Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 lut 2022, o 21:13

Dokładnie Jasiek20 pan dziekan i studenci chyba przesadzają jeśli idzie o prestiż tego wydziału. Patrząc na kierunki jakie tam są od lat, to widać ze nie ma tam żadnych kierunków, które wzmacniałyby rozwój Kalisza. Według mnie UAM w Poznaniu będzie z czasem wygaszał te studia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Stanis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 8 lis 2008, o 23:46
Lokalizacja: Środkowopolskie

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: Stanis » 13 lut 2022, o 21:37

Kalisz wzorem Poznania powinien bardziej dbać o własny wizerunek. W tej sytuacji Kalisz powinien ograniczyć współfinansowanie WPA na rzecz własnej uczelni i tych które chcą bardziej współpracować z miastem. Na czterdziestoletnią tradycje istnienia wydziału UAM w Kaliszu to nie możemy powiedzieć o dużym rozwoju tegoż wydziału.
Więcej myśleć, a mniej słuchać.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 lut 2022, o 21:44

A tu jedna z ciekawszych i myślę mądrych wypowiedzi w dyskusji jaka obecnie toczy się wokół UK. Autor Mariusz Sadowski
Pomysł powinien być taki: jednolite studia z prawa i psychologii. Na wydziale technicznym architektura (nawet PWSZ w Nysie ma architekturę). Archeologii nie będę stręczył 🙂 bo tam gdzie jest to na Polskę starczy. Natomiast na samym WPA UAM można zrobić renowację i konserwację zabytków. Inaczej na dłuższą metę pedagogika, filologia polska, 2 kierunki artystyczne i ODK (to nie jest to samo ODK, które było kiedyś) młodzieży nie przyciągną
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 lut 2022, o 22:01

Wiem, że nie wolno posta pod postem. Ale nie chcę aby się zlało.
Wiedzieliście o tym, bo ja nie "Co więcej, od paru lat kaliski UAM nie posiada już także statusu Wydziału. Poznań zdecydował o przekształceniu go w zwyczajną filię, choć zostawiając nazewnictwo określające ją mianem „Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego”. Decyzję tłumaczy się dostosowaniem się do Ustawy z 2018 roku"
https://latarnikkaliski.pl/czy-zablokuj ... ohF8YGzK4I
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszankaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2022, o 21:58

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszankaa » 13 lut 2022, o 22:10

Mnie bardzo ciekawi jak takie przejęcie realnie wpłynęłoby na studentów oraz pracowników UAM w Kaliszu. Pracownicy to nie tylko wykładowcy ale cała administracja, pracownicy gospodarczy itd. Co z takimi pracownikami? Wydaje mi się, że tacy pracownicy mogą odczuwać strach i to uzasadniony. Nie wiadomo co z aktualnymi kierunkami w filii, co z pracownikami którzy mają umowy z Poznaniem. Dla miasta to może być jakaś szansa ale obawy kadry jak i studentów według mnie uzasadnione i nie powinno się takich tematów bagatelizować w dyskusji o UK.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Politechnika Kaliska i Uniwersytet Wielkopolski

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 lut 2022, o 23:55

K-man pisze:
13 lut 2022, o 22:01
Wiedzieliście o tym, bo ja nie "Co więcej, od paru lat kaliski UAM nie posiada już także statusu Wydziału. Poznań zdecydował o przekształceniu go w zwyczajną filię, choć zostawiając nazewnictwo określające ją mianem „Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego”. Decyzję tłumaczy się dostosowaniem się do Ustawy z 2018 roku"
https://latarnikkaliski.pl/czy-zablokuj ... ohF8YGzK4I
Dzieciaki z KoLibra najwyraźniej nie wiedzą, o czym piszą; nie ogarniają co to filia, co wydział, co mówi ustawa. Nie ogarniają nawet tego, że Pan Tadeusz (1834) nie składa się z „rozdziałów”, lecz z ksiąg. :?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 14 lut 2022, o 16:14

