Kwestia województwa raz jeszcze

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 mar 2023, o 19:44

milo pisze:
7 mar 2023, o 19:08
wollny pisze:
7 mar 2023, o 15:20
Ciekaw jestem Waszej opinii.
https://www.facebook.com/atlas.kaliski/ ... gtjzaisrtl
1/ Błędne wnioski.
2/ Coraz bardziej widać, że Opolskie jest do likwidacji. :)
3/ widać, że zwłaszcza autostrady niewiele poszerzają obszar 1h dostępu - na mapce to te wąskie paski.
Dlaczego błędne wnioski?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 mar 2023, o 21:26

milo pisze:
7 mar 2023, o 19:08
wollny pisze:
7 mar 2023, o 15:20
Ciekaw jestem Waszej opinii.
https://www.facebook.com/atlas.kaliski/ ... gtjzaisrtl
1/ Błędne wnioski.
2/ Coraz bardziej widać, że Opolskie jest do likwidacji. :)
3/ widać, że zwłaszcza autostrady niewiele poszerzają obszar 1h dostępu - na mapce to te wąskie paski.
Zgadzam się z tą opinią. Jedynie mam wątpliwości, czy opolskie jest do likwidacji. Wtedy powinniśmy zlikwidować jeszcze lubuskie i świętokrzyskie. O ile świętokrzyskie to trup pod każdym względem to lubuskie od kilku lat sobie całkiem ładnie sobie radzi. Korzystne położenie w pobliżu Niemiec, nawet tych biedniejszych skutkuje sporym boomem inwestycyjnym. Sama Zielona Góra stopniowo wyrasta na stolicę całego lubuskiego i mocno nadgania w stosunku do reszty miast wojewódzkich.

Ja jeszcze się przyczepię do wiary w model polaryzacyjno-dyfuzyjny, który jest zwyczajnie modelem nieskutecznym, szkodliwym i (według mnie najważniejsze) niesprawiedliwym. ;) Całe te polityki "stymulowania" rzeczy można sobie wsadzić wiadomo gdzie, przynoszą zazwyczaj odwrotne skutki.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: wollny » 7 mar 2023, o 22:05

milo pisze: 1/ Błędne wnioski.
Chętnie usłyszę Twoje zdanie :wink:
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 mar 2023, o 16:39

Województwo śląskie do podziału? PiS może wrócić do pomysłu z PRL. "Jeszcze większa centralizacja"
https://www.slazag.pl/wojewodztwo-slask ... tralizacja

A wy co sądzicie o powrocie do 49 województw? ;) Dla mnie to skrajna głupota.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 mar 2023, o 21:21

wollny pisze:
7 mar 2023, o 22:05
milo pisze: 1/ Błędne wnioski.
Chętnie usłyszę Twoje zdanie :wink:
Na początek - jestem pozytywnie zdziwiony wielkością godzinnego dostępu do Kalisza, spodziewałem się znacząco gorszego wyniku.
Różnica z Wrocławiem ( 3 wychodzące drogi A/S , 3% różnicy ) czy z Poznaniem ( 3 wychodzące drogi A/S, ogryzków S11 nie liczę , 5% różnicy) jest minimalna. Podobnie jest z Bydgoszczą i innymi miastami poza Katowicami - różnice są w istocie kosmetyczne.
Tu zgadzam się z autorem, że S11 i rozbudowa DK25 poprawi ten wynik, niwelując nawet te drobne różnice.

W tej sytuacji mogłoby dziwić to, że Kalisz nie wykorzystuje tego dobrego godzinnego dostępu do miasta.
Problem leży niestety nie w słabym dostępie komunikacyjnym Kalisza ( niestety bo to można by poprawić przez proste inwestycje drogowe) lecz jest znacznie poważniejszy.

Dlaczego błędne wnioski, choć raczej by to trzeba nazwać błędne ogólne przesłanie z komentarza na FB?

Autor w pkt 1 i 4 pisze :
1) Obszar historycznego kaliskiego, który wyznaczyłem w ramach analizy historycznej jest niemal w całości wykluczone komunikacyjnie.... Tworzy się "luka komunikacyjna".
4) W obecnym kształcie sieci drogowej nie może być mowy o rozwoju według modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, ponieważ znaczne obszary są wykluczone komunikacyjnie.

