Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 lut 2022, o 12:51

Prof. Łuszczykiewicz jest całkowicie bezradny, jeśli chodzi o projekt Uniwersytetu Kaliskiego i własną samodzielność. Zamiast tego entuzjazmuje się projektem poznańskiej federacji uniwersytetów (bez własnej aktywności w tej materii), w której jego WPA będzie jeszcze mniejszym pionkiem niż jest w samym UAM. On nie ma wyczucia historycznych możliwości, nie jest więc zdolny do zawarcia egzotycznego sojuszu, który dałby jego środowisku wiodącą rolę w tworzeniu wydziałów humanistycznych UK, a jemu samemu być może w przyszłości pozycję rektora UK (w obecnej AK miałby się z kim porozumieć). Przecież warunkując podjęcie się współtworzenia UK od jego udziału w przyszłej federacji można byłoby wynegocjować z UAM okres przejściowy dla samego WPA (nawet dziesięcioletni, zapisany w umowie federacyjnej), kiedy prowadziłby on nadal obecne studia UAM wydając jego dyplomy, ale jednocześnie organizował wydziały humanistyczne UK, aż do czasu ustalenia przez federację wspólnego dyplomu, który po osiągnięciu odpowiedniego poziomu (można określić wymagania) mogłyby wydawać także inne wydziały UK . Do takiego podejścia trzeba byłoby mieć jednak odwagę, a nie tylko uprawiać swoją przydzieloną grządkę.

e_pepe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2021, o 13:05
GG: 0

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: e_pepe » 21 lut 2022, o 13:07

Artykuł na ten temat na Interii :) Polecam poczytać komentarze
https://wydarzenia.interia.pl/wielkopol ... Id,5845983

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 lut 2022, o 16:42

Poczytałem, oto kilka dla przykładu:
„Mamy 4-5 ośrodków akademickich i tyle wystarczy”.
„W Radomiu też otworzyli medycynę. Ilu lekarzy wykształcili? Żadnego! Kalisz też tak skończy”.
„Lepiej połowę uniwersytetów zamknąć a podnieść poziom w 4-6 wiodących uczelniach w Polsce”.
„Kierunki tzw humanistyczne są już niepotrzebne”.
„Medycyna to czysta szkoła zawodowa, uczą tam przeciez konkretnego zawodu”.
Dalej nie czytałem, głowa mi spuchła, taka dawka zacnych mądrości już mi na dzisiaj wystarczy.

O, znalazłem jednak jeden godny uwagi:
„Jeśli na nowym uniwersytecie nie będzie wydziału teologicznego, to jestem za. Bowiem wydział teologiczny jest hańbą dla uniwersytetu”. 8)
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lut 2022, o 17:28

Żałosny poziom komentarzy. Żadnych rzeczowych komentarzy opartych na jakiś argumentach. Szkoda czasu na brednie. WW, czy Kaliszanin2 rozjechaliby tych tępaków na łopatki.
Dla mnie to mogą kierunek robienia na drutach. Jeśli dzięki temu miałby powstać UK.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 21 lut 2022, o 18:11

Kto normalnie pracujący i mający rodzinę ma czas na pisanie takich komentarzy. Prawda jest taka, że jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził. Ludzie zawsze narzekali i będą narzekać. Łatwiej jest napisać rzeczy negatywne, niż coś lub kogoś pochwalić. Tyle w temacie.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 lut 2022, o 18:28

ww pisze:
21 lut 2022, o 16:42
„Medycyna to czysta szkoła zawodowa, uczą tam przeciez konkretnego zawodu”.
Gdyby żył Boy-Żeleński, to ten kolo mógłby mu to wywalić prosto w oczy. 8)
Tadeusz Boy-Żeleński:
„Dawniej ludzie mniej mieli kultury, lecz byli szczersi.“
Dawniej? Historia, zdaje się, zatoczyła koło.
A sytuację UK to też Boy zdefiniował:
„Z tym największy jest ambaras,
Żeby dwoje chciało naraz“.
Zaś ww oczywiście nie pisze, tylko cytuje. Barana, żeby było śmieszniej. :lol:

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 lut 2022, o 22:41

Tak sobie przeglądam oceny kompleksowe (2017/2021) i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim: 5 wydziałów, 4 ocenione (wydziału nauk o zdrowiu nie oceniano), przyznane kategorie naukowe: B, C, C, C.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, kategoria naukowa: B; tę kategorię otrzymał jeszcze tylko instytut w Gnieźnie, wydział teologiczny, wydział fizyki; wszystkie pozostałe otrzymały A, a anglistyka, biologia, prawo otrzymały A+.

