Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 7 sty 2021, o 11:02

Mnie bawi to jak o sytuacji również dramatycznej piszą w ostrowie, liczba zgonów to też ludzie z innych miast a liczna urodzeń to tylko ostrowo a każdy wie że wśród Kaliszan jest moda na plucie na wszystko co Kaliskie i na rodzenie w osrowiu ciekawe czy niedługo do kibla te będą tam jeździli. Reasumując Polska się wyludnia w szybkim tempie i za pare lat takie miasta jak Kalisz czy tam wspomniany ostrowo to będą zwykle wioseczki no chyba że nam zrobią wymianę ludności a myślę że taki właśnie jest plan

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 sty 2021, o 11:09

Nie do końca tak jest bo sporo miast albo wyhamowało aspekt wyludniania się albo odwróciło ten trend. Pomijając największe miasta w Polsce, jedynym ratunkiem jest rozszerzanie granic administracyjnych. Co daje też impuls do dalszego rozwoju, nie tylko w aspekcie demograficznym. Najlepszy przykład do naśladowania- Rzeszów.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 7 sty 2021, o 11:14

Jasiek masz rację, a teraz ludzie miaszkaja w obcych powiatach ale korzystają z miejskiej infrastruktury nic nie dokładając się do niej mam jeszcze jedno ogólne pytanie czy jest jakieś miasto w wlkp które się rozwija? Ja duża część życia spędzam w RFN i spotykam pełno ludzi z ostrwa zawsze ich pytam po co siedzą w RFN jak w ostrowie mają obwodnicę market i knajpy na rynku hahah

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 sty 2021, o 11:34

Biorąc pod uwagę aspekt demograficzny i 5 największych miast w WLKP. to nie
Poznań się wyludnia, ale tylko w swoich granicach, natomiast jego aglomeracja rośnie w siłę.
Leszno wyludnia się minimalnie.
Kalisz traci na rzecz sąsiednich powiatów i to bardzo. Ten podział administracyjny dla Kalisza jest tragiczny.
Myślę, że za kilka-kilkanaście lat będą tego znaczne efekty, utrzymanie miejskiej infrastruktury kosztuje, a wpływy z podatków uciekające z miejskiej kasy odbiją się na kondycji miasta i jego dalszym rozwoju. Miasto już 10 lat temu powinno zająć się tym tematem.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 7 sty 2021, o 11:39

Jasne że ten podział jest chory ale trzeba było odtworzyć zaborcze granice z których nasi sąsiedzi są tak dumni. No może z wyjątkiem kościelnej wsi tam chodziło o okrojenie Kalisza

nayem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 21 cze 2018, o 11:13

Kalisz zwija się demograficznie z mapy Polski

Nieprzeczytany post autor: nayem » 7 sty 2021, o 14:45

Ile w 2020 roku przyszło na świat dzieci oraz ile umarło osób w Kaliszu?
W 2020 roku w Kaliszu przyszło na świat 745 dzieci. Zmarło 1461 osób.
Sprawdźcie sobie dla porównania, jak rośnie gmina Ostrów Wlkp.

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Kalisz zwija się demograficznie z mapy Polski

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 7 sty 2021, o 14:50

Gmina ostrów Wielkopolski to nie to samo co miasto ostrow wlkp który w tym roku stracił ponad 500 mieszkańców to tak jakbyśmy się w Kaliszu podniecali wzrostem ludności w nowych Skalmierzycach, kościelnej wsi czy Opatówku w ciągi 20 lat ostrow stracił ponad 7000 mieszkańców cóż za rozwój

nayem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 21 cze 2018, o 11:13

Re: Kalisz zwija się demograficznie z mapy Polski

Nieprzeczytany post autor: nayem » 22 sty 2021, o 08:36

Kondzior1984 pisze:
7 sty 2021, o 14:50
Gmina ostrów Wielkopolski to nie to samo co miasto ostrow wlkp który w tym roku stracił ponad 500 mieszkańców to tak jakbyśmy się w Kaliszu podniecali wzrostem ludności w nowych Skalmierzycach, kościelnej wsi czy Opatówku w ciągi 20 lat ostrow stracił ponad 7000 mieszkańców cóż za rozwój
Chyba nie jest do końca tak, jak Ty piszesz :lol:
Ostrów stracił w ciągu ostatnich 25 lat (!) od 1995 nieco ponad 2600 mieszkańców (stan na koniec 2019) - Polska w liczbach klik
W tym czasie Kalisz stracił od swojego "peaku" w 2000 ponad 10 tysięcy Polska w liczbach - klik
To ponad 10% populacji miasta! W tym samym czasie dla Ostrowa to ok 3% populacji, czyli pewnie gdzieś na poziomie średniej dla Polski.
Warto zwrócić uwagę na inne liczby, dla przykładu Kalisz ma ujemny roczny przyrost na poziomie 513 osób, a Ostrów 121 - nawet biorąc pod uwagę mniejszą o 1/4 populację, to ponad 3x krotna różnica!
Również saldo migracji węwnętrznych jest 3x krotnie niższe dla Ostrowa.

