PKS KALISZ

Wszystko o naszych lokalnych przewoźnikach.
kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 15 gru 2022, o 21:23

filip pisze:
14 gru 2022, o 16:28
To jeden z autobusów niedawno upadłego PKS Małopolska (nazwa może mylić, bo to prywatny przewoźnik). Według mnie dobry ruch, że wzięli (chyba) niską podłogę. Tylko co z tej inwestycji skoro kasują połączenia, myślenie o zbiorkomie po Polsku.
Nie znam tematu ale skoro nie daja rady samodzielnie obsluzyc dowozow pracownikow do Com40 i to zlecenie realizuje z nimi Wojtczak tzn ze albo nie maja odpowiedniego taboru albo pracownikow.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 gru 2022, o 22:14

kaczorkalisz pisze:
15 gru 2022, o 21:23
filip pisze:
14 gru 2022, o 16:28
To jeden z autobusów niedawno upadłego PKS Małopolska (nazwa może mylić, bo to prywatny przewoźnik). Według mnie dobry ruch, że wzięli (chyba) niską podłogę. Tylko co z tej inwestycji skoro kasują połączenia, myślenie o zbiorkomie po Polsku.
Nie znam tematu ale skoro nie daja rady samodzielnie obsluzyc dowozow pracownikow do Com40 i to zlecenie realizuje z nimi Wojtczak tzn ze albo nie maja odpowiedniego taboru albo pracownikow.
Tylko, że PKS nie jest od realizowania przewozów do firmy x, a przede wszystkim od walki z wykluczeniem komunikacyjnym i organizowaniem transportu lokalnego do najbliższego większego miasta (czyli w tym przypadku Kalisza). Jeżeli uda im się zorganizować dobrą komunikację na terenie powiatu (czy tak jak pisał Prezydent w przyszłości na terenie całego AKO) to wtedy mogą się wziąć za specjalne zlecenia dla firm.
Braki taborowe (jeżeli takie są) to wynikają z niedofinansowania PKS, a brak pracowników (jeżeli jest) spowodowany jest zbyt niskim płacami w stosunku do oczekiwań.
Ale ważniejsze, niż nowoczesny autobus na wsi lub miasteczku ważniejsze jest to, żeby on jeździł często i był dostępny. Niestety w Polsce mamy tradycję robienia wielkich inwestycji kosztem oferty przewozowej.

MIKI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 15 sty 2010, o 11:30
Lokalizacja: Kaliniec

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: MIKI » 28 gru 2022, o 21:03

gawronik13kalisz pisze:
14 gru 2022, o 09:18
Bez gwiazdy nie ma jazdy?
Jest łącznie 5 takich gwiazd. ;)

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 lut 2023, o 11:59

https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... zadowoleni
Podobają mi się te kanarkowe kolory. Docelowo cały tabor PKS typu low entry obsługujący linie podmiejskie mógłby mieć takie barwy, wg ujednoliconego wzoru. Autobusy KLA od lat są malowane wg jednego wzoru i na szczęście nikt nie wpadł na pomysł żeby to zmieniać. Podobnie powinno być w przypadku PKS. Autobusy miejskie KLA żółto -granatowe a podmiejskie PKS w barwach jednolitych żółtych.
W innych barwach mogłyby pozostać jedynie autobusy PKSu obsługujące linie dalekobieżne (międzymiastowe). Unifikacja mogłaby przebiegać stopniowo.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 11 lut 2023, o 13:09

Ostatnie autobusy PKS chyba w ogóle nie były już malowane - te małe białe ISUZU, złote wielkei MANy teraz żółte Mercedesy. Jaki kolor kupią taki zostawiają :D ale fakt, te żółte bardzo ładnie się prezentują
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 11 lut 2023, o 14:38

Też mi bardzo przypadły do gustu kolory nowych autobusów PKS-u, z chęcią zobaczyłbym takie w KLA.
gawronik13kalisz pisze:
11 lut 2023, o 13:09
Ostatnie autobusy PKS chyba w ogóle nie były już malowane - te małe białe ISUZU, złote wielkei MANy teraz żółte Mercedesy. Jaki kolor kupią taki zostawiają :D ale fakt, te żółte bardzo ładnie się prezentują
Żadne nie były malowane (z tych młodszych). Kolorystyka Mercedesów to kolorystyka PKS Małopolska. Jednak mogliby zostawić te kolory i resztę dopasować pod nie.

Tak w ogóle orientuję się ktoś co z utworzeniem związku powiatowo-gminnego?

