Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 gru 2022, o 10:28

Akademia Kaliska otrzymała pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego!

Pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim otrzymała od ministra Edukacji i Nauki Akademia Kaliska. Profil zacznie funkcjonować od października 2023 roku. Według ustaleń w pierwszym naborze będzie 60 miejsc na studiach stacjonarnych.

- Chciałbym zakomunikować, że 15 grudnia minister Edukacji i Nauki udzielił Akademii Kaliskiej pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Bardzo się z tego cieszę i chciałbym podziękować parlamentarzystom za wszelkie wysiłki, które doprowadziły do tego, że mamy formalne pozwolenie na utworzenie tego kierunku z rekrutacją od października 2023 roku – mówi prof. Andrzej Wojtyła rektor Akademii Kaliskiej – Był to bardzo długi proces. Wystąpiliśmy o pozwolenie na utworzenie tego kierunku w marcu 2022 roku – dodaje.

Pozwolenie MEiN poprzedziły liczne kontrole i wizytacje – Nie obyło się bez pewnego rodzaju problemów, które napotykaliśmy w tym procesie. Niespodziewanie pod koniec maja rozpoczęła się u nas kontrola NIK w zakresie przygotowania do materialnego, lokalowego i kadrowego utworzenia studiów lekarskich. Była to kontrola doraźna. Jestem politykiem i wiem, że kontrole doraźne nieplanowe są tworzone na interwencje parlamentarzystów – mówi rektor Andrzej Wojtyła – Kontrola zakończyła się 18 listopada. W wystąpieniu pokontrolnym nie ustalono żadnych zaleceń. Kontrola wykazała wzorowe przygotowanie do kształcenia na kierunkach nauk o zdrowiu – dodaje.

- To wielki dzień dla Kalisza, ale też dla nas wszystkich. Trzeba marzyć i wyznaczać sobie dalekosiężne cele i je osiągać – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Kilkuletnie wysiłki rektora oraz całego środowiska najpierw PWSZ, a później Akademii kaliskiej przynoszą piękne owoce – mówi prezydent Krystian Kinastowski – Bardzo cieszymy się, że Kalisz dołącza do około 20 ośrodków w Polsce, które na kierunku lekarskim będą mogły kształcić młodych ludzi. To podnosi rangę naszego miasta jako liczącego się ośrodka akademickiego – dodaje.

Z informacji przekazanych przez rektora wynika, że na kierunku lekarskim będzie 60 miejsc. Na uczelni zostaną wkrótce uruchomione kursy przygotowawcze na nowy kierunek.


calisia.pl
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 19 gru 2022, o 15:15

Baaaaardzo mnie ciekawi, który poseł lub senator (Platformy Obywatelskiej?) złożył do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie tej kontroli doraźnej.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 gru 2022, o 16:12

Senator jest związany z AK, więc to raczej nie on. Niezależnie od intencji wnioskodawcy stwierdzenie przez NIK wzorowego przygotowania AK do prowadzenia kierunku lekarskiego wzmacnia pozycję Kalisza w staraniach o uniwersytet. Zatem niech się wnioskodawca ugryzie w zadek. Formalnie tutejsza, a de facto poznańska organizacja wnioskodawcy pilnie pracuje (nie pierwszy raz) na swoją przegraną w Kaliszu w najbliższych wyborach. A to chce wyprowadzać stację KDP z miasta, a to usiłuje nie dopuścić do powstania w nim prawdziwej uczelni. Poznańskie posady ważniejsze od rodzinnego gniazda. Takich smętnych odszczepieńców nie poprze nawet wielu kaliszan w zasadzie sympatyzujących z partią wnioskodawcy.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 19 gru 2022, o 17:57

Uczciwi nie mają się czego bać. 😆
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 19 gru 2022, o 19:20

ww pisze:
19 gru 2022, o 15:15
Baaaaardzo mnie ciekawi, który poseł lub senator (Platformy Obywatelskiej?) złożył do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie tej kontroli doraźnej.
W sumie na dobre wyszło. Jeżeli NIK (a to jedna z nielicznych dobrze działających instytucji w tym kartonowym państwie) potwierdził, że jest dobrze to najwyraźniej tak musi być.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 19 gru 2022, o 19:22

Prof. Andrzej Wojtyła BEZ CIENIA FIKCJI o Uniwersytecie Kaliskim i relacjach z WP-A UAM


