Uniwersytet Kaliski
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Po niedotrzymaniu sześciotygodniowego terminu na wydanie opinii PKA zapowiadała, że do 13 czerwca będzie kilka opinii na raz. Termin nadszedł, a nadal czekamy jak na Godota. Czy instytucja niezdolna do elementarnej poprawności własnych procedur aby na pewno jest najbardziej powołana do opiniowania innych? To już zaczyna wyglądać na korporacyjny myk, przeciąganie sprawy na siłę, żeby utrudniać życie.
Re: Uniwersytet Kaliski
W myśl prawa, jeśli w określonym terminie nie wpłynęła żadna forma sprzeciwu, ani nie ma żadnych zastrzeżeń, to jest jednoznaczne, że została wyrażona zgoda na wydział lekarski.
Więcej myśleć, a mniej słuchać.
Re: Uniwersytet Kaliski
Poważne instytucje w poważnym państwie.kaliszanin2 pisze: ↑13 cze 2024, o 14:07Po niedotrzymaniu sześciotygodniowego terminu na wydanie opinii PKA zapowiadała, że do 13 czerwca będzie kilka opinii na raz. Termin nadszedł, a nadal czekamy jak na Godota. Czy instytucja niezdolna do elementarnej poprawności własnych procedur aby na pewno jest najbardziej powołana do opiniowania innych? To już zaczyna wyglądać na korporacyjny myk, przeciąganie sprawy na siłę, żeby utrudniać życie.
Ja znalazłem coś takiego, jest promyk nadziei.
Jak mówi rzecznik Uniwersytetu Kaliskiego Jakub Banasiak - uczelnia dostała jedynie raport z zespołu oceniającego Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ocena jest pozytywna, ale z zastrzeżeniami.
Zostaliśmy poproszeni o ustosunkowanie się do tego raportu i odpowiedź nasza zostanie wysłana w ciągu kilku najbliższych dni. Wtedy będziemy oczekiwać na stosowną uchwałę
- mówi Jakub Banasiak.
https://radiopoznan.fm/informacje/pozos ... e-kaliskim
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Nadzieja trochę większa:
https://pulsmedycyny.pl/wiceminister-zd ... ni-1218215
https://pulsmedycyny.pl/wiceminister-zd ... ni-1218215
Minister Wieczorek też nie wyrywa się do likwidacji nowych kierunków lekarskich. Widać, że Lewica i PSL nie pragną dodatkowych frontów. Lewica nie może przebić się ze swoimi dotychczasowymi postulatami, więc uczestnictwo w dodatkowej wojnie jej nie pasuje. TD ostatnio przegrała na braku wsparcia KO w przepychankach z PiSem, więc pewnie w niektóre się włączy, ale dla niej co za dużo, to niezdrowo. W takiej sytuacji KO pewnie odpuści, bo raczej na wojowaniu z nową medycyną nic się nie ugra. Pozostaje jeszcze uspokojenie środowisk korporacyjnych (NIL i w pewnym stopniu PKA), czego nie da się osiągnąć bez odpowiedniego wsparcia nowych kierunków przez ministerstwa (np. odblokowania środków na Zakład Anatomii Prawidłowej UK).Polska Komisja Akredytacyjna wciąż nie zakończyła audytu na uczelniach, które uruchomiły kierunki lekarskie w roku akademickim 2023/2024. Jej wyniki mają być ogłoszone za kilka dni. Wiceminister zdrowia Marek Kos spodziewa się, że ostateczna ocena będzie pozytywna dla kontrolowanych jednostek, tym samym limit przyjęć na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 zostanie zwiększony o ponad 600 miejsc.
...
Jeżeli PKA wyda pozytywną opinię wobec kontrolowanych uczelni, to nie widzę podstaw do tego, by tych kierunków nie uruchamiać. W takiej sytuacji przyjęte w rozporządzeniu limity wzrosną. Najprawdopodobniej - to już zaryzykuję - tak się odbędzie – przekazał wiceminister Kos.
