Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 paź 2022, o 16:26

Zgadzam się z Filipem. Z uniwerkiem jest jak z woj. daję pewne szansę. Ale trzeba je wykorzystać bo samo posiadanie uniw. lub woj. nie uczyni z Kalisza rozwijającego się miasta.
Pewnie będą najsłabsze wydziały zamykane, aby do tego nie doszło musi być wysoki poziom i ciągły rozwój. Pytanie czy w Kaliszu będą ludzie, którym się będzie chciało.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 paź 2022, o 20:35

K-man pisze:
14 paź 2022, o 16:26
(...) Z uniwerkiem jest jak z woj. daję pewne szansę. Ale trzeba je wykorzystać bo samo posiadanie uniw. lub woj. nie uczyni z Kalisza rozwijającego się miasta. (...)
Sam fakt posiadania Uniwersytetu jeszcze nic nie mówi. Przede wszystkim znacznie ma jego wielkość i to właśnie determinuję rozwój miasta.

Jeżeli kiedyś byśmy się doczekali województwa to życzyłbym sobie i jego mieszkańcom, aby nie traktowali go po poznańsku tylko sprawiedliwie i inwestowali w części oddalone od stolicy. Dobrym przykładem może być województwo dolnośląskie, które masowo rewitalizuję linię kolejowe w Sudetach i okolicach. Nie dość, że poprawia to życie mieszkańców miejscowości, do których kolej wraca to jeszcze wzmacnia to Wrocław, do którego jest się łatwiej dostać.

Wiem, że wątek był nie o tym, ale chciałem po prostu na to odpowiedzieć.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 15 paź 2022, o 00:00

filip pisze:
14 paź 2022, o 13:02
Możesz mieć rację trochę racji. Dlatego trzeba mocno rozwijać ten wydział, aby nie było do tego powodów.
Do tego dochodzi fakt, że mamy bardzo szybko starzejące się społeczeństwo i lekarzy będzie potrzebnych coraz to więcej,
Wiesz, trochę się obawiam, że to może nie mieć znaczenia, czy mocno czy słabo.
Jeśli zmieni się polityka państwa i państwo (czyli politycy) postanowi sobie, że małe wydziały lekarskie na małych uniwersytetach w małych miastach nie mogą kształcić lekarzy (a jak nie z powodu małości, to z jakiegoś innego powodu, jakiś powód zawsze się znajdzie), to nikt i nic ustaw sejmowych czy ministerialnych rozporządzeń nie zatrzyma. Parafrazując słowa Trzaskowskiego: po co wydział medyczny w Kaliszu, skoro jest uniwersytet medyczny w Poznaniu. Może też się okazać, że wydział medyczny w Kaliszu to tani, szkodliwy, prymitywny lokalny patriotyzm, by wspomnieć słowa Grodzińskiego. I co wtedy?

Mnie to w ogóle bardzo zastanawia rola prof. Magdaleny Pisarskiej-Krawczyk w tej całej kaliskiej układance (i jej droga zawodowa od rektora w Kaliszu do ordynatora we Wrześni).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 15 paź 2022, o 10:10

Jeżeli utworzenie Wydziału Lekarskiego miałoby pomóc w utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego, to zachowując czujność martwić się trzeba byłoby trochę później. Największe zmartwienie to ogólny poziom uniwersytetu. Nawet w warunkach przyszłych zapędów kasacyjnych przetrwanie Wydziału Lekarskiego zależałoby w dużym stopniu od tego poziomu.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 17 paź 2022, o 00:06

Dzisiejsza depesza Polskiej Agencji Prasowej.
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1 ... -i-nauke-o
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 paź 2022, o 00:46

Biblistyka i nauki o rodzinie? :lol: Nauki o rodzinie to będzie taka tradycjonalistyczna wersja gender studies?