Jest też o planowanych kierunkach, lekarskim itd.
ww pisze:
17 gru 2022, o 20:59
Tak sobie po cichu myślę, że jeśli rektor Wojtyła zdoła w przyszłym r.a. uruchomić na uniwersytecie medycynę, to ca. 95% studentów medycyny to będą ludzie spoza Kalisza.
Dużo się nie pomyliłeś. Odpowiedź w filmie wyżej.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 gru 2022, o 21:48

Nabór na kierunek lekarski jest scentralizowany, dopiero po kwalifikacji wybiera się uczelnię. Dostać się trudno, a w skali Polski kaliszanie stanowią poniżej 1% studentów medycyny. Jakaś część tej grupy trafi do Kalisza, ale dla większości nie będzie to uczelnia pierwszego wyboru, chociaż dla niektórych argumentem mogą być koszty utrzymania, zamieszkania itp., niższe w rodzinnym mieście. Będzie też spora konkurencja kandydatów z innych miejscowości. Może się okazać, że z sześćdziesięciorga przyjętych w październiku do AK (UK) tylko kilkoro to będą kaliszanie.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 19 gru 2022, o 22:18

Wg rektora mieszkańcy Kalisza to 10 do 15% ogółu studentów.

Ponieważ na koniec 2020 uczelnia miała 2 800 studentów z czego 1400 stacjonarnych i 1400 niestacjonarnych, to kaliszan jest max 400 osób.
W teorii mało, ale skoro w wieku 19-24 jest w Kaliszu raptem 4 300 osób, to mniej więcej co szósty maturzysta wybiera Kalisz.

Reszta pochodzi raczej z regionu, tu rektor wymieniał gminy z powiatu sieradzkiego; zapewne też okolice Konina, Ostrowa itd.

https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... Isp81toWOo

Z raportu samooceny wyłania się jeden problem - niewielki odsetek absolwentów spoza Kalisza zasila po studiach Kalisz...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 20 gru 2022, o 13:54

W następnym roku studia na kierunku lekarskim rozpocznie ok. 10 tys. studentów, w tym 60 w Kaliszu. Wobec tych proporcji i dużej konkurencji na medycynie odsetek kaliszan wśród studentów kierunku lekarskiego AK (UK) może być niższy niż na innych kierunkach. To będzie wyzwanie, żeby przyszłych absolwentów zatrzymać w Kaliszu. Mogłoby pomóc uruchomienie w AK (UK) szpitala klinicznego.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 20 gru 2022, o 18:18

Tak sobie po cichu myślę, że w kwestii uniwersytetu jesteśmy właśnie na szczycie górki; dotychczas było tylko pod górkę, teraz pójdzie już z górki.

Jeśli spojrzymy na listę pracowników naukowo-dydaktycznych na wydziale historycznym w Poznaniu, to nie ma się co dziwić, że prof. Łazuga zdecydował się na Kalisz. Owszem, prof. Łazuga prowadzi na wydziale działalność naukową, ale jako kierownik zakładu de facto robi za starszego wykładowcę.
https://historia.amu.edu.pl/dla-pracown ... ydaktyczni
W Kaliszu prof. Łazuga będzie gwiazdą (chyba nawet już jest), zaś w Poznaniu bywał kometą od redagowania podręczników szkolnych, pisywał felietony do „Głosu Wielkopolskiego” i dorabiał rektorowaniem w prywatnej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu (bo Pecunia non olet). Takie (niestety) będą początki historii w Kaliszu, no trudno, ale mam nadzieję, że dr Górzyński zrobi niedługo habilitację i że zostanie dziekanem. :)