Wykluczenie tych obszarów ma charakter nie polityczny ( braku inwestycji drogowych) lecz czysto fizyczny - one po prostu leżą tak daleko od "centrum" że geografia skazuje je na tę lukę. Nawet droga typu A lub S nie powiększa wiele godzinnego dostępu.

Autor uważa, że 2) Potencjalne województwo kaliskie, wyznaczone w granicach historycznych, częściowo zapełnia ww. lukę.

Formalnie oczywiście tak, gdybyśmy zrobili 100 miast wojewódzkich to wszyscy by mieszkali w pobliżu miasta wojewódzkiego.

Problemem nie jest dostępność do miasta, które ma tabliczkę - jestem miastem wojewódzkim. Problemem jest dostępność do miasta, które rzeczywiście pełni funkcję miasta wojewódzkiego.
I tu wracamy do pytania - dlaczego Kalisz mając tak duży obszar godzinnego dostępu nie jest dla tego obszaru miastem centralnym vel "wojewódzkim"? Czy tylko dlatego, że brak mu tabliczki "miasto wojewódzkie"?
Pytanie jest oczywiście przynajmniej częściowo retoryczne.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 15 mar 2023, o 22:01

Podstawową różnica między miastem wojewódzkim, a powiatowym jest dostępność do urzędów i instytucji o znaczeniu regionalnym. W Kaliszu poprawa jakości opieki zdrowotnej oraz zwiększenie podaży usług może znacząco wpłynąć na zmianę sytuacji w mieście i jego atrakcyjności dla ludzi z zewnątrz.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 paź 2023, o 19:08

Tak zmienią się granice województw w Polsce? Mapa jest już gotowa
Podział administracyjny Polski wywoływał zawsze spore dyskusje. Obecnych 16 województw nadal nie jest zdaniem wielu opcją optymalną. Czy czeka nas korekta? Pojawił się pomysł, aby granice województw wyznaczyć na nowo. Instytut Sobieskiego opublikował raport, w którym padają konkretne propozycje. Jedna z nich zakłada ograniczenie liczby województw do 12.

Obrazek

Zaborowski z Instytutu Sobieskiego zaproponował cztery warianty rozwiązań. Pierwszy zakłada jedynie zmniejszenie granic województw większych na rzecz mniejszych, czyli niewielką korektę. Drugi to uzupełnienie liczby województw o te, których brak jest widoczny bardzo wyraźnie - wówczas województw byłoby 20, a status stolic uzyskałyby m.in. Bielsko-Biała, Tarnów czy Kalisz.

Trzecia koncepcja, zwana "równoważącą", zakłada dalsze ograniczenie województw z silnym ośrodkiem metropolitalnym na rzecz mniejszych jednostek z większą rolą pominiętych do tej pory miast. Mielibyśmy wówczas aż 22 województwa.
W jednym województwie będą Kielce, Radom i Lublin. Wspólną przestrzeń będą dzieliły także Rzeszów, Tarnów i Przemyśl. To tylko niektóre ze zmian. Warto dodać, że miasta zostaną podzielone na ośrodki metropolitalne i wojewódzkie.
Największą rewolucję przynosi jednak wariant czwarty, zwany "makroregionalnym". Gdyby został wprowadzony w życie, mielibyśmy 12 województw, a zmiany na mapie Polski będą znaczące. Województwo opolskie i część łódzkiego zostanie połączona z woj. śląskim. Północna część woj. mazowieckiego połączy się z woj. kujawsko-pomorskim. ...
https://www.o2.pl/informacje/tak-zmieni ... 000970560a

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 10 paź 2023, o 19:40

Czytałem cały ten raport (100 stron) i szkoda, że większość artykułu jest poświęcona wariantowi z dwunastoma województwami, który był najskromniej omawianym ze wszystkich.

