Kalisz w okresie międzywojennym.

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 11 cze 2012, o 12:07

Na zdjęciu z 'Asnykiem', z prawej strony nad dachami góruje... siłownia wiatrowa;) Ciekawe, kto, albo może która firma to sobie zafundowała i do czego... ? Prawie jak 'na preriach' ;)
Zdjęcie zrobiono przed 1914r. (a nie, jak podpisano w 1921).

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 14 sie 2012, o 21:52

Obrazek

Zbiory własne.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 12 paź 2012, o 14:24

Przeglądając Światowida z 1926 r. trafiłem na to zdjęcie. Zwróćcie uwagę na podpis :D

Obrazek

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 12 paź 2012, o 14:50

Ja coś czytałem, że Babina pochodzi od przytułku dla bab czy cuś :)Ale że Babina to generał był... :shock:
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 paź 2012, o 15:06

Pomysł z generałem zosatł na tym forum straszliwie wyśmiany :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 12 paź 2012, o 16:46

K-man pisze:Pomysł z generałem zosatł na tym forum straszliwie wyśmiany :)
Więc i ja się śmiałem. Publikacja ze Światowida oznacza, że gen Babin nie był wymysłem PRL :)

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 12 paź 2012, o 18:23

Gościu nawet się nad tym nie zastanowił chyba co pisze. Popełnił nie tylko błąd historyczny, ale i logiczny. Bo niby jak w roku 1926, kiedy to Polska była już niepodległa, w Kaliszu miałaby być ulica nazwana imieniem generała rosyjskiego z 1830 roku, czyli czasu Powstania Listopadowego? Zaborcę Polska by czciła? (Jest napisane, że obecnie zmieni na...zresztą w 1938 roku też była Babina :) )To tak jakby teraz w Kaliszu miałby być Adolf Hitler Platz...
A na marginesie, to rozumiem, ze numer jest po 12 maja 1926 roku :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

zarowka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 5 mar 2010, o 14:22
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: zarowka » 12 paź 2012, o 23:44

Hanki Sawickiej jest ciągle ...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 paź 2012, o 10:03

NIE SPAMUJ!!!`
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 16 mar 2016, o 21:32

Kalisz sprzed lat. Zobaczcie jak wyglądał [ZDJĘCIA]
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ka ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 sty 2017, o 21:49

Maciej Błachowicz na swowjej fb stronce wrzucił bardzo ciekawy odnośnik.
http://www.muzeawielkopolski.pl/search? ... h=Wyszukaj" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 18 lut 2021, o 09:55

Zobacz jak dziś miał wyglądać Kalisz wg planów z 1927 roku

Obrazek

Przygotowując artykuł o Archiwum Państwowym w Kaliszu zajrzałem do piwnicznych magazynów w tym budynku, gdzie niespodziewanie natknąłem się na plansze ze starymi przedwojennymi planami rozwoju naszego miasta

Dokument składający się z dwóch dużych arkuszy nosi nazwę Ogólny Plan Zabudowy Miasta Kalisza i datę 1927 roku. Zawiera plan rozwoju miasta sporządzony w tamtych czasach przez kaliski Magistrat. Plan został zatwierdzony przez ówczesną Radę Miasta a potem wojewodę łódzkiego. Na dokumencie znajduje się również potwierdzenie autentyczności kopii wystawione przez prezydenta Kalisza w 1928 roku.

Od razu rzucają się w oczy licznie zaplanowane ronda w dopiero tworzonej zachodniej części miasta. To niesamowite, że już wtedy, gdy ruch kołowy był dużo mniejszy od dzisiejszego, mądrzy planiści przewidzieli ronda, które wydatnie zwiększają przepustowość ruchu kołowego w stosunku do zwykłych skrzyżowań.

Największe rondo miało powstać przy zbiegu ul. Górnośląskiej i ul. Polnej, gdzie wg. projektu zbiegały się nie dwie ulice jak obecnie, ale trzy i promieniście rozchodziły od ronda w 6 kierunkach. Na planie widać aż 5 ulic więcej niż mamy obecnie, które przecinały ul. Górnośląską z południa na północ, a wiec w kierunku, który dla dzisiejszego ruchu jest deficytowy. Co znamienne, w nowo powstających częściach miasta oprócz kwadratu ulic przewidziano w wielu miejscach pozostawienie bądź wybudowanie ulic wzdłuż przekątnych. Całość tworzyła o wiele gęstszą siatkę ulic i uliczek niż mamy obecnie. Co byłoby lepsze?

