Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 lut 2023, o 16:22

Kolejny naukowiec Akademii Kaliskiej z tytułem profesora belwederskiego.
https://akademia.kalisz.pl/dr-hab-piotr ... wederskim/
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 lut 2023, o 02:30

ww pisze:
1 lut 2023, o 03:55
(...) asystentem prof. Hirszfelda był dr Tadeusz Pniewski, kaliszanin, hematolog, serolog, immunolog, transfuzjolog, twórca stacji krwiodawstwa w Kaliszu w 1952 i stacji krwiodawstwa w Łodzi w 1962 (bo my mieliśmy stację 10 lat wcześniej niż Łódź).
Chciałbym jeszcze dodać, że dzięki drowi Pniewskiemu mamy dziś Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, jedno z 21 centrów regionalnych w kraju (oprócz nich działają jeszcze dwa centra resortowe w Warszawie) i jedno z dwóch w województwie (ale to w Poznaniu jest większe, lepiej wyposażone, pobiera szpik kostny itd., w Kaliszu nie pobiera się szpiku kostnego; szpik kostny pobiera się w 9 miastach, w tym w Kielcach).

Regionalne centra działają we wszystkich miastach wojewódzkich (w tym w Bydgoszczy i Zielonej Górze), a oprócz tego w Kaliszu, Raciborzu, Radomiu, Słupsku, Wałbrzychu. Spośród tych miast kierunki lekarskie działają (liczę już z Kaliszem) we wszystkich z wyjątkiem Słupska i Wałbrzycha (nie liczę tu 50-tysięcznego Raciborza w 4,38-milionowym województwie śląskim; w 5,51-milionowym województwie mazowieckim działają 4 centra); centrum nie ma w Częstochowie, w której medycyna ruszyła w bieżącym r.a., i w Płocku, w którym ruszy w przyszłym r.a. (nie biorę pod uwagę Elbląga i pozostałych uczelni niepublicznych, w których prowadzi się studia medyczne, zresztą wszystkie one działają w miastach uniwersyteckich). No że krew ratuje życie to pisać wręcz już nie wypada, ale że krew pobrać, preparować jej składniki itd. potrafi się tylko w 21 miastach w kraju, to może jednak przypomnieć warto.

I wiecie co, straszny banał napiszę, ale napiszę, co tam. My w jakiś karykaturalny wprost sposób nie cenimy tego, co mamy w Kaliszu, nie cenimy się, nie szanujemy naszego Kalisza, nie szanujemy się. A jak...
kaliszanin2 pisze:
1 lut 2023, o 13:01
Jak się nie szanujesz, to inni tym bardziej cię nie szanują.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 lut 2023, o 16:59

WW nie poznaję cię. Twoje ostatnie posty są inne. Jakby więcej miłości i wiary w Kalisz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 lut 2023, o 20:00

Obrazek

Obrazek
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 3 lut 2023, o 21:04

Patenty naukowców Akademii Kaliskiej
https://akademia.kalisz.pl/patenty-nauk ... mvaVbSV5w8

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Nieprzeczytany post autor: ww » 4 lut 2023, o 10:05

A co to za czasopismo, jaki tytuł, gdzie je można kupić?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 4 lut 2023, o 10:08

To darmowa gazetka. Często w lokalach widziałem.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1367
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 8 lut 2023, o 07:50

Z ciekawostek - w styczniu powołano w Kaliszu oddział Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Przewodniczącym oddziału jest prof. AK Konrad Malasiewicz z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie AK. Swoją drogą ciekawy mają podział terenowy:
Obrazek
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 lut 2023, o 21:46

Rzeczywiście fajna mapka. :)
Kochani dzieje się. Chyba teraz trzeba będzie trzymać mocno kciuki. Info od dobrego duszka. :)
http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Pr ... 2-2023.pdf
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 8 lut 2023, o 23:08

Jakie instytucje oprócz MEiN i MZ muszą opiniować ten projekt? Jeśli zaglądają tu posłowie (a powinni), to niech napiszą.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 8 lut 2023, o 23:09

