Śródmieście musi ożyć!

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 16 sty 2023, o 09:55

Są już jakieś skargi mieszkańców Śródmieścia " na uciążliwości związane z prowadzeniem klubu muzycznego Calisia Skybar". Krótko pisząc ludziom za głośno, a niby Kalisz po 18 zasypia.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: wollny » 25 sty 2023, o 22:57

https://latarnikkaliski.pl/radoslaw-gas ... w-kaliszu/

Członkowie naszego forum będą pracować w Komitecie Rewitalizacji. A kolega faust został nawet przewodniczącym :)
Gratulacje!
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 sty 2023, o 23:37

jprdl.. niektórzy z członków KR na serio chcą "ożywiać" Śródmieście autkami. Jaki w Kaliszu mamy teraz rok? 1963?
Jeżeli my będziemy takie "postępowe" zmiany wprowadzać to w końcu nikt nie będzie chciał mieszkać ani spędzać czasu w centrum, wtedy będzie mogło pełnić rolę Zawodzia.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: milo » 26 sty 2023, o 00:00

wollny pisze:
25 sty 2023, o 22:57
https://latarnikkaliski.pl/radoslaw-gas ... w-kaliszu/

Członkowie naszego forum będą pracować w Komitecie Rewitalizacji. A kolega faust został nawet przewodniczącym :)
Gratulacje!
:lol:
Załączniki
Ee63duCX0AA3UO_ (3).jpg
Ee63duCX0AA3UO_ (3).jpg (72.14 KiB) Przejrzano 1885 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2023, o 08:50

filip pisze:
25 sty 2023, o 23:37
jprdl.. niektórzy z członków KR na serio chcą "ożywiać" Śródmieście autkami. Jaki w Kaliszu mamy teraz rok? 1963?
Jeżeli my będziemy takie "postępowe" zmiany wprowadzać to w końcu nikt nie będzie chciał mieszkać ani spędzać czasu w centrum, wtedy będzie mogło pełnić rolę Zawodzia.
Dobrze, że to tylko organ doradczy. Mam nadzieję, że chociaż nasi forumowicze będą głośno postulować za ograniczaniem ruchu w ścisłym centrum.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2023, o 16:32

No właśnie niedobrze. Wódz, tzn. Prezydent może w ogóle nie respektować zdania KR (pewnie jakby nie było obowiązku ustawowego, aby taka rada była to by jej nie było). A patrząc na skład to może poza jednym (widocznym w artykule) autkowym wybrykiem to wygląda to nieźle. Jakby to KR decydował o zmianach w Śródmieściu to prawdopodobnie samochody by poleciały prędzej, czy później, przynajmniej z jednej ulicy.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 26 sty 2023, o 23:20

Komu przeszkadzało?
Załączniki
1280px-Konurbacja_górnośląska_19_GUS_2013.png
1280px-Konurbacja_górnośląska_19_GUS_2013.png (553.63 KiB) Przejrzano 1749 razy
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2023, o 23:32

^^
autkowcom. Im wszystko co ładne i miejskie przeszkadza, oni nienawidzą miast.
Chociaż już tak po nich nie będę cisnął, bo w tym kraju obraza uczuć religijnych jest karalna.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 sty 2023, o 13:43

Pięknie było, ale to żaden wyczyn w tamtych czasach. Uczucia do samochodów się nie zmieniły. To nie z niechęci do samochodów urządzano wtedy przestrzeń. W tamtych czasach autka posiadali tylko nieliczni dyrektorzy teatrów :wink:

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2023, o 14:23

W cywilizowanych miastach nadal jest ładnie, ewentualnie wszystko idzie w tym kierunku.
Ja wiem, że na tym forum (całkiem mocno samochodocentrycznym) samochód traktuję się jako cel sam w sobie. Ale to jest tylko środek transportu. Miasta nie są dla samochodzików, a dla ludzi. Autka działają tylko na szkodę Kalisza, im prędzej to zrozumiemy tym lepiej dla tego miasta. Obawiam się, że mieszkańcy Kalisza* mogą tego nigdy nie zrozumieć, więc zawsze będziemy w tyle, pewnie coraz to większym, a nikt normalny nie będzie chciał mieszkać w takim mieście mając do wyboru miasta, w których życie nie ogranicza się do autka. Więc chyba pozostaję mi Kalisz nazywać Kaliszewem. :(

*mam świadomość, że kaliscy prezydenci skutecznie od lat taką postawę pielęgnowali w mieszkańcach. Jednak nie widać tu woli zmiany w lepszym kierunku, a wielką chęć tkwienia w spalinowym marazmie.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 sty 2023, o 15:02