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 lut 2023, o 15:22

filip pisze:
11 lut 2023, o 14:38
Też mi bardzo przypadły do gustu kolory nowych autobusów PKS-u, z chęcią zobaczyłbym takie w KLA.
KLA ma już swoje charakterystyczne barwy, które są niezmienne od kilkudziesięciu lat. Te granatowo-żółte barwy, wzór malowania oraz bardzo ładne logo wpisały się już w krajobraz miasta. Tego już nie powinno się zmieniać. Żółto-granatowe autobusy powinny być kojarzone z Kaliszem podobnie jak niebieskie tramwaje z Wrocławiem czy zielone z Poznaniem.
filip pisze:
11 lut 2023, o 14:38
Kolorystyka Mercedesów to kolorystyka PKS Małopolska. Jednak mogliby zostawić te kolory i resztę dopasować pod nie.
O tym właśnie pomyślałem. Wszystkie PKSy kursujące na liniach podmiejskich a w szczególności te typu low entry mogłyby mieć takie jednolite kanarkowe kolory

Rysiek55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 28 kwie 2022, o 16:06

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: Rysiek55 » 11 lut 2023, o 21:49

jp pisze:
11 lut 2023, o 15:22
... Żółto-granatowe autobusy powinny być kojarzone z Kaliszem podobnie jak niebieskie tramwaje z Wrocławiem czy zielone z Poznaniem.
... Wszystkie PKSy kursujące na liniach podmiejskich a w szczególności te typu low entry mogłyby mieć takie jednolite kanarkowe kolory
Są jakieś PKSy niepodmiejskie ?
Nie tylko Kalisz ma w swojej flocie autobusy w barwach żółto -niebieskich.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 11 lut 2023, o 22:22

jp pisze:
11 lut 2023, o 15:22
filip pisze:
11 lut 2023, o 14:38
Też mi bardzo przypadły do gustu kolory nowych autobusów PKS-u, z chęcią zobaczyłbym takie w KLA.
KLA ma już swoje charakterystyczne barwy, które są niezmienne od kilkudziesięciu lat. Te granatowo-żółte barwy, wzór malowania oraz bardzo ładne logo wpisały się już w krajobraz miasta. Tego już nie powinno się zmieniać. Żółto-granatowe autobusy powinny być kojarzone z Kaliszem podobnie jak niebieskie tramwaje z Wrocławiem czy zielone z Poznaniem.
filip pisze:
11 lut 2023, o 14:38
Kolorystyka Mercedesów to kolorystyka PKS Małopolska. Jednak mogliby zostawić te kolory i resztę dopasować pod nie.
O tym właśnie pomyślałem. Wszystkie PKSy kursujące na liniach podmiejskich a w szczególności te typu low entry mogłyby mieć takie jednolite kanarkowe kolory
Przecież KLA jak i same barwy nie mają nawet trzydziestu lat. Mówiąc szczerze to ta kolorystyka jest po prostu brzydka. Imho jakieś w jednym kolorze (można zostawić jeden z obecnych albo zupełnie nowy, chociaż ja preferowałbym wybranie jakiegoś z tych kolorów) lepiej by się prezentowały. Logo też jest mocno przestarzałe, patrząc na nie kojarzą mi się lata 80-90. Można byłoby zachować formułę, ale nieco je uprościć. Odświeżenie nie zaszkodziłoby wizerunkowi komunikacji miejskiej.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 lut 2023, o 22:41

Rysiek55 pisze:
11 lut 2023, o 21:49
Są jakieś PKSy niepodmiejskie ?
Nie tylko Kalisz ma w swojej flocie autobusy w barwach żółto -niebieskich.
Wiem, że nie tylko Kalisz. Podobne ma np. Słupsk ale kaliskie są wyjątkowe :wink: Różnią się sposobem malowania, odcieniem. Atutem KLA jest też logo.
Co do PKS, to miałem na myśli ujednolicenie kolorystyczne autobusów kursujących na trasach podmiejskich. Nie znam całego taboru ani rozkładu jazdy. Nie wiem czy są jeszcze jakieś kursy np. do Konina, Poznania, Wrocławia czy innych miast.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 lut 2023, o 23:01

filip pisze:
11 lut 2023, o 22:22
Przecież KLA jak i same barwy nie mają nawet trzydziestu lat. Mówiąc szczerze to ta kolorystyka jest po prostu brzydka. Imho jakieś w jednym kolorze (można zostawić jeden z obecnych albo zupełnie nowy, chociaż ja preferowałbym wybranie jakiegoś z tych kolorów) lepiej by się prezentowały. Logo też jest mocno przestarzałe, patrząc na nie kojarzą mi się lata 80-90. Można byłoby zachować formułę, ale nieco je uprościć. Odświeżenie nie zaszkodziłoby wizerunkowi komunikacji miejskiej.
W przyszłym roku KLA stuknie 30tka. Przez te 30 lat, logo (imho bardzo dobre), barwy oraz sposób malowania (charakterystyczny pasek z napisem ) były niezmienne i tę niezmienność uważam właśnie za największy atut. Żółto - granatowe autobusy stały się już symbolem Kalisza a ty chciałbyś to zmieniać. Jakakolwiek zmiana będzie prowokowała do kolejnych, bo nie będzie już argumentu tradycji i czar symbolu pryśnie.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 12 lut 2023, o 00:03

