Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 28 kwie 2023, o 22:51

Po prostu mają przeskalowany układ drogowy, w szczególności jak na takie niewielkie miasto. Większy o 10 tys. mieszkańców Ostrów ma mniejszą siatkę dróg (w stosunku do powierzchni zabudowanej i populacji) i przy tym są one węższe. Leszno nawet poza granicami miasta ma zwykłą drogę wojewódzką idącą przez las w przekroju 2x2 (nawet z węzłem!). Przy tym w Ostrowie jest widocznie więcej domów jednorodzinnych w stosunku do zabudowy wielorodzinnej (a przecież rozgęszczona zabudowa wywiera większe parcie na wybieranie samochodu), a w Lesznie jest to bardziej wyrównane. Nie wiem jak jest z kwestiami parkingowymi, ale pewnie jak to w typowym polskim mieście - parking prawem nie towarem. Przy tym Leszno ma fatalny transport publiczny. KLA przy leszczyńskim odpowiedniku jest nawet całkiem niezłe (co trochę powinno oddawać sytuację). Nie ma mapki z siecią ddr, ale patrząc po streetview mają skromną i pourywaną sieć (czyli tak jak w Kaliszu).
Oczywiście to jak jest zorganizowany transport w mieście to nie jest jedyny powód dlaczego miasto się rozlewa (bądź nie rozlewa), ale jest jednym z tych kluczowych.
Leszno nie ma małej powierzchni, ja bym powiedział że odpowiednią. Mają tam całkiem sporo wolnych terenów i to w dużych kawałkach oraz mają już jakaś infrastrukturę, wygląda to jakby w mieście istniało jakiekolwiek planowanie przestrzenne.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 29 kwie 2023, o 01:59

Widzę, że już znalazłeś przyczynę rozlewania się Leszna. To dwie drogi o przekroju 2x2 :lol: A wiesz, że jedna to krajówka a druga była krajówka?

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 29 kwie 2023, o 06:21

Przerażające te dane. Miasto wielkości Kalisza z tak drastyczną skalą wyludniania się... :shock:
Może ma ktoś wykupiony dostęp do artykułu podlinkowanego wyżej? Jestem ciekawy jak to widzi pan Kinastowski.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 kwie 2023, o 12:56

jp pisze:
29 kwie 2023, o 01:59
Widzę, że już znalazłeś przyczynę rozlewania się Leszna. To dwie drogi o przekroju 2x2 :lol: A wiesz, że jedna to krajówka a druga była krajówka?
Nie to nie jest pewnie jedyna przyczyna. Ale jak możesz wjechać bez żadnych większych utrudnień z zadupia i zaparkować na środku chodnika (trawnika, bezpłatnego parkingu etc.) to większość osób pójdzie kupić sobie mieszkanie na tym zadupiu, bo po co "przepłacać" za miasto. Szkoda, że jak zwykle kosztem mieszkańców miasta (czego autkowcy nie rozumieją).

PS. Ja tą kolejną jałową dyskusję kończę, bo i tak nic nie wniesie, a zrobi się kolejny śmietnik.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 29 kwie 2023, o 14:08

Największe miasta - liczba ludności na koniec 2022 i 2021 roku.

Lublin wyprzedził Bydgoszcz.
Rzeszów wyprzedził Toruń, zaraz "łyknie" Radom a za kilka lat Częstochowę.
Kariera tego miasta jest spektakularna- świetne wykorzystanie stołeczności z powiększaniem granic etc.
Wałbrzych, Włocławek i Chorzów niedługo opuszczą grono "stutysięczników".
Załączniki
miasta.jpg
miasta.jpg (136.82 KiB) Przejrzano 2210 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 29 kwie 2023, o 14:29

milo pisze:
29 kwie 2023, o 14:08
z powiększaniem granic etc.
Otóż to. Opole, Zielona i Koszalin przez powiększenie granic zastopowały negatywne trendy demograficzne. Nie wiem na co czekamy w tak małym, powierzchniowo mieście.
Kalisz musi się powiększyć i dla mnie nie ma dyskusji w tym temacie. Kropka.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 kwie 2023, o 15:35