K-man pisze:
8 lut 2023, o 21:46
Kochani dzieje się. Chyba teraz trzeba będzie trzymać mocno kciuki. Info od dobrego duszka. :)
http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Pr ... 2-2023.pdf
Matko kochana, dlaczego taka beznadziejna nazwa uniwersytetu!? :( :( :(
Ręce (przynajmniej mnie) opadają.
Czy w Kaliszu wszystko musi być nieporządne, prowincjonalne, odszyte małomiasteczkowymi kompleksami?
Ostatnio zmieniony 8 lut 2023, o 23:16 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 8 lut 2023, o 23:13

ww pisze:
8 lut 2023, o 23:09
K-man pisze:
8 lut 2023, o 21:46
Kochani dzieje się. Chyba teraz trzeba będzie trzymać mocno kciuki. Info od dobrego duszka. :)
http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Pr ... 2-2023.pdf
Matko kochana, dlaczego taka beznadziejna nazwa uniwersytetu!? :( :( :(
Po drugiej ewaluacji od utworzenia będzie można zmienić (oczywiście poza samym słowem "uniwersytet"). Na razie niech przejdzie ustawa. Dobrze, że to nie będzie uniwersytet przymiotnikowy.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 8 lut 2023, o 23:23

kaliszanin2 pisze:
8 lut 2023, o 23:13
Po drugiej ewaluacji od utworzenia będzie można zmienić (oczywiście poza samym słowem "uniwersytet"). Na razie niech przejdzie ustawa. Dobrze, że to nie będzie uniwersytet przymiotnikowy.
W projekcie ustawy chodzi o ewentualną zmianę nazwy, a dokładnie rzecz ujmując o ewentualne odebranie uniwersytetowi nazwy „uniwersytet”, bo jak można wyczytać z projektu ustawy, będzie to „uniwersytet warunkowy” (ten sam myk zastosowano w ustawie o Paradyżu w Gorzowie Wlkp.).

W oficjalnych wypowiedziach rektor Wojtyła używał wyrażenia „Uniwersytet Kaliski” i ja, naiwny (!), myślałem, że taka będzie jego nowa nazwa, i nawet się do niej jakoś zacząłem przyzwyczajać i przestałem już marudzić, że najlepszą nazwą byłaby nazwa Uniwersytet Wielkopolski w Kaliszu.
Zobaczycie, że w Płocku zrobią Uniwersytet Mazowiecki w Płocku (o ile nie Uniwersytet Płocki, po prostu). Bo w Płocku się szanują, sza-nu-ją...
I jeszcze to całe „Prezydenta”. Wyobrażacie sobie Uniwersytet Astronoma Mikołaja Kopernika w Toruniu albo Uniwersytet Poety Jana Kochanowskiego w Kielcach?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 8 lut 2023, o 23:49

^^
Wątpię, żeby ludzie mówili pełną nazwę i pewnie w mowie potocznej będzie "Uniwersytet Kaliski". Przecież nawet sam rektor tak mówi...
A jeżeli chcesz zmiany (którą w sumie popieram) to zawsze możesz napisać do AK i może jak dobrze uzasadnisz to zmienią. ;)
ww pisze:
8 lut 2023, o 23:23
I jeszcze to całe „Prezydenta”. Wyobrażacie sobie Uniwersytet Astronoma Mikołaja Kopernika w Toruniu albo Uniwersytet Poety Jana Kochanowskiego w Kielcach?
Może to jakieś nawiązanie do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie? :wink: :wink: :lol:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 8 lut 2023, o 23:51

