Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 maja 2022, o 14:36

K-man pisze:
22 maja 2022, o 14:04
Niestety nie mam dostępu do reszty artykułu. Komentarze DEBILI, którzy wychodzą z założenia że tylko największa miasta mogą mieć duże miasta.
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... jTAl-L1V04
Nie wiem jak w przypadku tego artykułu, ale wydaje mi się, że olbrzymią część tego typu narrarcji generują sami kaliszanie i okoliczni mieszkańcy. Na portalach typu calisia.pl, masa tego, a nie sądze, że ktoś z daleka zna akurat nasze, lokalne media.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 maja 2022, o 17:20

Ja też podejrzewam głównie właśnie kaliszan. Zakompleksionych ćwoków bez ambicji.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Politechnika Kaliska i Uniwersytet Wielkopolski

Nieprzeczytany post autor: ww » 22 maja 2022, o 19:12

K-man pisze:
22 maja 2022, o 14:04
Niestety nie mam dostępu do reszty artykułu. Komentarze DEBILI, którzy wychodzą z założenia że tylko największa miasta mogą mieć duże miasta.
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... jTAl-L1V04
(Śmiesznie ci wyszło z tymi miastami :wink:).
Uważam jednak, że „debile” mają nieco racji, bo przez wiele wieków, pi razy drzwi tak do II wojny światowej, to siła miast generowała uniwersytety; w przypadku Kalisza jest odwrotnie, to uniwersytet ma wygenerować siłę miasta (tezę taką stawiamy przynajmniej w naszym, tj. forumowym dyskursie).

Spójrzmy na dwa kraje, na Polskę i Anglię ze Szkocją i Irlandią.
Najpierw perfidny Albion. W wiekach średnich powstały ancient universities, w Anglii w Oksfordzie (1170) i w Cambridge (1318) (oni się tam zawzięcie kłócą o to, który był trzeci, ale dla nas to tu nieistotne), w Szkocji (że Szkocja bardziej oświecona od Anglii to wiadomo ze szkoły) w St Andrews (1413), Glasgow (1451), Aberdeen (1495) i w Edynburgu (1582), zaś w Irlandii w Dublinie (1592). Następnie przez trzysta lat cisza, de facto żaden uniwersytet nie powstał, i dopiero po rewolucji przemysłowej powstały redbrick universities, pierwszy Victoria University (1880) w Manchesterze, po zmiennych kolejach losu przekształcony w 2004 w University of Manchester; tych ceglanych uniwersytetów powstało w konsekwencji zmian i przemian sztuk 10. Jednak wcześniej niż ceglane powstały jeszcze dwa uniwersytety: w Durham (1832) i Londynie (1836). Po II wojnie światowej nastał modernizm (ten straszny modernizm) i rząd Jej Królewskiej Mości poszedł po rozum do głowy i wykoncypował, że ludność powinna spędzać życie nie tylko w pubach, ale może także na uniwersytetach i w latach 1960. rozpoczął tworzenie plateglass universities i to nie w wielkich miastach, ale przede wszystkim w średnich; tych uniwersytetów jest teraz kilkadziesiąt, rozwinęły się głównie z higher education institutions typu politechnika i wyższa szkoła pedagogiczna (przymierzając do polskich warunków), a po słynnym zniesieniu w 1992 podziału między uniwersytety (humanistyczne) i politechniki (technologiczne) liczba utworzonych modern universities przewyższa liczbę wszystkich uniwersytetów założonych przed 1992.

Zwróćmy uwagę na liczbę mieszkańców najstarszych miast uniwersyteckich: Oksford ca. 150 tys. mieszk., Cambridge ca. 125 tys. mieszk., St Andrews ca. 18 (!) tys. mieszk., Glasgow ca. 630 tys. mieszk., Aberdeen ca. 195 tys. mieszk., Edynburg (stolica kraju) ca. 505 tys. mieszk., Dublin (stolica in. państwa) ca. 550 tys. mieszk. (pomijam liczbę mieszkańców aglomeracji trzech największych miast, zwłaszcza że dwa z nich są stolicami kraju lub państwa). Rodzi się zatem pytanie, czy uniwersytet jest w istocie tak ważnym czynnikiem miastotwórczym, jak zakładamy (w tej naszej tezie), i czy (biorąc pod uwagę opinie czytelników „Gazety Wyborczej”) w takim powiatowym Oxfordzie (Oxfordshire), powiatowym Cambridge (Cambridgeshire) czy powiatowym Aberdeen (Aberdeenshire) uniwersytetów nie należałoby jednak pozamykać. Sprawa z St Andrews (trzeci najstarszy uniwersytet w English-speaking world, 10,5 tys. studentów) jest oczywista, bo to nawet powiat nie jest.