Jak by nie patrzeć, to najgorszy wydział u Mickiewicza ma taką samą kategorię naukową, co najlepszy u Paradyża. :lol:
W tym kontekście pohukiwania prof. Łuszczykiewicza w rc.fm, że „Dyplom, dyplom, dyplom!”, stają się dla mnie w pełni z(a)rozumiałe.

Medycyna w Toruniu (czyli kolegium w Bydgoszczy), trzy wydziały: A, A, B (ale to jest zupełnie inna półka); w Kielcach: B; w Olsztynie: B; w Opolu: B; w Radomiu: C; w Rzeszowie: B; w Zielonej Górze: B (tylko pamiętajmy, że są to oceny jednostek organizacyjnych, nie dyscyplin naukowych).

Tu można poczytać o innych szkołach wyższych (i nie tylko szkołach): https://polon.nauka.gov.pl/pomoc/knowle ... 2017-2021/
kaliszanin2 pisze:
20 lut 2022, o 11:50
Tak pisałem. UAM bardzo kiedyś naciskał na połączenie z Uniwersytetem Medycznym im. Marcinkowskiego, dzięki czemu takie jego kierunki jak biologia, biochemia czy biofizyka zyskałyby dodatkowe atuty.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale prof. Łuszczykiewicz chyba już ze trzy razy w różnych wywiadach powiedział, że „(...) Uniwersytet im. Adama Mickiewicza może wspomóc zacne ambicje Akademii Kaliskiej, związane z kształceniem na kierunku lekarskim. Chociaż, gdyby Akademia Kaliska była naprawdę uczelnią o prawnym statusie akademickim, to w ogóle nie byłoby problemu. Chyba jednak nie jest i nie za bardzo Akademia żyła w prawdzie z tą kwestią. Ale i tak możemy pomóc, oferując np. nadzór nad kształceniem medyków”.
https://kurierostrowski.pl/2022/02/17/d ... w-kaliszu/
Co powiesz na to dictum, i na tę niespodziewaną zmianę frontu?
filip pisze:
10 lut 2022, o 15:29
Ja zawsze mówię dobrze o Kaliszu.
Mnie w ubiegłą środę skrzyczano za to, że zawsze mówię dobrze o Kaliszu („Ten twój Kalisz zawsze taki fantastycznyyy!” itp.); a to przecież nie jest tak, że zawsze, więc wiesz, miej się na baczności. :wink:
rym-ek pisze:
21 lut 2022, o 18:11
Kto normalnie pracujący i mający rodzinę ma czas na pisanie komentarzy.
Rym-ek ma. :P
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 lut 2022, o 16:17

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 22 lut 2022, o 16:22

Tu trochę szersza relacja z dzisiejszego wiecu i (jak mawia prof. Łuszczykiewicz) mów wiecowych: https://calisia.pl/rektor-uam-w-poznani ... czne,55188
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 22 lut 2022, o 16:25