Ta filia jest dość dziwna, bo jednowydziałowa. WPA nie rozwinął się nawet na tyle, żeby się chociaż podzielić na dwa wydziały. Przez czterdzieści lat zabrakło determinacji, żeby przekształcić WPA w filię wielowydziałową. To bardzo rozczarowujące. Studia poza podstawowym profilem WPA też się odbywają, ale merytorycznie podlegają chyba innym wydziałom UAM, a WPA tylko obsługuje je administracyjnie i dostarcza część wykładowców. Może ktoś objaśni, jak to formalnie funkcjonuje. Chyba dlatego dziekan Łuszczykiewicz wyrażał obawę, że w razie połączenia się WPA z AK te dodatkowe kierunki zostaną zamknięte.

Jednocześnie dziekan chwaląc jakość UAM mówił o tym, że wszystkie publiczne uczelnie poznańskie (osiem) mają utworzyć federację, "która będzie jeszcze potężniejsza, z miliardowym budżetem". No to dlaczego zamiast federacji poznańskiej nie mogłaby powstać federacja wielkopolska, do której dołączyłby także Uniwersytet Kaliski uformowany przez WPA i AK? Przecież dzięki umowie federacyjnej wszystkie te kierunki, których likwidacji obawia się dziekan Łuszczykiewicz, mogłyby być kontynuowane przy zachowanym wsparciu UAM, takoż współpraca międzynarodowa, natomiast sam dziekan miałby dużo większą pewność bytu swojej uczelni, ponieważ federacja stworzy wszystkim jej uczestnikom środowisko opiekuńcze (inne uczelnie poznańskie nie zgodzą się na jednostronne korzyści UAM), a dzięki UAM także status uniwersytetu europejskiego. Także rektor Wojtyła nie powinien mieć nic przeciw. Uczestnictwo w takiej federacji to możliwość współpracy Wydziału Lekarskiego UK z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, rzecz na początku trudnej drogi nieoceniona.

Nie sądzę, żeby po deklaracji rektor UAM ta uczelnia mogła sprzeciwiać się uczestnictwu potencjalnego UK w federacji uniwersyteckiej. W końcu taki Uniwersytet Kalifornijski (żeby posłużyć się możliwie najlepszym przykładem) to jest federacja 10 samodzielnych uniwersytetów rozmieszczonych po całym stanie. A lepszej niż ta zapowiadana federacja okazji do powołania w Kaliszu uniwersytetu, który zabezpieczyłby najcenniejsze walory dotychczasowego bytu WPA i nie najgorszy poziom, a jednocześnie stworzył nowe możliwości, prędko nie będzie. Dzięki uczestnictwu w rzeczonej federacji kaliski uniwersytet nie musiałby być wątpliwej jakości szkółką.

Jeśli chodzi o rektora Wojtyłę, to powinien on się odciąć od gróźb użycia siły kierowanych pod adresem WPA. Mógłby też, niezależnie od swoich konotacji politycznych, stanowczo zaprzeczyć, jakoby jego inicjatywa była akcją partyjną. Mógłby to uwiarygodnić chociażby zapowiadając poparcie kandydatury wyłonionej w kręgu WPA w następnych wyborach rektora UK (jeśli UK byłby formalnie kontynuacją AK, to rektor Wojtyła nie mógłby być ponownie wybrany). Natomiast dziekan Łuszczykiewicz powinien mieć więcej odwagi. O poznańskiej federacji wspomniał, ale nie przeanalizował, jaki będzie ona miała wpływ na jego samego i jego wydziału pozycję. On najwyraźniej obawia się stłamszenia przez "PiSowską szkołę zawodową", a to błąd, bo AK to nie jest środowisko jednostronnie ukierunkowane (mimo korzystania z koneksji rektora), są tam ludzie o różnych poglądach. Szkoda, że na razie obaj panowie patrzą na sprawę przez końskie okulary swoich zbyt wąskich interesów.