Ciekawe, ile trzeba będzie mieć punktów, żeby dostać się na medycynę w Kaliszu.
Z jednej strony to niby źle, że studentami medycyny w Kaliszu nie będą „niekonserwatywni” młodzi kaliszanie, ale z drugiej strony to dobrze, bo najlepsi spośród tych „konserwatywnych” przybyszów z innych regionów kraju zostaną na macierzystej uczelni (tak się dzieje zawsze i wszędzie), i będą to ludzie, którzy nie noszą w sobie tej dziwacznej ojkofobii (tak to ogólnie nazwijmy, słówkiem, które niedawno zrobiło polityczną karierę).
Jakieś sto lat temu (czyli pod koniec lat 90-tych) prowadziłem w Kaliszu maciupie przedsiębiorstewko i zatrudniłem studenta z WP-A, chłopaka z Płocka. Czasem sobie gadaliśmy i on był może nie tyle zachwycony Kaliszem, co bardzo mu się ten Kalisz podobał; pamiętam, jak kiedyś powiedział, że w Kaliszu „domy są takie wysokie” i że Kalisz to „miasto uniwersyteckie”. Z tymi domami to nie skumałem o co chodzi, bo domy w Kaliszu były dla mnie normalne, po prostu wtedy nie za bardzo wiedziałem, gamoń jeden, jak wygląda Płock (pewnie myślałem, że wszystko ma skalę Wzgórza Tumskiego). Nie wiem, czy po studiach chłopak został w Kaliszu czy wrócił do Płocka, czy może wywędrował do któregoś z miast „wielkiej piątki”, bo sam wkrótce przeniosłem się z powrotem do Szczecina. Piszę jednak o tym po to, żebyśmy sobie zdali sprawę z faktu, że dla niektórych młodych ludzi Kalisz może być uniwersyteckim miastem z wysokimi domami, a nie „bo to Kaliszem”, i że ci ludzie będą (być może) chcieli tu żyć i pracować. Ten chłopak był po Małachowiance, studiował jakiś kierunek artystyczny, więc (zakładam) rozeznanie w domach miał, a Płock i wtedy był od Kalisza większy, z wielką rafinerią i z filią warszawskiej politechniki, a mimo to Kalisz robił na nim pozytywne wrażenie. Dlatego jestem w tej kwestii (umiarkowanym) optymistą (a na etacie marudy rzadko mi się to zdarza ;)).

(Filip, tylko nie wrzucaj znowu swoich trzech groszy, że to było sto lat temu, miasta „wielkiej piątki” wtedy jeszcze tak daleko od reszty nie odbiły itp., itd., bo to wszyscy wiedzą, a potem nie wiadomo, czy i co ci odpisywać, choć odpisywać niby raczej wypada).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 20 gru 2022, o 19:18

ww pisze:
20 gru 2022, o 18:18
(Filip, tylko nie wrzucaj znowu swoich trzech groszy, że to było sto lat temu, miasta „wielkiej piątki” wtedy jeszcze tak daleko od reszty nie odbiły itp., itd., bo to wszyscy wiedzą, a potem nie wiadomo, czy i co ci odpisywać, choć odpisywać niby raczej wypada).
Dorzucę (przecież nie byłbym sobą :lol: ), ale nie o wielkiej piątce. O młodych ludziach.

Nie podzielam twojego optymizmu.
Młodzi ludzie z końcówki lat 90-tych, a ich współcześni rówieśnicy to zupełnie co innego.
Współcześni młodzi ludzie więcej widzieli, częściej podróżują, są zamożniejsi (w sensie ich rodzice ;)), a co chyba najważniejsze mają zupełnie inną mentalność. W skrócie mówiąc są bardziej "zglobalizowani".
Tych obecnych jest ciężej zadowolić, trzeba podejść od innej strony. Tylko, że w Kaliszu się w ogóle w tym kierunku nie próbuję iść (co może być zabójcze dla tego miasta).
Chociaż z drugiej strony jak do jeszcze całkiem niedawna (nie wiadomo jak będzie teraz, czas pokaże) młodych ludzi zadowalał Rzeszów to chyba wielkich wymagań nie mają. Albo to mieszkańcy Podkarpacia są inni, niż reszta. :lol:

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 20 gru 2022, o 20:01

satori pisze:
19 gru 2022, o 23:13
żadna nowsza informacja - niż to co na tym forum wiemy nie pojawiło w tym materiale...
Robert AB pisze:
19 gru 2022, o 21:32
O wariancie W9:
Żeby to miasto było normalnym miastem, to dziennikarstwo w tym mieście też by się musiało zmienić.