ww pisze:
21 lut 2022, o 22:41
kaliszanin2 pisze:
20 lut 2022, o 11:50
UAM bardzo kiedyś naciskał na połączenie z Uniwersytetem Medycznym im. Marcinkowskiego, dzięki czemu takie jego kierunki jak biologia, biochemia czy biofizyka zyskałyby dodatkowe atuty.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale prof. Łuszczykiewicz chyba już ze trzy razy w różnych wywiadach powiedział, że „(...) Uniwersytet im. Adama Mickiewicza może wspomóc zacne ambicje Akademii Kaliskiej, związane z kształceniem na kierunku lekarskim. Chociaż, gdyby Akademia Kaliska była naprawdę uczelnią o prawnym statusie akademickim, to w ogóle nie byłoby problemu. Chyba jednak nie jest i nie za bardzo Akademia żyła w prawdzie z tą kwestią. Ale i tak możemy pomóc, oferując np. nadzór nad kształceniem medyków”.
https://kurierostrowski.pl/2022/02/17/d ... w-kaliszu/
Co powiesz na to dictum, i na tę niespodziewaną zmianę frontu?
Wsparcie w zakresie nadzoru nad kształceniem lekarzy musiałoby oznaczać co najmniej udział specjalistów z UAM w sprawdzaniu kwalifikacji studentów i absolwentów Wydziału Lekarskiego UK (czy AK), o ile nie wręcz ich udział w procesie dydaktycznym. UAM jest w stanie takiej pomocy udzielić, jeśli chodzi o biologów, fizyków, chemików (w tym ich odmian z przedrostkiem bio), natomiast nie słyszałem, żeby UAM dysponował samodzielnymi pracownikami naukowymi z dziedziny medycyny. W tym zakresie to takiej pomocy mógłby, być może, udzielić Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego, kiedy znajdzie się w federacji z UAM i go prof. Łuszczykiewicz dzięki takim kontaktom uprosi. Na razie jednak nic nie wiadomo o stanowisku UM w tej sprawie, nie sądzę, żeby prof. Łuszczykiewicz był upoważniony do składania takich deklaracji w jego imieniu. Wątpię nawet, żeby i w imieniu UAM.
Ta deklaracja bardziej mi wygląda na odgłos jakichś nacisków z ministerstwa: jak nie chcecie oddać WPA, to zróbcie coś, żeby ten wydział lekarski jednak ruszył, a ministerstwo będzie kontente i się odwdzięczy. Wiadomo, że bez zachęty ministerstwa prof. Wojtyła z niczym takim by nie wyskoczył - z wydziałem lekarskim tak, z UK nie. A min. Czarnek to z pochodzenia co prawda nie kaliszanin, ale jednak Kaliszanin. No i będzie miał jeszcze jeden wydział teologiczny.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 lut 2022, o 16:35

Jak odebrać to słowa? "Jeśli chodzi o utrzymanie filii w Kaliszu, to wyliczenie tego nie jest takie proste, dlatego że po ostatniej reformie i wprowadzeniu Ustawy 2.0, koszty utrzymania - przede wszystkim nauki - są wyliczane dyscyplinowo co znaczy, że liczone są wspólnie z kosztami, które ponosimy w Poznaniu, jako że w kaliskiej filii nie mamy w tej chwili samodzielnej dyscypliny. Nie mówimy tu o kosztach utrzymania budynków - te są po prostu wszędzie takie same, jeśli chodzi o funkcjonowanie uniwersytetu i to bez względu na to czy budynek jest w Kaliszu czy w Poznaniu".
https://latarnikkaliski.pl/prof-kaniews ... cxfWKldL5k
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 22 lut 2022, o 22:48

ww pisze:
21 lut 2022, o 22:41
(...)
filip pisze:
10 lut 2022, o 15:29
Ja zawsze mówię dobrze o Kaliszu.
Mnie w ubiegłą środę skrzyczano za to, że zawsze mówię dobrze o Kaliszu („Ten twój Kalisz zawsze taki fantastycznyyy!” itp.); a to przecież nie jest tak, że zawsze, więc wiesz, miej się na baczności. :wink:
(...)
Dość powszechne, małe/średnie miasta często są niedoceniane. Bardzo często widzę narzekania i plucie jadem przez własnych mieszkańców na Kalisz (kto ich zmusza do mieszkania tutaj?).
Nie oszukujmy się, Kaliszowi dużo brakuję, jest mocno zapuszczony, ale jest jakieś 5% szans, że się odbiję. To wszystko zależy od mieszkańców, ich zaangażowania. W Kaliszu masa osób ma skrajnie małomiasteczkową mentalność (zresztą to akurat przypadłość Polski, bo nawet Warszawiacy mają problem z tym, że ich miasto się rozwija, bo mają większą konkurencję w pracy. Co za ludzie..).