milo pisze:
29 kwie 2023, o 14:08
(...) Rzeszów wyprzedził Toruń, zaraz "łyknie" Radom a za kilka lat Częstochowę.
Kariera tego miasta jest spektakularna- świetne wykorzystanie stołeczności z powiększaniem granic etc. (...)
Imho błędne wnioski. Rzeszów powiększył granicę, bo występuję tam typowe małopolskie zagospodarowanie przestrzenne i przy tym był relatywnie małym miastem (mniejszym nawet od Kalisza). Przy tym szansę tą wyjątkowo popsuł przez politykę Ferenca polegającą na robieniu dobrze deweloperom (w skrócie: na celowym nie uchwalaniu mpzp, bo "krępują psiembiorców"). Więc mamy jedno z najbardziej paskudnych i chaotycznych miast w Polsce i to na własne życzenie.
Wniosek ze stołecznością też trochę błędny, bo Rzeszów nic nie zrobił. To polityka Urzędu Marszałkowskiego skrajnie scentralizowała województwo (a przecież tak bardzo narzekamy tu na Poznań, a to i tak jest nic przy odpowiedniku z Podkarpacia).

Jakbym miał upatrywać powodów sukcesu Rzeszowa to byłyby one zdecydowanie w innym miejscu.
1. Dobre położenie geograficzne. Takim miastom jak Rzeszów położenie "in the middle of nowhere" generalnie służy pod kątem przeciwdziałaniu drenażu mózgów (przynajmniej w Polsce).
2. Mają Uniwersytet i Politechnikę, które pomogły w drenowaniu młodych z województwa.
3. Wykorzystanie potencjału Doliny Lotniczej. To bardzo dużo dało Rzeszowowi i to właśnie w tym kierunku się głównie rozwija.
4. Własne, dobrze rozwijające się lotnisko.

Tylko, że jak się skończy rezerwuar młodych z woj. podkarpackiego to może być problem. Rzeszów nie jest w stanie być atrakcyjnym miastem z perspektywy innych części Polski. Tym bardziej, że skończyły się czasy gdzie migruję się głównie za pracą (która i tak jest mniej płatna, niż w innych częściach Polski). Teraz coraz większe znacznie odgrywają inne rzeczy jak m.in szeroko pojęta jakość życia.
jasiek20 pisze:
29 kwie 2023, o 14:29
Otóż to. Opole, Zielona i Koszalin przez powiększenie granic zastopowały negatywne trendy demograficzne. Nie wiem na co czekamy w tak małym, powierzchniowo mieście.
Kalisz musi się powiększyć i dla mnie nie ma dyskusji w tym temacie. Kropka.

Opole, ZG, Koszalin - co łączy te wszystkie miasta? We wszystkich spadła liczba mieszkańców. :lol:
Mądra polityka przestrzenna, wysoka jakość życia i perspektywy w mieście? Nie, to nie dla nas, zresztą po co coś robić. Powiększmy granice miasta, na pewno zadziała.
Ja naprawdę nie mam zamiaru się po raz setny powtarzać, ale powiększanie miasta to tylko i wyłącznie tuszowanie problemu. Tylko, że z tuszowaniem jest tak, że to i tak prędzej, czy później wyjdzie. I może być to bardzo bolesne. Lepiej wziąć się do roboty i zacząć dbać o te trzy rzeczy, o których mówiłem. Pierwsze pozytywne skutki może i przyjdą później (pomijając to, że zmiana granic miasta to tylko zmiana statystyk), ale będą długotrwałe.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 kwie 2023, o 16:09

Muszę w tej kwestii zgodzić z Filipem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 29 kwie 2023, o 21:42

Filip nawet w 2011 roku Rzeszów był większy powierzchniowo od Kalisza. Z tego co pamietam miał ponad 90 km2 powierzchni. Co do pozostałych kwestii zgadzam się w 100%.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 kwie 2023, o 21:49

Artykuł płatny. Ktoś przeczytał całość? Bo bardzo ciekawią mnie pomysły naszego ukochanego prezydenta.
https://www.portalsamorzadowy.pl/komuni ... YDeHQNBiQM
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 30 kwie 2023, o 00:03

rym-ek pisze:
29 kwie 2023, o 21:42
Filip nawet w 2011 roku Rzeszów był większy powierzchniowo od Kalisza. Z tego co pamietam miał ponad 90 km2 powierzchni. Co do pozostałych kwestii zgadzam się w 100%.
W 2011 roku tak, ale to nie wtedy zaczął się proces powiększania Rzeszowa. 2005 rok - 53,69 km2; 159 tys. mieszkańców
https://www.erzeszow.pl/692-rozszerzeni ... iasto.html