Re: Uniwersytet Kaliski
Myślę, że jakby wyniki wyszły złe to wątpię, aby ktoś bawił się w firmowanie tego swoją twarzą. Choć w Polsce to różnie bywa.kaliszanin2 pisze: ↑14 cze 2024, o 12:50Nadzieja trochę większa:
https://pulsmedycyny.pl/wiceminister-zd ... ni-1218215Polska Komisja Akredytacyjna wciąż nie zakończyła audytu na uczelniach, które uruchomiły kierunki lekarskie w roku akademickim 2023/2024. Jej wyniki mają być ogłoszone za kilka dni. Wiceminister zdrowia Marek Kos spodziewa się, że ostateczna ocena będzie pozytywna dla kontrolowanych jednostek, tym samym limit przyjęć na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 zostanie zwiększony o ponad 600 miejsc.
...
Jeżeli PKA wyda pozytywną opinię wobec kontrolowanych uczelni, to nie widzę podstaw do tego, by tych kierunków nie uruchamiać. W takiej sytuacji przyjęte w rozporządzeniu limity wzrosną. Najprawdopodobniej - to już zaryzykuję - tak się odbędzie – przekazał wiceminister Kos.

Przecież NL i TD tracą z oczywistych względów - NL, bo nie potrafią nic wywalczyć i de facto są przystawką PDT, a TD robi za soft-PiS będąc hamulcowym zmian, które popiera jej własny elektorat. Jak tak dalej pójdzie to skończą jak LPR i SRP po mariażu z PiS.kaliszanin2 pisze: ↑14 cze 2024, o 12:50Minister Wieczorek też nie wyrywa się do likwidacji nowych kierunków lekarskich. Widać, że Lewica i PSL nie pragną dodatkowych frontów. Lewica nie może przebić się ze swoimi dotychczasowymi postulatami, więc uczestnictwo w dodatkowej wojnie jej nie pasuje. TD ostatnio przegrała na braku wsparcia KO w przepychankach z PiSem, więc pewnie w niektóre się włączy, ale dla niej co za dużo, to niezdrowo.

Lokalna PO przecież popierała kier. lekarski - https://www.portalsamorzadowy.pl/polity ... 49137.html https://kalisz.naszemiasto.pl/obawy-o-k ... 2-26417815kaliszanin2 pisze: ↑14 cze 2024, o 12:50W takiej sytuacji KO pewnie odpuści, bo raczej na wojowaniu z nową medycyną nic się nie ugra. Pozostaje jeszcze uspokojenie środowisk korporacyjnych (NIL i w pewnym stopniu PKA), czego nie da się osiągnąć bez odpowiedniego wsparcia nowych kierunków przez ministerstwa (np. odblokowania środków na Zakład Anatomii Prawidłowej UK).
Politycy KO jednak uspokajają.
- Jestem po rozmowach w tym temacie z dyrektorem szpitala Radosławem Kołacińskim i mogę państwa zapewnić, że zarówno Urząd Marszałkowski, jak i szpital kaliski dołoży wszelkich starań pomoże uczelni, niż pierwszy zamysł konstruowania tego kierunku lekarskiego bez zaplecza - mówi Dariusz Grodziński, radny KO.
A odblokowanie pieniędzy na ZAP UK to oczywiście priorytet, ale tutaj trzeba uderzać do MNiSW.
Re: Uniwersytet Kaliski
Najwcześniej w lipcu rozpoczną się przyjęcia na studia medyczne w Kaliszu. Wstrzymało je ministerstwo zdrowia
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... entsAnchor
Będzie zgoda PKA na najbliższe dwa lata
Zaraz po zapowiedziach ministra kontrolerzy PKA zjawili się w Kaliszu. - Ze względu na doniesienia medialne, Polska Komisja Akredytacyjna wizytowała nas jako pierwszą ze wszystkich uczelni, które nie otrzymały pozytywnej oceny PKA. Kontrola zakończyła się w kwietniu - informuje "Wyborczą" prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego.