Teraz najjaśniejsza Rzeczpospolita (z tą jej światłością to bym jednak nie przesadzał). W wiekach średnich powstał uniwersytet w Krakowie (1364), który prawdopodobnie nie powstał w Krakowie, lecz w Kazimierzu, a w Krakowie został jedynie odnowiony (1400) i to dzięki cudzoziemce (!). I na tym koniec listy średniowiecznych uniwersytetów w Polsce (przypomnę: w perfidnym Albionie było ich 7). W 1544 powstał protestancki uniwersytet w Królewcu (i de iure był to nasz drugi uniwersytet). W 1564 do Polski zostają sprowadzeni jezuici i zakładają sieć kolegiów (w tym w 1584 w Kaliszu), z których dwa zostają przekształcone w katolickie akademie: w Wilnie (1578) i we Lwowie (1661). W 1773 następuje kasata Towarzystwa Jezusowego i akademia we Lwowie upada, a oświecona Komisja Edukacji Narodowej wpada na równie oświecony pomysł, że po jednym uniwersytecie (szkole głównej) na Koronę i Litwę to będzie quite enough (w najludniejszym bodajże państwie Europy). Przed katastrofą rozbiorów powstała jeszcze prawosławna akademia w Kijowie (1658) i protestancki uniwersytet w (utraconym) Dorpacie (1632). (Jeśli o czymś zapomniałem, to mi proszę podpowiedzcie). W Królestwie Polskim powstaje uniwersytet w Warszawie (1816), który po klęsce powstania listopadowego zostaje w 1832 zamknięty, ten sam los spotyka uniwersytet w Wilnie (ten to zostaje hurtem wywieziony do Kijowa). W 1784 wznawia działalność uniwersytet we Lwowie, od 1871 także z polskim językiem wykładowym. Nadchodzi rok 1918 i w Polsce mamy trzy (!) uniwersytety: w Warszawie (ponownie otwarty w 1915), Krakowie i we Lwowie; w 1919 wznawia działalność uniwersytet w Wilnie i powstaje uniwersytet w Poznaniu, lecz oświecone Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przez całe dwudziestolecie międzywojenne trwa przy równie oświeconym stanowisku, że po jednym uniwersytecie na 7 mln mieszkańców to będzie quite enough; działały jeszcze dwie politechniki: we Lwowie (1877) i w Warszawie (1915), a w Krakowie akademia górnicza (1919). Nadchodzi rok 1945 i znowu mamy trzy (!) uniwersytety (bo utraciliśmy uniwersytety w Wilnie i we Lwowie) i jedną politechnikę (bo utraciliśmy tę we Lwowie).

Cudem jakimś władza ludowa w 1944 tworzy uniwersytet w Lublinie, w 1945 przeprowadza „repatriację” uniwersytetów z Wilna do Torunia i ze Lwowa do Wrocławia i politechniki ze Lwowa do Wrocławia oraz tworzy uniwersytet w Łodzi i politechniki w Gliwicach, Gdańsku i Łodzi. Wszystko w jednym powojennym (!) roku. Do 1989 władza ludowa utworzyła jeszcze 3 uniwersytety i 12 politechnik, (nie chce mi się liczyć ile) akademie rolnicze, akademie medyczne i wyższe szkoły pedagogiczne, z których po 1989 powstały uniwersytety, głównie w miastach wojewódzkich (tych od 1999) i w Częstochowie i Siedlcach. W 2022 w Polsce działa 18 uniwersytetów (czyli po jednym na 2,1 mln mieszk.), 18 politechnik i 22 inne szkoły akademickie (w tym sześć awuefów), 8 akademii muzycznych, 8 akademii sztuk pięknych (razem z tą w Szczecinie), 3 akademie teatralne, 2 akademie morskie i 33 wyższe szkoły zawodowe. Razem 112 (państwowych). Wykazy szkół są dostępne na stronach ministerstw (nie chce mi się szperać po resortach zdrowia, obrony, sprawiedliwości i czego tam jeszcze).

„Więcej światła!”, Johann Wolfgang von Goethe (1832).

A tu link do mapki, z powodu której przypomniały mi się te dwa słowa Goethego.
https://www.ucas.com/file/172566/downlo ... n=bwGYCgS9
Ostatnio zmieniony 23 maja 2022, o 03:07 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 maja 2022, o 23:15

No to czekamy. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 maja 2022, o 23:30

K-man pisze:
22 maja 2022, o 23:15
No to czekamy. :)
Późna ta kolacja. 😉
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 maja 2022, o 23:58

WW żyje w metropolii to i życie wiedzie światowe. Nie jak my w powiatowym grajdole sypiam razem z kurami. No prawie z kurami. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 maja 2022, o 17:17

Mało osób wie o tym. A to też ciekawy kawałek naszej historii zwłaszcza w kontekście rozwoju kaliskich uczelni.