Awatar użytkownika
~Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 321
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:22
Lokalizacja: Czaszki

Re: Politechnika Kaliska i Uniwersytet Wielkopolski

Nieprzeczytany post autor: ~Kefas » 14 lut 2022, o 20:33

ww pisze:
13 lut 2022, o 23:55
K-man pisze:
13 lut 2022, o 22:01
Wiedzieliście o tym, bo ja nie "Co więcej, od paru lat kaliski UAM nie posiada już także statusu Wydziału. Poznań zdecydował o przekształceniu go w zwyczajną filię, choć zostawiając nazewnictwo określające ją mianem „Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego”. Decyzję tłumaczy się dostosowaniem się do Ustawy z 2018 roku"
https://latarnikkaliski.pl/czy-zablokuj ... ohF8YGzK4I
Dzieciaki z KoLibra najwyraźniej nie wiedzą, o czym piszą; nie ogarniają co to filia, co wydział, co mówi ustawa. Nie ogarniają nawet tego, że Pan Tadeusz (1834) nie składa się z „rozdziałów”, lecz z ksiąg. :?
Obrazek

Ktoś wstawił pod tym artykułem. Wynika z tego, że jest to filia. Co się nie zgadza?

Co do "dzieciaków z kolibra". Z tego co wiem, to w większości trzydziestolatkowie albo prawie trzydziestolatkowie. To w takim razie ja też dzieciak jako trzydziestolatek.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 14 lut 2022, o 21:52

Wszystko się zgadza, tylko chodzi o to, że po czterdziestu latach działalności ta filia ma tylko jeden wydział, nic więcej nie powstało. Oferta edukacyjna jest zatem dość ograniczona, poniżej potrzeb naszego regionu i miasta, zakres badań też.

Awatar użytkownika
~Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 321
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:22
Lokalizacja: Czaszki

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ~Kefas » 15 lut 2022, o 08:16

To jest problem zarówno filii UAM jak i Akademii Kaliskiej. W większości mało perspektywiczne kierunki, których wszędzie jest pełno. Brak kierunków, które mogą przyciągać osoby spoza najbliższego regionu jak ta osławiona już medycyna, czy chociażby prawo, psychologia, czy jakąś mechanika i robotyka.

W mojej ocenie, przy całej niechęci do PiS-u, jeśli rzeczywiście pojawiła się teraz okazja oraz polityczne zielone światło dla utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego - to powinno się go utworzyć za wszelką cenę. Nie ma co sobie mydlić oczu, że w Polsce (niestety) taka "operacja" może się odbyć kierowana przez "niezależnego eksperta - naukowca". To są tego rodzaju sytuacje, gdzie ścierają się różne grupy lobbingowe (jak tutaj Akademia-WPA) i trzeba kogoś z siłą polityczną, który to przełamie.

Jak najbardziej rozumiem rację całego środowiska akademickiego WP-A i rozumiem, że z ich perspektywy utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego poprzez, m.in. wchłonięcie WP-A będzie niosło negatywne konsekwencje. Niemniej, długoterminowo, UK może naszemu regionowi (i całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej) przynieść więcej pozytywów niż negatywów. Pozwoli to też na wybicie się trochę Kalisza jako lidera regionu. A teraz, gdy u władzy w Akademii jest osoba z partii rządzącej, może pozwoli uzyskać środki, aby te medycynę, czy prawo utworzyć.

A potem gdy już ten uniwersytet będzie, to będzie on niezależnie od tego kto będzie rządził, bo jego likwidacja będzie porównywalnie trudna i bezsensowna jak jego utworzenie.

WP-A ze swoimi kierunkami w ramach UK powinno zostać, ale czy nie warto (ze względu na duże zaplecze) wykorzystać tego i poszerzyć ofertę tego humanistycznego wydziału o takie kierunki jak wspomniane wcześniej prawo i psychologia. W ramach UAM-u jest to jak widać od kilkunastu lat niemożliwe.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 16 lut 2022, o 14:48

Przykład z Kielc pokazuje ze warto pracować. https://m.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci ... nnNSjJBAmI
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i kamieni kupa

Nieprzeczytany post autor: ww » 17 lut 2022, o 22:49

kaliszanin2 pisze:
14 lut 2022, o 21:52
(...) po czterdziestu latach działalności ta filia ma tylko jeden wydział, nic więcej nie powstało.
I zdaje się, że nic więcej nie powstanie.

