Grodzisko na Zawodziu.

To co już wybudowano.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 maja 2011, o 07:24

Oczywiście pierwszy zamek królewski :)
Zapewne będzie taką atrakcją turystyczna jak owa słynna słoniarnia. No jeszcze ważna sprawa, znów woj. daję kase na coś co ma znaczenie tylko dla Poznania. Bo co bedzie miało woj. z tego zamku NIC. Tak samo jak słoniarnia dostała kase z woj. i zyskał tylko Poznań.
To jest własnie poznańska gospodarka. A reszta miast siedzi cicho.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 maja 2011, o 10:02

Zamek królewsko-cesarski, drogę cesarską, słoniarnia - to już przysłwie bamberskie :), po.Nastepnie Ostrów Tumski, który przekopano dokumentnie - ponoć znaleziono nawet majtki Dąbrówki? Chociż nawet Czesi mówią = zwłaszcza przy kufelku piva, że w tamtych czasach ichnie lasky nie stosowały :wink: .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 maja 2011, o 18:32

Z tymi majtkami to pojechałeś :)
Ta ciekawostka z Wikipedii " Od czasów Władysława Łokietka budowla stanowiła stałą siedzibę starostów generalnych Wielkopolski. Dotyczy to zamku królewskiego w Poznaniu.
Najlepsze jest to, że urząd starosty generalnego powołał Kazimierz Wielki syn Łokietka. Dlatego się zastanawiam jakim cudem ten urząd mieścił się w Poznaniu jak wogólę go jeszcze w planach nie było :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 maja 2011, o 18:58

Musiałem trochę przekolorować, żeby dalej pokazywać ten poznański syndrom wielko(ści)polskości. Specjalnie użyłem imienia Dąbrówka, które zaraz potem nadawano częściej dziewczynkom z ludu. Królowej Doubravie nie śmiał bym tak ... zaglądać :(! A że nie przesadzam świadczy taka sobie publikacja-folder wielkopolski ( czytaj:poznański ) pt.: ,,Wielkopolska wybitnych europejczyków'', gdzie pomiędzy wybitnego kaliskiego astronoma Karola Malaperta - rodem z serca współczesnej Europy, ,,niederschlessiera'' Carla G.Langhansa ,,wtryniają'' sobie poznańczycy swojaka - Paula von Hindenburga! Oni poprostu cierpią na przerost ambicji!!!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 7 maja 2011, o 10:49

http://www.calisia.pl/articles/10472-www-zawodzie-pl
O proszę, nie takie zacofane to Zawodzie ;)
g13k

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 maja 2011, o 11:09

No i dobrze! Ja im żle nie zyczę :). Każdy robi swoje, tylko co tam robi ten Wiking zza Ost See:wink: ??? A my pracujmy na to, żeby mieli jak największą frekwencję.
Dlatego życzę im by mieli konkurencję na drugim , wschodnim brzegu lub nad Szwędrnią, ,,Boso, ale na Rajskowie'' - transponując podłódzkie zawołanie - ,,boso ale w Nagawkach''! No i wtedy warto by pomyśleć o konkretnej przeprawie łączącej oba brzegi. Tak, żeby turysta nie musiał jeżdzić przez ... Porwity :)!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 12 maja 2011, o 17:23

Wszędzie buduja, kombinyja , ty;ko nie u nas w Kaliszu
Budują replikę rynku z drugiej połowy XIX wieku

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku będzie można zwiedzać rekonstrukcję galicyjskiego miasteczka. ( ... )
http://www.polskieradio.pl/39/246/Artyk ... -XIX-wieku

Kalisz poszedł, albo ... został skazany na minimalizm! Takie mam przeświadczenie, bo my się ciągle czaimy, ciągle się czegoś boimy? A absolwenci UAM, magistrowie po kierunku ODK nie moga znależć pracy. Jakie siły za tym stoją ???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 maja 2011, o 15:53

A propos konkurencji dla Rezerwatu Piastów na Zawodziu. Znalazłem jeszcze jedną możliwość ściągania klientów. Im wcześniej się zacznie, vtym efekt może być lepszy! A może na granicy Winiar i Rajskowa pokusić się o takie ,,ogrody tematyczne'' jak w pomorskiej Dobrzycy :

http://www.hortulus.com.pl/ogrody-tematyczne.html

W Dobrzycy wykorzystuje się tylko ca 4 ha terenu/
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mothertown
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 2 lis 2010, o 11:32
Lokalizacja: Warszawa ;)

Imprezy na Zawodziu

Nieprzeczytany post autor: mothertown » 1 wrz 2011, o 08:59

Na Biesiadę Piastowską (zeszły weekend) ściągnęłam gości z Warszawy i najadłam się wstydu. Zawodzie świeciło pustkami, był tylko jeden kram z pamiątkami/rzemiosłem, impreza zaczęła się z opóżnieniem ponad pół godziny i to chaotycznie - bohaterowie pokazu szukali się nawzajem, biegali po grodzisku, myliły im się kwestie itp. Znajomi, którzy od dawna jeżdżą na różne imprezy historyczne w kraju, stwierdzili, że to było nieprofesjonalne. Pokazy w tym roku też niezbyt ciekawe, brak dobrej reklamy, niewiele bractw rycerskich z innych miast itp. - wyglądało to na kiepską prowincjonalną imprezę.
Kiedy wreszcie Zawodzie przestanie odstraszać turystów i zaproponuje coś, na co najstarsze miasto w Polsce w pełni zasługuje?
Może jako TONZ zaproponujemy jakąś strategię rozwoju i złożymy pismo do MOZKu oraz do bractw/stowarzyszeń opiekujących się Zawodziem?

phrenic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 358
Rejestracja: 7 maja 2006, o 09:15
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: phrenic » 1 wrz 2011, o 12:25

w czasie biesiady piastowskiej w grzybowie była wielka impreza... kolejny zlot wojowników słowiańskich, w tym nasi woje z Kalisza... stąd te pustki...
a przy okazji byłem w ciągu ostatnich 2 tygodni w Gieczu, Grzybowie, na Ostrowie Lednickim i niestety pod względem atrakcji nasze świeżo odbudowane grodzisko na ich tle wygląda już blado... no ale jajogłowi usiłowali nam kiedyś wmówić drugi Biskupin...

