Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: tomash » 6 sty 2023, o 14:25

Wyburzono kilka budynków na Nowym Świecie
Załączniki
20230106_115943.jpg
20230106_115943.jpg (355.06 KiB) Przejrzano 1539 razy
20230106_115939.jpg
20230106_115939.jpg (322.84 KiB) Przejrzano 1539 razy
20230106_115954.jpg
20230106_115954.jpg (313.54 KiB) Przejrzano 1539 razy

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, szpital uniwersytecki

Nieprzeczytany post autor: ww » 10 sty 2023, o 07:38

Znowu podam przykład Rzeszowa.
https://www.ur.edu.pl/pl/uniwersytet/ak ... -rzeszowie
https://pulsmedycyny.pl/uniwersytet-rze ... ia-1173236

Nie wiem, czy to dobry pomysł (ale z W1-A też nie wiedziałem), ale tak sobie pomyślałem, że można by podzielić szpital wojewódzki w Kaliszu na dwa szpitale, tak jak działały one do 2006 (kiedy szpitale połączono) i, podobnie jak w Rzeszowie, ze szpitala przy ul. Toruńskiej 7 utworzyć Uniwersytecki Szpital Kliniczny Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu, szpital specjalistyczny, ginekologiczno-położniczo-pediatryczny. Szpital taki w Kaliszu i wschodniej Wielkopolsce jest bardzo potrzebny, nie muszę tego chyba uzasadniać; o wysokim współczynniku śmiertelności noworodków i niemowląt mówił ostatnio rektor Wojtyła. W akademickim (wkrótce pewnie uniwersyteckim) Collegium Medicum prowadzi się studia na kierunku położnictwo, jest pielęgniarstwo, będzie medycyna, prof. dr hab. Dariusz Samulak (profesura belwederska w 2016, specjalność ginekologia i położnictwo) pracował wcześniej w Poznaniu w tamtejszej Katedrze i Klinice Zdrowia Matki i Dziecka na stanowisku profesora nadzwyczajnego, teraz jest profesorem w akademii w Kaliszu i kieruje oddziałem położniczo-ginekologicznym i onkologii ginekologicznej w szpitalu wojewódzkim w Kaliszu (jego zastępcą jest dr hab. Magdalena Michalska, w zespole pracuje czterech lekarzy po doktoratach). (Dla tych, co to wychwalają oddział w Ostrowie, informacja: tam pracuje tylko jeden lekarz z doktoratem). Oddziałem pediatrycznym w szpitalu wojewódzkim w Kaliszu też kieruje lekarz po doktoracie, po utworzeniu kliniki z pewnością będzie nią kierować lekarz po habilitacji. Pediatria jest już na III roku studiów, ginekologia na V roku. A kliniki będzie trzeba utworzyć przed rozpoczęciem zajęć klinicznych dla studentów, więc czasu za wiele nie zostało. Nie chcę się wymądrzać ani też komukolwiek czegokolwiek suponować, ale sądzę, że prof. Samulak byłby w stanie szpital taki z powodzeniem zorganizować.