Wczoraj i przedwczoraj przeczytałem statuty i regulaminy organizacyjne chyba kilkunastu szkół wyższych i Konstytucję dla nauki (2019).
Dla przykładu: Uniwersytet Warszawski, jednostki organizacyjne: wydział, kolegium, szkoła doktorska itd., w nich katedra, zakład, centrum, pracownia itd., brak filii (filią do 1997 był obecny Uniwersytet w Białymstoku); Politechnika Warszawska, jednostki organizacyjne: wydział, kolegium, brak filii, filię w Płocku tworzą dwie jednostki organizacyjne: Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii (trzy instytuty, w nich zakłady) i Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych; Uniwersytet Śląski w Katowicach, jednostki organizacyjne: wydział, instytut, szkoła doktorska, itd., na końcu filia, filię w Cieszynie tworzy Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, oddział biblioteki uniwersyteckiej itd.; Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, jednostki organizacyjne: wydziały (2 w Krakowie, 2 we Wrocławiu, 1 w Bytomiu), brak filii, filię we Wrocławiu tworzą dwa wydziały: Wydział Aktorski i Wydział Lalkarski, filię w Bytomiu tworzy Wydział Teatru Tańca; Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, jednostki organizacyjne: wydział, jednostka wewnętrzna wydziału (instytut itd.), brak filii, trzy wydziały tworzą Collegium Medicum; Uniwersytet Szczeciński, jednostki organizacyjne: wydział, instytut itd., brak filii; (innych już mi się nie chce pisać).

I teraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednostki organizacyjne (hierarchicznie): szkoła dziedzinowa, wydział, filia, instytut, katedra, zakład, pracowania itd. (tyle statut), Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu nie należy do żadnej szkoły dziedzinowej, nie jest wydziałem, lecz filią, która działa pod nazwą „Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu” i która podlega bezpośrednio prorektorowi (tyle regulamin). W regulaminie określono ponadto jakie jednostki organizacyjne może posiadać wydział i instytut, o filii ani słowa za wyjątkiem zdania, że filia jest jednostką organizacyjną, która prowadzi działalność naukową lub dydaktyczną.

I jeszcze Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, jednostki organizacyjne: wydział, instytut, filia, filią jest Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny we Wrześni (a nie filią pod nazwą).

(Żeby było zabawniej, filią AK kieruje dziekan filii, a filią UAM kieruje dyrektor filii).

Może później jeszcze coś dopiszę, na razie jest „kamieni kupa”.
Maciej Antczak jednak ogarnia, przepraszam.

Z Konstytucji dla nauki: utworzenie publicznej uczelni akademickiej następuje w drodze ustawy, kropka. Zatem AK jest „zawodówką”, a otwieraniu medycyny w „zawodówkach” sprzeciwia się Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej. Zapewne dlatego prof. Łuszczykiewicz pozwolił sobie na (niestosowne moim zdaniem) heheszki podczas (ustawionego) wywiadu w rc.fm. (Czym różni się „samowywiad” w prasie od „samowywiadu” w radiu, nie wiem).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 lut 2022, o 10:24

Miał być UK a okazuje się, że AK jest nadal szkołą zawodową. A UAM Kalisz nie ma praktycznie żadnych szans na rozwój. Bomba. Idealna wiadomość na weekend.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 18 lut 2022, o 11:26

Nie od dziś to wiadomo.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 lut 2022, o 16:16

Nie ma pojęcia, czy ten ranking jest dość mocny. https://kalisz.naszemiasto.pl/dzien-nau ... c1-8686561

Pan Łuszczykiewicz trafnie ujął działania UAM w Kaliszu mam na myśli słowo "Funkcjonowania" bo on chyba tylko obecnie funkcjonuje, a nie się rozwija.
https://kalisz.naszemiasto.pl/prof-piot ... c1-8686359
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i kamieni kupa