Podczas spotkania na zakończenie kontroli (18 kwietnia w Kaliszu) rektor miał słyszeć pochwały od przewodniczącego zespołu nauk medycznych i nauk o zdrowiu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, prof. Wojciecha Mielnickiego.
- Na podsumowaniu wizytacji PKA zostaliśmy poinformowani, że na pierwsze dwa lata działalności, czyli do przyszłego roku, nie mają zastrzeżeń, jeżeli chodzi o przygotowanie uczelni. Korzystamy z prosektorium w kaliskim szpitalu. Mamy laboratoria i dobrze przygotowaną kadrę. Również studenci i całe otoczenie społeczno-gospodarcze dobrze nas oceniło - twierdzi rektor.
Mimo pochwał od PKA, uczelnia nie otrzymała jeszcze zgody na kształcenie lekarzy. Ministerstwo Zdrowia opublikowało 27 maja projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć dla poszczególnych uczelni na kierunek lekarski w roku 2024/2025. Na tej liście zabrakło dziewięciu szkół, które otrzymały wcześniej negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Wśród nich Uniwersytetu Kaliskiego, który pomimo negatywnej opinii PKA, rozpoczął kształcenie lekarzy już w zeszłym roku.
Kaliska uczelnia miała na to zgodę ówczesnego ministra nauki i edukacji Przemysława Czarnka, który wspierał powstanie Uniwersytetu Kaliskiego. Dzięki niemu uczelnia w ekspresowym tempie powstał w ub. roku z przekształcenia Akademii Kaliskiej, utworzonej w 2020 roku na bazie działającej od 2005 roku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Od 2018 roku rektorem PWSZ, a następnie Akademii Kaliskiej, a teraz Uniwersytetu Kaliskiego, jest prof. Andrzej Wojtyła - były senator PiS oraz były wiceminister zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i minister zdrowia w rządzie Hanny Suchockiej.
Uniwersytet Kaliski wstrzymuje przyjęcia na kierunek lekarski
Debiutujący kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim bił w zeszłym roku rekordy popularności – o jedno miejsce walczyło 25 osób. Władze uczelni zwiększyły limit miejsc z 60 do 90, za zgodą ministerstwa zdrowia. Obecnie 90 studentów kończy pierwszy rok studiów lekarskich.
Tegoroczna rekrutacja na kierunek lekarski Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego miała się zacząć 3 czerwca. Po ogłoszeniu decyzji Ministerstwa Zdrowia władze uczelni przesunęły termin najpierw o tydzień, licząc, że lada dzień przyjdzie wyczekiwana, pozytywna decyzja. Okazało się jednak, że uczelnia i kandydaci na studia muszą uzbroić się w cierpliwość. PKA przekazała bowiem swoje uwagi uczelni i czeka na odpowiedź. Ani PKA ani uczelnia nie chcą ujawnić co jest w dokumencie.
Ustaliliśmy, że chodzi o kształcenie studentów czwartego i piątego roku kierunku lekarskiego na specjalistycznych oddziałach. Takich nie ma kaliski szpital, więc uczelnia rozpoczęła rozmowy z Centrum Zdrowia Dziecka w Łodzi. To tam mają mieć zajęcia praktyczne kaliscy studenci. Władze uczelni chcą im zapewnić bezpłatne noclegi w łódzkich akademikach. Czy to przekona analityków z PKA? Na to pytanie uczelnia otrzyma odpowiedź po przesłaniu swoich wyjaśnień do PKA.
Kiedy? - Mamy trzy tygodnie na odpowiedź na ten raport. Wyślemy w połowie przyszłego tygodnia. Później wszystko znów będzie w rękach PKA.
Ruszymy z rekrutacją na kierunek lekarski, zaraz jak tylko dostaniemy pozytywną ocenę PKA - deklaruje Jakub Banasiak, rzecznik kaliskiej uczelni.
