Remont Sądu

To co już wybudowano.
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 29 gru 2009, o 23:53

No i co ten nawiedzony TOnZ wyprawia... Zamnąć ten cały TOnZ i od razu kłopotów w mieście ubędzie. :roll:

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 gru 2009, o 10:22

WW , rozumiem Twój sarkazm , ale to nie o to chodzi. Władza i urzędnicy niezależnie od opcji politycznej jaką reprezentuja
są zobligowani do przestrzegania i stosowania w życiu obowiązującego prawa, niezależnie od tego czy stoi nad nimi ta czy inna organizacja pozarządowa.
Powtórzę to, co powiedziałem na spotkaniu w dniu 25 maja br w CKiSztuki - skoro w Kaliszu praktycznie rozwalono cały przemysł, zwłaszcza lekki - Kalisz m u s i postawić na turystykę i usługi okołoturystyczne. W związku z tym Kalisz nie może sobie pozwolić na zniszczenie choćby jednego zabytku, bo każdy zabytek stanowi jego atut w walce o turystę. Potrzebna jest tylko zwiększona troska o kaliską substancję zabytkową i właściwą jej promocję. Potrzebny jest dodatkowy , zwiększony wysiłek w pozyskiwaniu środków na ratowanie, a nawet ,,wskrzeszanie'' zabytków ! To nie są żadne fanaberie TOnZ-u czy innych stowarzyszeń.
To jest nasz - kaliszan - wspólny obowiązek wobec Miasta, wobec naszych dzieci i przyszłych pokoleń!!! Tu nie mogą się liczyć niczyje partykularne interesy. To Miasto jest n a s z e !
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, o 16:52 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 30 gru 2009, o 11:17

Jakby się czuł sprzedawca w sklepie, gdyby na fasadzie jego sklepu widniał stary zabytkowy napis "stop nieuczciwym handlowcom". Żadnemu z Was nie byłoby miło pracować w sklepie czy sądzie. W tej chwili tylko my Kaliszanie ten napis możemy kojarzyć z solidarnością, a każdy przejeżdżający przez nasze miasto kojarzy go z terażniejszością.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 30 gru 2009, o 14:05

Dlatego napis ten powinien zostać odpowiednio zabezpieczony np. plaxi i w stosowny sposób opisany na tablicy pamiątkowej. Wtedy, każdy będzie wiedział co to za napis i dlaczego się znajduje w takim, a nie innym miejscu. Jak wspominał sobieray zabytków się nie przenosi. Jak ktoś uważa, że ten napis nie jest zabytkiem to zachęcam do lektury ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami. Spełnia on wszystkie kryteria zabytku.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 gru 2009, o 17:12

andre pisze: W tej chwili tylko my Kaliszanie ten napis możemy kojarzyć z solidarnością, a każdy przejeżdżający przez nasze miasto kojarzy go z terażniejszością.
Mnie nie tyle kojarzy się z Solidarnością, co z bezprawnym pałowaniem, ,,ścieżkami zdrowia'' i z niewspołmiernie wysokimi wyrokami, często wydawanymi dla ,,zasady'', z partyjniactwem przedstawicieli jurysdykcji, zwłaszcza wojskowej. Kojarzy mi się ze śmiercią ks.Popiełuszki, Bartoszcze i innych.
Sam gmach Sądu nie powinien stać przy al.Wolności , bo nie wiem o jaką tu wolność chodzi. Pojedż sobie do Gołdapi. Tam w ex ośrodku wypoczynkowym Radiokomitetu (wcześniej kwatera Goeringa), a w ,,stanie wronim'' ośrodku odosobnienia dla internowanych kobiet można się jeszcze doszukać ich podpisów i napisów. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Te kobiety po ,,urlopie'' mają odciśnięte piętno na psychice. Piętno na resztę życia. A Ty opowiadasz banialuki o odczuciach urzędników sądowych czy sklepowych. A apamiertasz chociaż, jak wyglądało boniowanie gmachu Trybunału ?