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 30 kwie 2023, o 15:43

Rozbawiły mnie dane dotyczące liczby ludności Tychów:
MTychy.gif
MTychy.gif (1.76 KiB) Przejrzano 2048 razy
Dla niektórych forumowiczów może to być nie do pojęcia, ale jestem tak stary, że pamiętam czasy głębokiego PRL-u. W pewnym okresie Tychy były dumą PRL-u jako przykład wzorowego miasta socjalistycznego (innym była Nowa Huta, ale ta była tylko dzielnicą), szczególnie po uruchomieniu tam za panowania Gierka fabryki samochodów.
Napisanie artykułu o świetności Tychów było mile widziane przez najwyższe władze, więc nic dziwnego, że pewnego tygodnia, nie pamiętam którego roku, ale było to w naprawdę zamierzchłych czasach, mogłem ich przeczytać aż trzy. Ponieważ jednak rzetelne dziennikarstwo było wówczas zadaniem najzupełniej karkołomnym, to jeden z autorów podawał, że Tychy liczą 60 tys. ludzi, drugi, że 120 tys., a trzeci, że 180 tys. (Tychy obejmowały wówczas dużo większą powierzchnię, ale po odzyskaniu przez Polskę suwerenności niektóre miasteczka "wyzwoliły się" od nich).
I oto teraz, po kilkudziesięciu latach, widzę zabawną średnią z tych (Tych?) ówczesnych doniesień.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 1 maja 2023, o 19:25

filip pisze:
29 kwie 2023, o 15:35
jasiek20 pisze:
29 kwie 2023, o 14:29
Otóż to. Opole, Zielona i Koszalin przez powiększenie granic zastopowały negatywne trendy demograficzne. Nie wiem na co czekamy w tak małym, powierzchniowo mieście.
Kalisz musi się powiększyć i dla mnie nie ma dyskusji w tym temacie. Kropka.

Opole, ZG, Koszalin - co łączy te wszystkie miasta? We wszystkich spadła liczba mieszkańców. :lol:
Mądra polityka przestrzenna, wysoka jakość życia i perspektywy w mieście? Nie, to nie dla nas, zresztą po co coś robić. Powiększmy granice miasta, na pewno zadziała.
No właśnie wskazane przez jasiek20 miasta nie zastopowały negatywnych trendów, bo one się dalej wyludniają, tylko spadają z większego poziomu niż dotychczas. Tak jak pisał filip to po prostu pudrowanie, które na dłuższą metę nie przyniesie niczego dobrego - bo zwiększy się obszar, który będzie musiał być obsługiwany przez samorząd miejski. Doprowadzi to tylko i wyłącznie do dalszej degradacji centrów miast.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 2 maja 2023, o 15:24

mnie tylko zastanawia to ze ciagle sa w budowie nowe bloki i inne domy mieszkalne. Ludnosc tak systematycznie spada? U mnie na osiedlu Serbinow na spacerze z psem nie widac pustostanow. Wszystkie mieszkania sa zamieszkane. Wedlug mnie to ludzie celowo sie wymeldowuja zeby nie placic np. za smieci.

Jestem tylko ciekaw czy wzrosnie liczba zameldowanych po akcji z bezpłatna komunikacja miejska.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 2 maja 2023, o 16:29

Borze szumiący. Tak, na pewno 17 tys. ludzi się wymeldowało, bo śmieci kosztują kilka dyszek. To w tej Warszawie muszą mieć tanie śmieci, bo zameldowało się 200 tys. mieszkańców (a jeszcze jest jakieś kilkaset tysięcy imigrantów).

1) Liczba ludności nie spada tak drastycznie, na pewno jest kilka tysięcy (a może nawet już kilkanaście?) imigrantów. Tylko, że w przeciwieństwie do państw gdzie jest jakaś cywilizacja to u nas imigranci nie są wliczani (tzn. są, ale tylko ich ułamek), więc ciężko oszacować liczbę mieszkańców Polski i poszczególnych miast (np. w Krakowie mówi się, że mieszka 1,2 mln mieszkańców). Można próbować to oszacować na podstawie wodociągów, choć idealne to nie jest.

