Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 12 wrz 2022, o 16:00

W poniższym artykule można się dowiedzieć również, że odwołania dotyczące ewaluacji zostały uwzględnione i podwyższone kolejno z B+ na A oraz B na B+
https://akademia.kalisz.pl/minister-cza ... lekarskim/

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 12 wrz 2022, o 19:37

No nie spodziewałem się już Uniwerku. Uniwersytet po 24 latach to naprawdę świetny wynik.
Tylko pytanie, czy to będzie prawdziwy Uniwersytet, czy tylko nazwa?
Czy utworzenie Uniwersytetu ma wpływ na większe pieniądze? Niech no ktoś kto się zna mi odpowie, bardzo był dziękował. :wink:

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 wrz 2022, o 03:14

jasiek20 pisze:
12 wrz 2022, o 14:44
Niestety w internecie już hejt na miasto, na inicjatywę uniwerku. Nawet na interii. Aż żałuję, że zacząłem czytać.
Ale czym ty się przejmujesz, podwórkowym tonem komentarzy w repertuarze od „Ostrożnie mijaj Kalisz” (Interia) do „Ostrożnie mijaj ten uniwersytet” (Wyborcza)?

Istotne w tym wszystkim są trzy kwestie. Pierwsza: po latach upadku Kalisz przechodzi do grona miast trzeciej kategorii, wyżej nie może ze względu na niewielką liczbę mieszkańców. Druga: Kalisz dystansuje Konin i Ostrów Wlkp. i podejmuje rolę stolicy regionu, właściwą nie tylko z racji historycznych. Trzecia: zahamowany zostanie (mam nadzieję) zgubny dla Kalisza proces odpływu inteligencji, a uruchomiony proces jej napływu.

Co by nie mówić (dobrego lub złego) o etosie inteligenckim, to miał/ma on ogromny wpływ na kształt polskiego społeczeństwa. Do 1914 Kalisz był tzw. miastem prowincjonalnym (ale miastami prowincjonalnymi były wszystkie miasta prócz Warszawy, która z zachodnioeuropejskiego punktu widzenia sama była prowincjonalna), jednak inteligenckim; co się stało z Kaliszem na przestrzeni kolejnych lat widać było jak na dłoni, kiedy w 1957 tworzył się zespół redakcyjny drugiej „Ziemi Kaliskiej”; nie było komu go tworzyć i, bądźmy szczerzy, nie było dla kogo „Ziemi Kaliskiej” wydawać. Trzy nazwiska przyszły mi teraz do głowy: Tadeusz Pniewski z Kalisza po prostu uciekł, Edward Polanowski był w Kaliszu postacią wybitną, zaś w Częstochowie jednym z wielu panów profesorów, Andrzej Niekrasz dlaczegoś wybrał Kalisz (niby byle studium nauczycielskie, a jaką siłę przyciągania miało). Btw: w 1975 zamknięto studium nauczycielskie w Kaliszu, w 1973 w Szczecinie utworzono wyższą szkołę pedagogiczną; gdzie w 2022 jest Uniwersytet Szczeciński i gdzie 'Uniwersytet Kaliski' to aż w brzuchu boli.

(Choć racje historyczne też nie są bagatelne, widać to wyraźnie na przykładzie Łodzi i Katowic, które są „miastami znikąd” i wciąż borykają się ze swego rodzaju kompleksem niższości. Kalisz natomiast boryka się z kompleksem mniejszości, i to dwojako rozumianej).

Dla samopocieszania się ważne jest, że Kalisz robi to własnymi siłami, bo wszystko zaczęło się w 1996, kiedy trzech panów (z których dwóch już nie żyje), nakreśliło na papierze projekt rozwoju szkolnictwa wyższego w Kaliszu. (Stąd wysnuwam wniosek, że pisanie projektów może mieć głębszy sens).