Jasne, możemy się tak przerzucać statystyką w nieskończoność, ale fakty są nieubłagane.
W perspektywie 20-30 lat, to prawdopodobnie Ostrów będzie większym ośrodkiem regionalnym.
A cóż to jest 20 lat? Od 20 lat to się mówi o obwodnicy Kalisza, a wszystko wskazuje na to, że przez następnych 20 nic się w tym temacie nie wydarzy.
Ostrów leży w pasie S11, ma obwodnicę, jest lepiej skomunikowany kolejowo.
Mam wrażenie że w tej chwili buduje się sporo więcej bloków w Ostrowie niż w Kaliszu, chociaż nie powiem - u nas i tak jest z tym lepiej niż jeszcze z 4 lata temu powiedzmy.
Ale szybki rzut na ilość ogłoszeń mieszkań z rynku pierwotnego potwierdza moją tezę - na Otodom jest 47 ofert z Kalisza i aż 76 z Ostrowa. To oczywiście nie jest cała oferta, ale ogłoszenia-zachęty, niemniej pokazuje to skalę rozwoju rynku i perspektywy.
Zresztą znam osoby z Kalisza, które przeprowadzają się do Ostrowa właśnie ze względu na perspektywy, czystsze powietrze, itd.
Za tymi ludźmi zaczną się przeprowadzać biznesy, rozwijać usługi zlokalizowane w Ostrowie (bo kto będzie jeździł 20 km, skoro może coś kupić pod nosem?), i tak dalej, i tak dalej.

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 22 sty 2021, o 09:52

Według danych z ostrowa ostrow stracił circa 7500 mieszkańców ciekawe jakie to perspektywy są w ostrowie? I czemu w takim razie tyłu mieszkańców ostrowa pracuje w Kaliszu? Kaliszanie to ewenement na skalę kraju ludzie najbardziej nienawidzący swojego miasta i tu jest główny problem Kalisza. Według danych za tamten rok w Kaliszu oddano o ok 100nowych mieszkań więcej niż w ostrowie, na niekorzyść Kalisza działa to że ostrow jest otoczony swoim powiatem a Kalisz nie, wiadomo trzeba było odtworzyć zaborcze granice. Ja nie znam takich osób a czyste powietrze w ostrowie no bez jaj smród wysypiska ze łeb urywa a z drugiej strony był węglowy z magazynu. Największym problemem Kalisza jest ojkofobia i ta głupią moda na ostrow a trzeba zdać sobie sprawę z tego że dla nich my z Kalisza to bydło

Nawet jeśli w przyszłości to ostrow będzie ważniejszym miastem co dla Kalisza będzie katastrofa to o jakich liczbach mówimy? Regionalny ośrodek z liczna ludności 30000?

A co do miast perspektywicznych i mających szanse na dynamiczny rozwój to ostrow do nich nie należy natomiast Sieradz i Kępno jak najbardziej tak nawet Jarocin ma większe szanse gdyż znajduje się bliżej poznania a po wybudowaniu szybkiej koleji z Sieradza do Wrocławia czy tam nawet z rozwidlenie w polu pod ostrwem to znaczenie ostrowskiego węzła kolejowego zmniejszy się dramatycznie a na to powinien Kalisz grać ale u nas króluje postawa ze ostrow to najwspanialsze miasto świat się na ostrowie kończy ble ble ble nieraz sobie myślę że jakby w ostrowie powstała pijalnia wody z szamba to by Kaliszanie wyli z radości i walili drzwiami i oknami

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2021, o 15:30

nayem pisze:
22 sty 2021, o 08:36

Jasne, możemy się tak przerzucać statystyką w nieskończoność, ale fakty są nieubłagane.
W perspektywie 20-30 lat, to prawdopodobnie Ostrów będzie większym ośrodkiem regionalnym.
A cóż to jest 20 lat? Od 20 lat to się mówi o obwodnicy Kalisza, a wszystko wskazuje na to, że przez następnych 20 nic się w tym temacie nie wydarzy.
Ostrów leży w pasie S11, ma obwodnicę, jest lepiej skomunikowany kolejowo.
Mam wrażenie że w tej chwili buduje się sporo więcej bloków w Ostrowie niż w Kaliszu, chociaż nie powiem - u nas i tak jest z tym lepiej niż jeszcze z 4 lata temu powiedzmy.
Ale szybki rzut na ilość ogłoszeń mieszkań z rynku pierwotnego potwierdza moją tezę - na Otodom jest 47 ofert z Kalisza i aż 76 z Ostrowa. To oczywiście nie jest cała oferta, ale ogłoszenia-zachęty, niemniej pokazuje to skalę rozwoju rynku i perspektywy.
Zresztą znam osoby z Kalisza, które przeprowadzają się do Ostrowa właśnie ze względu na perspektywy, czystsze powietrze, itd.
Za tymi ludźmi zaczną się przeprowadzać biznesy, rozwijać usługi zlokalizowane w Ostrowie (bo kto będzie jeździł 20 km, skoro może coś kupić pod nosem?), i tak dalej, i tak dalej.
Ale bzdury, nic tylko współczuć wąskich horyzontów.



