Kwestia województwa raz jeszcze

ww
Użytkownik
Użytkownik

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Post autor: ww » 28 maja 2022, o 15:02

W latach 2002–2022 działało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Środkowopolskiego (rozwiązane w 2021, w 2022 zakończyło działalność), którego prezesem (przynajmniej przez pewien czas) był p. Stanisław Zalejski. Stowarzyszenie nabrało rozgłosu w (chyba) 2005, kiedy (chyba) wydrukowało ulotki z projektem województwa.
Czy ktoś z was ma może tę ulotkę (czy co to tam było, jeśli nie ulotka)?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: K-man » 29 maja 2022, o 19:33

Z nimi skontaktować się to był cud.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)

Post autor: milo » 29 maja 2022, o 20:02

To stowarzyszenie nie dorobiło się przez 20 lat nawet swojej strony. 😀
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ww
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: ww » 18 paź 2022, o 00:06

milo pisze:
23 lut 2022, o 12:48
Poniżej fotka z fragmentem książki Bienieckiego, wyraźnie sugeruje głębsze zmiany na mapie podziału administracyjnego.
Kwestia do sprawdzenia, choćby w archiwach prasowych z Kalisza/Łodzi/Warszawy.
Natknąłem się na taki tekst sprzed 1914. I albo już wtedy Łódź rzeczywiście coś knuła, albo Rosjanie w Warszawie/ Petersburgu nosili się z zamiarem reorganizacji tych swoich guberni, w każdym razie w istocie coś było na rzeczy. Mogę się teraz zabić metodą Stierlitza, ale nie pamiętam gdzie obczaiłem, bo se zostawiłem do ponownego przeczytania, a potem okno sie zamknęło itd.

Książkę właśnie przeczytałem. Pan Bieniecki w całej książce nie daje ani jednego przypisu (no, z wyjątkiem artykułu prof. Omilanowskiej w „Biuletynie Historii Sztuki” o odbudowie Kalisza i jej konkluzji o niemiecko-polskim charakterze miasta), jedynie w appendiksie podaje tzw. literaturę. A szkoda, bo rzecz wydana jest przecież przez wydawnictwo towarzystwa naukowego.
ww pisze:
23 lut 2022, o 22:29
(Należy też wziąć pod uwagę, że p. Bieniecki ma nie tylko lekkie pióro, ale i wyraźne zacięcie literackie).
Powtórzę: szkoda. Ale pan Bieniecki najwyraźniej napisał książkę lekką właśnie, „do czytania” i „dla ludzi”, a nie dla takich kaliskich świrów jak my tutaj.

I jeszcze jedno.
Na stronie 130 pan Bieniecki pisze, że po śmierci mjra Preuskera (zm. 12 kwietnia 1918) rada miejska Ostrowa uczciła jego pamięć minutą ciszy. Dlatego też nieodmiennie uważam, że Ostrowiec należy zburzyć.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: filip » 23 lis 2022, o 21:01

Proponowany w międzywojniu przez Romana Starzyńskiego projekt podziału Polski na województwa i prowincję.
Załączniki
179675310_310038420681509_333187006773065398_n.jpg
179675310_310038420681509_333187006773065398_n.jpg (125.59 KiB) Przejrzano 221 razy

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)

Post autor: milo » 23 lis 2022, o 21:44

filip pisze:
23 lis 2022, o 21:01
Proponowany w międzywojniu przez Romana Starzyńskiego projekt podziału Polski na województwa i prowincję.
Ooo, skąd to wykopałeś? Bo o tej koncepcji tylko czytałem bez dokładnych podziałów.
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: filip » 23 lis 2022, o 22:06

milo pisze:
23 lis 2022, o 21:44
filip pisze:
23 lis 2022, o 21:01
Ooo, skąd to wykopałeś? Bo o tej koncepcji tylko czytałem bez dokładnych podziałów.
https://www.facebook.com/niskieteorie

a tu masz linka do książeczki z posta: https://polona.pl/item/projekt-podzialu ... o:metadata

K-man
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: K-man » 27 lis 2022, o 23:23

Jak dla mnie ciekawy artykuł. A ich stronę znam od dawna.
Tu dwa cytaty
To jest po prostu niegodziwe, takie wmawianie mi, że jestem kimś, kim nie jestem. Jako ruch „Wojewódzki Radom” walczymy z taką “mazowszyzacją”, ponieważ to też przekreśla znaczenie Radomia jako ośrodka regionu - własnego regionu! Oni chcą nas zepchnąć do pozycji jakiegoś peryferyjnego powiatu w wielkim “księstwie mazowieckim”

Przypadek Radomia jest szczególny, zaryzykowałbym twierdzenie, że jest miastem najbardziej poszkodowanym przez tę reformę. Ale też nie jest jedynym takim “pominiętym” miastem. Jest jeszcze kilka takich ośrodków – Bielsko-Biała, Częstochowa, Kalisz, Tarnów czy Koszalin. Im również należy się sprawiedliwość. My nie żądamy przywilejów, tylko właśnie tej sprawiedliwości.

https://oko.press/radom-zasluguje-na-wiecej-niz-dostal
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: filip » 28 lis 2022, o 00:15

Dla mnie jest jeden bardzo poważny problem w mentalności ludzi z "Wojewódzkiego Radomia" i na tym forum. Wszyscy są winni, tylko nie ja.
Wszystko to wina władz centralnych, ale lokalnie już wszystko super. Zasadniczy problem jest taki, że jest trochę inaczej.
Nawet jakby w Kaliszu (lub Radomiu z artykułu) zrobić nie wiadomo co, za nie wiadomo ile to nie dałoby to za wiele. A dlaczego? Problem jest z najbardziej przyziemnymi sprawami, takimi jak zarządzanie, tożsamość, przestrzeń publiczna, społeczeństwo obywatelskie etc. Oczywiście nie neguję dużego wpływu statusu miasta wojewódzkiego na rozwój, bo tak jak napisał Łukasz Zaborowski jest to pewnego rodzaju koncesja na rozwój. Jednak zrzucanie całej winy na brak statusu miasta wojewódzkiego jest według mnie bardzo szkodliwe.