Nieważne czy kot jest biały czy czarny byle dobrze łapał myszy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 8 lut 2023, o 23:53

milo pisze:
8 lut 2023, o 23:51
Nieważne czy kot jest biały czy czarny byle dobrze łapał myszy.
Celnie. Jednak dobrze by było, żeby ten kot jakoś się prezentował.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 lut 2023, o 00:04

filip pisze:
8 lut 2023, o 23:49
ww pisze:
8 lut 2023, o 23:23
I jeszcze to całe „Prezydenta”. Wyobrażacie sobie Uniwersytet Astronoma Mikołaja Kopernika w Toruniu albo Uniwersytet Poety Jana Kochanowskiego w Kielcach?
Może to jakieś nawiązanie do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie? :wink: :wink: :lol:
Może takie są zasady nazewnictwa, stąd pojawia się właśnie: imienia Marszałka, imienia Kardynała, imienia Prezydenta a nie ma imienia Poety, Astronoma. 🤷‍♂️
filip pisze:
8 lut 2023, o 23:53
Celnie. Jednak dobrze by było, żeby ten kot jakoś się prezentował.
Wy się nie martwcie o to jak się on prezentuje, wy się martwcie o kolejną ewaluację.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Wielkopolski w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 9 lut 2023, o 02:37

milo pisze:
9 lut 2023, o 00:04
Wy się nie martwcie o to jak się on prezentuje, wy się martwcie o kolejną ewaluację.
Jeśli prof. Wojtyła zostanie wybrany na rektora na kolejną kadencję, o kolejną ewaluację nie martwiłbym się. Bo rozumiem, czytając projekt ustawy oraz ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, pierwsza kadencja rektora uniwersytetu będzie liczona od r.a. 2023/2024 i w związku z tym prof. Wojtyła będzie mógł zostać wybrany na rektora (czego jemu i Kaliszowi należy chyba życzyć) na dwie kolejne „nowe” kadencje. Panie milo, dobrze rozumiem?

Bo sądzę, że prof. Wojtyła to człowiek (jeden z nielicznych ludzi w Kaliszu), któremu zależy, zależy w ogóle i zależy na Kaliszu, i do „kategorii naukowej A+, A albo B+ w co najmniej 6 dyscyplinach naukowych lub artystycznych” (cytuję za ustawą z 2018) w terminie wyznaczonym w projekcie ustawy (czyli do następnej ewaluacji) doprowadzi. Myślę jednak, że w tej sprawie trzeba niestety brać pod uwagę różne ewentualne zmiany proceduralne, które mogą nastąpić po najbliższych wyborach parlamentarnych (jeśli PiS je przegra, a chyba się na to przygotowuje), łącznie z wycofaniem programu ewaluacji szkół wyższych, krytykowanym koniec końców przez samego min. Czarnka. No ale co wtedy, to już naprawdę nie wiem (trzeba by może zapytać min. Gowina, bo to on chyba to wszystko obmyślił).