.Obrazek
Ostatnio zmieniony 3 sty 2010, o 13:36 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3605
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 30 gru 2009, o 18:28

andre pisze:Jakby się czuł sprzedawca w sklepie, gdyby na fasadzie jego sklepu widniał stary zabytkowy napis "stop nieuczciwym handlowcom".
Powodem uznania czegoś za zabytek nie jest chęć sprawienia komuś przykrości. Podobnie grandą byłoby zdegradowanie zabytku, żeby komuś poprawić samopoczucie. Sądzić sprawiedliwie i w godziwych terminach, to żaden napis na pewno nie poderwie autorytetu.
andre pisze:W tej chwili tylko my Kaliszanie ten napis możemy kojarzyć z solidarnością, a każdy przejeżdżający przez nasze miasto kojarzy go z terażniejszością.
Dlatego powinien być oznaczony i opisany w sposób właściwy dla zabytku. Właściwa oprawa plastyczna tej informacji mogłaby też do pewnego stopnia pogodzić napis z architektoniczną formą gmachu. Trzeba po prostu bardzo dobrego plastyka.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 30 gru 2009, o 18:52

kaliszanin2 pisze:Dlatego powinien być oznaczony i opisany w sposób właściwy dla zabytku. Właściwa oprawa plastyczna tej informacji mogłaby też do pewnego stopnia pogodzić napis z architektoniczną formą gmachu. Trzeba po prostu bardzo dobrego plastyka.
I tyle na temat. Już na samym początku powiedziono, że napis należy "w całości zabezpieczyć, poddać konserwacji i osłonić przezroczystą tablicą, na której umieszczona zostanie odpowiednia informacja o napisie i jego autorze (znakomitym przykładem takiego działania może być zabezpieczenie krasnoludka Pomarańczowej Alternatywy na ścianie domu przy ulicy Madalińskiego w Warszawie). Sądzimy, że umiejętne i przeprowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków postępowanie nie naruszy substancji zabytkowej pałacu Trybunalskiego." A mimo to sprawę wałkuje się od trzech lat, bo komuś (już nie będę wytykać palcem komu) wydaje się, że jest specjalistą od zabytków. To zakrawa na (bardzo przepraszam, ale...) pospolite awanturnictwo zwane warcholstwem. :(

Portal historyczny PAP: http://11listopada1918.pl/?q=node/2126
Gazeta.pl: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 95968.html
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, o 20:27 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 30 gru 2009, o 19:34

sobieray-3- nie opowiadam banialuków tylko piszę to co myślę. Jak włączę kaliską kablówkę to każdy dzień przynosi te same wiadomości od kilku lat.Ciągle te same rocznice, a to Powstania Warszawskiego a to Katynia i itp. I tak jest co roku, program kablówki w połowie składa się z tych samych wydarzeń i rocznic. Teraz jeszcze nam dojdzie dodatkowo rocznica tego napisu.Nie jestem nalmłodszy, ale mnie już to nudzi, a co dopiero tych co wchodzą w dorosłe życie . Nie zmuszajmy ich żeby w czasie nadawania wiadomości kaliskich zmieniali kanał na MTV. Polska to taki dziwny kraj, który żyje przeszłością.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 gru 2009, o 19:53

andre napisał :
sobieray-3- nie opowiadam banialuków tylko piszę to co myślę.
No i dobrze, że możesz obecnie przelać swoje myśli, przemyślenia na papier czy na ogólnodostępne forum. My do 1989 roku nie mieliśmy takich możliwości i z byle g ... musiałem biegać do cenzury , nawet z nekrologiem . Jak kupiłem maszynę do pisania, to musiałem zanieść na MO odbitkę wszystkich czcionek w 2 egzemplarzach. Za słuchanie Wolnej Europy lub BBC można było zarobić 3 latka. A o Katyniu , to nawet słówka nie można było pisnąć. A byś widział , co esbecja wyprawiała z młodymi Kościelniakami, po tym jak krzyczeli czy pisali - ,,Gomułka na dziady, Dziady do teatru'' :)? Czyli postęp jest widoczny i o tym nie możemy zapominać, bo to jest nasza historia. I daj sobie spokój z Teletopem, przełącz się na Polskie Radio pr.I.