Tak trochę zbaczając coraz bardziej tracę nadzieję, że nasze miasto się odbiję i coś się tu ruszy, ale zawsze jakaś cząstka nadziei we mnie jest, choć słabnie.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i kamieni kupa

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 lut 2022, o 05:09

To jest jakaś potyczka, nie tylko na słowa, (ukrytego?) sensu której nie ogarniam.
https://poznan.tvp.pl/58661139/pracowni ... a-akademia
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... iwersytetu

Poczytałem sobie też stanowiska rad programowych filii. Wszystkie wyrażają „stanowczy sprzeciw”, niektóre z nich możliwość utworzenia uniwersytetu w Kaliszu nazywają „koncepcją”, najdalej chyba posunęła się rada edukacji muzycznej, która „jednogłośnie wyraża stanowczy sprzeciw wobec pomysłu i działań, w tym lobbowania politycznego, zmierzających do wchłonięcia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w struktury niższej rangą Wyższej Szkoły Zawodowej, która jako Akademia Kaliska pretenduje do miana jednostki uniwersyteckiej” (myślałem, że nowomowa, która królowała w czasach ancien régime, minęła wraz z wyprowadzeniem sztandaru z Sali Kongresowej, ale nie minęła), jednak wszystkie te popisy na głowę bije stanowisko rady ochrony dóbr kultury, która sprzeciwia się oderwaniu wydziału „od poznańskiej macierzy”. Zatkało mnie, bo albo macierz jest tutaj synonimem 'almæ matris', albo jest synonimem 'ojczyzny', dodajmy, że w tym wypadku poznańskiej ojczyzny; w stanowisku rady nie chodzi przecież ani o macierz szkolną, ani o macierz osobliwą, ani o macierz mitochondrialną (te ostatnie to zresztą matrix, a nie mater) i inne takie. Ale nie wydaje mi się też, żeby uniwersyteccy erudyci silili się na 'macierz karmicielkę'. Czytelniku, wybór należy od ciebie.

Zabolało mnie serce, kiedy na dzisiejszych zdjęciach z wydziałowego wiecu zobaczyłem jak wygląda aula dawnego Studium Nauczycielskiego im. Marii Konopnickiej; nic z niej nie zostało, dosłownie nic, tylko gołe ściany, poznanianie usunęli herb Kalisza, usunęli herb naszej Wielkopolski, wszystkie inne herby też, nie zostało nic, dosłownie nic; ustawili tylko tego swojego pokracznego uszczerbionego orła piastowskiego. I tak sobie pomyślałem, że chyba dobrze by się stało, gdyby słowa prof. Łuszczykiewicza okazały się mimo wszystko prorocze, i żeby nastąpił kres „blisko 40-letniej obecności UAM-u w Kaliszu”, żeby poznanianie oddali nam nasze budynki, nasze herby, naszą (skromną, to fakt) tradycję i żeby wrócili do swojej poznańskiej macierzy.

Edit.
„(...) w pewnym momencie życia Poznań stał się dla mnie etapem ratunkowym. Posuwałem się coraz bardziej na Wschód, była Łódź, potem Warszawa, aż z przerażeniem skonstatowałem, że dalej jest już tylko Mińsk, Leningrad, Moskwa, więc zawróciłem na Zachód, w stronę cywilizacji”. I kto to mówi(ł)?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2022, o 09:13

Ta sala miała swój niepowtarzalny klimat. Jak można było ją tak oszpecić? Cisną się inne mocne słowa. Niech wracają do tej swojej macierzy. Jestem ciekaw jak ich tam przyjmą.
Filip jakie obliczenia stosowałeś ze wyszło ci ze Kalisz ma 5% na odbicie w rozwoju? :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2022, o 12:55

Żartowałem Filipie. Domyślam się ze strzelałeś. Powtarzam niczym mantrę, że sytuacja Kalisza nie jest niczym wyjątkowym. Bo w całej Polsce poza kilkoma większymi miastami wygląda to podobnie. I jeśli powiem to na szczęście Kalisza, bo gdyby ten upadek dotyczył Kalisza to by nas zlano. A tak to problem nad którym musi, a przynajmniej powinien pochylić się polski rząd.
Problem wyludniania się Kalisza to nawarstwienie się jednocześnie kilku problemów. Jak zresztą w większości średnich miast.
1. Przede wszystkim wyludnianie
- wyjazdy do większych miast, na przedmieścia, za granicę
- minusowy przyrost naturalny
2. Utrata stolic województwa
3. Duże inwestycje zagraniczne głównie w dużych miastach i ich aglomeracjach. Od przemysłu, po biura i handel.
4. I ostatnia rzecz pewnie o najmniejszym znaczeniu. W Kaliszu ludzie nie czują związku, ani dumy z miasta. A przynajmniej zdecydowana większość mieszkańców Kalisza. Myślę ze to też się jakoś przekłada na wyjazdy do większych miast. Często ci ludzie zarabiają trochę więcej niż w Kaliszu, ale życie tam też jest droższe. Ale PRESTIŻ mieszkania w dużym mieście robi swoje. Zawsze na fb można się pochwalić ze się mieszka Warszawie, Wrocławiu, czy Poznaniu. Dla niektórych to jeden z celów życia. ;) Weźmy przykład z naszego forum. Ile osób pisało tu kiedyś wyjechali na studia i nowe miasto wciągnęło ich na tyle, że sprawy Kalisza są dla nich mało istotne.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 mar 2022, o 10:56