Na tym forum samochód traktuje się jako cel sam w sobie? No nie wiem, ja mam lepsze zdanie o forumowiczach :) Piszesz, że "w cywilizowanych miastach nadal jest ładnie, ewentualnie wszystko idzie w tym kierunku". To prawda, w wielu miastach nie widać tylu samochodów na ulicach. Też nie mogę pogodzić się z widokiem samochodów np. na Zamkowej czy Śródmiejskiej. Ulice, place mogą być zawalone autami z różnych powodów. Nie zawsze z powodu dużej ilości miejsc parkingowych. Wezmy np. taki obszar Nowego Miasta. Załóżmy czysto teoretycznie, że chowamy w parkingach podziemnych kilkaset autek zaparkowanych obecnie na uliczkach lokacyjnego miasta. Obraz "starówki" zmienia się diametralnie, na ulicach nie widać samochodów. Masz świadomość, że w Europie są takie miasta, którymi wielu się zachwyca, właśnie z powodu braku autek na chodnikach/ ulicach, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ilość miejsc parkingowych na danym obszarze wcale nie musi być mniejsza? Auta mogą być ukryte nie tylko pod ziemią, ale także w wielopiętrowych parkingach lub buforowych na granicy śródmieścia. Dopóki Kalisz nie dorobi się tego typu rozwiązań wraz z poprawą zbiorkomu, obarczanie winą właścicieli pojazdów za parkowanie na ulicach będzie niesprawiedliwe i nieobiektywne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2023, o 16:03

Czytam wiele for dyskusyjnych dotyczących różnych miast i chyba tylko w Rzeszowie widziałem większy samochodocentryzm. To nie znaczy, że od razu każdy na forum jest autkowcem. Po prostu czuć, że ogólny przekaz idzie w stronę zachowywania jakiegoś statusu quo.

I tu się u ciebie przejawia trochę myślenie modernistyczne (nie chodzi o modernizm urbanistyczny, po prostu modernizm jako pojęcie ogólne) i lekko samochodocentryczne. Żeby samochodów było mniej to trzeba wybudować pierdyliard parkingów buforowych, tunele, kosmordromy itp. To wszystko to rozwiązania drogie (ogólnie rozwiązania modernistyczne są drogie, a nie rozwiązują problemów), które nie rozwiązują problemów, a co najwyżej je maskują. A ja nie chce maskować problemów, a je rozwiązywać. Problemem, który powoduję obecną sytuację jest nadmiar samochodów. Wziął się on nie z braku parkingów buforowych, a braku alternatyw transportowych oraz wiecznym subsydiowaniu transportu samochodowego.
Ten problem można rozwiązać w inny sposób i przede wszystkim tańszy. Trzeba stworzyć wygodne chodniki i strefy piesze (deptaki); trzeba stworzyć spójną sieć DDR (mamy "Koncepcję przebiegu tras rowerowych dla Miasta Kalisza", więc wystarczy wyciągnąć ten plan z szafy), tak aby przemieszczanie się rowerem było bezpieczne i wygodne (Kalisz to małe powierzchniowo miasto, więc to idealny środek transportu); trzeba zaprojektować sieć transportu zbiorowego, utworzyć system przesiadkowy z magistralnymi liniami (na takie trzeba byłoby kupić duże autobusy), które będą poruszały się po wydzielonych pasach i będą miały priorytet na światłach.
Dopiero wtedy można myśleć o jednym lub dwóch parkingach podziemnych (jeden parking 100-200 miejsc) oddalonych jakiś kawałek od Nowego Miasta i reszty centrum, ale znajdujących się w pobliżu Śródmieścia. Oczywiście rowerowe parkingi też powinny się znaleźć (w centrum, ale przy dworcu kolejowym też). Trzeba postawić na intermodalność transportu i wygodne przesiadki pomiędzy różnymi środkami transportu.

Ps. tu są mapki z tej koncepcji, o której pisałem.
1.png
1.png (532.1 KiB) Przejrzano 1572 razy
2.png
2.png (577.7 KiB) Przejrzano 1572 razy
3.png
3.png (598.13 KiB) Przejrzano 1572 razy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 sty 2023, o 16:44

filip pisze:
27 sty 2023, o 16:03
I tu się u ciebie przejawia trochę myślenie modernistyczne (nie chodzi o modernizm urbanistyczny, po prostu modernizm jako pojęcie ogólne) i lekko samochodocentryczne. Żeby samochodów było mniej to trzeba wybudować pierdyliard parkingów buforowych, tunele, kosmordromy itp. To wszystko to rozwiązania drogie (ogólnie rozwiązania modernistyczne są drogie, a nie rozwiązują problemów), które nie rozwiązują problemów, a co najwyżej je maskują. A ja nie chce maskować problemów, a je rozwiązywać(...)
Filipie, żeby rozwiązywać problemy, to trzeba umieć je rozpoznawać. Trzeba nauczyć się miasta, którego problemy chce się rozwiązywać. Teorie zaczerpnięte z internetu nie wystarczą.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2023, o 16:56