Szkoda tylko, że utworzenie uniwersytetu obarczone jest bieżącą polityką, niestosownymi zachowaniami różnych ważnych panów (i pań) i kompletnym, jak mi się zdaje, brakiem zrozumienia doniosłości chwili ze strony samych kaliszan (co chwilami przypomina komiczne sceny z czasów ancien régime).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 15 wrz 2022, o 16:12

ww pisze:
13 wrz 2022, o 03:14
Dla samopocieszania się ważne jest, że Kalisz robi to własnymi siłami, bo wszystko zaczęło się w 1996, kiedy trzech panów (z których dwóch już nie żyje), nakreśliło na papierze projekt rozwoju szkolnictwa wyższego w Kaliszu. (Stąd wysnuwam wniosek, że pisanie projektów może mieć głębszy sens).

Szkoda tylko, że utworzenie uniwersytetu obarczone jest bieżącą polityką, niestosownymi zachowaniami różnych ważnych panów (i pań) i kompletnym, jak mi się zdaje, brakiem zrozumienia doniosłości chwili ze strony samych kaliszan (co chwilami przypomina komiczne sceny z czasów ancien régime).
Skoro uniwersytet startuje (mam nadzieję), to nadszedł czas, żeby odwołać się do deklaracji dobrej woli UAM i obietnicy pomocy w rozwoju uczelni złożonej przez rektor Kaniewską. Rektor Wojtyła mógłby poprosić UAM o pomoc w organizacji Wydziału Humanistycznego UK z paroma katedrami (na początek filozofia, psychologia, socjologia, w filologii nie robić konkurencji WPA).

Pomoc mogłaby polegać przede wszystkim na wsparciu kadrowym - wtedy na Wydziale Humanistycznym mogliby pracować, na początek przeważnie jako dochodzący, wykładowcy z WPA i innych wydziałów UAM, nawet dziekana można by stamtąd sprowadzić, a sam UAM poprosić o podjęcie się roli koordynatora w erygowaniu wydziału. Powinno to prowadzić najpierw do personalnej integracji WPA i Wydziału Humanistycznego, a docelowo do stworzenia z nich, po dalszych przekształceniach, humanistycznej części UK. Skoro nie można przeskoczyć wskazanej przez ww przepaści, to należy ją stopniowo zasypać.

Żeby uprawdopodobnić otrzymanie takiej pomocy, tworzony UK powinien (jeszcze jako AK) wyrazić zainteresowanie przystąpieniem do planowanej federacji uczelni poznańskich (zmieniając określenie na wielkopolskich). To by nie tylko pomogło otrzymać wspomnianą pomoc, ale także dało dostęp do współpracy międzynarodowej w ramach federacji i zapewniło uczelni status uniwersytetu europejskiego (UAM taki ma, a w federacji najważniejszy jest status najlepiej uplasowanej uczelni).

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 wrz 2022, o 01:07

5 sierpnia 2022 prezydent Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0220001886

Szkoła w Płocku powstała w tym samym roku co szkoła w Kaliszu; teraz szkołę w Kaliszu już zdystansowała. Dwie rzeczy rzucają się od razu w oczy.

Po pierwsze, do utworzenia szkoły w Płocku wykorzystano tamtejsze nauczycielskie kolegium językowe, na wejściu tworząc m.in. instytut neofilologii i instytut pedagogiki i tym samym od początku nadając szkole humanistyczny charakter; teraz można tam robić filologię angielską na studiach II stopnia w dwóch specjalnościach (kolegia prowadziły studia I stopnia w jednej specjalności). Studia magisterskie na anglistyce to naprawdę nic, co wymagałoby ogromnych nakładów finansowych czy organizacyjnych, najważniejszy jest dostęp do angielskich baz danych i nauczyciele akademiccy, bo nauczycieli niektórych specjalności jest mało, np. historyków języka jest mało (ale w ogóle ludzi od językoznawstwa diachronicznego jest mało, bo to trzeba mieć dość szerokie horyzonty umysłowe, ogarniać nie tylko lingwistykę, ale także historię anglosaską, historię powszechną, socjologię itd.). Szkoła w Koninie radzi(ła) sobie w ten sposób, że np. prof. Jacek Fisiak (historia języka) w 1998 objął kierownictwo specjalności, a np. prof. Jacek Witkoś (gramatyka kontrastywna) od lat (lub przez lata) dojeżdża(ł) do Konina, skutkiem czego w Koninie jest anglistyka i germanistyka na studiach II stopnia. Ale w Kaliszu nie ma, bo w Kaliszu nikomu się nie chciało; krew w piach po prostu poszła, lekką ręką zaprzepaszczono cały ludzki wysiłek, w jeden dzień i jednym podpisem w Poznaniu zlikwidowano cały dorobek dydaktyczny i naukowy wypracowany w Kaliszu przez ćwierć wieku (1990–2015). Na marginesie: to nie państwowa wyższa szkoła zawodowa (zał. 1999) była pierwszą szkołą wyższą w Kaliszu, tylko właśnie nauczycielskie kolegium języków obcych (zał. 1990), o czym zdają się nie pamiętać różni ważni panowie (i panie) z Akademii Kaliskiej, perorujący o pierwszości przy byle okazji.