Nabór na studia na kierunku lekarskim najwcześniej w lipcu
Jakub Kozieł, sekretarz zespół nauk medycznych i nauk o zdrowiu Polskiej Komisji Akredytacyjnej szacuje, że - o ile odpowiedzi z Kalisza będą satysfakcjonujące - to Uniwersytet Kaliski będzie mógł rozpocząć nabór najwcześniej w lipcu.
- Procedura jest w toku. Jesteśmy w jej połowie. Został sporządzony raport i wysłany do uczelni. To wstępny raport, do którego uczelnia może jeszcze się odnieść, przesłać nam dokumenty i wyjaśnienia - mówi Jakub Kozieł. - Jeśli otrzymamy odpowiedź, to trafi ona najpierw do naszego zespołu nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a później, po rekomendacji zespołu, do prezydium PKA, które podejmie w tej sprawie ostateczną uchwałę. Myślę, że będzie to w lipcu - szacuje.
Wyjaśnia, że uczelnia może dostać trzy rodzaje oceny: - Pozytywną bezterminowo, albo pozytywną, ale tylko na dwa lata. Wówczas będą sformułowane zalecenia.
Jeżeli będzie to ocena negatywna, to zostaną sformułowane zarzuty, ale wówczas uczelni przysługuje jeszcze prawo wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Posłanka i radni KO wspierają starania rektora
Rektor Wojtyła rozmawiał z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną i ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem. Przedstawiał im swoje plany rozwoju uczelni i kierunku lekarskiego. Po tych rozmowach jest pełen optymizmu. - Rozumiemy, że nie mogą wydać zgody bez pozytywnej decyzji PKA. Jestem jednak przekonany, że taką decyzję otrzymamy - mówi prof. Wojtyła.
- PKA zapowiada, że da nam zalecenia na kolejne lata. Chodzi o to, że po drugim roku studiów musimy przygotować część kliniczną. Już podjęliśmy w tej sprawie działania. W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy przekształcali Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu w szpital kliniczny. Będzie on nadzorowany przez ministerstwo zdrowia. Jesteśmy po rozmowach z dyrektorem szpitala - dodaje prof. Wojtyła.
Jego starania o kształcenie lekarzy w kaliskiej uczelni wspiera kaliska posłanka KO Karolina Pawliczak. Przypomina, że wszyscy posłowie z okręgu kaliskiego głosowali za powstaniem Uniwersytetu Kaliskiego.
- Chciałabym, żeby uczelnie w Kaliszu się rozwijały, ale żeby była jasność, rozwijały się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Nie może być tak, że powstaje jakiś kierunek tylko i wyłącznie z tej racji, że ktoś miał przełożenie polityczne w ministerstwach poprzedniej władzy - mówi posłanka.
Radny KO, Dariusz Grodziński dodaje, że od dyrektora szpitala Radosława Kołacińskim, który jest również radnym KO, oraz od władz województwa wywodzących się z tej samej formacji politycznej usłyszał deklaracje, że "dołożą wszelkich starań, żeby pomóc w utrzymaniu i prowadzenia kierunku lekarskiego w Uniwersytecie Kaliskim na jak najlepszym poziomie".
Zgodnie z zapowiedziami, w połowie czerwca miały być gotowe wstępne wyniki audytu na wszystkich uczelniach, które wykładają medycynę bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Resort nauki wyjaśnia, że "PKA potrzebuje jeszcze kilku dni, aby przedstawić ministrowi wstępne wnioski". - Najwcześniej poznamy je 18 czerwca - informuje "Rynek Zdrowia".
Szczególnie interesujące jest przekształcenie WSZ w szpital kliniczny, ale pod nadzorem MZ. Pamiętam, że tak pierwotnie chciał rektor, ale UMWW nie chciał oddać szpitala i struktura własnościowa miała zostać zachowana, ale oddziały miały zostać utworzone. Tutaj znowu jest o MZ. Ciekawe, czy faktycznie jest coś na rzeczy, czy jest to po prostu błąd merytoryczny.