Szkoda, że u nas nie będzie pieniędzy na budowę centrów symulacji medycznej. Oczywiście pieniądze będą jak środki z KPO zostaną odblokowane, a jakoś ciężko to widzę. :lol:
Ciekawe, czy rektor próbował takowe pozyskać, czy może po prostu pieniądze poszły dla katolickich uniwersytetów (no, a jakże by inaczej) + UW, bo to UW.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 18 paź 2022, o 13:52

„Rzucam studia, bo nie stać mnie na wynajem”. Dramatyczna sytuacja młodych ludzi na rynku mieszkaniowym [Kraków]
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,444 ... uacja.html
Wydaje mi się, że „Gazeta Wyborcza” trochę dramatyzuje z dramatyczną sytuacją, ale z drugiej strony utrzymać studiujące dziecko w uniwersyteckim mieście jest coraz trudniej.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 24 paź 2022, o 19:51

"Ponad 1000 osób rozpoczyna w tym roku naukę w Akademia Kaliska. To znakomicie, że nasza rodzima uczelnia, która już za rok stanie się Uniwersytetem Kaliskim, cieszy się rosnącą popularnością i prestiżem. Bo silna szkoła wyższa to silne miasto.
Studentom, i tym na starcie i tym starszym, życzę powodzenia! 🧑‍🎓" - Krystian Kinastowski

To chyba spory wzrost w porównaniu do zeszłego roku, czy mylę się?

kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 24 paź 2022, o 20:25

https://latarnikkaliski.pl/medycyna-i-p ... 2022-2023/

Uczelnia - wg słów Rektora dostała pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego. Wedle przemówienia na inauguracji AK chce od przyszłego roku otworzyć także inne kierunki - prawo psychologię oraz historię

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 24 paź 2022, o 21:58

O, czyli do planów doszła historia. Ciekawe, czy jeszcze coś planują, czasu mają dość sporo. Ale proszę, niech oni nie zrobią wstydu z kier. lekarskim.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 paź 2022, o 16:51

Widać, że ładnie przybyło kierunków. Oby się na tym nie zatrzymali.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: tomash » 27 paź 2022, o 19:53

Rozbiórka istniejących budynków wraz z przebudową przyłączy energetycznych i wodociągowych przy ul. Nowy Świat 5
rozstrzygnięto przetarg, kwota w budżecie, będa wyburzać budynki
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-10-27 o 19.53.11.png
Zrzut ekranu 2022-10-27 o 19.53.11.png (1.33 MiB) Przejrzano 1214 razy
Zrzut ekranu 2022-10-27 o 19.52.28.png
Zrzut ekranu 2022-10-27 o 19.52.28.png (606.09 KiB) Przejrzano 1214 razy
Zrzut ekranu 2022-10-27 o 19.50.21.png
Zrzut ekranu 2022-10-27 o 19.50.21.png (823.79 KiB) Przejrzano 1214 razy

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 29 paź 2022, o 13:14

filip pisze:
24 paź 2022, o 21:58
(...) niech oni nie zrobią wstydu z kier. lekarskim.
Co masz dokładnie na myśli? Czyj wstyd i wstyd za co?

By the way.
Opinia przedstawiona przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i uchwały (dwie) podjęte przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie kierunku lekarskiego na prześwietnym Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie były miażdżące (sądzę, że wpływ na podejmowanie takich decyzji mógł mieć także nasilający się proces prześladowania chrześcijan w Polsce).
Mimo to wydział medyczny otwarto i w 2019 studia medyczne uruchomiono. Tak więc, jak widać, uchwały PKA realnego wpływu na podejmowanie decyzji przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego nie mają. Choć, trzeba pamiętać, zbiegają się tutaj decyzje ministra nauki i szkolnictwa wyższego, stanowiska prezydiów wspomnianej wyżej rady i komisji i oczywiście decyzja ministra właściwego do spraw zdrowia publicznego.