„(...) uwolnienie kierunków lekarskich na innych uczelniach niż medyczne (...)".
Co to, ktoś na innych uczelniach niż medyczne trzyma(ł) kierunki medyczne w niewoli? Co to w ogóle (według tych dziennikarzy) są uczelnie medyczne i inne uczelnie niż medyczne? Studiów medycznych w tym kraju od lat nie prowadzi się wyłącznie na uniwersytetach przymiotnikowych (uniwersytetach medycznych, byłych akademiach medycznych). Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to uczenia niemedyczna trzymająca kierunek lekarski w niewoli, inna uczelnia niż medyczna, czy też może uczelnia niemedyczna trzymająca kierunek lekarski na wolności? To samo Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu...
Dlaczego te nasze żurnalisty pieprzą takie głupoty na wolności?

Zaiste, żurnalista na swobodzie
Największą klęską jest w przyrodzie. (z Czesława Miłosza)
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Wilga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2022, o 18:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: Wilga » 20 gru 2022, o 20:29

filip pisze:
20 gru 2022, o 19:18
Chociaż z drugiej strony jak do jeszcze całkiem niedawna (nie wiadomo jak będzie teraz, czas pokaże) młodych ludzi zadowalał Rzeszów to chyba wielkich wymagań nie mają. Albo to mieszkańcy Podkarpacia są inni, niż reszta. :lol:
A co jest nie tak z Rzeszowem?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 gru 2022, o 21:07

Pamiętam jak wiele lat temu poznałem kilku znajomych mojego brata. Wszyscy studiowali na PWSZ Kalisz i byli spoza Kalisza. Z tego co pamiętam było to 5 osób jedna nawet z Głogowa. Miasto im się podobało i z chęcią by zostali w Kaliszu. Ale wtedy była w Kaliszu nędza z robotą. Praktycznie tylko fabryki za najniższą krajową. A więc chyba wszyscy wyjechali.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 20 gru 2022, o 21:21

K-man pisze:
20 gru 2022, o 21:07
Pamiętam jak wiele lat temu poznałem kilku znajomych mojego brata. Wszyscy studiowali na PWSZ Kalisz i byli spoza Kalisza. Z tego co pamiętam było to 5 osób jedna nawet z Głogowa. Miasto im się podobało i z chęcią by zostali w Kaliszu. Ale wtedy była w Kaliszu nędza z robotą. Praktycznie tylko fabryki za najniższą krajową. A więc chyba wszyscy wyjechali.
Tak mi wynika z danych.
PWSZ/Akademia "wypuściła" ( stan na koniec 2020 roku) 19 400 absolwentów, a więc w ciągu 17 lat.
Zakładając takie proporcje jak w wywiadzie rektora, to byłoby to prawie 8 tyś absolwentów studiów dziennych pochodzących spoza Kalisza.
Nie widać tego w statystykach i "na ulicy".
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 gru 2022, o 23:02

Ilu z was pamięta jak były prezydent jak paw cieszył z otwieranych marketów i fabryk agd. Jakby Boga za nogi złapał.A tam były grosze za ciężką pracę. A więc ludzi po PWSZ wyjeżdżali do dużych miast i nadal tak będzie. Bo u nas tylko fabryki i centra logistyczne. I to nie najwyższych lotów. A pan prezydent też dumny jak paw. Wiem ze miasto też potrzebuje fabryk, ale niech to będą bardzo dobrze płatne posady. Niech przykładem będzie P&W jeszcze jakiś czas temu nie mieli problemów z naborem do pracy, a dziś nadal szukają ponad 100 ludzi. Czy uniwerek coś zmieni na kaliskim rynku pracy? Może, ale nie musi. Wiele zależy od kierunków i poziomu nauczania.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: milo » 21 gru 2022, o 00:10

filip pisze:
20 gru 2022, o 23:32
Kalisz, żeby realnie ściągać jakieś inwestycje potrzebowałby z co najmniej tylu studentów ilu jest na UZ (10 tys.), a świetnie byłoby jakby to był poziom Opola (20 tys.). To Kaliszowi by wystarczyło za świat, aby uzyskiwać rozwój i wzrost. Oczywiście kluczowy jest też poziom uczelni.
Jeżeli te liczby, które przytoczyłeś są prawdziwe to to jest niestety przepaść.
Przyznaje, że nie zdawałem sobie sprawy że nasza Akademia jest taką niszową uczelnią - 2800 studentów to jest naprawdę bardzo mało...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 21 gru 2022, o 00:16

Opole z 2019/2020 (Invest in Opole), a jeszcze liczba absolwentów - 5,5 tys. w jednym roku akademickim.
Zielona Góra z 2021/2022 (Uniwersytet Zielonogórski) - 9,1 tys. Podałem lekko przestarzałe dane z głowy.