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... entsAnchor
Będzie zgoda PKA na najbliższe dwa lata
Zaraz po zapowiedziach ministra kontrolerzy PKA zjawili się w Kaliszu. - Ze względu na doniesienia medialne, Polska Komisja Akredytacyjna wizytowała nas jako pierwszą ze wszystkich uczelni, które nie otrzymały pozytywnej oceny PKA. Kontrola zakończyła się w kwietniu - informuje "Wyborczą" prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego.
Podczas spotkania na zakończenie kontroli (18 kwietnia w Kaliszu) rektor miał słyszeć pochwały od przewodniczącego zespołu nauk medycznych i nauk o zdrowiu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, prof. Wojciecha Mielnickiego.
- Na podsumowaniu wizytacji PKA zostaliśmy poinformowani, że na pierwsze dwa lata działalności, czyli do przyszłego roku, nie mają zastrzeżeń, jeżeli chodzi o przygotowanie uczelni. Korzystamy z prosektorium w kaliskim szpitalu. Mamy laboratoria i dobrze przygotowaną kadrę. Również studenci i całe otoczenie społeczno-gospodarcze dobrze nas oceniło - twierdzi rektor.
Mimo pochwał od PKA, uczelnia nie otrzymała jeszcze zgody na kształcenie lekarzy. Ministerstwo Zdrowia opublikowało 27 maja projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć dla poszczególnych uczelni na kierunek lekarski w roku 2024/2025. Na tej liście zabrakło dziewięciu szkół, które otrzymały wcześniej negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Wśród nich Uniwersytetu Kaliskiego, który pomimo negatywnej opinii PKA, rozpoczął kształcenie lekarzy już w zeszłym roku.
Kaliska uczelnia miała na to zgodę ówczesnego ministra nauki i edukacji Przemysława Czarnka, który wspierał powstanie Uniwersytetu Kaliskiego. Dzięki niemu uczelnia w ekspresowym tempie powstał w ub. roku z przekształcenia Akademii Kaliskiej, utworzonej w 2020 roku na bazie działającej od 2005 roku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Od 2018 roku rektorem PWSZ, a następnie Akademii Kaliskiej, a teraz Uniwersytetu Kaliskiego, jest prof. Andrzej Wojtyła - były senator PiS oraz były wiceminister zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i minister zdrowia w rządzie Hanny Suchockiej.
Uniwersytet Kaliski wstrzymuje przyjęcia na kierunek lekarski
Debiutujący kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim bił w zeszłym roku rekordy popularności – o jedno miejsce walczyło 25 osób. Władze uczelni zwiększyły limit miejsc z 60 do 90, za zgodą ministerstwa zdrowia. Obecnie 90 studentów kończy pierwszy rok studiów lekarskich.
Tegoroczna rekrutacja na kierunek lekarski Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego miała się zacząć 3 czerwca. Po ogłoszeniu decyzji Ministerstwa Zdrowia władze uczelni przesunęły termin najpierw o tydzień, licząc, że lada dzień przyjdzie wyczekiwana, pozytywna decyzja. Okazało się jednak, że uczelnia i kandydaci na studia muszą uzbroić się w cierpliwość. PKA przekazała bowiem swoje uwagi uczelni i czeka na odpowiedź. Ani PKA ani uczelnia nie chcą ujawnić co jest w dokumencie.
Ustaliliśmy, że chodzi o kształcenie studentów czwartego i piątego roku kierunku lekarskiego na specjalistycznych oddziałach. Takich nie ma kaliski szpital, więc uczelnia rozpoczęła rozmowy z Centrum Zdrowia Dziecka w Łodzi. To tam mają mieć zajęcia praktyczne kaliscy studenci. Władze uczelni chcą im zapewnić bezpłatne noclegi w łódzkich akademikach. Czy to przekona analityków z PKA? Na to pytanie uczelnia otrzyma odpowiedź po przesłaniu swoich wyjaśnień do PKA.
Kiedy? - Mamy trzy tygodnie na odpowiedź na ten raport. Wyślemy w połowie przyszłego tygodnia. Później wszystko znów będzie w rękach PKA.