Kto chce to tutaj jest link: https://sobieski.org.pl/korekta-ukladu- ... e-rozwoju/

Awatar użytkownika
dawidborowiak.pl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2011, o 11:56
Lokalizacja: Widok

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: dawidborowiak.pl » 11 paź 2023, o 09:31

Ten wariant z 12 województwami po 1 nie jest możliwy (te 4 pozostałe nie dadzą sobie odebrać województwa), a po 2 najmniej korzystny dla polityków, którzy chcieliby go wprowadzać. Dużo bardziej realna jest opcja z dodaniem 4 województw. Według tego badania, to właśnie województwo kaliskie jest najbardziej brakującym województwem w Polsce. Patrząc romantycznie, mamy szansę, teraz pragmatyzm i współpracę trzeba dołączyć do pięknych ideałów. Osobiście uważam, że naprawdę mamy pierwszą szansę od lat, żeby ten temat doprowadzić do końca i uwolnić się od Poznania.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: wollny » 11 paź 2023, o 10:20

filip pisze:
10 paź 2023, o 19:40
Czytałem cały ten raport (100 stron) i szkoda, że większość artykułu jest poświęcona wariantowi z dwunastoma województwami, który był najskromniej omawianym ze wszystkich.

Kto chce to tutaj jest link: https://sobieski.org.pl/korekta-ukladu- ... e-rozwoju/
Nie działa link :(
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 11 paź 2023, o 10:41

dawidborowiak.pl pisze:
11 paź 2023, o 09:31
Osobiście uważam, że naprawdę mamy pierwszą szansę od lat, żeby ten temat doprowadzić do końca i uwolnić się od Poznania.
Żadnej szansy nie ma. Jeżeli nie widziałeś wczorajszej debaty to polecam nadrobić, jest link w innym wątku. Sami Kononowicze i klikacze przycisków w Sejmie - to miasto po prostu czeka upadek, a miasto za sobą pociągnie cały region.
wollny pisze:
11 paź 2023, o 10:20
Nie działa link :(
No jak nie działa jak działa. Jednak jeżeli ci nie działa to wejdź przez stronę Instytutu Sobieskiego.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 paź 2023, o 10:46

filip pisze:
11 paź 2023, o 10:41
Żadnej szansy nie ma. Jeżeli nie widziałeś wczorajszej debaty to polecam nadrobić, jest link w innym wątku. Sami Kononowicze i klikacze przycisków w Sejmie - to miasto po prostu czeka upadek, a miasto za sobą pociągnie cały region.

Nie dało się tego oglądać bo totalna amatorka jeśli chodzi o nagranie. W pewnym momencie nie było nic słychać. Dotrwałem do momentu kiedy jedna Pani się dziwiła, że w Kaliszu są dwa uniwersytety.
Co do reszty pełna zgoda. Totalni ignoranci.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 11 paź 2023, o 19:08

To prawda, na początku była tragedia organizacyjna. Choć później już się nieco poprawiło, chociaż mikrofon podmienili.

Tak, pani startująca z list Lewicy jako aktywistka (protest z wykrzyknikiem). Dziwiła się, że w Kaliszu są dwa uniwersytety i że to za dużo jak na miasto średniej wielkości. :lol: To jest wręcz wspaniały obraz lewicy poza metropolitalnej, choć jeszcze nie prowincjonalnej.
Problem jest taki, że inne osoby debatujące nie za bardzo się od niej różniły, więc nie wygląda to dobrze. Rzekłbym tragicznie. To będą kolejne zmarnowane lata.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 paź 2023, o 17:16

Teraz o tym info na Onecie. Ale oczywiście tytuł sugeruje ze najlepsze rozwiązanie do 12 województw.
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... iZWdnx5ai4
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 paź 2023, o 17:40