(Co po drugie to napiszę później albo może innym razem).

Tu chciałbym się na chwilę zatrzymać i wskazać na model polityki władz w Poznaniu i samego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu względem Kalisza (bo kolegium językowe w Kaliszu prowadził samorząd wojewódzki w Poznaniu, a opiekę naukowo-dydaktyczną nad specjalnością angielską sprawował uniwersytet w Poznaniu). Otóż kolegium językowe w Koninie (angielski, niemiecki) połączono z tamtejszym kolegium nauczycielskim i w ten sposób w 1998 utworzono szkołę wyższą w Koninie (na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych jest tam teraz anglistyka i germanistyka). Kolegium językowe w Lesznie (angielski, hiszpański, niemiecki) włączono w 2013 do szkoły wyższej w Lesznie (zał. 1999) i w ten sposób wydatnie ją wzmocniono (obecnie jest tam Instytut Lingwistyki Stosowanej). Chciałbym też zwrócić waszą uwagę na fakt, że zarówno w Koninie jak i w Lesznie obok kolegiów językowych działały także kolegia nauczycielskie (w Koninie nauczanie początkowe i wychowanie fizyczne, w Lesznie muzyka z pedagogiką, nauczanie początkowe, wychowanie fizyczne); w Kaliszu po 1989 utworzono jedynie kolegium języków obcych. Spójrzmy na każdą z trzech szkół:

Kiedy w 1998 utworzono PWSZ w Koninie, prowadziła ona 7 specjalności: praca socjalna, finanse i zarządzanie organizacjami, gospodarka regionalna (!), edukacja wczesnoszkolna, wychowanie fizyczne, język niemiecki, język angielski. Szkoła powstała w oparciu o dwa kolegia nauczycielskie i ich bazę naukowo-dydaktyczną.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9980760497

Kiedy w 1999 utworzono PWSZ w Lesznie, prowadziła ona 7 specjalności: elektrotechnika z informatyką techniczną, eksploatacja i diagnostyka maszyn, produkcja i zarządzanie w rolnictwie, gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, edukacja zdrowotna, edukacja muzyczna z pedagogiką opiekuńczo-wychowawczą, edukacja muzyczna z muzyką estradową. Szkoła powstała obok dwóch kolegiów nauczycielskich, które w kolejnych latach włączono do szkoły, wzmacniając jej bazę naukowo-dydaktyczną
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9990550576
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0130001112

Kiedy w 1999 utworzono PWSZ w Kaliszu, prowadziła ona 3 (słownie: trzy) specjalności: zarządzanie biznesem, technologia maszyn, elektroenergetyka. Szkoła powstała na surowym korzeniu, mimo że w mieście działało kolegium językowe i Instytut Pedagogiczno-Artystyczny UAM-u. Szkoła nie miała nic, nawet rektorat na początku (o ile dobrze pamiętam) mieścił się w kilku pokojach w pałacu Komisji Wojewódzkiej Kaliskiej. W 2015 kolegium językowego nie włączono do szkoły, co mogłoby dać początek wydziałowi humanistycznemu, lecz po prostu je zlikwidowano. Czyli z/robiono (i spodziewam się, że robić się będzie dalej) wszystko, żeby rozwój szkoły wyższej w Kaliszu utrudniać jak tylko można.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9990600640