Przymiotnikowy uniwersytet w Radomiu (który prowadzi studia na kierunku lekarskim od r.a. 2017/2018, a który nie posiada prawa do doktoryzowania w dziedzinie nauk medycznych lub dziedzinie nauk o zdrowiu), pierwsze prawo do nadawania stopnia naukowego doktora uzyskał w 1993 (!), a pierwsze prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w 2009 (odpowiednio: ekonomia oraz budowa i eksploatacja maszyn; ostatnie prawo, prawo do habilitowania w zakresie sztuk pięknych, uzyskał w 2018), a łącznie (chyba, bo trudno to wszystko na szybko w internetach wyśledzić) praw ma sztuk 8 (to akurat podaję za POL-onem, więc inaczej być nie może; ale to już według nowej klasyfikacji). Przykład Radomia pokazuje, jak daleko nam do... Radomia. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie ma łącznie 9 praw w 4 dziedzinach, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach ma łącznie 10 praw w 4 dziedzinach, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ma łącznie 14 praw w 5 dziedzinach, Uniwersytet Opolski ma łącznie 22 prawa w 4 dziedzinach, Uniwersytet Zielonogórski ma łącznie 24 prawa w 4 dziedzinach, Uniwersytet Rzeszowski ma łącznie 25 praw w 6 dziedzinach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ma łącznie 38 praw w 8 dziedzinach... To tylko te młodsze i mniejsze uniwersytety, starszych i większych nie będę pisać, po co się dołować.
milo pisze:
9 lut 2023, o 00:04
Może takie są zasady nazewnictwa (...).
Nic nie wiem o „zasadach nazewnictwa” uniwersytetów.
Z językoznawczego punktu widzenia nazwy uniwersytetów to chrematonimy, a to też są nazwy własne (kategorii nazw własnych jest całe multum), więc każdy nazywa sobie swój uniwersytet tak, jak chce. Jest kilka(naście) artykułów naukowych poświęconych nazwom polskich instytucji naukowych, nie tylko uniwersytetów, i wszystkie one mają charakter deskryptywny (opisują zjawisko językowe), a nie normatywny (nie wskazują prawideł, reguł, zasad, którymi należałoby się kierować, nadając uniwersytetowi nazwę). Zatem każda społeczność akademicka, społeczność lokalna (i co tam jeszcze) nazywa sobie swój uniwersytet opierając się jedynie na własnej kompetencji językowej (rozumianej szerzej niż ma to miejsce w gramatyce generatywnej, bliższej pojęciu wyczucia językowego). Były co prawda próby wytłumaczenia, dlaczego uniwersytet w Białymstoku nazwano 'Uniwersytet w Białymstoku', a nie 'Uniwersytet Białostocki', ale (moim zdaniem) autorzy dochodzili do (nieco) absurdalnych wniosków, np. że postąpiono tak dlatego, żeby skrótowiec (UB) nie kojarzył się z Urzędem Bezpieczeństwa (UB), choć może rzeczywiście, biorąc pod uwagę rok nadania uniwersytetowi nazwy (1997), skrótowiec ten przez ogół polskiego społeczeństwa właśnie tak mógł być odczytywany (ale, z drugiej strony, 'urząd bezpieczeństwa' to była potoczna nazwa Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego); (moim zdaniem) bliższa prawdy jest teza, że chrematonim 'Uniwersytet w Białymstoku' utrwalił się dlatego, że ludziom nie chciało się mówić „Uniwersytet Warszawski, filia w Białymstoku” i mówili prościej, komunikatywniej „uniwersytet w Białymstoku” (tu funkcje języka się kłaniają), a być może o filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku mówiono tak zwłaszcza na uniwersytecie w Warszawie, by odróżnić uniwersytet (Uniwersytet Warszawski w Warszawie) od uniwersytetu (Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku). W Kaliszu mamy chyba podobny kłopot (przynajmniej ja mam), kiedy w języku formalnym trzeba napisać lub powiedzieć 'Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Kaliszu', co z semiotycznego i pragmatycznego punktu widzenia przeczy (oczekiwanej) racjonalności komunikowania (się). (Właśnie zauważyłem, że piszę nie na temat, bo nie o nazwie uniwersytetu w Kaliszu przecież). Jest już późno, piszę bzdury, zatem: Dobranoc. :wink:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 9 lut 2023, o 07:25

Nie piszcie już nic o zmianie nazwy bo zaraz finalnie wyjdzie Uniwersytet Kalisko-Ostrowski. :lol:
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Wielkopolski w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 9 lut 2023, o 11:06

jasiek20 pisze:
9 lut 2023, o 07:25
Nie piszcie już nic o zmianie nazwy bo zaraz finalnie wyjdzie Uniwersytet Kalisko-Ostrowski. :lol:
No tak, i zamiast Uniwersytetu Wielkopolskiego w Kaliszu będzie Uniwersytet Południowo-Wielkopolski w Ostrowie Wielkopolskim, filia w Kaliszu. :roll:

Zresztą w uzasadnieniu do projektu ustawy napisano wprost, że „celem projektu jest stworzenie w Kaliszu i makroregionie Południowej Wielkopolski (...) uczelni o statusie uniwersyteckim (...)”. I jest buba, a pewnie będzie jeszcze gorzej, jak się zaczną aglomeracyjne (ergo ostrowskie) zachcianki, roszczenia, a w końcu żądania. :roll:

Wiem, że maruda jestem, i to maruda drugiej klasy, ale od wczoraj jestem rozczarowany (do wczoraj byłem oczarowany, albo nawet zaczarowany). :(
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ODPOWIEDZ