Ul. Serbinowska miała być bulwarem, gdzie ruch odbywał by się dwoma jezdniami oddzielonymi po środku zadrzewionym pasem i miała prowadzić w kierunku kilku miejskich cmentarzy. Na mapie widać także zaczątek trasy bursztynowej.

Zachodnia granica Kalisza przebiegała za dworcem kolejowym. Wiele obecnych dzielnic było wtedy wsiami. Chmielnik, Rajsków, Tyniec, Dobrzec Wielki, Korczak, Rypinek czy Ogrody to były wsie okalające Kalisz. Nawet Stare Miasto było Wsią Stare Miasto. Majków zaznaczono na planach jako folwark Majków.
A.W.

https://zyciekalisza.pl/artykul/zobacz- ... by/1139934

Tu widać różnicę między prawdziwymi gospodarzami międzywojennego Kalisza , którzy myśleli perspektywicznie o rozwoju miasta. Dziś co nowy prezydent to kolejny linoskoczek. Balansuje aby nikomu nie podpaść i nie spaść z bólem na cztery litery. Zaniechano wiele inwestycji z obawy o protesty wąskiego grona niezadowolonych. Nie myśli się o stworzeniu korytarzy pod drogi które powstaną za 50 czy 100 lat. Kreśli się różne wizje i przeprowadza konsultacje które później lądują w koszu z nastaniem nowej ekipy.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 maja 2023, o 07:29

Kalisz w okresie międzywojennym. Zobacz jak wyglądało miasto sto lat temu. ZDJĘCIA
Andrzej Kurzyński

Obrazek
Nie kojarzę miejsca posadowienia tego pomnika. Pewnie Niemcy go zburzyli.

Obrazek
Ciekawe do czego służyły te tory. Może do zasypanie kanału Prosny przez Niemców. Lub rozbiórki cerkwi w 1927 roku.

Obrazek
To za pewnie nowo wybudowany szpital na Toruńskiej.

Obrazek
Dzisiejsze bulwary nad Prosną. Widać fragmenty starego mostu drewnianego. Swoją drogą to go pamiętam go z końcówki lat 60 - tych ub. wieku . Jakąś urodą to się nie wyróżniał.

Obrazek
Targowisko a w tle nieistniejący obecnie budynek dawnej Kozy, na rogu ul. 3 Maja i Majkowskiej.

https://kalisz.naszemiasto.pl/kalisz-w- ... c1-7636671

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: tomash » 9 maja 2023, o 09:26

Cristof pisze:
9 maja 2023, o 07:29
Obrazek
Nie kojarzę miejsca posadowienia tego pomnika. Pewnie Niemcy go zburzyli.
Stał w miejscu "nowego" cmentarza na Widoku ( w miejscu gdzie jest 4 LO). Wysadzony przez Niemców.

Dwa lata temu zrobiełem zdjęcie "przed i po" na podstawie planów.
https://public.flourish.studio/visualisation/7116891/
Cristof pisze:
9 maja 2023, o 07:29
Obrazek
Ciekawe do czego służyły te tory. Może do zasypanie kanału Prosny przez Niemców. Lub rozbiórki cerkwi w 1927 roku.
do wywozu gruzu po zburzeniu Kalisza 1914r.

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 9 maja 2023, o 12:49

tomash pisze:
9 maja 2023, o 09:26
[...]Stał w miejscu "nowego" cmentarza na Widoku ( w miejscu gdzie jest 4 LO). Wysadzony przez Niemców.
Dwa lata temu zrobiełem zdjęcie "przed i po" na podstawie planów.
https://public.flourish.studio/visualisation/7116891/ [...]
tomash, czy możesz zweryfikować swoją analizę dotyczącą lokalizacji pomnika (mauzoleum)? Nałożyłem stary plan miasta z zaznaczonym pomnikiem na współczesną ortofotomapę i jak widać miejsce posadowienia obiektu jest zlokalizowane poza terenem szkoły, tuż przy jednym z bloków mieszkalnych.
Dodatkowo, kolorem żółtym, wkreśliłem orientacyjnie, kwatery grzebalne widoczne na zdjęciu lotniczym z II Wojny Światowej. Miejsce to (a właściwie jego część) jest doskonale widoczne na zobrazowaniach lotniczych z lat 60. jako teren obsadzony zielenią wysoką (przed budową w tym miejscu przedszkola). W sąsiedztwie (obejmującym dzisiejsze budynki oświatowe), prawdopodobnie w latach powojennych wytyczono kolejne kwatery. Ciekawe ile pochówków dokonano przed wojną i czy były dokonywane jeszcze w latach późniejszych?

