Polityczny

Miejsce na forumowe rozmówki, niekoniecznie związane z Kaliszem.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Polityczny

Post autor: filip » 19 lis 2022, o 21:15

Postanowiłem założyć wątek polityczny. Będzie on służył do komentowania polityki posłów z okręgu wyborczego, lokalnej (wątek z Kinastowskim to trochę za mało) oraz krajowej mającej wpływ na miasto i kraj (np. wybory prezydenckie i parlamentarne).

Podstawowa zasada to brak jakichkolwiek przepychanek politycznych.

Ja od siebie wrzucam sondaż IBRiSu dla Onetu.
https://www.wprost.pl/polityka/10962655 ... rojce.html

Powiem szczerze ze zaskoczyły mnie te wyniki. Dobry wynik PiSu i KO, Lewica ponad Polską 2050 i Konfederacja poza sejmem.
Gdyby były takie wyniki w wyborach to prawica by nieznacznie była mocniejsza od centrum. Gdyby była wspólna lista KO + P2050 to wtedy centrum wygrywa wybory. Centrolewica osłabiłaby się, w porównaniu do teraźniejszości.

Sondaż Ipsosu dla OKO.press wygląda dość podobnie.
https://oko.press/ko-pis-sondaz

Co ciekawe punktem wspólnym obu sondaży jest taki sam wynik KO - 27%. Lekka przewaga prawicy nad centrum oraz bardzo mocne osłabienie centrolewicy.

K-man
Użytkownik
Użytkownik

Re: Polityczny

Post autor: K-man » 20 lis 2022, o 14:53

PiS ze swoją polityką socjalną niektórzy nie kwalifikują jak prawicy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: filip » 20 lis 2022, o 15:18

K-man pisze:
20 lis 2022, o 14:53
PiS ze swoją polityką socjalną niektórzy nie kwalifikują jak prawicy.
To zależy. Europejska prawica odnosi się do tradycji Bismarcka - socjalność i konserwatyzm. Prawica anglosaska odnosi się konserwatyzmu i liberalizmu. Więc według mnie PiS to jak najbardziej prawica, na pewno nie centroprawica.
A jeżeli mamy nie kwalifikować PiSu jako prawicę to jako co, lewicę? Podział jednoosiowy idealny nie jest, ale na pewno lepszy od kompasu politycznego (podział dwuosiowy). :wink:

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: wollny » 21 lis 2022, o 08:18

Polityka już dawno nie jest jednoosiowa. Przyjmując przynajmniej dwie osie to PiS jest partią konserwatywno-społeczną.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: filip » 21 lis 2022, o 19:00

Ja jestem raczej zwolennikiem używania jednoosiowego lub ogólnego zbioru ideologii pasującego do danego ugrupowania.
Dwuosiowy według mnie ma masę wad.

ODPOWIEDZ