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 30 gru 2009, o 20:33

Każdy ma swoją historie, a my tworzymy swoją. Ile może przetrwać dobra pamięć o zmarłej osobie??? Pięć lat, dziesięć czy dwadzieścia. Wystarczy że pójdziesz na cmentarz miejski i zobaczysz zaniedbany stan grobów wybitnych Kaliszan, może wtedy zrozumiesz, że współczesną młodzież niewiele to obchodzi, lub niedługo niewiele będzie obchodziło, to o czym MY kruszymy kopie..

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 30 gru 2009, o 20:36

andre pisze:nie opowiadam banialuków tylko piszę to co myślę.
To co piszesz, co myślisz, to są właśnie banialuki.
Słownik języka polskiego PWN: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=banialuki

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 30 gru 2009, o 20:38

A tak swoją drogą, czy nie zauważyłeś że te nasze wspomnienia z lat 70, 80, tylko nas, podobnych wiekiem interesują???

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 gru 2009, o 21:14

Ja przepraszam za przydługi off top. Bo to wątek o Sądzie i jego dodatkowym zabytku. Na pocieszenie mam, że w kontekście płotu sądowego i bramki od strony kanału udało uratować się jeszcze jeden zabytek - starą , z poł. XIX wieku wozownię sądową, z której korzystał min. zacny notariusz kaliski i zasłużony członek władz Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego - Stanisław Bzowski. Ale kto o tym wie :)? I dlatego uważam za potrzebne wieczorne pogawędki Starszych Panów.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 sty 2010, o 03:01

rc.fm pisze:Wraca spór o napis

22 stycznia, 2010 - 10:08 — [email protected]

Sąd Okręgowy w Kaliszu zaskarżył do ministra kultury i dziedzictwa narodowego decyzję poznańskiego konserwatora zabytków, który po raz kolejny uznał za zabytek widniejący na budynku napis „Przywrócić godność prawu". Hasło to pojawiło się na sądzie w 1981 roku. Spór o napis trwa od czterech lat, kiedy rozpoczął się remont gmachu. Już wcześniej, w 2008 roku konserwator uznał napis za zabytek.

Jednak wtedy minister uchylił tę decyzję. Konserwator po raz kolejny podjął taką decyzję. Zdaniem sądu, narusza ona przepisy ustawy o ochronie zabytków. „Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że ten napis ma walory historyczne i jest zabytkiem. Dlatego odwołujemy się do ministra. Chcemy zakończyć remont i przywrócić elewację budynku do stanu pierwotnego, czyli bez żadnych uszkodzeń i napisów" - powiedziała Ewa Głowacka Andler, rzecznik Sądu Okręgowego w Kaliszu.

[email protected]
http://www.rc.fm/polityczne/wraca-spor-o-napis.html

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z dnia 17 września 2003 r.):

Art. 3. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądż zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;

Art. 6. 1. Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania:
1) zabytki nieruchome będące, w szczególności:
h) miejscami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądż działalność wybitnych osobistości lub instytucji;

Tyle ustawa, a teraz konserwator (cytat pochodzi zapewne z decyzji administracyjnej WWKZ):

"Konserwator uznał, że "napis (...) wraz z podłożem tynkowym jest obiektem będącym dziełem człowieka, związanym z jego działalnością i stanowiącym świadectwo minionej epoki bądż zdarzenia, którego zachowanie leży w interesie społecznym, ze względu na posiadaną wartość historyczną i naukową"."
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 95968.html