No ja je rozpoznałem. Nie trzeba być specjalistą, żeby zobaczyć co tutaj jest nie tak. Wystarczy sprawny wzrok.
Dziwne, bo żyję w Kaliszu na co dzień. Większość czasu spędzam tutaj. Poruszam się tu różnymi środkami transportu i w miarę widzę co się dzieję. Sieć uliczną i rozkład osiedli też znam. Historię kształtowania się poszczególnych części też. Pewnie nie znam miasta i nie wiem co mogłoby pomóc.
Interesujące, bo jakoś te "teorie" sprawdziły się na każdej szerokości geograficznej. Najwidoczniej Kalisz to po prostu jakiś niesamowity wyjątek, trzeba to zbadać.

To miasto chyba jest po prostu skazane na marazm, nijakość i bylejakość.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 sty 2023, o 17:54

Filip, oczywiście, że nie trzeba być specjalistą, żeby zorientować się, że coś jest nie tak. Podobnie jak nie trzeba być lekarzem żeby zorientować się, że z organizmem dzieje się coś niedobrego i samemu zlokalizować np. ból :wink: Jednak przyczyny tego bólu mogą być przeróżne a Ty zawsze na wszystko masz jedną receptę :lol: Nawet w przypadku Wojska Polskiego pas szerokości 2,5 m uznałeś za wystarczająca szerokość dla samochodów, bo wg ciebie ruch uspokojony powinien być wszędzie tam gdzie mieszkają ludzie... To Twoje słowa, mogę odszukać wątek.
Chcesz walczyć z samochodami by całkowicie wyeliminować je z miasta, to sobie walcz, ale nie dorabiaj do tego ideologii, że chcesz rozwiązywać problemy komunikacyjne, tylko nazywaj rzeczy po imieniu.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2023, o 18:22

Nie mam jednej recepty, ale jednak gadamy o terenach o charakterze typowo miejskim (lub takich, które powinny taką rolę pełnić), ba w tym przypadku Śródmieścia. Co innego jakbyśmy rozmawiali o Piwonicach, czy Majkowie. Tam można się inaczej bawić.

Nie powiedziałem nigdzie, że nie można poszerzyć jezdni o 0,25m lub 0,5m. Wystarczyło to zaproponować. Mogłem się przecież pomylić, to była tylko bardzo luźna propozycja, a przede wszystkim moja opinia.
Nadal tak uważam, ruch tam gdzie mieszkają ludzie powinien być uspokojony. Tyle razy mówię przecież, że miasta nie są dla autek, a dla ludzi i to oni mają się czuć w nich swobodnie i bezpiecznie. Bliska mojemu sercu jest "wizja zero".
Jak ludzie gdzieś nie mieszkają to te drogi mogą być przecież przystosowane do większego i szybszego ruchu. To jest myśl typowo niderlandzka. Przecież oni mają, w niektórych miejscach potężne drogi, ale nie tam gdzie mieszkają i poruszają się ludzie. Zobacz np. Almere.

Ja nie jestem za wyeliminowaniem samochodów z miasta, a za minimalizacją ich roli. Dla mnie dla samochodów jest miejsce w mieście, ale nie w dosłownie każdym miejscu i nie mają zajmować 90% powierzchni ulicy (chociaż wtedy to nie jest ulica, a droga), ulica jest dla wszystkich.
Za to ty chcesz wszystko uzasadniać prawdopośrodkizmem i "racjonalnością".

Hmm.. a jak to ideologia? Mógłbyś mi podać jej nazwę, podstawowe założenia i teoretyków? Byłbym niezwykle wdzięczny, z chęcią się z nią zapoznam.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 sty 2023, o 19:00

Filip, kończę tę dyskusję. Będziesz miał jakieś pomysły odnośnie miasta, to możemy pogadać. Chętnie też odpowiem na pytania, ale konkretne, bo na razie to tylko produkujesz same hasła typu "miasto dla ludzi, nie samochodów". Trudno się z tym nie zgadzać, ale to są tylko truizmy. Jak przyszło nam dyskutować o realnych problemach, np. "przesmyk" Stańczukowskiego , to odniosłem wrażenie, że nie ogarniasz.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2023, o 19:17

jp pisze:
27 sty 2023, o 19:00
(...)Jak przyszło nam dyskutować o realnych problemach, np. "przesmyk" Stańczukowskiego , to odniosłem wrażenie, że nie ogarniasz.
Oznacz mnie w tym miejscu, bo nie kojarzę tej dyskusji.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 sty 2023, o 19:26


Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: milo » 31 sty 2023, o 01:10

Ostrów tętni życiem i tam Śródmieście nie musi ożywać. :lol:
Załączniki
Screenshot_20230131-010727.jpg
Screenshot_20230131-010727.jpg (133.94 KiB) Przejrzano 1398 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