No i teraz kochane pieniążki. Szpital uniwersytecki przy ul. Toruńskiej przejęłoby ministerstwo i ono by go finansowało, zatem pieniądze, a przynajmniej część pieniędzy, które zostałyby zwolnione, marszałek Woźniak mógłby (ale czy by chciał?) przesunąć na finansowanie rozwoju szpitala wojewódzkiego przy ul. Poznańskiej, w którym przecież i tak będą musiały zostać utworzone kliniki. Poza tym będą potrzebne pieniądze na utworzenie koniecznej kliniki pulmonologii i onkologii pulmonologicznej, zapewne w szpitalu na Wolicy (bo mikroklimat itd.), no i gdzieś też będzie musiała powstać klinika alergologii (jeśli chcemy mieć porządny ośrodek uniwersytecki), tę zazwyczaj sytuuje się obok lub razem z pulmonologią; a to nie są michałki, bo choroby alergiczne dotyczą już 40% polskiego społeczeństwa, w grupie nastolatków to już jest 50% (w krajach uprzemysłowionych to już jest zasięg pandemiczny, a choroby alergiczne to nie jest tylko kichanie i smarkanie na wiosnę, jak niektórym osiołkom się wydaje, tylko choroby przewlekłe, częstokroć zagrażające życiu; spójrzcie sobie jaki smog w piątek świątek unosi się nad doliną Prosny w Kaliszu; to tak na marginesie). Szpital(ik) na Wolicy też jest prowadzony przez urząd marszałkowski i pozostaje w gorszącej niełasce, jeśli porównamy go ze szpitalem im. Zeylandów przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu. W dalszej, a raczej w bliższej niż dalszej przyszłości Kalisz będzie musiał konkurować z Poznaniem, zresztą w niektórych dziedzinach już to robi (np. trombektomia), a Poznań nie da sobie wydrzeć pieniędzy, które dostaje z ministerstwa i funduszu zdrowia (zapewne pamiętacie skandal z wszczepianiem stymulatorów serca). Zatem: utworzenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu (właściwie odtworzenie zlikwidowanego przez poznanioków Wojewódzkiego Szpitala Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu) pozwoliłoby na rozpoczęcie mozolnego procesu tworzenia i rozwoju w Kaliszu własnego szpitalnictwa klinicznego bez oglądania się na fochy Poznania. Bo czekanie na miliardy złotych na budowę nowego szpitala uniwersyteckiego może trwać długie lata, natomiast dzięki nieskomplikowanemu zabiegowi administracyjnemu szpital uniwersytecki przy ul. Toruńskiej mielibyśmy od początku działania uniwersytetu i wydziału lekarskiego i od razu moglibyśmy zadbać o jego rozwój i rozbudowę (choć zapewne kosztem szpitalnego ogrodu, ale nie ma nic cenniejszego niż życie, w tym przypadku życie dzieciaków).

Poza tym uważam, że Ostrowiec należy zburzyć.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jp » 10 sty 2023, o 09:48

Nie znam się na tym, ale pomysły wydają się szalenie interesujące. Poza zburzeniem mojego Ostrowca oczywiście :lol:

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 10 sty 2023, o 13:52

Ostrowiec ma być zburzony tylko w głowach ostrowian (nawet ww zauważył ostatnio pewne symptomy). Gdyby to nastąpiło, to usytuowanie niektórych klinik uniwersyteckich przy szpitalu ostrowskim nie byłoby bulwersujące.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 10 sty 2023, o 15:42

Akademia Kaliska chce otworzyć wydział prawa. Podpisano porozumienie o współpracy z kaliskim sądem.

"Jeśli uczelnia uzyska zgodę z MEiN w pierwszym naborze dostępne byłoby 60 miejsc.

To były kolejny krok do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego - Mam nadzieję, że Kalisz będzie miastem uniwersyteckim, a do tego niezbędny jest wydział prawny – tłumaczy prof. Andrzej Wojtyła – Celem strategicznym uczelni jest stworzenie uniwersytetu – dodaje przewodniczący Rady Uczelni Józef Jamrozik."

https://calisia.pl/akademia-kaliska-chc ... adem,60377
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 sty 2023, o 20:05

Dobry kawałek " mówi rektor AK - Obliczyliśmy, że w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i przyległych powiatach województwa łódzkiego, które należały do tzw. ziemi kaliskiej brakuje około 500-600 prawników – dodaje."
Pan rektor orientuje się gdzie sięga ziemia kaliska, no to może na przyszłego wojewodę. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 10 sty 2023, o 20:11

Bardzo ciekawy pomysł, jak najbardziej popieram. Tylko, żeby miał szansę się zrealizować to trzeba byłoby go jakoś podsunąć rektorowi.
kaliszanin2 pisze:
10 sty 2023, o 13:52
Ostrowiec ma być zburzony tylko w głowach ostrowian (nawet ww zauważył ostatnio pewne symptomy). Gdyby to nastąpiło, to usytuowanie niektórych klinik uniwersyteckich przy szpitalu ostrowskim nie byłoby bulwersujące.
A co to za symptomy?

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, szpital uniwersytecki

Nieprzeczytany post autor: ww » 11 sty 2023, o 10:58

kaliszanin2 pisze:
10 sty 2023, o 13:52
(...) usytuowanie niektórych klinik uniwersyteckich przy szpitalu ostrowskim nie byłoby bulwersujące.
Nakazano mi to przemilczeć, więc zgodnie z nakazem nie będę tego komentować. 8)
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski, szpital uniwersytecki