Trochę zszedłem z tematu Płocka na temat Poznania, ale w kontekście tego, co napisał kaliszanin2, i jednocześnie pamiętając o knowaniach poznańskich jezuitów, którzy za wszelką cenę nie chcieli dopuścić do utworzenia kolegium jezuickiego w Kaliszu, jawnej zazdrości o Korpus Kadetów w czasie zaboru pruskiego, zajadłej kłótni między szkołami departamentowymi w dobie Księstwa Warszawskiego, a w czasach współczesnych o poznańskich zabiegach, by nie dopuścić do utworzenia wydziału historycznego w Studium Nauczycielskim im. Marii Konopnickiej w Kaliszu (co się poznanianom udało), a później storpedowaniu dążeń kaliszan do przekształcenia studium nauczycielskiego w wyższą szkołę pedagogiczną (czy coś pominąłem?), nie mówiąc już o wydarzeniach ostatnich miesięcy, chcę powiedzieć, że nie wierzę i nigdy nie uwierzę w jakąkolwiek dobrą wolę czegokolwiek i kogokolwiek z Poznania, tym bardziej z UAM-u. Kaliszaninie2, moim zdaniem zapewnienia rektor Kaniewskiej o „wspieraniu działań zmierzających do powstania Uniwersytetu Kaliskiego” należy między bajki włożyć i nie dać się (już nigdy więcej) poznanianom mamić, zwodzić i oszukiwać. Nie można przecież przyszłych losów uniwersytetu w Kaliszu opierać na kurtuazyjnej wypowiedzi jednej taktownej (z pozoru) pani profesor.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 22 wrz 2022, o 04:34

W związku z poselskim pomysłem pisania projektu ustawy o uniwersytecie przypominam druk nr 438 (głównie z powodu przezabawnego załącznika do uzasadnienia), który po napisaniu okazał się nie być projektem ustawy. Strach się bać jaki projekt ustawy poseł Dziedziczak napisze tym razem.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/Przeb ... xsp?nr=438

Albowiem „przeglądając listę absolwentów kaliskiego kolegium [jezuickiego] nie można się pozbyć wrażenia, że jej [kuźni] specjalnością było nauczanie przyszłych prymasów” oraz „Hektora jasnogórskiego”... To nie są moje żarty, oni naprawdę takie rzeczy napisali w załączniku do uzasadnienia.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 22 wrz 2022, o 13:15

ww pisze:
21 wrz 2022, o 01:07
(...) a w czasach współczesnych o poznańskich zabiegach, by nie dopuścić do utworzenia wydziału historycznego w Studium Nauczycielskim im. Marii Konopnickiej w Kaliszu (co się poznanianom udało) (...)
Coś mi kiedyś dziadek mówił o tym. Opisałbyś o co dokładnie chodziło, kiedy to było (z tego co kojarzę to w PRL-u) i w jaki sposób Poznań nam to zablokował?

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 22 wrz 2022, o 13:36

ww pisze:
21 wrz 2022, o 01:07
Kaliszaninie2, moim zdaniem zapewnienia rektor Kaniewskiej o „wspieraniu działań zmierzających do powstania Uniwersytetu Kaliskiego” należy między bajki włożyć i nie dać się (już nigdy więcej) poznanianom mamić, zwodzić i oszukiwać. Nie można przecież przyszłych losów uniwersytetu w Kaliszu opierać na kurtuazyjnej wypowiedzi jednej taktownej (z pozoru) pani profesor.
Zawsze musisz wszystko kawa na ławę. Mnie chodzi o to, żeby tworząc Wydział Humanistyczny UK (na bardziej szczegółowy podział na początku chyba nie będzie sił) doprowadzić do obecności w nim wykładowców WPA, stopniowej integracji personalnej, a w następstwie do dobrowolnego już przejścia WPA w struktury UK po paru latach. A pomoc UAM polegałaby na tym , żeby temu procesowi nie przeszkadzać. I tu się już można odwołać do wcześniejszych deklaracji. Myślę też, że włączenie się do planowanej wielkopolskiej (na razie poznańskiej) federacji uczelni wyższych dałoby UK pewne korzyści dzięki interakcji z większą liczbą podmiotów.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 wrz 2022, o 16:26