Ruszymy z rekrutacją na kierunek lekarski, zaraz jak tylko dostaniemy pozytywną ocenę PKA - deklaruje Jakub Banasiak, rzecznik kaliskiej uczelni.
Nabór na studia na kierunku lekarskim najwcześniej w lipcu
Jakub Kozieł, sekretarz zespół nauk medycznych i nauk o zdrowiu Polskiej Komisji Akredytacyjnej szacuje, że - o ile odpowiedzi z Kalisza będą satysfakcjonujące - to Uniwersytet Kaliski będzie mógł rozpocząć nabór najwcześniej w lipcu.
- Procedura jest w toku. Jesteśmy w jej połowie. Został sporządzony raport i wysłany do uczelni. To wstępny raport, do którego uczelnia może jeszcze się odnieść, przesłać nam dokumenty i wyjaśnienia - mówi Jakub Kozieł. - Jeśli otrzymamy odpowiedź, to trafi ona najpierw do naszego zespołu nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a później, po rekomendacji zespołu, do prezydium PKA, które podejmie w tej sprawie ostateczną uchwałę. Myślę, że będzie to w lipcu - szacuje.
Wyjaśnia, że uczelnia może dostać trzy rodzaje oceny: - Pozytywną bezterminowo, albo pozytywną, ale tylko na dwa lata. Wówczas będą sformułowane zalecenia.
Jeżeli będzie to ocena negatywna, to zostaną sformułowane zarzuty, ale wówczas uczelni przysługuje jeszcze prawo wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Posłanka i radni KO wspierają starania rektora
Rektor Wojtyła rozmawiał z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną i ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem. Przedstawiał im swoje plany rozwoju uczelni i kierunku lekarskiego. Po tych rozmowach jest pełen optymizmu. - Rozumiemy, że nie mogą wydać zgody bez pozytywnej decyzji PKA. Jestem jednak przekonany, że taką decyzję otrzymamy - mówi prof. Wojtyła.
- PKA zapowiada, że da nam zalecenia na kolejne lata. Chodzi o to, że po drugim roku studiów musimy przygotować część kliniczną. Już podjęliśmy w tej sprawie działania. W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy przekształcali Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu w szpital kliniczny. Będzie on nadzorowany przez ministerstwo zdrowia. Jesteśmy po rozmowach z dyrektorem szpitala - dodaje prof. Wojtyła.
Jego starania o kształcenie lekarzy w kaliskiej uczelni wspiera kaliska posłanka KO Karolina Pawliczak. Przypomina, że wszyscy posłowie z okręgu kaliskiego głosowali za powstaniem Uniwersytetu Kaliskiego.
- Chciałabym, żeby uczelnie w Kaliszu się rozwijały, ale żeby była jasność, rozwijały się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Nie może być tak, że powstaje jakiś kierunek tylko i wyłącznie z tej racji, że ktoś miał przełożenie polityczne w ministerstwach poprzedniej władzy - mówi posłanka.
Radny KO, Dariusz Grodziński dodaje, że od dyrektora szpitala Radosława Kołacińskim, który jest również radnym KO, oraz od władz województwa wywodzących się z tej samej formacji politycznej usłyszał deklaracje, że "dołożą wszelkich starań, żeby pomóc w utrzymaniu i prowadzenia kierunku lekarskiego w Uniwersytecie Kaliskim na jak najlepszym poziomie".
Zgodnie z zapowiedziami, w połowie czerwca miały być gotowe wstępne wyniki audytu na wszystkich uczelniach, które wykładają medycynę bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Resort nauki wyjaśnia, że "PKA potrzebuje jeszcze kilku dni, aby przedstawić ministrowi wstępne wnioski". - Najwcześniej poznamy je 18 czerwca - informuje "Rynek Zdrowia".
Szczególnie interesujące jest przekształcenie WSZ w szpital kliniczny, ale pod nadzorem MZ. Pamiętam, że tak pierwotnie chciał rektor, ale UMWW nie chciał oddać szpitala i struktura własnościowa miała zostać zachowana, ale oddziały miały zostać utworzone. Tutaj znowu jest o MZ. Ciekawe, czy faktycznie jest coś na rzeczy, czy jest to po prostu błąd merytoryczny.