2) To, że spada liczba mieszkańców nie oznacza, że jest odpowiednia liczba mieszkań. W Polsce generalnie zawsze brakowało mieszkań, a w szczególności na terenach byłego Królestwa Polskiego. Nas to też dotyczy, bo Kalisz historycznie był bardzo przeludniony.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 8 maja 2023, o 13:44

Wzrost lub spadek liczby ludności w powiatach pomiędzy spisem z 1988 a tym z 2021.
Wzrost w przedziale 0,61 do 1,14 oznacza wzrost o 61% do 114% itd.

Liderzy:
powiat piaseczyński - wzrost o 114%
powiat poznański - wzrost o 97%
powiat wrocławski - wzrost o 95%
powiat gdański - wzrost o 84%
powiat kartuski - wzrost o 70%
powiat warszawski zachodni - wzrost o 62%
powiat policki - wzrost o 60%
powiat wołomiński - wzrost o 56%
powiat bydgoski - wzrost o 55%
powiat legionowski - wzrost o 54%
Załączniki
IMG_20230508_133100.jpg
IMG_20230508_133100.jpg (147.43 KiB) Przejrzano 1794 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 8 maja 2023, o 17:14

Nie wiem, czy to odpowiedni wątek, ale wkleję to tutaj.
#TenKraj jak zwykle dał d... Niemcy za to pięknie to wykorzystały.
Załączniki
FvmcYWPWIAERkwA.png
FvmcYWPWIAERkwA.png (41.31 KiB) Przejrzano 1754 razy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 maja 2023, o 16:36

Już kiedyś pisałem, że duża mniejszość etniczna kraju sąsiedniego nigdy nie jest dobra. Zwłaszcza w czasach konfliktu.
Druga rzecz dla wymęczonej Ukrainy wojną z chyba jeszcze gorszymi danymi demograficznymi niż Polska. Każdy obywatel jest chyba na wagę złota, a więc dla Ukrainy będzie tragedią jeśli te dziesiątki tysięcy, lub setki tysięcy nie wrócą na Ukrainę. Aby odbudować gospodarkę kraju po wojnie. No chyba ze chcemy, aby Ukraina była dostarczycielem taniej siły roboczej dla krajów UE. Oczywiście kosztem samej Ukrainy,
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 9 maja 2023, o 18:17

K-man pisze:
9 maja 2023, o 16:36
Już kiedyś pisałem, że duża mniejszość etniczna kraju sąsiedniego nigdy nie jest dobra. Zwłaszcza w czasach konfliktu.
Druga rzecz dla wymęczonej Ukrainy wojną z chyba jeszcze gorszymi danymi demograficznymi niż Polska. Każdy obywatel jest chyba na wagę złota, a więc dla Ukrainy będzie tragedią jeśli te dziesiątki tysięcy, lub setki tysięcy nie wrócą na Ukrainę. Aby odbudować gospodarkę kraju po wojnie. No chyba ze chcemy, aby Ukraina była dostarczycielem taniej siły roboczej dla krajów UE. Oczywiście kosztem samej Ukrainy,
A co takiego złego jest w dużej mniejszości etnicznej/narodowej? Bo ja nie widzę nic złego.
Ja tam Ukrainie nie życzę źle, ba życzę bardzo dobrze, ale nie widzę tego, żeby to państwo się podniosło zbyt szybko. Więc podejrzewam, że większość ludzi zostanie poza granicami, bo już sobie tam życie ułożyli na nowo. W takim wypadku powinno nam zależeć na tym, żeby jak najwięcej z nich trafiło do nas, a nie do Niemiec, Kanady itp, bo to wsparcie dla naszej gospodarki i systemu świadczeń społecznych, szczególnie emerytalnych. Polska musi przyjmować już teraz z 150-200 tys. imigrantów rocznie i nie ma od tego ucieczki, bo inne alternatywy są nieciekawe.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 21 maja 2023, o 21:31

Kalisz się ekstremalnie postarzał. W 1988 roku był młodszy (zresztą jedno z młodszych miast tej wielkości) od każdego miasta z TOP5, a teraz jest starszy. Ciekawe jakby to teraz wyglądało jakbyśmy w III RP wchodzili już z Uniwersytetem i Politechniką lub 2w1...
Załączniki
348579087_5475943282509312_8436414153792230729_n.jpg
348579087_5475943282509312_8436414153792230729_n.jpg (247.42 KiB) Przejrzano 1556 razy

ODPOWIEDZ