Niektóre teksty jakby ściągnięte z IK.
https://zyciekalisza.pl/artykul/od-pewu ... tu/1355157
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 wrz 2022, o 18:45

BRAWO. Kolejne ciekawe kierunki mogą pojawić w Kaliszu. Rym-ek dzięki za info

"– Chciałbym się państwu pochwalić, że poza Wydziałem Lekarskim planujemy utworzenie również dwóch prestiżowych kierunków – dodał prof. Andrzej Wojtyła. – Ostatnio został powołany pełnomocnik do spraw utworzenia Wydziału Prawa. Kompletujemy kadrę naukową i okazuje się, że będziemy mieli profesorów, którzy pracują poza Kaliszem, ale mieszkają na terenie południowej Wielkopolski. Drugi kierunek, który zamierzamy utworzyć, to psychologia. Zatem jak widać, wspieracie uczelnię, która ma ogromny potencjał i doskonale się rozwija."
https://akademia.kalisz.pl/samorzadowcy ... iQ4S7_AlD4
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz


Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 1 paź 2022, o 22:08

K-man pisze:
30 wrz 2022, o 18:45
BRAWO. Kolejne ciekawe kierunki mogą pojawić w Kaliszu. Rym-ek dzięki za info

"– Chciałbym się państwu pochwalić, że poza Wydziałem Lekarskim planujemy utworzenie również dwóch prestiżowych kierunków – dodał prof. Andrzej Wojtyła. – Ostatnio został powołany pełnomocnik do spraw utworzenia Wydziału Prawa. Kompletujemy kadrę naukową i okazuje się, że będziemy mieli profesorów, którzy pracują poza Kaliszem, ale mieszkają na terenie południowej Wielkopolski. Drugi kierunek, który zamierzamy utworzyć, to psychologia. Zatem jak widać, wspieracie uczelnię, która ma ogromny potencjał i doskonale się rozwija."
https://akademia.kalisz.pl/samorzadowcy ... iQ4S7_AlD4
Ciekawe, czy oprócz tych planują jeszcze jakieś inne, nowe kierunki. Tak, czy inaczej uczelnia mocno przyśpieszyła w ostatnich dwóch latach.
Jestem ciekawy jakby to wyglądało w 2030 roku jeżeli uczelnia by utrzymała obecne tempo tworzenia nowych kierunków lub je zwiększyła.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 paź 2022, o 18:01

Nie będzie federacji UW i WUM.
Po czterech latach wysyłania listów intencyjnych, posiedzeń zespołów roboczych, pisania statutów federacji itd. Uniwersytet Warszawski postanowił samemu otworzyć wydział medyczny; senat się zgodził, rektor wydał zarządzenie.
https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/wydzi ... -medyczny/

Zaś rektor WUM życzy Uniwersytetowi Warszawskiemu „powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji” i oferuje „wsparcie i pomoc” (no zupełnie nikogo mi to nie przypomina).
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... enia-w-tej

Na marginesie: prof. Wielgosia, rektora WUM w poprzedniej kadencji, który paktował z UW, rektor WUM usunął nawet z kliniki, formalnie pod zarzutem konfliktu interesów (prof. Wielgoś jest członkiem rady UJK w Kielcach).
https://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Oswia ... 303,9.html

Wygląda to trochę tak, jakby w tej Warszawie ktoś się z kimś nielicho wytarmosił pod dywanem.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 3 paź 2022, o 06:56

Przejrzałem niedawno tę całą kategoryzację (pomijam tu jej celowość, rzetelność, to kombinowanie z czasopismami itd.).