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 11 sty 2023, o 11:55

filip pisze:
10 sty 2023, o 20:11
kaliszanin2 pisze:
10 sty 2023, o 13:52
Ostrowiec ma być zburzony tylko w głowach ostrowian (nawet ww zauważył ostatnio pewne symptomy).
A co to za symptomy?
Zdumiewał się nimi ww we wcześniejszym wpisie w tym wątku.
ww pisze:
11 sty 2023, o 10:58
kaliszanin2 pisze:
10 sty 2023, o 13:52
(...) usytuowanie niektórych klinik uniwersyteckich przy szpitalu ostrowskim nie byłoby bulwersujące.
Nakazano mi to przemilczeć, więc zgodnie z nakazem nie będę tego komentować. 8)
Jak najwięcej instytucji w regionie powinno być powiązanych z Kaliszem. Inaczej nie będziemy centrum regionalnym. Bardzo dobrą praktyką jest np. organizowanie kursów przygotowawczych dla kandydatów do AK/UK nie tylko w Kaliszu, ale i w sąsiedztwie.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 sty 2023, o 12:51

Niech kierunek medyczny ruszy to będzie pierwszy krok. Prawda jest taka, że bez zwiększenia liczby studentów na kierunku medycznym nie ma co marzyć o budowie kliniki uniwersyteckiej.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2023, o 14:00 przez K-man, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 sty 2023, o 13:24

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 12 sty 2023, o 17:14

https://www.usnews.com/education/best-g ... try=poland

Czy ktoś wie, czy ten ranking jest rzetelny? Bo z niego wynika, że UZ jest piąty w kraju, m.in przed UAM i UWr.
Kalisza w nim nie ma, bo są tam same uniwersytety i politechniki ale może już za niedługo będzie. ;)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Nieprzeczytany post autor: ww » 12 sty 2023, o 21:20

Mam nadzieję, że w perspektywie dekady tytuły artykułów – jak tego na podyplomie.pl – nie będą kończyły się pytajnikiem, lecz wykrzyknikiem. :)

Kierunek lekarski na Akademii Kaliskiej przewyższy poziomem renomowane uczelnie medyczne?
https://podyplomie.pl/aktualnosci/08622 ... e-medyczne
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, wydział lekarski, wydział prawa

Nieprzeczytany post autor: ww » 12 sty 2023, o 22:22

jasiek20 pisze:
10 sty 2023, o 15:42
– Mam nadzieję, że Kalisz będzie miastem uniwersyteckim, a do tego niezbędny jest wydział prawny – tłumaczy prof. Andrzej Wojtyła.
A, zapomniałem wyżej napisać, że do kształcenia studentów na wydziale prawa konieczny będzie zakład medycyny sądowej na wydziale lekarskim, który konieczny będzie do kształcenia studentów na wydziale lekarskim. ;)
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Uniwersytet Kaliski, wydział lekarski, wydział prawa

Nieprzeczytany post autor: milo » 12 sty 2023, o 22:30

ww pisze:
12 sty 2023, o 22:22
A, zapomniałem wyżej napisać, że do kształcenia studentów na wydziale prawa konieczny będzie zakład medycyny sądowej na wydziale lekarskim,
???
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 12 sty 2023, o 23:00

Jakoś nikt nie miał żadnych zastrzeżeń, w tym NIK, który co do bazy, kadry dydaktyczno - naukowej. Więc możemy być pewni, że wszystko jest zorganizowanie lub trakcie.
W wywiadzie z Rektorem na latarnikaliski usłyszałem, że pewne kłopoty w z organizowaniu odpowiednich zwłok dla zakładu anatomii prawidłowej i uczelnia musiała ich szukać poza granicami.

Poza tym tego typu jak zajęcia w prosektorium to na późniejszych rokach.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 sty 2023, o 02:44

kintocho pisze:
12 sty 2023, o 23:00
Poza tym tego typu jak zajęcia w prosektorium to na późniejszych rokach.
Po co ty w ogóle zabierasz głos w sprawach, o których nie masz szarego pojęcia? Ty chociaż przechodziłeś kiedyś koło zakładu anatomii prawidłowej? No nawet nie przechodziłeś.

W pierwszym tygodniu studiów na pierwsze ćwiczenia z anatomii prawidłowej musisz mieć wryte kilkadziesiąt stron z Bochenka-Reichera, bo idzie atlas, axis, reszta szyjnych, piersiowe z żebrami i mostkiem, lędźwiowe, os sacrum i guziki, wszystko z przyczepami; mianownictwo polskie, łacińskie, angielskie. Jak nie zdasz wejściówki, to wypad z sali. Jak zdasz, to czytasz rentgenogramy i palpacyjnie macasz kolegów. Za trzy dni następne kilkadziesiąt stron, bo idzie mechanika. Jak nie zdasz wejściówki, to wypad z sali. I w drugim tygodniu idziesz na kończynę górną, o ile oczywiście zdałeś poprzednie wejściówki.