K-man pisze:
14 paź 2023, o 17:16
Teraz o tym info na Onecie. Ale oczywiście tytuł sugeruje ze najlepsze rozwiązanie do 12 województw.
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... iZWdnx5ai4
Praktycznie w każdym artykule na ten temat jest w tytule podział na 12 województw. On założenia ma bardzo poprawne, ale podział administracyjny jest tak durny, że chyba ten wariant wymyślono tylko po to, aby był jakikolwiek wariant ze zmniejszeniem liczby jednostek. Wariant I, a w szczególności II są najsensowniejsze z tych przedstawionych. Tak, czy inaczej ten temat przebił się do ogólnopolskiej opinii publicznej i bardzo dobrze. Debata o reformie administracyjnej (na poziomie gmin, powiatów i województw) oraz potrzebie zreformowania samego samorządu jest bardzo potrzebna, im wcześniej się za to ktoś zabierze tym lepiej. Obecnie mamy patologicznie słaby samorząd (w tym powiaty, które nie pełnią żadnej funkcji), z mniejszymi, niż na zachodzie możliwościami kształtowania własnej polityki oraz państwo scentralizowane przede wszystkim na Warszawę, a w drugiej kolejności na miasta wojewódzkie, które mogą więcej i są znacznie bardziej przychylnie traktowane przez centrale. Deglomeracja, reforma administracyjna i znaczące wzmocnienie samorządu to konieczność. Będzie to drogie i uciążliwe we drożeniu, ale długoterminowo pozwoli to podnieść efektywność i zaoszczędzić pieniądze.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 paź 2023, o 19:19

Wyborcza też https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 ... azdym.html

Kiedyś tu chyba wrzucałem info
"Prawdopodobnie optymalna liczba mogłaby oscylować wokół wspomnianych 25 województw, co jednak wymagałoby dokładniejszych studiów, zawierających analizy współczesnych ciążeń rzeczywistych"
https://klubjagiellonski.pl/2018/08/31/ ... lub-mniej/
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 paź 2023, o 00:13

K-man pisze:
14 paź 2023, o 19:19
Wyborcza też https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 ... azdym.html
Widziałem też sporo w różnych media regionalnych.

Swoją drogą w komentarzach widać, że dużo o Kaliszu w kontekście tego, że jest częścią Wielkopolski. Zakładam (nie mam od jakiegoś czasu prenumeraty, więc nie mogę tego sprawdzić), że autor-ignorant utożsamia Wielkopolskę z pruską Prowincją Poznań, w której skład wchodzą miejscowości spoza Wielkopolski. No taki mamy klimat, a tania poznańska propaganda przebiła się do świadomości...
K-man pisze:
14 paź 2023, o 19:19
Kiedyś tu chyba wrzucałem info
"Prawdopodobnie optymalna liczba mogłaby oscylować wokół wspomnianych 25 województw, co jednak wymagałoby dokładniejszych studiów, zawierających analizy współczesnych ciążeń rzeczywistych"
https://klubjagiellonski.pl/2018/08/31/ ... lub-mniej/
O, to jest bardzo ciekawe, choć krótkie i mało szczegółowe. Mimo wszystko chyba lepsze od raportu dr. Zaborowskiego (też jest ciekawy), który momentami bywa zbyt subiektywny. Ja wiem, że każdy piszę z jakichś pozycji (byt kształtuję świadomość hehe), a pan Zaborowski piszę z pozycji mieszkańca Radomia i działacza "Wojewódzkiego Radomia", ale momentami rzuca się to zbyt w oczy. Odnosząc się już do tekstu prof. Śleszyńskiego to 25 województw i likwidacja powiatów moim zdaniem jest lekką przesadą. Próbowałem coś z tego ulepić, ale za każdym razem wychodziły mi słabe, małoludne regiony, którym mogłoby brakować funduszy na niektóre ważne zadania. Myślę, że zamiast tworzenia tylu województw lepszym rozwiązaniem byłoby np. 20 województw i 30 miast wojewódzkich. No i brak trzeciego szczebla w tak dużym państwie byłby mocno odczuwalny w kształtowaniu polityk lokalnych.

Ja osobiście widzę dwie opcję, które postaram się tu w skrócie nakreślić:
1. Zwiększenie liczby województw (ok. 20), które w dużej części byłyby województwami wielobiegunowymi. Zmniejszenie liczby powiatów (ok. 150) i nadanie im większej liczby kompetencji, zadań oraz wpływów podatkowych. Zmniejszenie liczby gmin (nie wiem do ilu konkretnie), szczególnie na silnie wyludnionym wschodzie w celu ich wzmocnienia oraz stworzenie gmin obwarzankowych wokół miast takich jak np. Kalisz, w niektórych przypadkach włączenie części terenów wiejskich do miasta. Gminy powinny mieć znacząco zwiększone wpływy w PIT i CIT oraz niewielkie wpływy w VAT.