Pojęcia nie mam, co się stanie z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., na 6 dyscyplin 5 ma kategorię B i 1 ma kategorię C.
Akademia Pomorska w Słupsku się wybroniła, na 10 dyscyplin 1 ma kategorię A, 3 mają kategorię B+, 6 ma kategorię B.
GUMed nauki medyczne ma ocenione na B+, nauki o zdrowiu też na B+.
PUMed nauki medyczne ma ocenione na B+, nauki o zdrowiu też na B+.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, nauki medyczne na B+, nauki o zdrowiu też na B+,.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, nauki medyczne ocenione na B+, nauki o zdrowiu też ocenione na B+ (wspominał o tym prof. Wojtyła).
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, nauki medyczne ocenione na B+, nauki o zdrowiu też ocenione na B+.
W Poznaniu nauki medyczne oceniono na B+, nauki o zdrowiu na A (czyli tak samo jak w Kaliszu).
W Olsztynie nauki medyczne oceniono na B+ (oni tam mają 24 dyscypliny i od 2020 skandal ze Szkołą Zdrowia Publicznego).
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, trzy dyscypliny: A+, A, A.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauki medyczne ocenione na B+, nauki o zdrowiu też na B+ (ale to CM w Bydgoszczy).
Uniwersytet Opolski, nauki medyczne na B+, nauki o zdrowiu na A.
Uniwersytet Rzeszowski, nauki medyczne na A, nauki o zdrowiu na B+.
Uniwersytet Zielonogórski, nauki medyczne na B+, nauki o zdrowiu na A.
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku nauki o zdrowiu ma ocenione na C (a chcą uruchomić medycynę); ogólnie trzy dyscypliny: B+, B, C.
Politechnika Łódzka, architektura i urbanistyka oceniona na C (aż mnie zatkało).
Politechnika Opolska, architektura i urbanistyka oceniona na B+.
Politechnika Poznańska, architektura i urbanistyka oceniona na B+.
Politechnika Rzeszowska, architektura i urbanistyka oceniona na A.
Politechnika Śląska, architektura i urbanistyka oceniona na B (aż mnie zatkało).
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie 2x kategoria A (ale to już wszyscy w Kaliszu wiedzą).
Nauki o sztuce na czecim uniwersytecie (czyli nasz WP-A) ocenione na B+ (czyli tak jak michałki w Kaliszu, ale „Dyplom, dyplom, dyplom!”).
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na 19 dyscyplin 1 zaliczył na C (matematyka) i 7 dyscyplin na B (w Toruniu mają bekę).
UP-H w Siedlcach na 14 dyscyplin (pamiętajmy, że w Kaliszu tylko 3) 1 oceniono na C, 6 na B, 7 na B+ (i nic wyżej).
UH-P w Częstochowie na 13 dyscyplin 4 oceniono na A, 7 na B+, 2 na B (w tym nauki o zdrowiu na B+).
Jeśli wziąć pod uwagę krytyczne uwagi o uniwersytetach w małych miastach, to w Siedlcach (versus w Częstochowie) wyglądają one na zasadne.
Przypomnę, że w Kaliszu (po odwołaniu) nauki o zdrowiu oceniono na A, dwa michałki (nauki o bezpieczeństwie i nauki o zarządzaniu i jakości) na B+.
(Nie sprawdzałem odwołań w żadnej z wyżej wymienionych szkół).

I to by było na tyle. Nie pisałem szkół poza zasięgiem, jak np. Warszawski Uniwersytet Medyczny; niektóre wspomniałem tylko dla porównania. Jak kogoś to jednak ciekawi, to wykaz wisi w internetach na govach.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 3 paź 2022, o 09:52

To badania naukowe. A jak się teraz podchodzi do oceny dydaktyki, w pracy uczelni wyższych przecież bardzo ważnej?
A te walki w Warszawie to prawdziwa katastrofa z obustronnymi znaczącymi stratami.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 8 paź 2022, o 03:36

Jak minister edukacji wydział lekarski na KUL-u budował
https://www.rp.pl/kraj/art37201601-jak- ... ki-budowal
https://wyborcza.pl/7,75398,28994484,zo ... ziale.html

Nowy wydział medyczny na KUL-u tworzą dwa instytuty: instytut nauk biologicznych (!?), na którym studiuje się biotechnologię (II st.), i instytut nauk o zdrowiu, na którym studiuje się pielęgniarstwo (II st.) i położnictwo (I st.). Dyscyplina nauk o zdrowiu w ogóle nie była oceniana (czyli nikt jej nie wpisał), na KUL-u oceniana była tylko dyscyplina nauk biologicznych, otrzymała kategorię B+, czyli niżej niż dyscyplina nauk o zdrowiu na akademii w Kaliszu.
https://www.kul.pl/struktura,110892.html