UBYWA PLESZEWIAN



Coraz mniej osób zamieszkuje Miasto i Gminę Pleszew. W ciągu 10 lat ubyło 1731 mieszkańców. Rok ubiegły był dramatyczny z punktu widzenia demografii - w księdze urodzeń odnotowano 255 noworodków, w księdze zgonów 353 zmarłych.

Wyludnia się też sam Pleszew. Podczas gdy w 2010 roku zamieszkiwało miasto 17 438 osób, w 2020 było ich 15 757. W gminie 10 lat temu mieszkańców było 12 550, teraz jest ich 12 500. Jeśli chodzi o podział na panie i panów to w Pleszewie mieszka o 700 kobiet więcej niż mężczyzn natomiast w podpleszewskich wioskach pań jest prawie tyle co panów. Z punktu widzenia wieku mieszkańców, więcej osób 60+ mieszka w Pleszewie, natomiast w gminie najliczniejsza jest grupa wiekowa od 19 do 60 lat.
rc.fm
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 sty 2021, o 16:48

jasiek20 pisze:
22 sty 2021, o 15:30
Ale bzdury, nic tylko współczuć wąskich horyzontów.
Teoretycznie taka zmiana jest możliwa, dystans w % cały czas się zmniejsza.
Ostrów
1913 – 15 502
1938 – 31 723
1960 – 43 579
Kalisz
1914 - 68 000
1939 - 81 000
1960 - 70 000
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 24 sty 2021, o 00:50

Nie wiem, czy dane podane w ostatnim poście są najszczęśliwiej dobrane, szczególnie 1914 rok dla Kalisza. Myślę, że powinniśmy skupić się na latach innych niż tych naznaczonych gruzowiskiem i masową eksterminacją ludności, czyli po prostu nam bliższych. Choć rozumiem, świeższe dane mieliśmy już podane we wcześniejszych postach i jest to pewna ciekawostka i odmiana. Jednak nakreślanie tendencji na podstawie danych z tych lat uważam za niewłaściwe. No chyba że spodziewamy się powtórki z historii.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2021, o 14:27

Gajusz pisze:
24 sty 2021, o 00:50
Jednak nakreślanie tendencji na podstawie danych z tych lat uważam za niewłaściwe. No chyba że spodziewamy się powtórki z historii.
Jest to oczywiście drobna manipulacja z mojej strony, choć dane są jak najbardziej prawdziwe. To teraz bez nadzwyczajnych wydarzeń wojennych.

Ostrów
2000 – 73 675
2020 - 71 931
Kalisz
2000 - 110 104
2020 - 100 246

W 2000 Kalisz był większy od Ostrowa o 50%, w 2020 już tylko o 40%.
W okresie PRL była ta sama tendencja, można spokojnie stwierdzić, że ma ona stały charakter od długiego czasu.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 24 sty 2021, o 14:54

W tym roku szybkość wyludniania między Kaliszem a nimi jest podobna. Zgonów w Ostrowie ok 1400 natomiast przyjęto około 500 wniosków na becikowe miejskie łatwo policzyć co do rozwoju Ostrowa i stałej ku temu tendencji to jak można o takim czymś mówić skoro Kalisz w najnowszej historii otrzymał takie ciosy po jakich inne miasta już by się nie podniosły natomiast Ostrów zarówno za Kaliskiego jak teraz za poznańskiego jest traktowany priorytetowo to my dla Poznania jesteśmy ciałem obcym to nas trzeba wykończyć. Do tego dołóżmy to że Kalisz jest otoczony innymi powiatami a większość ludzi w Kaliszu chce mieć domek z ogródkiem do tego w Kaliszu mieszka pełno osób zameldowanych w innych miejscowościach sam znam takich pełno, tak jak pisałem kiedy te linie się przetną kiedy te miasta będą wielkości Pleszewa?

I co się wtedy stanie kiedy Ostrów uśmierci swojego żywiciela? Rozwój Ostrowa jest możliwy tylko i wyłącznie kosztem Kalisza natomiast rozwój Kalisza doprowadza do rozwoju również Ostrowa.