Nieprzeczytany post autor: ww » 19 lut 2022, o 17:58

K-man pisze:
19 lut 2022, o 16:16
Nie ma pojęcia, czy ten ranking jest dość mocny.
https://scientific-publishing.webshop.e ... ct-factor/

Hm, prof. Łuszczykiewicz w wywiadzie deklaruje: „Mimo emocji i kontrowersji chciałbym, abyśmy zachowali kulturę dyskusji (...)”, po czym: „wydumane argumenty”, „młodsi bracia w nauce”, „gra niewarta świeczki”, „wyborcze obietnice”, „ambicje” (te chore?), „skok” (jak na bank?), a przypomnę niedawny (samo)wywiad w rc.fm: „wywiady z samym sobą niespecjalnie mnie interesują” (o samowywiadzie prof. Wojtyły), „fałszywy argument”, „tego w Polsce jeszcze nie ćwiczono”, „bezsensowna operacja”, „pretekstowe argumenty”, „jeżeli starczy jej [akademii] politycznego tupetu”, „powiedzeń o pożytecznych idiotach nie będę powtarzał”, „ [Wojtyła] wykazał się zaskakującą nieznajomością struktury prawdziwego uniwersytetu”, „trochę to słabe”, „szlachecki zajazd”, „mowa wiecowa”, „cóż, to się nazywa kultura dyskusji” (o słowach prof. Wojtyły) itp.

Jak powszechnie wiadomo, prof. Łuszczykiewicz jest cieszącym się autorytetem filologiem polskim (na casus ulicy Babina spuszczę zasłonę milczenia), a nadto znakomitym mówcą, niezawodnie wie zatem, co to rejestr. No mnie siem wydaje, że w ten sposób profesory o uniwersytetach prawić nie powinny. Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie! Dla was to jest igraszką, memu miastu idzie o życie; tak to chyba mniej więcej szło.

A będąc przy słowie i pragnąc jednocześnie zachować oczekiwaną kulturę dyskusji, chciałbym wyrazić obawę, że kultura dyskusji prof. Łuszczykiewicza niebezpiecznie zbliża się do kultury dyskusji, jaką niedawno objawił nam rad. Grodziński („mocarstwowość”, „szowinizm lokalny”, „nasza wieś” itd.).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 20 lut 2022, o 08:44

faust pisze:
9 lut 2022, o 21:34
Kalisz w zakresie szkolnictwa wyższego już kiedyś przegapił swój moment, nie można powtórzyć tego błędu.
Czy mógłbyś napisać, który to był moment, i skomentować tamto wydarzenie?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 20 lut 2022, o 09:10

kaliszanin2 pisze:
14 lut 2022, o 16:14
Ta filia jest dość dziwna, bo jednowydziałowa. WPA nie rozwinął się nawet na tyle, żeby się chociaż podzielić na dwa wydziały.
Kaliszaninie2, pisałem o tym wyżej, tam, gdzie porównywałem statuty i regulaminy szkół wyższych. WPA jest filią, jednostką niższą niż wydział, nie może pączkować i po pączkowaniu „się chociaż podzielić na dwa wydziały”, po prostu nie. Tak samo, jak zakład nie może pączkować i po pączkowaniu podzielić się na dwa instytuty. (Niemetropolitalna) filia będzie, jak mi się wydaje, już zawsze filią, bez względu na to, czy będzie miała 9 zakładów czy 19 zakładów.
kaliszanin2 pisze:
14 lut 2022, o 16:14
Przez czterdzieści lat zabrakło determinacji, żeby przekształcić WPA w filię wielowydziałową. To bardzo rozczarowujące. Studia poza podstawowym profilem WPA też się odbywają, ale merytorycznie podlegają chyba innym wydziałom UAM, a WPA tylko obsługuje je administracyjnie i dostarcza część wykładowców. Może ktoś objaśni, jak to formalnie funkcjonuje. Chyba dlatego dziekan Łuszczykiewicz wyrażał obawę, że w razie połączenia się WPA z AK te dodatkowe kierunki zostaną zamknięte.