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 10 lip 2012, o 14:13

O proszę jaka nowina:
http://www.kalisz.pl/portal.php?aid=new ... be5d0e6d4d
Szkoda że gród jest mało zareklamowany w Polsce.
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 lip 2012, o 15:40

Czy dziś 1 kwietnia ?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 16 lip 2012, o 20:32

Co odkryli archeolodzy w Kaliszu
Fragmenty chałupy mieszkalnej o konstrukcji zrębowej z końca XI wieku i wiele przedmiotów codziennego użytku z tego okresu odkryli archeolodzy podczas badań, które trwają na kaliskim osiedlu Stare Miasto.
Szef kaliskiej placówki PAN dr Adam Kędzierski poinformował, że w rumowisku budynku odkryto miniaturowy toporek z brązu. "W istniejącej w otoczeniu dawnej chałupy jamy odpadkowej znaleziono też sporo szklanych pierścionków, obrączki, dwie pary nożyc, ołowiowe odważniki, denar krzyżowy" - powiedział archeolog.

W górnych warstwach odkryto także jednego trzeciaka, czyli niezmiernie rzadką monetę trzydenarową księcia mazowieckiego Siemowita oraz ślady osadnictwa pradziejowego i grób ludności łużyckiej.

Stare Miasto bezpośrednio sąsiaduje z dzielnicą Zawodzie, gdzie w średniowieczu był położony gród piastowski. Obecnie istnieje tutaj Rezerwat Archeologiczny, na terenie którego, dzięki środkom UE, zrekonstruowano grodzisko z okresu IX-XII wieku.Odtworzono przyziemie kolegiaty z około 1155 r., drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Według Kędzierskiego, osada wczesnośredniowieczna w dzielnicy Stare Miasto jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie formowało się państwo polskie. Celem badań jest określenie granicy występowania osadnictwa i ustalenie ich funkcji oraz czasu powstania.

Prace archeologiczne dofinansowuje kaliski samorząd.


http://www.portalsamorzadowy.pl/raport/,35473.html
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 maja 2014, o 22:42

Mam nadzieję, że tu pasuje. Otóź przy przystani na Prośnie na wysokości Zawodzia. Pojawiły się trzy flagi wymienię dwie, które mnie najbardziej interesują. To flaga Kalisza I WW, która wygląda wprost przepięknie. Od bardzo dawna chciałem sobie kupić flagę WW, a teraz nie spocznę dopóki tego nie zrobię. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 8 maja 2014, o 19:48

K-man pisze:Mam nadzieję, że tu pasuje. Otóź przy przystani na Prośnie na wysokości Zawodzia. Pojawiły się trzy flagi wymienię dwie, które mnie najbardziej interesują. To flaga Kalisza I WW, która wygląda wprost przepięknie. Od bardzo dawna chciałem sobie kupić flagę WW, a teraz nie spocznę dopóki tego nie zrobię. :)
Faktycznie zacnie to wygląda.

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 8 maja 2014, o 22:54

Wg. mnie powinno być ich więcej na mieście :D
Przy ratuszu, przy wjazdach do miasta itd :)
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 maja 2014, o 07:31

Obaj macie rację. Tylko zastanawiam się dlaczego flaga ma na szachownicy po 10 pół w poziomie i pionie. Skoro tu jej opis flagi i widać, że powinno być w poziomie 8 a w pionie 5 pól. Nie dowalam się do żadnych pierdółek, to są ważne sprawy.
http://www.powiat.kalisz.pl/index.php?o ... &Itemid=27" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 9 maja 2014, o 14:09

K-man pisze:Obaj macie rację. Tylko zastanawiam się dlaczego flaga ma na szachownicy po 10 pół w poziomie i pionie. Skoro tu jej opis flagi i widać, że powinno być w poziomie 8 a w pionie 5 pól. Nie dowalam się do żadnych pierdółek, to są ważne sprawy.
http://www.powiat.kalisz.pl/index.php?o ... &Itemid=27" onclick="window.open(this.href);return false;
No ważną kwestię zauważyłeś. To tak jakby np. flagę Polski do góry nogami powiesić.
Ciekawi mnie też, czemu nie powieszono flagi miasta, tylko białą, z herbem?
g13k

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 9 maja 2014, o 14:37

No jak Oaptówek ma nawet kilka flag na głównej ulicy wzdłuż DK12 to Kaliszowi też by się przydało, co najmniej w paru miejscach miasta, o takie flagi zadbać.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Grodzisko na Zawodziu.

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 11 maja 2014, o 21:13

Chcieli zapewnić "atrakcję" ale lis przeszkodził. Nie rozumiem, czemu nie zamykano zwierząt na noc od razu?
http://www.faktykaliskie.pl/lis-zabija- ... a-zawodziu" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

ODPOWIEDZ