"W historiografii pomija się ważkie dla dziejów kształcenia elit politycznych Rzeczypospolitych wydarzenie - otwarcie 1746 roku kaliskiego konwiktu szlacheckiego. Była to trzecia, po warszawskich Collegiach Nobiliach teatynów i pijarów, elitarna placówka dla młodzieży szlacheckiej"

Jezuici w przedrozbiorowym Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Politechnika Kaliska i Uniwersytet Wielkopolski

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 maja 2022, o 19:56

Takie tam, o rozwoju Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, filii „znakomitej uczelni, wspaniałej firmy, trzeciego uniwersytetu w Polsce, flagowej uczelni badawczej, znamienitej poznańskiej uczelni, niezwykle aktywnej naukowo, dającej ceniony przez pracodawców dyplom, dyplom, dyplom” etc., etc., etc.:

Pracownia Cyfrowej Edycji Obrazu (zlikwidowana)
Pracownia Sztuk Projektowych (zlikwidowana)
Zakład Malarstwa i Teorii Sztuki (zlikwidowany)

Nie są to jednostki przekształcone, lecz zlikwidowane.
Na podstawie: https://nauka-polska.pl/#/profile/insti ... &_k=dq1704
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 maja 2022, o 20:00

K-man pisze:
22 maja 2022, o 23:58
WW żyje w metropolii to i życie wiedzie światowe. Nie jak my w powiatowym grajdole sypiam razem z kurami. No prawie z kurami. :)
Jak mi nie przestaniesz dokuczać, że mieszkam tam, gdzie mieszkam, to ci kupię kurę. Specjalnie tresowaną. I dopiero zobaczysz, no. :P
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 24 maja 2022, o 13:28

Lepiej koguta. Nie trzeba tresować, zawsze pieje wcześnie rano, żeby go wytrzymać trzeba chodzić spać z kurami. :lol:

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 24 maja 2022, o 14:40

W Akademii Kaliskiej będzie można studiować socjologię

Akademia Kaliska jako jedyna uczelnia w Polsce, otwiera nowy kierunek – socjologię bezpieczeństwa. Minister edukacji i nauki udzielił uczelni pozwolenia na utworzenie tego kierunku studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym.

więcej: https://calisia.pl/w-akademii-kaliskiej ... ogie,56765
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 24 maja 2022, o 16:49

jasiek20 pisze:
24 maja 2022, o 14:40
W Akademii Kaliskiej będzie można studiować socjologię
(...)
Tytuł na Calisia.pl wprowadza czytelnika w błąd. W Kaliszu nie będzie można studiować socjologii.
Bo to nie socjologia, lecz socjologia bezpieczeństwa (narodowego), dziedzina nauk o bezpieczeństwie, a nie nauk o społeczeństwie (choć obie to nauki społeczne). Na AK kierunek ten jest na Wydziale Nauk Społecznych, na UMK przedmiot ten jest na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, nie na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych.

Bo socjologia ma się do socjologii bezpieczeństwa mniej więcej tak, jak medycyna ma się do medycyny pastoralnej. ;)

Ale dobrze, że powstaje, spoko. Prowadzenie studiów na tym kierunku, razem z bezpieczeństwem wewnętrznym i utworzonym niedawno zarządzaniem kryzysowym, świadczyć może o tym, że AK będzie dążyć do utworzenia wydziałowego Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie (obecnie jest Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, choć wydaje mi się, że instytut był, lecz może zawodzi mnie tu pamięć), tak jak to jest na UMK w Toruniu czy UP KEN w Krakowie.
https://akademia.kalisz.pl/wydzialy/wyd ... olecznych/

Bo, jak niedawno pisałem, wojna Heartlandu z Oceanem Światowym dopiero przed nami. :(

Edit.
Trochę pochachmęciłem, bo na AK jednak działa Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, choć nie w strukturze Wydziału Nauk Społecznych. Sorry.
https://akademia.kalisz.pl/instytuty/in ... czenstwie/