Logo ma przede wszystkim za dużo detalu i jest zbyt przekombinowane (sam koncept jest dobry). Logo powinno być minimalistyczne i proste do zapamiętania, mniej znaczy lepiej (do pewnej granicy). Zresztą większość firm/instytucji idzie właśnie w tą stronę. Żabka też miała zostawić swoje stare (tragiczne) logo, bo była to jakaś wyimaginowana tradycja? To, że identyfikacja danej firmy się zmienia to jest naturalne. Zmiany są potrzebne.
Zamiast tego paska lepsze według mnie byłoby logo firmy (tak jak mają w Warszawie, czy Utrechcie), pod warunkiem że byłoby bardziej minimalistyczne.
Kolorystyka to kwestia mocno dyskusyjna, ale według mnie te kolory się mocną gryzą. Jeżeli KLA miałoby być dwukolorowe to lepiej, aby miało bardziej dopasowane barwy. Jednak ja bym wolał, aby wybrało sobie jedną z obecnych barw (żeby podtrzymać tradycję ;)).
Przecież KLA też powstało z MPK i zmieniło swoją identyfikację wizualną o 180 stopni. Też można było powoływać się na te same argumenty co ty.

Pamiętaj, że to wszystko to tylko i wyłącznie moja opinia, która bardziej jest oparta o wrażenia estetyczne, a nie emocjonalne.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 lut 2023, o 00:44

MZK Ostrów wróciło do pierwotnych barw czerwonych. W Kaliszu też były barwy biało-czerwone ale przy transformacji ich nie zachowano, ale czy byłby sens do nich wracać? Tak jak pisze jp- nowe barwy wpisały się w miasto i chyba nie ma w przestrzeni publicznej jakiś negatywnych komentarzy odnośnie taboru i jego malowania. Logo też jest fajne i wg mnie cały czas aktualne, chyba ostatnio trochę odświeżone. Czy te barwy się gryzą? Nie wiem, mi pasują. Za to nie mogę patrzeć na malowanie poznańskie
g13k

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 lut 2023, o 00:49

Gdybym miał zaprojektować logo i barwy, prawdopodobnie też poszedłbym w stronę minimalizmu. Kolory pewnie też byłyby inne. Skoro jednak barwy, sposób malowania i logo przetrwały aż 30 lat, to znaczy, że muszą być dobre ;-) i nasze gusta są niczym wobec takiego dziedzictwa :wink:
Ile miast może poszczycić się taką ciągłością? Jest w ogóle takie, może jesteśmy jedyni? A zmiana w 1994 roku, to było odejście od standardów obowiązujących w całej Polsce. Wcześniej wszystkie miejskie autobusy malowano na biało-czerwono, z przewagą czerwieni.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 12 lut 2023, o 01:10

Ludzie raczej nie zwracają uwagi na takie rzeczy. Tylko takie marudy jak ja zawsze znajdą jakiś powód do narzekania. :lol: Do starego malowania raczej bym nie wracał, obecną kolorystykę poddałbym pewnej ewolucji (w sumie to już mam nawet pomysł jak). To fakt poznańskie malowanie jest paskudne.

Akurat historia obecnej spółki nie jest jakaś wyjątkowa. Większość obecnych przewoźników i ich barw powstały na początku lat 90-tych albo jeszcze w 89-tym (np. MZK Bydgoszcz).

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 lut 2023, o 01:23

filip pisze:
12 lut 2023, o 01:10
Akurat historia obecnej spółki nie jest jakaś wyjątkowa. Większość obecnych przewoźników i ich barw powstały na początku lat 90-tych albo jeszcze w 89-tym (np. MZK Bydgoszcz).
Tak, ale ciekawi mnie ile jest miast, czy w ogóle jest takie miasto, gdzie do dzisiaj utrzymano jeden wzór malowania oraz niezmienione logo .

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 12 lut 2023, o 14:07

Jeżeli logo ma być zupełnie niezmienione to nawet Kalisz się na to nie kwalifikuję. KLA leciutko odświeżyło logo, zrezygnowali z kolorów na rzecz obrysu.
Ale w gronie takich miast może być np. Poznań, Kraków, Legnica, Słupsk. Jakbym chwilę poszukał to na pewno bym coś znalazł.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 lut 2023, o 15:19

To poszukaj, bo jestem ciekaw czy KLA faktycznie jest wyjątkowe :)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 lut 2023, o 21:41

Trochę źle się wyraziłem, jakbym szukał dłużej to znalazłbym więcej.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: PKS KALISZ

Nieprzeczytany post autor: filip » 19 kwie 2023, o 01:01

Do wzięcia prawie 1,7 mld zł. To bezprecedensowe wsparcie dla transportu międzymiastowego
https://www.portalsamorzadowy.pl/fundus ... 55248.html

Szansa dla PKS-u na wymianę starego taboru.

ODPOWIEDZ