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 mar 2010, o 08:54

Krótka relacja z porannego (ok.godz.8-mej) ,,nasłuchu'' Radia ,,ESKA'' - , które nadało wypowiedż Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p.Bogdana Zdrojewskiego , który potwierdził stanowiski Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za pozostawieniem napisu Bogdana Śliwy - jak stwierdził oan Minister - optuje także Konserwator Generalny p.Tomasz Merta.
Nasze - obrońców napisu - stanowisko wspiera także przepis podstawowy - KARTA WENECKA !!! . Pan minister B.Zdrojewski stwierdził, że poznańczycy - wbrew Karcie odbudowują swój zamek cesarski (brak ikonografii obiektu) , co np.nie jest do pomyślenia w Małopolsce :). W przypadku kaliskiego napisu , Karta Wenecka na szczęście nie zawiera tak rygorystycznych zapisów. Apeluję zatem o wszechstronne poparcie stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków , ktory nie podlega Ministrowi KiDN, a podlega Wojewodzie i Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niech nareszcie WKZ stanie się p o li c j a n t e m tego zabytku.
Całe Koło terenowe TOnZ w Kaliszu stoi ,,murem'' za stanowiskiem WUKZ!
Niech nasze głosy będą argumentem i wsparciem tego stanowiska przed Sądem.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 8 mar 2010, o 01:19

sobieray-3 pisze:Niech nasze głosy będą argumentem i wsparciem tego stanowiska przed Sądem.
Znowu się rozczuliłem. :)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3605
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 8 mar 2010, o 16:10

sobieray-3 pisze:Krótka relacja z porannego (ok.godz.8-mej) ,,nasłuchu'' Radia ,,ESKA'' - , które nadało wypowiedż Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p.Bogdana Zdrojewskiego , który potwierdził stanowiski Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za pozostawieniem napisu Bogdana Śliwy - jak stwierdził oan Minister - optuje także Konserwator Generalny p.Tomasz Merta.(...)
Sąd - zamiast popisywać się pieniactwem - powinien starać się o fundusze na właściwą oprawę plastyczną zabytkowego napisu, która spełniając informacyjne wymogi ustawy o ochronie zabytków pogodziłaby też istnienie napisu z zabytkową fasadą. Obawiam się jednak, że wcale nie chodzi o względy estetyczne, ale o urażone ego POTOMSTWA (a i jeszcze w dużym stopniu samego tamtego pokolenia).

holek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 22:13
GG: 3979899
Lokalizacja: Midleton-Ireland/ /Kalisz-Poland

Nieprzeczytany post autor: holek » 15 mar 2010, o 01:06

Obrazek

Awatar użytkownika
Piekarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 530
Rejestracja: 29 cze 2009, o 21:57
Lokalizacja: Dobrzec Zach.

Remont sądu

Nieprzeczytany post autor: Piekarz » 15 mar 2010, o 08:46

Napis przez lata nie stracił na aktualności i przez osoby odwiedzające nasze miasto może być postrzegany jako reakcja na dzisiejszą pracę tej placówki.I to najbardziej boli !
JP - WRÓĆ !!!!!!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 mar 2010, o 10:40

Kto jest w porządku, tego nie zaboli, a tylko będzie przestrogą. Sam Trybunał - jako zabytek i sam napis - jako kolejny zabytek potrzebują tak jak i inne zabytki w Mieścide tablic informacyjnych - opisujących historię tych zabytków ! Wszystkie zabytki miejskie potrzebują nowego Przewodnika po mieście Kaliszu, opracowanego przez zespół historyków k a l i s k i c h , a nie poznańskich A jak narazie Miasto skąpi na takie tablice i takie przewodniki wydawane głównie dla młodego turysty.
Jako przykład niech posłuży zabytkowy, wpisany do RZ - PARK MIEJSKI - z którego robi się klomb , a nie traktuje się go jako jeden z najcenniejszych obiektów w krajobrazie miejskim. Pisać o nim, a czynić dobrze na jego korzyść to bardzo duża różnica! A jeszcze podczas obchodow ,,18,5'' jego trawniki ma ,,zasilić'' armia wojów.!
Starzy historię Miasta i jego piękno mają w sercach, a u większosci młodzieży taką miłość zabito w okresie trwania ,,najsłuszniejszej pośród najsłuszniejszych ideologii''. Prawie wszystkie zabytkowe obiekty - z kolegium pojesuickim na czele - potrzebują oddzielnych monografii. Pole do popisu przez historyków kaliskich widzę ogromne. Takimi monografiami trzeba zapełnić półki CIT-u i bibliotek szkolnych.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