Zastępcą dyrektora instytutu nauk o zdrowiu została... dr Katarzyna Czarnek, żona min. Przemysława Czarnka, biolog, wcześniej pracowała w Instytucie Inżynierii Środowiska w Stalowej Woli.
https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=303256

Dr Czarnek nie zajmowała się dotąd ani naukami medycznymi, ani naukami o zdrowiu, w POL-ON-ie ma wpisane dwie dyscypliny: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka itp., itd., do tego plus 40 mln zł, zresztą poczytajcie artykuły w „Rzepie” i „Wyborczej”.
Zaczynem się obawiać, że te wszystkie medycyny w Kaliszu czy Płocku będą wyglądać tak samo, jak na KUL-u w Lublinie, a nie daj Boże tak, jak na UKSW w Warszawie czy w tym całym Elblągu. :(
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 paź 2022, o 09:19

Myślę WW ze rektor Wojtyła jest naprawdę mądrym i poważnym człowiekiem. I chce zrobić w Kaliszu coś na poziomie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 paź 2022, o 16:17

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 paź 2022, o 01:22

K-man pisze:
8 paź 2022, o 09:19
Myślę WW ze rektor Wojtyła jest naprawdę mądrym i poważnym człowiekiem. I chce zrobić w Kaliszu coś na poziomie.
Ja nie pisałem nic o prof. Wojtyle, pisałem o sposobie (czy też wręcz schemacie) tworzenia nowych wydziałów medycznych. Wpisuje się on w sposób tworzenia przez PiS niemal wszystkiego, co od 2015 partia ta tworzy, zakłada, otwiera, buduje, uruchamia itd.

Miejmy też jasny obraz sytuacji: prof. Wojtyła nie wyniósł akademii w Kaliszu do poziomu uniwersytetu medycznego i stąd wziął się przychylny stosunek ministerstwa do pomysłu uruchomienia medycyny w Kaliszu, lecz to ministerstwo realizuje pomysł tworzenia wydziałów lekarskich w małych miastach i prof. Wojtyła w miarę sprawnie wykorzystuje szansę na uruchomienie wydziału lekarskiego w Kaliszu (choć chyba niektórym na początku wydawało się, że sprawy mają się odwrotnie; no przynajmniej mnie się na początku tak wydawało, czy może raczej takie odniosłem wrażenie).

Pachnie mi to kiełbasą wyborczą (przypomnijcie sobie, w jakie tony uderzyła min. Maląg na ostatnim briefingu w Collegium Medicum na ul. Kaszubskiej). Ale nie kiełbasa jest tu najgroźniejsza, tylko polityka rządu, która może okazać się czysto koniunkturalna, wymuszona bieżącymi potrzebami, i wydział lekarski zostanie zamknięty (o ile w ogóle zostanie otwarty) po kilkunastu -dziesięciu latach, po wyrównaniu niedoboru lekarzy, tak samo jak zamknięte zostało studium nauczycielskie czy kolegium językowe po wyrównaniu niedoboru nauczycieli.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 paź 2022, o 13:02

ww pisze:
14 paź 2022, o 01:22
(...) Ale nie kiełbasa jest tu najgroźniejsza, tylko polityka rządu, która może okazać się czysto koniunkturalna, wymuszona bieżącymi potrzebami, i wydział lekarski zostanie zamknięty (o ile w ogóle zostanie otwarty) po kilkunastu -dziesięciu latach, po wyrównaniu niedoboru lekarzy, tak samo jak zamknięte zostało studium nauczycielskie czy kolegium językowe po wyrównaniu niedoboru nauczycieli. (...)
Możesz mieć rację trochę racji. Dlatego trzeba mocno rozwijać ten wydział, aby nie było do tego powodów.
Do tego dochodzi fakt, że mamy bardzo szybko starzejące się społeczeństwo i lekarzy będzie potrzebnych coraz to więcej, szczególnie przy stylu życia przeciętnego Polaka.
Ja raczej obstawiam szansę 50:50, że przetrwa. Bardzo dużo zależy od tego, czy będzie chęć rozwijania go, czy po stworzeniu zostawią go samemu sobie.

ODPOWIEDZ