, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego utworzono (formalnie) w 1980, oba te uniwersytety zbiory muzealne gromadziły jednak dużo wcześniej (np. Gmach Pomuzealny na Uniwersytecie Warszawskim wzniesiono w latach 1818–1820, w latach 1820–1831 w gmachu mieścił się Oddział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie gromadzono uniwersyteckie muzealne zbiory sztuki). Najsprytniejsi są bydgoszczanie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy utworzono w 2005, a Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego utworzono (już) w 2017 (ale nie jest jeszcze otwarte). Najstarszym muzeum uniwersyteckim na świecie jest Kunstmuseum Basel, zakupione (na spółkę z miastem) w 1661, drugim najstarszym jest Ashmolean Museum w Oksfordzie, otwarte w 1683 (budynek muzeum, wzniesiony w latach 1841–1845, jest po prostu breathtaking).

Koniec lekcji, można wyjść na przerwę. ;)
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 maja 2022, o 23:07

Takie lekcje panie psorze to sama przyjemność. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 maja 2022, o 23:16

ww, skąd ty masz taką wiedzę i to w wielu dziedzinach?

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 maja 2022, o 23:31

filip pisze:
14 maja 2022, o 23:16
ww, skąd ty masz taką wiedzę i to w wielu dziedzinach?
No z ksiunżków, przecie nie ze wgłowy.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 maja 2022, o 23:34

To tych ksiunżków musiałeś już przeczytać dużo, bardzo dużo.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 15 maja 2022, o 00:07

Filip, no przecież ja tego nie piszę z pamięci, tylko z książek przepisuję. Musiałbym mieć coś z garem, żeby to wszystko spamiętać (np. lata budowy jakiejś chałupy w Anglii). Na całe szczęście pamiętam (jeszcze), co jest w której książce i gdzie jest ta książka.
Ksiunżków trochę mam, w tym kłopot, a tu jeszcze co się ostatnio z K-manem widzę, to jakąś ksiunżkę od niego dostaję, tak że wiesz... lekko nie jest. :wink:

Ps. A rozdział z Dobrowolskiego już przeczytałeś? :P
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 maja 2022, o 12:31

ww pisze:
15 maja 2022, o 00:07
Filip, no przecież ja tego nie piszę z pamięci, tylko z książek przepisuję. Musiałbym mieć coś z garem, żeby to wszystko spamiętać (np. lata budowy jakiejś chałupy w Anglii). Na całe szczęście pamiętam (jeszcze), co jest w której książce i gdzie jest ta książka.
(...)
Rozumiem, jak zwykle nie umiem czytać ze zrozumieniem i nie zrozumiałem wcześniej.
ww pisze:
15 maja 2022, o 00:07
Ps. A rozdział z Dobrowolskiego już przeczytałeś? :P
Jutro po nią idę.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 17 maja 2022, o 03:53

Jeszcze trochę ponudzę o muzeach uczelnianych.

W 2006 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie otwarto Muzeum Położnictwa i Ginekologii; twórcą muzeum był prof. Edmund Waszyński, od 1959 lekarz tego szpitala, w latach 1994–2000 także kierownik Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W 2007 w artykule w „Biuletynie Informacyjnym”, periodyku Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, pisał: „Cel dalekosiężny to wzbogacanie zbiorów drogą zakupu lub darowizny eksponatów, tak aby w przyszłości powstało ogólnopolskie muzeum położnictwa i ginekologii o randze muzeum państwowego” (!). Muzeum to w 2014 zostało przeniesione z Leszna do Poznania i od tego czasu jest to Muzeum Położnictwa i Ginekologii Pracowni Dydaktyki, Historii Położnictwa i Ginekologii Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W 2003 w Szpitalu Miejskim im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wlkp. (przy ul. Wrocławskiej) otwarto Muzeum Anestezjologii i Intensywnej Terapii Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii; jego organizatorami byli lek. Wojciech Stadnicki i prof. Witold Jurczyk (1931–2016), twórca Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i sprawca muzeum, bo to jego prywatna kolekcja zapoczątkowała muzealne zbiory. W 2007 muzeum przeniesiono z Ostrowa Wlkp. do Poznania i stanowi ono depozyt Muzeum Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Ostrów Wlkp. nie był (podobno) zainteresowany utrzymaniem muzeum (vide biblioteka lekarska w Kaliszu), choć w zbiorach muzeum znajdują się istne cuda, np. trzecie polskie płucoserce, skonstruowane pod kierunkiem prof. Jana Molla (1912–1990), który zresztą w 1958 uciekł z Poznania do Łodzi, by w 1959 przeprowadzić tam pierwszą w Polsce operację z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego.

A morał z nudnej opowiastki jest taki, że miasta uniwersyteckie zasysają z miast powiatowych wszystko, nawet szpitalne muzea. :?
Bo na co komu w powiatowym mieście zdezelowane aparaty medyczne albo niepotrzebne publikacje dla koneserów, hm?

(Oświadczenie: opowiastkę skompilowałem na podstawie zielonego pojęcia, ksiunżków i pdf-ów, które wiszą w internetach).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 maja 2022, o 07:31

Wiedziałem, że duże miasta są pazerne. Ale że aż tak.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 17 maja 2022, o 16:24

K-man pisze:
17 maja 2022, o 07:31
Wiedziałem, że duże miasta są pazerne. Ale że aż tak.
To nie pazerność, to inteligencki czy może raczej uniwersytecki zmysł organizacyjny.
Gdyby ktoś w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu itd. powiedział, że do jakiejś biblioteki nie trzeba „zwozić nikomu niepotrzebnych publikacji dla koneserów i entuzjastów lokalnej historii”, to wybuchłby skandal. A ja nie słyszałem o żadnym wybuchu w Kaliszu, chyba w „Ziemi Kaliskiej” czy „Życiu Kalisza” coś by napisali, gdyby w mieście był jakiś wybuch.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 maja 2022, o 14:38

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 18 maja 2022, o 16:45

Tu informacja na stronie UAM-u: https://wpa.amu.edu.pl/strona-glowna/co ... -kaliskiej
(Tytuł dość bezczelny, bo UAM zdecydował w swojej sprawie, a nie w sprawie AK).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 maja 2022, o 14:04

Niestety nie mam dostępu do reszty artykułu. Komentarze DEBILI, którzy wychodzą z założenia że tylko największa miasta mogą mieć uniwersytety.
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... jTAl-L1V04
Ostatnio zmieniony 22 maja 2022, o 23:15 przez K-man, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