I jeszcze jedno, ja większość czasu spędzam na zachodzie Europy i pełno tu ludzi z Ostrowa multum ale różnica jest taka że w Kaliszu dużo osób mieszka w blokach i wymeldowanie się z bloku obniża czynsz natomiast gro ostrowian mieszka w poniemieckich domkach jednorodzinnych i im się nie opłaca wymeldowywać, ja sam się na pewien czas wymeldowałem z domu a teraz kiedy moja sytuacja materialna jest lepsza i stać nas na czynsz bez problemu to się zameldowałem, dlatego podejrzewam że sytuacja w Ostrowie wcale nie jest tak kolorowa jak ją nam malują bo wątpię czy dla ostrowian praca na kasie w galerii czy nalewanie piwa w knajpie to szczyt marzeń (wiem wiem jest mahle jeszcze bardzo chimeryczny pracodawca raz zatrudnia na miesiąc potem zwalnia na dwa) patrz np Pleszew, który pada na twarz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2021, o 15:37

Kondzior1984 pisze:
24 sty 2021, o 15:26
ale różnica jest taka że w Kaliszu dużo osób mieszka w blokach i wymeldowanie się z bloku obniża czynsz natomiast gro ostrowiakow mieszka w poniemieckich domkach jednorodzinnych i im się nie opłaca wymeldowywać,
Wymeldowanie się nie ma żadnego wpływu na czynsz poza jedna pozycją: opłata za śmieci.
I to jest opłata, którą płaci się i w bloku i w domku.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 24 sty 2021, o 15:43

Co ty piszesz? ma w budynkach mzbm. W spółdzielniach czynsz również zależy od ilości osób zameldowanych. I chyba logiczne jest ze człowiek bardziej jest przywiązany do meldunku w swoim domku niż do meldunku w bloku? Ja mieszkałem 30 lat w swoim domu a po sprzedaniu już parę razy się przemeldowywalem. I jaki to czynsz się płaci w swoim domu? Podatek od nieruchomości

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 24 sty 2021, o 16:55

milo pisze:
24 sty 2021, o 14:27
W 2000 Kalisz był większy od Ostrowa o 50%, w 2020 już tylko o 40%.
W okresie PRL była ta sama tendencja, można spokojnie stwierdzić, że ma ona stały charakter od długiego czasu.
W okresie PRL, do czasu utworzenia woj. kaliskiego, czyli do 1975 r. liczba mieszkanców Ostrowa nie rosła w szybszym tempie. Dystans pomiędzy naszymi miastami zaczął się zmniejszać dopiero po utworzeniu woj. kaliskiego...
Kalisz
1946 - 48 029
1975 - 87 302 wzrost 82 %
Ostrów
1946 - 30 808
1975 - 54 057 wzrost 75 %

w okresie woj. kaliskiego
Kalisz
1975 - 87 302
1998 - 106 641 wzrost 22 %
Ostrów
1975 - 54 057
1998 - 74 728 wzrost 38 %

Kondzior1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 19:59

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Kondzior1984 » 24 sty 2021, o 17:11

Czyli dynamiczny rozwój Ostrowa to czasy znienawidzonego województwa, którego stolicą był znienawidzony Kalisz ot przewrotność historii, dlatego tak ostrowianom zależy na trwaniu aglomeracji, ta aglomeracja dusi Kalisz tak jak województwo Kaliskie w którym wszystko szło do Ostrowa

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 10 lut 2021, o 21:10

https://rzeszow-news.pl/rzeszow-juz-w-t ... eszkancow/
Będzie oczywiście kolejne powiększenie m.Rzeszowa, ale już z nowym prezydentem.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 16 mar 2021, o 11:14

Mieszkańcy Kalisza - najstarsi w Polsce


Kalisz najstarszym miastem w Polsce, nie tylko historycznie, ale także demograficznie. Średni wiek mieszkańców wynosi prawie 44 lata (43,8) i jest większy od średniego wieku mieszkańców województwa wielkopolskiego oraz średniego wieku mieszkańców całej Polski.

Największą grupę mieszkańców stanowią 44 i 45-latkowie.

- W ubiegłym roku niemal dwa razy więcej osób zmarło (1461) niż się urodziło (745) - mówi rzecznik kaliskiego urzędu Katarzyna Ciupek. - Jeśli chodzi o grupę wiekową kaliszan, to najwięcej mamy osób w wieku 44 lata, i 45 lat. To jest najliczniejsza grupa jeśli chodzi o demografię. Jest też sporo osób w wieku 41 i 42 lata, a później już coraz więcej jest osób starszych, czyli powyżej 60 roku życia.

W Polsce średnia wieku to 42,4 lata. Dla porównania w roku 2000 średnia wynosiła 36 lat, a dekadę wcześniej niespełna 34.

https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/ ... sce,124887
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ODPOWIEDZ