Jednocześnie dziekan chwaląc jakość UAM mówił o tym, że wszystkie publiczne uczelnie poznańskie (osiem) mają utworzyć federację, "która będzie jeszcze potężniejsza, z miliardowym budżetem". No to dlaczego zamiast federacji poznańskiej nie mogłaby powstać federacja wielkopolska, do której dołączyłby także Uniwersytet Kaliski uformowany przez WPA i AK? Przecież dzięki umowie federacyjnej wszystkie te kierunki, których likwidacji obawia się dziekan Łuszczykiewicz, mogłyby być kontynuowane przy zachowanym wsparciu UAM, takoż współpraca międzynarodowa, natomiast sam dziekan miałby dużo większą pewność bytu swojej uczelni, ponieważ federacja stworzy wszystkim jej uczestnikom środowisko opiekuńcze (inne uczelnie poznańskie nie zgodzą się na jednostronne korzyści UAM), a dzięki UAM także status uniwersytetu europejskiego. Także rektor Wojtyła nie powinien mieć nic przeciw. Uczestnictwo w takiej federacji to możliwość współpracy Wydziału Lekarskiego UK z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, rzecz na początku trudnej drogi nieoceniona.

Nie sądzę, żeby po deklaracji rektor UAM ta uczelnia mogła sprzeciwiać się uczestnictwu potencjalnego UK w federacji uniwersyteckiej. W końcu taki Uniwersytet Kalifornijski (żeby posłużyć się możliwie najlepszym przykładem) to jest federacja 10 samodzielnych uniwersytetów rozmieszczonych po całym stanie. A lepszej niż ta zapowiadana federacja okazji do powołania w Kaliszu uniwersytetu, który zabezpieczyłby najcenniejsze walory dotychczasowego bytu WPA i nie najgorszy poziom, a jednocześnie stworzył nowe możliwości, prędko nie będzie. Dzięki uczestnictwu w rzeczonej federacji kaliski uniwersytet nie musiałby być wątpliwej jakości szkółką.

Jeśli chodzi o rektora Wojtyłę, to powinien on się odciąć od gróźb użycia siły kierowanych pod adresem WPA. Mógłby też, niezależnie od swoich konotacji politycznych, stanowczo zaprzeczyć, jakoby jego inicjatywa była akcją partyjną. Mógłby to uwiarygodnić chociażby zapowiadając poparcie kandydatury wyłonionej w kręgu WPA w następnych wyborach rektora UK (jeśli UK byłby formalnie kontynuacją AK, to rektor Wojtyła nie mógłby być ponownie wybrany). Natomiast dziekan Łuszczykiewicz powinien mieć więcej odwagi. O poznańskiej federacji wspomniał, ale nie przeanalizował, jaki będzie ona miała wpływ na jego samego i jego wydziału pozycję. On najwyraźniej obawia się stłamszenia przez "PiSowską szkołę zawodową", a to błąd, bo AK to nie jest środowisko jednostronnie ukierunkowane (mimo korzystania z koneksji rektora), są tam ludzie o różnych poglądach. Szkoda, że na razie obaj panowie patrzą na sprawę przez końskie okulary swoich zbyt wąskich interesów.
Kaliszaninie2, czy ty gdzieś pisałeś, (parafrazuję) że UAM bardzo chciał mieć wydział medyczny? Albo coś mi się tylko wydaje, albo nie mogę tego znaleźć.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 20 lut 2022, o 11:50