Re: Uniwersytet Kaliski
Profesor Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego
https://uniwersytetkaliski.edu.pl/profe ... aliskiego/
https://uniwersytetkaliski.edu.pl/profe ... aliskiego/
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Ciekawe czy kontrkandydat obecnego rektora to jego ewentualny następca za cztery lata.
Re: Uniwersytet Kaliski
No za cztery lata minie druga kadencja, więc obecny rektor nie będzie mógł kandydować. Ciekawe ilu chętnych będzie, żeby zająć po nim stanowisko.
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Oby to się nie odbiło na decyzji PKA:
https://pulsmedycyny.pl/porozumienie-re ... ie-1218948
https://pulsmedycyny.pl/porozumienie-re ... ie-1218948
Część uczelni prowadzących kierunki lekarskie bez pozytywnej opinii PKA nie odpowiedziało na zapytania skierowane przez Porozumienie Rezydentów w trybie dostępu do informacji publicznej. “Jak widać nie tylko standardy kształcenia przerastają nowe kierunki lekarskie, ale również ich ustawowe obowiązki” - komentują rezydenci, przedstawiając wyniki tej akcji.
Porozumienie Rezydentów 13 maja skierowało do tych uczelni zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej. Na taki wniosek podmiot ma ustawowy obowiązek odpowiedzieć (lub przedłużyć czas na odpowiedź) w ciągu 14 dni.
Jak przekazali rezydenci, na zapytanie nie odpowiedziały: AMNS im. Mieszka I w Poznaniu, SAN Łódź, Uniwersytet w Siedlcach i Uniwersytet Kaliski (który chciał wydłużyć termin, ale poprosił o to 10 czerwca). Do tych czterech uczelni skierowano 13 czerwca wezwanie przedsądowe o uregulowanie nieprawidłowości.
Jak zaznaczają, wszystkie informacje uzyskane w tej akcji rezydenci skierowali do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i liczą, że “przysłużą się w procesie decyzyjnym”.
Re: Uniwersytet Kaliski
Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej podmiot ma 14 dni, jednak jeśli informacja nie może być udzielona w tym terminie POWIADAMIA (nie prosi) o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.kaliszanin2 pisze: ↑23 cze 2024, o 19:54Oby to się nie odbiło na decyzji PKA:
https://pulsmedycyny.pl/porozumienie-re ... ie-1218948Porozumienie Rezydentów 13 maja skierowało do tych uczelni zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej. Na taki wniosek podmiot ma ustawowy obowiązek odpowiedzieć (lub przedłużyć czas na odpowiedź) w ciągu 14 dni. (...) Uniwersytet Kaliski (który chciał wydłużyć termin, ale poprosił o to 10 czerwca). Do tych czterech uczelni skierowano 13 czerwca wezwanie przedsądowe o uregulowanie nieprawidłowości.
Monopol trzyma się mocno.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Grube przekroczenie terminu wydania opinii po audycie przez PKA jakoś nie robi na nich wrażenia.
Re: Uniwersytet Kaliski
UK dostał 8,2 mln zł z Funduszy Unijnych oraz chce otworzyć kierunek inżynieria technologii medycznych (jedyny o takiej nazwie w PL, prawdopodobnie inna nazwa na inżynierię medyczną).
Mamy świetne wieści do podzielenia się z naszą społecznością! Uniwersytet Kaliski znalazł się w gronie 47 uczelni, które otrzymają dofinansowanie w konkursie „Kształcenie na potrzeby gospodarki”. Dzięki projektowi „Nowoczesne kształcenie na potrzeby polskiej gospodarki”, nasza uczelnia otrzyma wsparcie w wysokości 8 199 934 złotych.
Projekt ten umożliwi nam m.in. doposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt oraz wprowadzenie dodatkowych elementów kształcenia, takich jak krajowe i zagraniczne wyjazdy, uczestnictwo w szkoleniach, targach i konferencjach. Naszym celem jest dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rozwoju gospodarki i rynku pracy, jak również wspieranie zielonej i cyfrowej transformacji w latach 2024-2027.