Obrazek

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 9 maja 2023, o 13:34

Między blokiem Serbinowska 7 a budynkiem Eskulapu (Serbinowska 5) istnieje mała elektrownia
https://www.google.com/maps/@51.7519663 ... 312!8i6656

I między tą elektrownia a budynkiem Serbinowskiej 5.
Są jakieś fundamenty? możliwe że po jakieś ścianie.
(na google tego nie widać) Orientuje się może ktoś co to za pozostałości?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 maja 2023, o 14:34

Vocatont pisze:
9 maja 2023, o 13:34
Między blokiem Serbinowska 7 a budynkiem Eskulapu (Serbinowska 5) istnieje mała elektrownia
https://www.google.com/maps/@51.7519663 ... 312!8i6656

I między tą elektrownia a budynkiem Serbinowskiej 5.
Są jakieś fundamenty? możliwe że po jakieś ścianie.
(na google tego nie widać) Orientuje się może ktoś co to za pozostałości?
Pamiętam jak byłem małym brzdącem, chyba początek lat siedemdziesiątych ub. wieku byłem w tych okolicach na spacerze z dziadkiem. Rozpoczynano tam budowę bloków. Gdzieś między przedszkolem a blokiem za nim znajdowały się jakieś pozostałości po cmentarzu. Likwidowano ten cmentarz. To akurat dobrze pamiętam bo były tam skrzynie z ekshumowanymi szczątkami ludzkimi.

Cmentarz żydowski też był o wiele lepszym stanie zachowany niż dziś.

Znalazłe taką lokalizację.
https://polska-org.pl/7977610,Kalisz,Ma ... skich.html

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 maja 2023, o 08:31

Naszła mnie taka refleksja. Skoro Mauzoleum Legionistów Polskich po części zajmowało teren IV Liceum im. Ignacego Jana Paderewskiego może warto by upamiętnić to miejsce tablicą pamiątkową czy małym obeliskiem. Szkoła jest pod patronatem Wielkiego Polaka który przyczynił się walnie do odzyskania niepodległości przez nasz kraj tak jak polegli Legioniści.
Młodzież miała by prawdziwą lekcję historii związaną z terenem szkoły.
Ciekawe czemu nikt na to nie wpadł w wolnej Polsce. Stawia się liczne dziwaczne twory a poskąpiono na uczczenie miejsca po zburzonym przez Niemców Mauzoleum Legionistów Polskich.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 maja 2023, o 09:24

A dlaczego nie odbudować mauzoleum? Oczywiście w nowej formie architektonicznej, ale okazale jak sprzed wojny. I ponownie pochować tam szczątki legionistów. Wybrać odpowiednie miejsce i może nawet stworzyć wokół mauzoleum nowy plac w Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kalisz w okresie międzywojennym.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 maja 2023, o 09:45

K-man pisze:
10 maja 2023, o 09:24
A dlaczego nie odbudować mauzoleum? Oczywiście w nowej formie architektonicznej, ale okazale jak sprzed wojny. I ponownie pochować tam szczątki legionistów. Wybrać odpowiednie miejsce i może nawet stworzyć wokół mauzoleum nowy plac w Kaliszu.
Ja już mam miejsce. Po cmentarzu sowieckim na Częstochowskiej. Oczywiście szczątki tam znajdujące się przenieść w godny sposób na jeden z dużych cmentarzy sowieckich w Polsce. Żeby nie było afery z profanacją prochów ludzkich.
Teren sporawy i w centrum miasta. A rachunek przesłać do Olafa Scholza Kanclerza Federalnego. Przecież to jego ziomki go wysadzili.
Co nie wyklucza tablicy pamiątkowej na budynku obecnego liceum.

ODPOWIEDZ