Kto ci w ogóle tych bzdur nagadał, że „zajęcia w prosektorium to na późniejszych rokach” (roki to były, ale sądowe i to w dawnej Polsce). Czy może ty sam sobie to wykoncypowałeś?

No nie wiem, być może w tym Elblągu jak będą dawać studentom na piątym semestrze dzieciaka na ręce, a oni nie będą mieli wrytego czasu powstawania krzywizn kręgosłupa, to dzieciaka od razu na cito wrzucą na traumatologię narządu ruchu, bo w tym Elblągu prawidłową będą mieli na czwartym i piątym rokach?

Jakby w Kaliszu od pół wieku było collegium anatomicum z basenami, to donacja też by była i niczego nie trzeba by sprowadzać. Nikt we Wrocławiu czy Łodzi preparatu nie odda. Ale w Kielcach medycyna ruszyła w 2015, a donacja już działa. (A w takim Poznaniu mają nawet teatr anatomiczny).

Kalisz to nie tylko dziura, dziura bez dna. Kalisz to stan umysłu. „Gdziekolwiek jesteś, jesteś w Kaliszmarze” (czy jak to tam było).
(Tak, wkurzyłem się. I się nie odkurzę. Bo mi się właśnie odkurzacz zepsuł).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 13 sty 2023, o 05:25

To trzeba zaufać instytucjom kontrolującym, które uznały brak przeszkód, aby uruchomić u taki kierunek. Jeżeli wszystko jest w porządku, to wszystko jest w w porze. Zwłaszcza, jeżeli uznała to NIK w dodatkowej kontroli

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Nieprzeczytany post autor: ww » 15 sty 2023, o 20:53

Tak na marginesie naszych rozważań.

Członkami Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM-u, utworzonego przez uniwersytet medyczny w Poznaniu), oprócz rektorów dawnych akademii medycznych (obecnie przymiotnikowych uniwersytetów medycznych), są także rektorzy (alfabetycznie, miastami):
– Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Collegium Medicum, dwa instytuty)
– Uniwersytetu Jagiellońskiego (do którego w 1993 włączono byłą akademię medyczną w Krakowie, obecnie Collegium Medicum, trzy wydziały)
– Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Collegium Medicum, wydział i szkoła, bo drugi były wydział otrzymał ocenę C; wybuchł skandal)
– Uniwersytetu Rzeszowskiego (Kolegium Nauk Medycznych, trzy instytuty)
– Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (do którego w 2004 włączono byłą akademię medyczną w Bydgoszczy, obecnie Collegium Medicum, trzy wydziały)
– Uniwersytetu Zielonogórskiego (Collegium Medicum, wydział, dwa instytuty).
https://kraum.org.pl/

Członkami KRAUM-u nie są rektorzy z Częstochowy, Opola, Radomia, a także uczelni wyznaniowej (UKSW w Warszawie) i uczelni niepublicznych.

Za utworzenie kierunku lekarskiego (wydziału lekarskiego?) w Kaliszu odpowiedzialny jest prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Jacek Piątek, internista, fizjolog, człowiek niezwykle skromny (i może dlatego niemedialny), o ujmującej kulturze osobistej i niebagatelnym dorobku naukowym; wcześniej pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze i Zakładzie Fizjologii w Poznaniu. Myślę, że to bardzo dobrze, że organizatorem studiów medycznych w Kaliszu został fizjolog, napawa to optymizmem (przynajmniej mnie) i nadzieją, że zakłady podstawowe (anatomia, histologia, fizjologia, parazytologia, biofizyka itd.) będą wzorowo zorganizowane.

Kaliski uniwersytet czeka długa i wyboista droga, bo w kraju tylko w dwóch województwach (mazowieckie, wielkopolskie) będą dwa miasta, w których na uniwersytetach prowadzić się będzie studia medyczne (zakładam, że w Kaliszu i Płocku powstaną uniwersytety nieprzymiotnikowe, choć zapewne uniwersytety w Częstochowie i Radomiu z czasem pozbędą się oprzymiotnikowania). Kaliski uniwersytet będzie musiał konkurować zarówno z UAM-em (prawo, historia itd.), jak i z UMP-m (medycyna, położnictwo itd.); gra będzie szła o pieniądze (dzielone ca wg województw), a tych Poznań wydrzeć sobie nie pozwoli i to przy zastosowaniu wszelkich chwytów, także tych poniżej pasa. (Bowiem niezmiennie uważam, że kurtuazyjnych zapewnień rektor Kaniewskiej o „wspieraniu działań zmierzających do powstania” uniwersytetu w Kaliszu czy mniej lub bardziej uprzejmych duserów dyr. Łuszczykiewicza pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie należy traktować jako nieudawanych czy tym bardziej szczerych).