Do poczytania, jeśli kogoś to interesuje.
https://www.pka.edu.pl/wp-content/uploa ... rszawa.pdf
https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/biule ... AD0047E719
Trochę mnie dziwi, że rektor Wojtyła nie wydaje komunikatów w tej sprawie, którą interesuje się przecież dużo ludzi w Kaliszu i młodych ludzi w całym kraju, tych, którzy chcieliby studiować medycynę czy prawo w Kaliszu, tylko przebąkuje coś tam coś tam przy okazji uczelnianych uroczystości.
To się przecież nazywa transparentność życia publicznego i wydaje mi się, że na akademii jej przejawów nieco brakuje.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 paź 2022, o 13:26

ww pisze:
29 paź 2022, o 13:14
filip pisze:
24 paź 2022, o 21:58
(...) niech oni nie zrobią wstydu z kier. lekarskim.
Co masz dokładnie na myśli? Czyj wstyd i wstyd za co?
Żeby się dobrze przygotowali do otwarcia tego kierunku, bo może być on szansą na popularyzację AK i wyrobienie dobrej renomy.
Tak było na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tylko, że tam lekarski już jest od dawna, ale przez dobre wyniki uczelnia zyskała trochę rozgłosu w całym kraju.
W innym przypadku narobimy sobie sporo wstydu jak np. w Radomiu (chociaż Radom to chłopiec do bicia w każdym przypadku) albo Elblągu.
ww pisze:
29 paź 2022, o 13:14
Trochę mnie dziwi, że rektor Wojtyła nie wydaje komunikatów w tej sprawie, którą interesuje się przecież dużo ludzi w Kaliszu i młodych ludzi w całym kraju, tych, którzy chcieliby studiować medycynę czy prawo w Kaliszu, tylko przebąkuje coś tam coś tam przy okazji uczelnianych uroczystości.
To się przecież nazywa transparentność życia publicznego i wydaje mi się, że na akademii jej przejawów nieco brakuje.
W Kaliszu to niektórzy w ogóle nie wiedzą, że taka uczelnia istnieję. W regionie to już w szczególności.
Ostatnio na fb Akademii Kaliskiej widziałem jakąś akcję, gdzie jeździli po szkołach (bodajże podstawówki) z regionu i mówili o uczelni. Według mnie mocno na plus.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 29 paź 2022, o 13:48

Jeszcze jedno, takie trochę political fiction.
Być może PiS rzeczywiście przygotowuje się do oddania rządów opozycji, wybory parlamentarne mają być ogłoszone na październik 2023, w tym samym październiku ma się odbyć pierwsza inauguracja roku akademickiego na uniwersytecie w Kaliszu. Jeśli PiS przegra wybory, a przy tym nie zdąży uchwalić ustawy o uniwersytecie przed wakacjami sejmowymi, to Kalisz przegra uniwersytet. I będzie buba.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 paź 2022, o 19:01

WW też się obawiam wyborów. A dokładniej wpływu na powstanie UK.Mam nadzieję, że na AK o tym też wiedzą i będą się spieszyć.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 paź 2022, o 23:59

Też mam pewne obawy. Mimo, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem PiSu to nie wiem czy to nie jest lepsza opcja z kaliskiej perspektywy, niż PO.
Inne partie nie mają szansę na rządzenie tym krajem, przynajmniej na obecną chwilę. Zresztą nie wiem co do zaoferowania naszemu miastu ma Lewica, Polska 2050, Koalicja Polska, czy Konfederacja.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 paź 2022, o 08:59

Bardzo dobry pomysł. Wyłapywać ten zdolny narybek, nawet jak tylko część zostanie w Kaliszu powinno być dobrze. Szukać po wsiach i miasteczkach regionu,
https://akademia.kalisz.pl/o-intelektua ... kaliskiej/
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 lis 2022, o 23:15

To chyba dobrze.
Plany bliskiej współpracy są bardzo ambitne, a wśród nich jest utworzenie w pewnej perspektywie czasowej polsko-szwedzkiej szkoły doktorskiej
https://akademia.kalisz.pl/najlepsze-in ... Q8aOESlqKY
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 20 lis 2022, o 14:00


ODPOWIEDZ