W Koninie też już nie ma PWSZ, a jest Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Czy tam też jest akademia tylko z nazwy?
https://www.lm.pl/aktualnosci/w-nowych- ... scenariusz
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 3 mar 2022, o 11:03

K-man pisze:
3 mar 2022, o 10:56
W Koninie też już nie ma PWSZ, a jest Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Czy tam też jest akademia tylko z nazwy?
https://www.lm.pl/aktualnosci/w-nowych- ... scenariusz
https://www.przegladkoninski.pl/PL-H5/4 ... anych.html
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 mar 2022, o 13:13

Dzięki Milo. Czytałem ten artykuł jakiś czas temu. Czy Akademia w Koninie ma taki sam status jak AK? Bo nie znalazłem w Koninie na tę chwilę artykułów jak w sprawie naszej AK. Mam na myśli ze akademią jest tylko z nazwy. Nie mam pojęcia jak to wygląda dlatego się tu pytam.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Politechnika Kaliska i Uniwersytet Wielkopolski

Nieprzeczytany post autor: ww » 3 mar 2022, o 20:34

Myślę, że rektor Wojtyła mimo wszystko (tzn. także mimo dąsów dyrektora Łuszczykiewicza) doprowadzi do uruchomienia medycyny.
Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej w Akademii Kaliskiej https://akademia.kalisz.pl/oddzial-glow ... kaliskiej/
Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej, utworzony w 1981, mieścił się w budynku przy ul. Widok 80 (teraz budynek ten zajmuje kuria biskupia); po zapaści, jaka nastąpiła w 1999 (i dezorganizacji wszystkiego), oddział został w 2005 zamknięty, a zbiory biblioteki przeniesione do... Ciechanowa. Może uda się je jakoś rewindykować?
Nie wiem, czy to był skrót myślowy czy nie, ale prof. Wojtyła użył dziś zwrotu „mamy zamiar otworzyć wydział lekarski” (!).
Nie wiem też, jak prof. Wojtyła zdoła zorganizować wszystkie kliniki, katedry, zakłady itd., ale proszę was: dzień i noc trzymajcie za niego kciuki. Bo teraz – już czarno na białym – widać, jaki stosunek do Kalisza ma prof. Wojtyła, a jaki prof. Łuszczykiewicz, i które miasto jest macierzą dla tego pierwszego, a które dla tego drugiego (a przecież obaj urodzili się w Kaliszu).
Vivat academia [calisiensis], vivant professores! :wink:

Edit.
I jeszcze jedno: prezydent Kinastowski powiedział dzisiaj: „Nie będziemy tutaj [tj. do biblioteki] zwozić nikomu niepotrzebnych publikacji dla koneserów i entuzjastów lokalnej historii”. Imho pan prezydent chyba znowu troszku ex rem popłynął. Bo całe życie wydawało mi się, że biblioteki uniwersyteckie gromadzą m.in. cymelia dla „koneserów i entuzjastów” właśnie, i jakby jakiś dobry duszek zechciał obdarować bibliotekę np. egzemplarzem Lekarza dla włościan Ludwika Perzyny to co, nie zechcemy „niepotrzebnej publikacji” przyjąć i... przekażemy ją do Ciechanowa? Я не понимаю takich ekstrawagancji.
Ostatnio zmieniony 3 mar 2022, o 21:34 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 mar 2022, o 21:02

Wspaniałą wiadomość. A komu zawdzięczamy zamknięcie tej placówki w 2005 roku?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