Jeśli prof. Piątek zdoła utworzyć na kaliskim (nieprzymiotnikowym) uniwersytecie collegium medicum z dwoma wydziałami, to wtedy nasz uniwersytet zapewne zostanie członkiem KRAUM-u. Ale jak poznanioki przełkną tę żabę, to ja nie wiem. 8)
milo pisze:
12 sty 2023, o 22:30
ww pisze:
12 sty 2023, o 22:22
A, zapomniałem wyżej napisać, że do kształcenia studentów na wydziale prawa konieczny będzie zakład medycyny sądowej na wydziale lekarskim,
???
Ale o co chodzi z tymi „???”?
Gdzie studenci prawa na zajęciach z medycyny sądowej uczą się na przykład odróżniać wlot i wylot rany postrzałowej? W kole łowieckim? :wink:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Nieprzeczytany post autor: milo » 16 sty 2023, o 00:41

ww pisze:
15 sty 2023, o 20:53
milo pisze:
12 sty 2023, o 22:30
ww pisze:
12 sty 2023, o 22:22
A, zapomniałem wyżej napisać, że do kształcenia studentów na wydziale prawa konieczny będzie zakład medycyny sądowej na wydziale lekarskim,
???
Ale o co chodzi z tymi „???”?
Gdzie studenci prawa na zajęciach z medycyny sądowej uczą się na przykład odróżniać wlot i wylot rany postrzałowej? W kole łowieckim? :wink:
OK, to problem z cyklu "oczekiwania a rzeczywistość". :D

1/ W wielkim skrócie nigdzie się tego nie uczą w praktyce.
Medycyna sądowa jest przedmiotem fakultatywnym ( o raczej umiarkowanej popularności :-) ), trwającym jeden 30 godzinny semestr, prowadzonym w formie seminarium, które jest oparte o interakcję z prowadzącym i pracę z wybranym podręcznikiem "Medycyna sądowa dla prawników" . Prowadzone jest w budynku wydziału prawa, studenci nie odwiedzają Zakładu Medycyny Sądowej i słusznie gdyż mogli by go zanieczyścić podczas sekcji. :lol:

https://usosweb.uni.lodz.pl/kontroler.p ... g_16d5d45c

Reasumując - dla wydziału prawa ewentualnie konieczny jest prowadzący seminarium profesor/doktor, ale sam Zakład Medycyny Sądowej już niekoniecznie.
Piszę ewentualnie, bo w Szczecinie w ogóle nie znalazłem przedmiotu medycyna sądowa na prawie.

2/'Rektor Akademii Kaliskiej podpisał porozumienie z prezesem Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz prezesem Sądu Rejonowego w Kaliszu o możliwości utworzenia wydziału prawa na uczelni. Porozumienie nie tylko wzmacnia prawdopodobieństwo powstania wydziału, ale również daje możliwość przyszłym studentom odbywania praktyk i stażów w strukturach kaliskiego sądu.'
https://calisia.pl/akademia-kaliska-chc ... adem,60377

Takie porozumienie z kaliskim sądem jest oczywiście dobrym ruchem z czysto pijarowego punktu widzenia, natomiast jest zupełnie niepotrzebne do tego by student mógł odbywać praktyki i staże.

Nie wchodząc w za wiele szczegółów - student musi odbyć 2 krotnie praktyki ( po 120 h) np w sądzie i prokuraturze, które to praktyki odbywają się zazwyczaj w okresie wakacji w jego miejscu zamieszkania czyli np w sądzie w Szczecinku lub w prokuraturze w Końskich.
Wydział prawa nie musi w tym celu podpisywać porozumień z wszystkimi sądami/prokuraturami w całym kraju.
Po prostu student z dziekanatu otrzymuje stosowne skierowanie, że ma odbyć takie praktyki i z nim sobie idzie do wybranego sądu/prokuratury, gdzie zaraz zostanie "zatrudniony' do noszenia akt lub innych tego typu czynności. ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