Projekt obejmuje m.in. modyfikację istniejących oraz tworzenie nowych programów kształcenia we współpracy z pracodawcami i praktykami, rozwój infrastruktury dydaktycznej oraz rozwój kompetencji kadry akademickiej.
Kierunki objęte wsparciem to m.in.
✔ Informatyka,
✔ Elektrotechnika,
✔ Zarządzanie,
✔ Logistyka,
✔ Bezpieczeństwo wewnętrzne,
✔ Kosmetologia,
✔ Ratownictwo Medyczne
✔ Mechanika i Budowa Maszyn.
Planujemy także wprowadzenie nowego kierunku: Inżynieria technologii medycznych.
#FunduszeUE
Re: Uniwersytet Kaliski
Uniwersytet Kaliski w rankingu „Perspektyw” zajął pierwsze miejsce w kategorii… Akademie Nauk Stosowanych i Publiczne Uczelnie Zawodowe.
Mamy to
Uniwersytet Kaliski 𝐧𝐚𝐣𝐥𝐞𝐩𝐬𝐳𝐲 wśród publicznych uczelni zawodowych 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞
26 czerwca Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała jubileuszową, 25. edycję prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych, w którym sklasyfikowano łącznie 103 uczelnie w kraju. Pod uwagę brano takie kryteria jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.
W Rankingu Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych 2024, Kapituła oceniała przede wszystkim kryteria związane z potencjałem dydaktycznym, ekonomicznymi losami absolwentów i siłą naukową. Uniwersytet Kaliski zajął pierwsze miejsce ex aequo z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. W imieniu rektora Uniwersytetu, podczas uroczystej gali „Perspektyw” w Warszawie, tytuł odebrał dr Łukasz Mikołajczyk, dyrektor administracyjny, zastępca kanclerza.
Ranking „Perspektyw” ma ułatwić maturzystom wybór dalszej drogi kształcenia. Zapraszamy do Uniwersytetu Kaliskiego – najlepszej uczelni zawodowej w Polsce
Sprawdź naszą ofertę edukacyjną nauniwersytetkaliski.edu.pl
Re: Uniwersytet Kaliski
No tak, bo uniwersytet w tym przypadku to tylko nazwa xD
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.
Re: Uniwersytet Kaliski
Nie, po przekształceniu jest to pełnoprawny uniwersytet. Gdy wcześniej była jeszcze „akademia” to wtedy było to prawnie PWSZ ze zmienioną nazwą.
Swoją drogą w rankingu uczelni akademickich UK też został sklasyfikowany.
Swoją drogą w rankingu uczelni akademickich UK też został sklasyfikowany.
Re: Uniwersytet Kaliski
To zwracam honor

Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Ciekawe czy UK sam się zgłosił do rankingu w kategorii uczelni zawodowych, żeby sobie poprawić samopoczucie wygraną, czy to autorzy rankingu byli przyzwyczajeni do jego tam obecności. W każdym razie na miejscu uczelni zawodowych zaprotestowałbym przeciwko nierównej konkurencji z UK jak też z gorzowską AJP, która jest uczelnią akademicką, utworzoną na mocy ustawy.
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
Wyniki audytu miały być do końca maja. Nadszedł lipiec i nadal ich nie ma. Nowe kierunki lekarskie miały rok na poprawę swoich parametrów. Przypuszczam, że włożyły bardzo wiele wysiłku, żeby tego rzeczywiście dokonać. Obawiam się, że skoro nie można się przyczepić w sposób jednoznacznie rozstrzygający, to niszczy się te kierunki przewlekłością procedury administracyjnej. Obym się mylił, ale to co się dzieje nie napawa optymizmem.
-
- Użytkownik
- Posty: 3917
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Uniwersytet Kaliski
To już zaczyna wyglądać na korporacyjną grę w bambuko z ministrem nauki.