A 2,8 tys. to jest bardzo malutko, jeden z gorszych wyników na tle PWSZ i tych przekształconych w Akademie. Dlatego w Kaliszu w ogóle nie widać wpływu uczelni na miasto. Jak uczelnia będzie większa to zauważymy to.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 gru 2022, o 09:53

Weźcie pod uwagę smutny dla nas fakt, że prof. Wojtyła prowadzi orkę na ugorze. A wy od człowieka cudów wymagacie. Weźcie też pod uwagę, co niedawno wyrabiała rektor Pisarska-Krawczyk (to chyba jakaś poznańska dywersja po prostu była).
(Ale zapewniam was, że jeśli uniwersytet powstanie, to w przyszłości imieniem prof. Wojtyły będą nazywać w Kaliszu ulice i kolegia uniwersyteckie).

Zarówno Zielona Góra jak i Opole to stare miasta wojewódzkie, mają mniej lub bardziej ukształtowany (utrwalony) obszar ciążenia (oczywistość).
W Zielonej wyższa szkoła inżynierska powstała w 1965, a wyższa szkoła pedagogiczna w 1971 (w Kaliszu w tym samym czasie likwidowano studium nauczycielskie). W Opolu wyższa szkoła inżynierska powstała w 1966, a wyższa szkoła pedagogiczna (przeniesiona z Wrocławia) już w 1954. Gdzie był Kalisz w 1954? Były trzy licea i szkoła pielęgniarska (otwarta w 1953). Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk założono w 1955 (właściwie to w 1947), zaś Lubuskie Towarzystwo Naukowe w 1964. To opolskie ma strukturę akademicką. Nadto w Opolu działa Instytut Śląski, założony w 1957. Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk założono w 1987 (a jego prezesem został rektor częstochowskiej wyższej szkoły pedagogicznej).

Więc czemu się dziwicie, temu, że Kalisz to będzie najmniejsze i najsłabsze miasto uniwersyteckie w kraju? Przecież w stosunku do tych dwóch wyżej wspomnianych miast jesteśmy zapóźnieni jakieś 30–50 lat (bo biorąc pod uwagę przyspieszenie, jakie nastąpiło po 1989, a na pewno po 1999, to lat bardziej 50 niż 30). Tak, Kalisz jest zapóźniony i będzie najsłabszy, ale będzie miastem uniwersyteckim. Uniwersytet powstanie jeszcze tylko w Płocku i koniec (chyba).

Zobaczcie ile jest kierunków w Zielonej Górze i Opolu, a ile w Kaliszu, to nie będziecie się dziwić, że w Kaliszu jest tak mało studentów.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 gru 2022, o 13:11

ww pisze:
21 gru 2022, o 09:53
Zobaczcie ile jest kierunków w Zielonej Górze i Opolu, a ile w Kaliszu, to nie będziecie się dziwić, że w Kaliszu jest tak mało studentów.
Uruchomienie studiów lekarskich, prawa, historii i psychologii (z tą najtrudniej) spowoduje w ciągu kilku lat wzrost liczby studentów o 1-1,5 tys. (zakładając, że w następnych latach będzie można przyjmować na pierwszy rok coraz większe grupy). Może udałoby się na większą skalę zachęcać studentów zagranicznych, potencjalnych imigrantów, którzy nie mając początkowego zaczepienia w Polsce byliby bardziej skłonni do osiedlenia się w Kaliszu niż przybysze z innych stron Polski. Po utworzeniu uniwersytetu łatwiejsza (co nie znaczy łatwa) powinna też być rozbudowa pozostałych istniejących wydziałów i tworzenie następnych.

Mam nadzieję, że w uniwersytecie prof. Wojtyle kadencje rektorskie będą się liczyć od nowa, żeby mógł to dzieło doprowadzić do stadium nieodwracalności. Ustawa powinna więc mówić o utworzeniu uniwersytetu i wchłonięciu przezeń akademii, a nie o przekształceniu akademii. Dobrze byłoby zatem, żeby oprócz akademii nowy uniwersytet wchłonął jeszcze jakąś placówkę, choćby nawet niewielką, ale inną od akademii. Może rozejrzyjcie się dookoła, co by to mogło być.

ODPOWIEDZ