Swoją drogą, czemu w Kaliszu nie działa żadne stowarzyszenie na rzecz utworzenia woj. kaliskiego?

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator

Post autor: milo » 28 lis 2022, o 02:16

Pomijając pewną logiczną niekonsekwencję
- "Radom nie należy do Mazowsza, bo historycznie nigdy nie należał do Mazowsza." , "Radom nie należy do Mazowsza, tak samo jak Kraków!"
ale
- możemy zostać stolicą "nowego" województwa mazowieckiego po wyłączeniu z niego stolicy. :lol:

Panowie i Panie aktywiści muszą sobie uświadomić 2 sprawy.

Po pierwsze nieodległym Radomiowi Kielcom status województwa niewiele pomógł.
Tak jak były mniejsze od Radomia, tak nadal są mniejsze i zmniejszają się nawet w podobnym tempie.
Owszem niektóre wskaźniki są w Kielcach lepsze np. bezrobocie, ale to jest też mniejsze np. w Kaliszu.
Ergo status województwa nie jest cudownym remedium na budowę metropolii, "mini Krakowa czy Warszawy".
Dlaczego? O tym niżej...

Po drugie - w warunkach w jakich jest Polska (zwłaszcza demograficznych), zarówno aktywiści z Radomia jak i aktywiści z każdego innego średniego miasta jak np. Kalisza, muszą najpierw zdać sobie sprawę z istnienia pewnej alternatywy, a potem prawidłowo na nią odpowiedzieć.

Ta alternatywa jest bardzo prosta.

Kogo chcecie zabić? Chrystusa czy Barabasza?
Radom czy Lipsko, Zwoleń, Szydłowiec lub jeszcze mniejsze gminy?

Dokładnie w ten sposób rozwijały się w okresie PRL gierkowskie miasta wojewódzkie - podbierając masowo ludzi z głębszej prowincji, co oczywiście w tamtych warunkach demo nie oznaczało że następowało tejże prowincji wyludnianie.

Dziś jednak warunki diametralnie się zmieniły i albo Radom rozwinie się kosztem jego zaplecza ściągając do siebie ludzi, albo będzie umierał.

Brutalne?
Owszem, ale ja nie jestem politykiem ( i nie zamierzam nim być) , nie jestem też aktywistą ( i też być nie zamierzam), więc mogę sobie pozwolić na brutalna szczerość.

Bez tego można sobie robić kolejne tomy analiz i bujać w chmurach o "dynamicznym rozwoju miasta x".
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: filip » 28 lis 2022, o 15:29

milo pisze:
28 lis 2022, o 02:16
Po pierwsze nieodległym Radomiowi Kielcom status województwa niewiele pomógł.
Tak jak były mniejsze od Radomia, tak nadal są mniejsze i zmniejszają się nawet w podobnym tempie. (...)
Bo w Kielcach jest ten sam problem co w Kaliszu, z najbardziej przyziemnymi sprawami. Kielce są zarządzane bardzo źle.
milo pisze:
(...) Ergo status województwa nie jest cudownym remedium na budowę metropolii, "mini Krakowa czy Warszawy".
Przecież o tym pisałem. Ludzie (tu, na tym forum) za bardzo przeceniają rolę bycia miastem wojewódzkim i wszystko uzależniają od tego. Nikt przy wyborze miejsca zamieszkania nie patrzy, czy miasto x jest miastem wojewódzkim.
milo pisze:
(...) Kogo chcecie zabić? Chrystusa czy Barabasza?
Radom czy Lipsko, Zwoleń, Szydłowiec lub jeszcze mniejsze gminy?
Przecież tych miasteczek nie trzeba zabijać, one same to zrobią. Ci co będą chcieli mieszkać w Szydłowcu to mają dogodny dojazd S7 do Radomia, jest blisko. Jedyny problem to oddalenie dworca od Szydłowca, ale alternatywnie można puścić autobus Radom-Szydłowiec. To samo tyczy się Zwolenia, Lipsko już jest trochę dalej.
Poza tym dla takich miasteczek dobrze rozwinięty Radom to byłaby szansa. Mają na tyle blisko, że korzystaliby z tego mieszkańcy. Myślę, że lepsze to, niż jeżdżenie do Warszawy, czy Krakowa.
milo pisze:
Dokładnie w ten sposób rozwijały się w okresie PRL gierkowskie miasta wojewódzkie - podbierając masowo ludzi z głębszej prowincji, co oczywiście w tamtych warunkach demo nie oznaczało że następowało tejże prowincji wyludnianie.

Dziś jednak warunki diametralnie się zmieniły i albo Radom rozwinie się kosztem jego zaplecza ściągając do siebie ludzi, albo będzie umierał.
Przecież całkiem spora część Polski wyludniała się już w latach 60. Nie da się utrzymać rozwoju państwa i dobrego poziomu życia podczas wyludniania kraju przy tak agarnej siatce osadniczej. Prawda jest taka, że wsie w Polsce za 50 lat będą wyglądały jak te we Francji, czy Hiszpanii. Nie będzie ich. Tylko jeszcze ważą się teraz losy, czy Polska sieć miast będzie wyglądała jak ta w Hiszpanii, czy może jednak jak w Niemczech.

ODPOWIEDZ