2. Zmniejszenie liczby województw (ok. 12), które większość instytucji miałyby poza największym miastem (w głównej mierze ośrodkiem metropolitalnym) w celu zapobiegania nadmiernego koncentrowania władzy i możliwości finansowych w jednym mieście. To co jest dużą zmianą w stosunku do stanu obecnego to bardzo duże wzmocnienie samorządu wojewódzkiego, który mógłby np. kształtować politykę podatkową (w ramach odgórnie ustalonych widełek) i edukacyjną. Oczywiście samorząd wojewódzki być też wzmocniony finansowo (i to solidniej, niż w poprzedniej wersji). Myślę jednak, że największą zmianą jakościową w stosunku do tego stanu obecnego jest znaczące zredukowanie liczby powiatów/ziem (ok. 50). Dostałyby one szereg kompetencji, zdań i ogromne wzmocnienie finansowe. Przejęłyby większość zadań obecnych województw. Co do gmin to jest to samo co w opcji 1.

Alternatywą jest coś na wzór hiszpański, czyli zamiast przymusowego włączania powiatów/ziem do danej jednostki pozwolić im na zdecydowanie samemu do jakiego województwa chcą należeć, a może nawet tworzyć je samemu.

Choć co trzeba podkreślić to ten model ma całkiem sporo zagrożeń.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 paź 2023, o 12:32

Co prawda dotyczy Radomia i Kielc, ale myślę ze to ciekawy wywiad.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 22 paź 2023, o 14:23

Pod koniec rozmowy ciekawe uwagi o konieczności wypełnienia przestrzeni międzymetropolitalnej. Natomiast na wstępie informacja o porażającym głupotą pomyśle małopolskiego miasta na peryferiach woj. mazowieckiego jako stolicy tegoż województwa. Radom stolicą Mazowsza! Doprawdy... Ciekawe dlaczego, kiedy dzielono funkcje wojewódzkie w lubuskim i kujawsko-pomorskim, oni nie podzielili się z Kielcami skazując się na powiatowość w obcym otoczeniu? To chyba głupota, przecież taki Gorzów też mógłby mieć uraz wobec Zielonej Góry, a jednak zachował dość rozsądku.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 sty 2024, o 19:54

Nie wiem, czy to tu pasuje. Ale przy ewentualnej reformie znaczenie regionalne miast będzie z pewnością ważne.

Do tego wymienia cztery słabe bieguny regionalne - Białystok, Olsztyn, Toruń, Kielce, a także pięć subregionalnych biegunów wzrostu poza obszarami metropolitalnymi: Nowy Sącz, Mielec, Krosno, Ostrów Wielkopolski, Polkowice.

Spośród 50 miast równoważących rozwój na poziomie subregionalnym 10 wyróżniono jako potencjalne subregionalne bieguny wzrostu. Są to miasta charakteryzujące się znaczącym potencjałem w kryterium „wielkość” oraz pozytywnymi trendami na rynku pracy. Zbiór ten tworzą: Nowy Targ, Suwałki, Świdnica, Jaworzno, Gniezno, Cieszyn, Oświęcim, Siedlce, Kalisz i Leszno.

Kalisz miasto z trzema wyższymi uczelniami. W tym własnym uniwersytetem. Miasto z teatrem, filharmonią i sporo większym muzeum niż w Ostrowie. Z prawie dwa razy większym budżetem i chyba ciut większą ilością inwestorów. Miasto z nadal większą ilością mieszkańców. Przegrywa w oczach tej pani z miastem, które przewyższa Kalisz jedynie pod względem węzła kolejowego i S11. No i dla niektórych może ilością dyskotek. Nie wiem jakimi argumentami ta pani stawia Ostrów ponad Kalisz.
Tu odnośnik do artykułu. Na dole artykułu odnośnik do raportu. Może tam wyjaśnia swoje bzdury.

https://www.portalsamorzadowy.pl/komuni ... gqfb7LOMx4
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