Edit.
Poczytałem komentarze pod artykułem na Calisia.pl, do którego link podał jasiek20.
Wiecie co, ja tego zjawiska nie ogarniam żadną miarą. Po co ci ludzie piszą takie kretyńskie komentarze, macie jakąś teorię, która mogłaby to zjawisko tłumaczyć?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 24 maja 2022, o 22:43

ww pisze:
24 maja 2022, o 16:49
Poczytałem komentarze pod artykułem na Calisia.pl, do którego link podał jasiek20.
Wiecie co, ja tego zjawiska nie ogarniam żadną miarą. Po co ci ludzie piszą takie kretyńskie komentarze, macie jakąś teorię, która mogłaby to zjawisko tłumaczyć?
Pewnie czują się bezpiecznie. Nie zauważyłem, żeby częste ostatnio zajadłe ataki na ludzi o niestandardowych preferencjach dotyczyły masochistów.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 maja 2022, o 06:48

Ja już nie czytam komentarzy na Calisia.pl kiedyś na RC był podobny ściek piszących.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 maja 2022, o 09:26

Swoją drogą ciekawe skąd się biorą idioci zawsze źle życzący swojemu miastu i regionowi.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 25 maja 2022, o 22:33

Ludkowie, decyzję w sprawie medycyny to ministerstwo ma wydać do końca maja czy do końca czerwca? Jak to miało być, bo już nie wiem.

Edit.
Coś mi się wydaje, że medycyna będzie otwierana w co drugiej wyższej szkole zawodowej, bo będzie „otwieranie kierunków lekarskich wszędzie tam, gdzie one mogą być uruchomione, wszędzie tam, gdzie jest potencjał do tego” (cytuję min. Czarnka za artykułem o Płocku). I wszędzie po ca. 60–80 stud. na roku, i min. Czarnek wszędzie prawi niemal identyczne zdania (takie, jak w Płocku, mówił w Kaliszu na konferencji prasowej w Szczypiornie). :?

Jak to wygląda w Płocku:
Czarnek: potrzebne są kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... niach.html
Jak to wyglądało w Radomiu:
Jak Radom walczy(ł) o kierunek lekarski (artykuł z 2016, ale warto przeczytać): https://podyplomie.pl/medical-tribune/2 ... k-lekarski

Nadto nie słyszałem nawet pół słowa o tym, żeby urząd marszałkowski w Poznaniu w jakikolwiek sposób wspierał utworzenie medycyny na AK; zupełnie inaczej wygląda to w Płocku.
MUP otworzy kierunek lekarski. Podpisano list intencyjny w tej sprawie: https://plock.naszemiasto.pl/mazowiecka ... c1-8600687

A w „co drugiej wyższej szkole zawodowej” (jak napisałem wyżej), bo po nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce kierunek lekarski będą mogły otwierać wszystkie wyższe szkoły zawodowe, które posiadają kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu oraz prowadzą studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i posiadające kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Obawiam się, że min. Czarnek zamierza po prostu pootwierać takie koledże lekarskie, żeby w ten sposób podnieść dramatycznie niski wskaźnik liczby lekarzy na 10 000 mieszk., który sięgnął już dna (i jest najniższy wśród państw członkowskich, a nawet 2 razy niższy niż np. na Białorusi).
Liczba lekarzy. W Polsce gorzej niż na Ukrainie czy Białorusi: https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Zdro ... ,1020.html

Tylko po co min. Czarnek zamierza otwierać takie koledże lekarskie po ca. 60–80 stud. na roku, skoro (znacznie!) niższym kosztem mógłby po prostu zwiększyć liczbę studentów na istniejących od lat 11 uniwersytetach (dawniej akademiach) medycznych i tych 5 nowych wydziałach uniwersyteckich, utworzonych w ciągu ostatnich 20 lat?
Spójrzcie proszę na ryc. 25. Zatrudnienie ze stopniem dr i wyżej (2013–2016), str. 105: http://obserwatorium.miasta.pl/wp-conte ... ikacja.pdf
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 maja 2022, o 08:25

Kiedyś chyba WW wrzucałeś info o tym ze studenci medycyny z Olsztyna byli najlepsi w Polsce. A tu info z ZieloneJ Góry https://zielonagora.wyborcza.pl/zielona ... T4ebGZu0B_
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 26 maja 2022, o 22:33

K-man pisze:
26 maja 2022, o 08:25
A tu info z ZieloneJ Góry
A tu info z Białegostoku (z 2017): https://pulsmedycyny.pl/studenci-umb-z- ... lek-876791

„Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to najwyżej notowana w rankingach akademicka uczelnia wyższa w regionie. Ponad 800 nauczycieli akademickich na 14 kierunkach kształci 4600 studentów (...)”.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 maja 2022, o 08:53

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 28 maja 2022, o 11:54

„(...) historia architektury i budowy miast (...)”.
Makary to powinien jakiś order od nas dostać.
A dr Barańska to dwa ordery i kosz kwiatów.

Zapamiętajcie wczorajszą datę, bo ona wyznacza począteczek początku początków historii powstania wydziału architektury. :wink:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ODPOWIEDZ