ww pisze:
20 lut 2022, o 09:10
Kaliszaninie2, pisałem o tym wyżej, tam, gdzie porównywałem statuty i regulaminy szkół wyższych. WPA jest filią, jednostką niższą niż wydział, nie może pączkować i po pączkowaniu „się chociaż podzielić na dwa wydziały”, po prostu nie. Tak samo, jak zakład nie może pączkować i po pączkowaniu podzielić się na dwa instytuty. (Niemetropolitalna) filia będzie, jak mi się wydaje, już zawsze filią, bez względu na to, czy będzie miała 9 zakładów czy 19 zakładów.
Uniwersytet w Białymstoku (UwB) powstał z wielowydziałowej filii Uniwersytetu Warszawskiego, co ciekawe wbrew jego sprzeciwowi (niezbyt kategorycznemu, wskazywano tylko, że to krok przedwczesny). Być może reforma Gowina zmieniła sens prawny pojęcia filia. Jeżeli tak, to nie da się już WPA rozwijać. Jeżeli to jednak tylko kwestia statutu uczelni, to zawsze można go dostosować, w granicach prawa, do konkretnych potrzeb.
ww pisze:
20 lut 2022, o 09:10
Kaliszaninie2, czy ty gdzieś pisałeś, (parafrazuję) że UAM bardzo chciał mieć wydział medyczny?
Tak pisałem. UAM bardzo kiedyś naciskał na połączenie z Uniwersytetem Medycznym im. Marcinkowskiego, dzięki czemu takie jego kierunki jak biologia, biochemia czy biofizyka zyskałyby dodatkowe atuty. Odbił się jednak od ściany i wtedy była sytuacja, którą można było starać się wykorzystać oferując współpracę. Tworzenie konkurencyjnego kierunku w tym samym mieście to zawsze ruch ryzykowny, wojenny, natomiast współpraca z podmiotem w innej miejscowości to ewentualne obejście problemu. W Kaliszu jednak takich możliwości (choćby to był ledwie ich cień) nie wykorzystuje się. Teraz to już więc nieaktualne. Wszystkie poznańskie uczelnie mają utworzyć federację (żeby było zabawniej, pewnie pod nazwą Uniwersytetu Wielkopolskiego), w której UAM będzie miał pełne możliwości współpracy z medykami.
Ja od zawsze pisałem tutaj, zanim jeszcze usłyszałem o tej poznańskiej federacji, że wobec słabości preakademickiego Kalisza należałoby starać się właśnie o rozwiązanie federacyjne, jakoś tam także dla UAM korzystne, ale w Kaliszu nikt nie słucha opinii, wszyscy wiedzą wszystko najlepiej. No to federacja będzie tylko w Poznaniu, a Kalisz zostanie zabity gromkim pruskim śmiechem: co, Kalisz, przecież ten wschodni grajdoł pasuje do uniwersytetu jak wół do karety!

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 lut 2022, o 01:01

Piotr Łuszczykiewicz, strona fejsbukowa (18 lutego o 09:06): „Kolejny, niesłychanie ważny głos przeciw oderwaniu Filii UAM w Kaliszu - stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego w UAM. Bardzo gorąco za nie dziękujemy!” (zachęcam do lektury tego stanowiska, takie bufonady to chyba tylko u poznanian, więc rzadkość, prawie cymelium).

Prof. Łuszczykiewicz bardzo gorąco dziękuje za niesłychanie ważny głos przeciw temu samemu Związkowi Nauczycielstwa Polskiego w Poznaniu, który w 1961 był przeciwny utworzeniu Wydziału Historii w Studium Nauczycielskim im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, a w 1974 był przeciwny utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kaliszu (w miejsce likwidowanego studium; w 1984 budynki studium zajął poznański uniwersytet).

Między 1975 (zamknięcie studium) a 1984 (poznańskie przejęcie) minęło 9 lat, o których prof. Łuszczykiewicz mówił ostatnio w samowywiadzie w rc.fm, że to dekady: „O obecność uniwersytetu Adama Mickiewicza zabiegaliśmy w Kaliszu przecież przez dekaaady (...)”.

Czy prof. Łuszczykiewicz w ogóle słyszy, co wygaduje, widzi, co wypisuje?

Dodam tylko, że wyższe szkoły pedagogiczne dały początek uniwersytetom w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie i Zielonej Górze.

(O krótkiej historii Studium Nauczycielskiego im. Marii Konopnickiej w Kaliszu można poczytać w 10. tomie „Rocznika Kaliskiego”).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ODPOWIEDZ